E marte, 27.09.2022, 04:14 PM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Natyra shtron gosti mrekulluese

Deri dje nuk më ishte dhënë rasti të udhëtoja në Pukë. Më dukej e largët në harresën e vet.Një mëngjes të kësaj vjeshte u nisa krejt papritur, a thua se mendimi erdhi në çast për të shkuar atje.Dielli ndriçonte tej. I gëzohesha rrugës ndër më të bukurat e Shqipërisë, që majtas dhe djathtas përmes gjarpërimit në...

Albert Zholi: Vasillaq Vangjeli, aktori që la mjekësinë për humorin

Vangjeli lindi në shkurt të vitit 1948. Në vitin e tretë të Mjekësisë, Vasillaq Vangjeli e braktis shkollën për të hyrë në Institutin e Lartë të Arteve (vitet 1973-1975). Pas përfundimit të tij e çuan për të bërë stazhin në teatër. Nga Teatri Popullor e kaluan në Estradën e Shtetit si aktor i humorit. Nga viti 1976 deri...

Florim Zeqa: Shkaqet e rënjes së fuqisë elektorale!

Edhe përgjatë viteve të pushtimit klasik të Serbisë, shpresa e shqiptarëve për liri dhe pavarësi ishte e madhe, e tillë ishte edhe gjatë luftës çlirimtare! Shpresa e madhe e shqiptarëve të Kosovës vazhdoi edhe në vitet e para të pasluftës deri më 17 shkurt 2008. Pas kësaj date fillon zbehja e shpresave të qytetarëve për jetë në Kosovë...

Hasan M. Shahinaj: Poeti, prozatori dhe publicist Xhevahir Cirongu

Ditën e enjte të dates 22 shtator 2022, në ora 10.00 Klubi  i Shkrimtarëve dhe Artistëve Durrës, në odaonin ‘’Nikolin Xhoja’’ të Pallatit të Kulturës “Aleksandër Moisiu’’ organizoi në bashkëpunim me Bibliotekën Publike të qytetit bregdetar, pronovimin e dy librave në presence të shkrimtarit Xhevahir Cirongu ...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (23)

Na dukej vetja më  të rritur.Ishim nga mesviti i  klasës së   shtatë.Me Melaninë nuk mbajtëm zëmëratë nga ato që më tha, e që ishin fjalë të së ëmës e jo të sajat. Nuk  u ndam, me kalimin e kohës, mbajtëm dhe e forcuam shoqërinë. Vijonim të rrinim në një bangë. Ndjeheshim mirë. Ajo kishte hedhur shtat, pa i kishte ...

Shefqet Dibrani: Monografi artistike në 20-Vjetorin e Ansamblit ‘Drita’

Në kuadër të 20-Vjetorit, i cili u shënua më 11 shtator 2022, Ansambli i Këngëve dhe Valleve "DRITA", që vepron në Kreuzlingen të Zvicrës, nxori monografinë që i kushtohet veprimtarisë njëzetvjeçare të këtij Ansambli. Autor i monografisë është themeluesi i AVK-DRITA, dhe veprimtari i njohur Haradin Gashi...

Kalosh Çeliku: Bariu i maceve

Bariu i maceve endacake te  “Parku i Grave” në Shkup, i mbëlidhte macet dhe i sillte në shtëpi. Jo, nuk e kundërshtoja. Edhe, pse: kisha, probleme familjare. Nuk ishte kohë e lehtë, nateditë me vite i rrethur nga të katër anët me  Koronavirus dhe Pandemi. Masa Qeveritare: Mos dilni në rrugë pa maska...

Kastriot Dervishi: Hajriu

Hajriu i vitlindjes 1918 kishte qenë 23 vjet bashkëpunëtor i Sigurimit në vitet 1949-1972. E kish nisur aktivitetin pas kryengritjes së Zhapokikës në Tepelenë. Ishte shpërblyer gjithsej me 200 kg misër dhe 2400 lekë.Në vitin 1972, partia e ekspozoi në popull aktivitetin e tij si...

Blerim Rrecaj: Lojërat tranzicionale

Pak minuta para orës shtatë u zgjua gruajaPak minuta pas orës shtatë u zgjova unë,Erdhëm të dy në sallonkuzhinëFëmijët nëpër shtretër i lamë në gjumë. Gruaja përgatiste për ne diçka në fëltereDy xhezve mbi shpotet i vura unë,I pijmë pastaj kafetë as me nge e as për ngutDhe përcolla gruan që u nis për në punë...

Dorian Koçi: Shqipëria dhe shqiptarët në veprat e William Martin Leake

Njohja e Ballkanit dhe e Shqipërisë në Ministrine e Jashtme në Britani në shekullin e XIX fillon nga eksplorimi dhe udhëtimi në Greqi dhe Shqipëri i William Martin Leake, i cili nuk ishte një udhëtar i zakonshëm britanik që ndërmori një udhëtim kënaqësie dhe njohje në Greqi dhe Shqipëri në kuadër...

Fatmire Duraku: Prurje e re në prozën për fëmijë

Libri “Kepi i Rodonit” i autores Dea Halimi, botuar nga Shtëpia Boturese “Fad” Prishtinë 2022 - Ky shkrim romanesk nuk përmban vetëm rrjedha magjike, për të krijuar sfida, imazhe, por dhe kallëzime, duke aplikuar stile të ndryshme gjatë shtrirjes së gjërave, të reales dhe ireales. “Kepi i Rodonit”...

Florim Zeqa: Shuarja tragjike e ëndërrave të djaloshit entuziast

Dren Bajrami 17 vjeçar, djali i ri dhe punëtor, atdhetar dhe energjik, ambicioz dhe entuziast, me ëndërra të bukura për jetën. Ai u nisë shtatë muaj më parë në rrugën e vështirë të emigrimit, i joshur jo nga lakmia por nga mungesa e përspektivës për jetë në atdheun e tij. Dreni kishte vendosur të sakrifikojë veten për t’i sjellë shpresë familjes...

Albert Habazaj: Më e madhe është molla

Herët, në mëngjes sa dolaMe sy, me pulëbardhat fola,Nisën valët përmbi detPër Amushen tonë shëndet. Çeli 23 shtatoriÇ'ëmbëlsi natyra mori,Sa bukur buzëqesh vesa1 vjeçe sot mbushi mbesa. Na u bë e madhe çupaEcën bran, veshur me pupa,Tullumbace njomëzakeGojë e voçkël, topolake...

Albert Vataj: Një letër për ty

Edhe pse teknologjia i ka shtytur tej caqeve të mundshmen e komunikimit, edhe pse bota tkurret çdo ditë nën forcën sovrane të këtij gjenialiteti, sërish është një ndjesi; e brishtë, delikate, teje e ndrojtur, e cila rreket gjithë drojë e frikë të dëshmojë me një teatralitet sublim yshtjen e hyjt të një shpirti, t’i japë zë...

Promovohet libri “Rugovën, si e kam njohur” i Gani Mehmetajt

Të hënën me 26 shtator, në orën 19.00, në hotel Sirius (Prishtinë), do të promovohet libri-portret: “Rugovën, si e kam njohur” i Gani Mehmetajt. Librin e ka botuar shtëpia botuese Uetpress nga Tirana, ndërsa e mbështeti Santefarm nga Prishtina.Për librin “Rugovën, si e kam njohur” do të flasin Avni Spahiu, Henri Çili dhe Melihate Termkolli...

Atdhe Geci: Mos i ngjafsha harresës

Jam ulur në kodër të mbjellë me bariku një ditë është shumë e ngadaltënuk kërkoj asnjë vendim nga zemra,kudo që më shpie jeta e pëlqej jetën,e pëlqej agun e ngrohtë të mëngjesit.Në kokën time ka një kënd që quhetkujtesë, dhe mendime të ndryshme.Poezinë që e shkruaj unë nëpër jetë...

Sevdail Hyseni: Ikja

Po ikin dallëndyshetNë vendet e ngrohta,Neve nga Lugina…Nuk na njeh as bota! Sikur të na njoheÇfarë fitimi kemi?Kur jemi shpërndarëSi kokrra bademi! Ku mbet edukataMorali dhe nderi?Na ndjek si hijeInati dhe sherri!...

Gani Mehmetaj: Mehmet Akifi i fëmijërisë sime

Me 2001 një kolege gazetare, me pyeti si mund të shkonte më ekipin turk në katundin Shushicë të Istogut. Ajo punonte për një televizion të Stambollit.  Donin të bënin film dokumentar për Mehmet Akifin.-Unë vi me juve,- i thashë i entuziazmuar, -Mehmet Akifi është i katundit të  dajave të mi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora