E enjte, 23.05.2019, 12:32 PM (GMT+1)

Elvi Sidheri: Hakmarrja e Aristotelit ndaj helenëve, falë Aleksandrit të Madh

Kur mendojmë për Aristotelin, përgjithësisht, pak kujt i bie ndërmend se filozofi i lashtë nuk ishte helen.Aristoteli ishte maqedonas, pikërisht nga Mbretëria e Lashtë e Maqedonisë, ku do të lindte edhe Aleksandri i Madh, udhëheqësi dhe ushtaraku më i shquar i të gjitha kohërave, bir i një nëne ilire-epirote si Olimbia...

Lutfi Alia: Ipeshkëvët e Dioqezës Shufragane të Kunavisë (1)

Në “Illyrici sacri”,vepra madhore e prelateve jezuitë Daniele Farlato (Daniel Farlato) dhe Jacobus Coletus (Jakopo Koleti), Kunavia prezantohet si trevë, “qytet” i lashtë, dioqezë shufragane me katedralen dhe shumë kisha e manastire, ku kanë shërbyer priftërinjë dhe murgjër të huaj dhe vendas...

Xhelal Zejneli: Taksa mbi mallrat serbe – akt i drejtë

Në kohën e shpërbërjes së Jugosllavisë, ish-kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliqi dhe kryetari i përtashëm, Aleksandër Vuçiqi, ishin mbështetësit kryesorë të kriminelit të luftës, VojisllavSheshelit. Në këtë kohë, ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ishte në rrethin më të ngushtë të kriminelit të luftës – Sllobodan Millosheviqit...

Aurel Dasareti: Shqipëri, dielli i jetës sonë, ne nuk përkulemi!

Mos besoni se dini, atëherë vetëdija ngurtësohet. E vetmja gjë që ne e dimë, është se rruga e jetës është e pafundme. Një rrugë përfundon, një rrugë tjetër sapo ka filluar. Një derë është e mbyllur, një tjetër është hapur. Ju arrini majën, por prapa ka një kulm më të lartë. Jeta është një...

Zenel Çeliku: Politikë e çmendur

E gjithë shoqëria shqiptare sot është e shqetësuar për situatën politike tej të tencionuar në Shqipëri, çdo njeri e konsideron këtë situate plot tension dhe krizë të thellë politike, si një politikë të ç’mendur e të përgjegjshme. Opozita si kudo, edhe në Shqipëri ka disa muaj që ka...

Albert Zholi: I kam borxh jetën

Ndihmëë... ndiihmëë...!- u dëgjua  një  zë  i  frikëshëm  vajze  nga brenda  detit (Athinë)...Trupi i  saj  herë  shfaqej   mbi  ujë  e  herë  humbiste  për  t’u  shfaqur  apo  mos  shfaqur  prapë...Plazhistët  shihnin  të  lumtur...

Zymer Mehani: Libër që sjell buzëqeshjen te fëmijët

Letërsisë sonë për fëmijë këtyre ditëve iu shtua edhe një vëllim poetik nga autorja Ornela Lahu, nxënëse e klasës së shtatë në Shkollën e Mesme të Ulët “Nexhmi Mustafa” në fshatin Rimanishtë të komunës së Prishtinës. Kjo përmbledhje poetike e kësaj voglusheje të zellshme ...

Alfred Papuçiu: Dera drejt Parajsës – Parathënie nga Prof. Dr. Ksenofon Krisafi

Lexuesi i këtij libri nuk duhet të mendojë dhe të presë që ta nisë leximin e lëndës së tij, të mbrujtur sipas një mënyre klasike, me skrupulozitet skolatik të mërzitshëm, me kthime e rikthime të shumta te fillimi, për të vënë dorë, koregjuar, rregulluar, hequr e shtuar pjesë të caktuara, siç ndodh zakonisht ...

Përparim Hysi: Ca gjëra që ndodhin veç në ëndërr

Po shkruaj nën mbresat e një ëndërre dhe nuk kam se si mos pohoj një fakt! Sa të drejtë paska patur ai që shkroi  për dashurinë:"  Përplas një flutur krahët në Kinë dhe shkakton furtunë në Karaibe". Kjo metaforë kaq groteske i rri qepur si kostum kësaj postëndrrës sime...

Kadri Tarelli: Faji u bë qyrk!

Faji u bë qyrk, askush nuk e veshi.çupë përmbi çupë, vallë kush e deshi?Për mbretin kurorë, bota e përqeshi,Nuk i lenë vend dhe kur del tek sheshi. Na u bë gjerdan, nuk u var tek jaka.Nuk stolisi nuse, s’e pranoi plaka,e hodhi përdhe, u shkërmoq në pllaka...

Luan Kalana: Princi i enderrave

-Ku e ka shtepine,ku e ka srehezen Dashuria ?!Te gjithe bota thone hapur:- Folozen ia dime !N’pallatin e Endrave,n’Keshtjellen e princave,.kendojne poeteshat magjise se mashkullit,pervelohen poetet per bukurine e femres,don zhuanet e kerkojne ne seks, parajsen,te gjitha moshat vdesin per nje puthje buzesh...

Jusuf Zenunaj: Mizat i kanë marrë vizat

Pyesin e pyesin njerëzitku kanë ngelur vizat ?Dikush thotë : ""..i kanë marrë mizat ".Mizat edhe krimbatkanë zënë vend në pushtet,larvat i kanë lëshuar...

Mehmet Rrema: Adem Zaplluzha - Përtej asaj peme

Ky vëllim, ashtu si qindra të tjerë, pasi për të thënë të vërtetën opusi i tij i kalon të një qind e tetëdhjetët, shifër kjo e pa arritur deri më sot nga asnjë poet shqiptar.Sipas mendimit tim, nuk është sasia e librave që një autor boton, por cilësia, mesazhet që autori i përcjell lexuesit. Por kur cilësia dhe...

Sejdi Berisha: Si u përjashtova nga gjimnazi, si e fsheha këtë ‘tragjedi’

Një ditë prej ditësh, në një “lojë” me shokun e bankës, Xh. M., duke vrapuar shkallëve për në katin e parë të ndërtesës së gjimnazit, morëm “n’thua” në bustin e një prej figurave politike të ish Jugosllavisë. Dhe,... ndodhi më e keqja: busti u bë copë e grimë. Ishte kjo ngjarje që ndodhi “pa dashje”. Pas kësaj, sikur i tërë gjimnazi...

Gëzim Llojdia: Arkeologët italianë dhe Shqipëria e viteve 1880-1944

Burimet italiane por edhe ato shqiptare  shqyrtojnë njw fakt: se arkeologët e huaj patën interes në vitet ‘ 20 për gërmime arkeologjike në tokën e lashtë të shqiponjave. Te Academia.edu morra një material të cilën ja kërkova fillimisht  G.Lepore që ka përgatitur një katalog :” Qytetet antike dhe peizazhi në Shqipëri...

Ndue Ukaj: Në kujtim të Ernest Koliqit

Sot është përvjetori i lindjes së viganit të kulturës shqiptare, Ernest Koliqit, autorit që na këshilloi se me tregtarë flamujsh nuk mund të bëhet shtet.Prej kohës kur ky autori e shkroi këtë novelë, kanë kaluar shumë kohë, por tregtarët që i stigmatizonte rreptë Koliqi, nuk janë pakur...

Fahri Xharra: Kështjella e Vrajes – që nuk e përmendim kurrë

Jo shumë largë në kohë ishim aty ku nuk jemi sot, jo shumë moti jemi ata të atyhit që nuk jemi më. Fatet e kombit  na i shkruanin të tjerët me lapsin tonë e mbi virgjërinë e mosdijes sonë. Ishim të me shkekuj të pa lëvruar në trurin tonë; aty shkruhej, atu gëdhendej ajo kohë, e kaluara e jonë e mistershme...

Arkeologjia në pullat shqiptare (1913-2018)

Filatelisti i mirënjohur Hysen S. Dizdari, pas dy botimeve filatelike të vitit 2018: “Nënë TEREZA në pullat shqiptare”dhe “Gjergj Kastrioti Skenderbeu,nëpullat shqiptare 1913 – 2017”, dy vepra të mirëpritura dhe të vlerësuara nga sudiuesit e filatelisë shqiptare dhe ndërkombëtare, në këtë fillim...

Nesibe Plaku Velaj: Xhuli Spahiu – Buzëqeshi Jetës

E kam lexuar me shumë vëmendje librin tuaj “BUZEQESHI JETES” mikja ime, Xhuli Spahiu.E  kam përjetuar në shpirt dhe jam mrekulluar nga mesazhet dhe fryma e mirësisë që ju përcillni për lexuesin.Që nga titulli libri “BUZEQESHI JETES” të ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese