E marte, 26.01.2021, 09:09 PM (GMT)

Search by date: 1/10/2021

Lutfi Alia: Poeti arbëror Mikel Marullo Tarkaniota

Paolo Xhiovio (Giovio – Jovius), Ipeshkëv katolik, historian, mjek, biograf dhe muzeologu i famshëm italian, në veprën e botuar në vitin 1546: “Lëvdata për njerëzit e shquar, me portretet e vërteta … Elogia veris clarorum virorum imaginibus apposita. Quae in musaeo ioviano Comi spectantur. Addita in calce operis Adriani Pont...

Andi Bushati: “Darka e fundit” në Dubai

Qeveria Rama u gjend papritmas e përmbytur nga një video disa sekondshe dhe një buqetë fotosh të nxjerra prej saj, ku shfaqej njëri prej biznesmenëve më të mëdhenj në vend, në shoqërinë e dy ministrave dhe eksponentëve të rëndësishëm të rilindjes.Gjithçka dukej sikur ishte përgatitur...

Namik Selmani: Refleksione për një 66-vjetor

Neki Lulaj ka një jetë të bukur. E dimë se në këto ditë ai është bërë pak nostalgjik. E dimë që është bërë gjerman e jo pak po gati një gjysëm jete në atë vend ku logjika, ku puna, ku prakticizmi gjerman nganjëherë dhe bën që emocionet t’i fsheh në një shportë të fshehur në një këngë të ...

Timo Mërkuri: Kristo Çipa ka veshur mjegullën e Pilurit

Thuhet shpesh se: që ta kuptosh poezinë duhet të “njohësh” vendin ku jeton poeti. Ja që në rastin tonë, për të njohur Pilurin, mjafton të lexojmë poezitë e Kristo Çipës “Mjeshtër i Madh”  të përmbledhura në vëllimin poetik “Vesha mjegullën e hollë”, pa qënë nevoja të marrësh rrugën përpjetë malit. Kjo ndodh...

Hasan Hasanramaj: Një ditë me shkrimtarin dhe publicistin Sejdi Berisha

Në bisedën të cilën e zhvilluam këto ditë me shkrimtarin, publicistin dhe aktivistin e shumë aktiviteteve kulturore në komunën e Pejës, Kosovës dhe më larg, Sejdi Berishën, mësuam së ai është një prej figurave më të dalluara dhe më karakteristike të krijimtarisë në Kosovë dhe me larg, krijimtaria e të cilit...

Vaid Hyzoti: Përvuajtje dashurie

Në etazherin modest të bibliotekës time të krijuar këtu e me shumë se dy dekada në mërgim, botimet e Rexhep Shahut zënë një vend qendror. Kjo për faktin e thjeshtë se e kam përzgjedhur e votuar vetë si një ndër anëtarët më me peshë të "birosë" letrare në këto vite.Sa herë dua të ushqej veten me...

Nexhat Halimi: Peshqit në kornizë

Nën njërën degë të rrapit të vjetër, rrëzë kalasë së Prizrenit-atje, lart, në një çeli qëndroi nën pranga simboli i Lidhjes shqiptare, Abdyl Frashëri. Mendja më ik te gardiani Gjakulli njëqind e shtatë vjeçar dhe te fjalët e shqiptuara me dhembje. – E ruaja simbolin e Lidhjes, i cili tretej çdo ditë më tepër për tri vjet ngujuar në kala...

Dedë Preqi: Lidershipi politik i përçarë

Mënyra e shfaçjes së forcave demokratike në skenën politike shqiptare, sikur po e hargjon mbrapshtë kohën dhe strategjinë e vet politike. Dhe në këtë mënyrë nuk mund të arsytohen të gjitha këto pësime politike dhe ekonomike në këtë kohë dhe shekull të modernizimit njerëzor, dhe si rrjedhojë e saj, duke e përshkallëzuar...

Florim Zeqa: Një votë, një maskë gratis!

Si pasojë e vënjes së maskave kirurgjike, është e vështirë të dallohet e bukura nga e shëmtuara, e mira nga e keqja, i gëzuari nga i pikëlluari, por nga vënja e maskave politike, do të dallohen më lehtë mbështetetësit e partive politike në Kosovë. Në pragë të fushatës zgjedhore, partitë politike pa dallim...

Dukagjin Hata: Bashkim Meta, mjeku kirurg, kandidati i mundshëm i Partisë Konservatore

Kur nuk kanë mbetur më shumë se njëqind ditë nga zgjedhjet e 25 prillit, pritshmëritë e publikut ndaj erës së re që pritet të sjell rotacioni janë të mëdha dhe, përpos të tjerave, mbështeten në frymën e re, që pritet të përcjellin politikanë të rinj, të cilët sjellin me vete realitetin e ri të ndryshimit. Një prej tyre është Bashkim Murati...

Edison Ypi: Ku e keni ndjeshmërinë njerëzore?

Kur 30 vjet të shkuara zbarkuat me mijëra në Itali e gjetkë, u sollët sikur italianët dhe të tjerë ua kishin borxh tu mbanin e tu sajdisnin, tu vishnin, tu mbathnin, tu ngopnin, tu gjenin edhe punë.Sot sirianët që po ikin nga lufta dhe nga diktatura, nuk duan të rrinë këtu, ata thjesht po kalojnë...

Skënder Kapiti: Rama dhe Berisha për Turqinë dhe Erdoganin

Sa herë që në Shqipëri vjen për vizitë Kryeministri apo Presidenti i Turqisë dhe sa herë vizitojnë Turqinë Kryeministri apo Presidenti i Shqipërisë opozita dhe disa media shfryjnë dhe mllefojnë kundër tyreE theksoj se jam politikisht jo në një linjë me Kryeministrin   Rama, por ai është Kryeministër ...

Eshref Ymeri: Mbështetje e fuqishme për personalitete me dinjitet kombëtar

Më ka lënë mbresa të thella analiza me titull “Thirrje për ndërgjegjësim e veprim: Të mbështetet vizioni i Znj. Osmani për çmontimin e korrupsionit dhe shtetit privat e tribal”, e botuar në internet më 27 nëntor 2020. Autor i kësaj analize, të cilën e pata hedhur në rojtinën e kompjuterit tim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora