E marte, 26.01.2021, 09:47 PM (GMT)

Search by date: 1/1/2021

Fatbardha Demi: Dy shekuj gjenocid mbi shqiptarët

Më 24 maj 1999 nisi sulmi ajëror , i Organizmit më të fuqishëm ushtarak botëror, NATO (Organisation du traité de l'Atlantique Nord-OTAN), mbi forcat dhe objektet ushtarake serbo-malazeze. Që të vihej në lëvizje një organizëm i tillë ndërkombëtar i 28 shteteve europiane, në rradhët e cilëve...

Fahri Xharra: Pse romakët bënin be në gur?

“Beja me gur Të shfaqurit e gurit si shej besimi është dhe të pëdorurit e tij në betime, në lidhje bese, në bë për të fituar pafajësi, në vendime të bashkësive fshatare të caktuara. Në ligjin dokesor të malësivet tona thuhet: "Beja mbë "gur" kah kanuja asht ndërma të randat e ma të ...

Nue Oroshi: Viti 2020 ishte vit i frytshëm për shoqatën "Trojet e Arbrit"

Çdo institucion qoftë shtetëror apo organizatë joqeveritare në botën perëndimore i bën edhe arritjet vjetore mbrenda një viti,si dhe planet e punës per vitët në vijim.Me një fjalë ata që janë aktivë gjithmonë i bëjnë publike të arriturat vjetore gjatë çdo viti, kurse ata që kritikojnë e kanë gojën e mbyllur...

Florim Zeqa: Na priftë e mbara!

Duke ju uruar të gjithëve fillim të mbarë në vitin 2021, po e fillojë shkrimin e parë në  vitin e ri kalendarik me të gjitha problemet dhe brengat e vitit paraprak pandemik dhe politik, me shpresën për ngjizjen e një alternative të re politike, si domosdoshmëri e kohës për zgjidhjen e shumë problemeve të...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla - Biografi e shkurtë

Në këte 120 vjetor kujtojmë një nga Figurat ma të mëdha, që i dha Shkodra Historisë së Lavdishme të Qytetit të Rozafës dhe asaj të Klerit Katolik Shqiptar, në Trojet e Gjergj Kastriotit!Ky ishte Trimi i pashoq i Shqipnisë “komuniste” nen tiraninë e saj 47 vjeçare: Ky ishte At Pjeter Meshkalla i ynë, dhe...

Poezi nga Blerim Rrecaj

Dikur në shtëpiNga dritaret e sajNë të ftohtëE në ditët me borëKur nëna vazhdonte ndonjërën nga punët e nisuraE unë merresha me ndonjë detyrë shkolloreHapeshin e mbylleshin dyer nga gjyshjaE ne familjarëtSorrat kalonim përmesPikëkalimeve të dritareve tona...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora