E diele, 18.04.2021, 09:44 PM (GMT+1)

Rexhep Shahu: Pse duhet të votojmë Flamur Hoxhën

Dua dhe mundem lirisht e krenar t’u them miqve dhe gjithë të njohurve të mi në Kukës, Has e Tropojë, gjithë atyre që më njohin e më besojnë se deputeti Flamur Hoxha është përfaqësuesi më i mirë, dinjitoz dhe meriton të jetë në parlament se na bën nder dhe na përfaqëson hijshëm. Kalorës të tillë i duhen parlamentit tonë...

Frank Shkreli: Një vlerësim nga India për librin e autorit Gëzim Alpion

“Me gjak unë jam shqiptare. Me shtetësi jam indiane. Me besim unë jam murgeshë Katolike. Për nga thirrja, unë i përkas botës. Për nga zemra ime, unë i përkas plotësisht Zemrës së Jezusit”, janë fjalët e shqiptuara nga Nënë Tereza, e cila jetën e saj ia përkushtoi të varfërve, anë e mbanë botës...

Fahri Xharra: Pjetër Budi – enciklopedia e gjallë e mbytur në Dri

Katër shekuj me pare, ndodhi një skene tmerri, si ne filmat me horror: mbytja ne Drin një mbytje e pakuptimte dhe krejt e dyshimte, e një Heroi te veprimit dhe mendimit kombëtar, Pjetër Budit. Kapërcehet kështu rasti alibik i aksidentit, po te kemi parasysh hetimet e Vatikanit pasvdekjes si dhe faktin ngulmues dhe gati...

Idriz Zeqiraj: Homazh për bacë Dervish Shaqa

Bacë Dervishin e njoha në nëntorin e vitit 1969, në Pallatin e Kulturës në Tiranë. Bëhej përgaditja për mbremjen festive të 25-vjetorit të çlirimit të Shqipërisë. Artistët ishin të vendosur në konviktët tona studetore. Në mes tyre edhe rapsodët Dervish Shaqa dhe Demush Neziri...

Nikë Gashaj: Multikultura dhe politika

Shekulli XX ka filluar në shenjë të zgjimit të masave, kurse themeluesit e psikologjisë dhe sociologjisë së masave, sikurse thotë profesori Serge Moskovici, nga universiteti i Cambridges kanë qenë të bindur se masat do të triumfojnë. Mirëpo, ka ndodhë që, një pjesë e madhe të shekullit të kaluar kaloi në shenjë...

Enver Bytyçi: Pse është i pamundur një koalicion Rama-Basha ose Basha-Rama?

Edi Rama dje i kërkoi kreut të opozitës, zotit Basha, që pas 25 prillit të bëhen bashkë e të qeverisin Shqipërinë, siç tha ai, se këtë "e kërkojnë shqiptarët".  Në fakt shqiptarët kërkojnë ndryshimin, jo vazhdimësinë e qeverisjes Rama. Ndryshimin e kërkon edhe SHBA dhe Europa. Por kjo lëvizje e kryeministrit në detyrë...

Luan Kalana: Pallatet Agimi buzë Lanës

Tirana ,Kryeqytet Europian,metrpolitan,ndër më të bukurit në 100 qytete, me rreth një milion banorë ,me një gjebërim të përhershëm ,një qytet piktoresk me një peisazh fantastik,me ballkon malit e Dajtit ,teleferikun dhe oborr detin ,Plazhin e Durrësit,me përmes lumin Lana dhe me parkun e madh,Liqenin Artificial...

Brahim Avdyli: Katrahurat e dhembjes

Si t`ia filloja këtij tregimi, përderisa dhembja ime më shtrëngon fuqishëm për atë vend e për atë kohë, sa lotët që më rrjedhin nuk e di a mos janë për ato ditë të pakryera apo për ikjen time nëpër kohë.Nuk e di, nuk e di. Në Gerra- Piano, në Ristorante del Ponte, shefi tregoi një mikëpritje për dy njerëz që kishin ardhur...

Nexhat Halimi: Dy kroje të një fshati

Në  shkëmbin gjysmë të çarë, në bregoren e theksuar mbi T., në një fragment bisede me malësorin e mbështjellë kokës me maramë, do të bëjmë fjalë për përpjekjen e secilit, që me zor ta sjellin të renë.Fshatin e mbanim sikur në pëllëmbë të dorës. Në rrugicat mes...

Dedë Preqi: Gërvalla, sfiduese ndaj broçkullave serbo-ruse

Kryediplomatja e Republikës së Kosovës, zonja Donika Gërvalla, në paraqitjen e saj në Këshillin e Sigurimit të OKB, ishte sfiduese, në veçanti kundër broqkullave serbo-ruse, kur ata i kundërshtuan simbolet e Republikës së Kosovës, duke bërë që të ndërprehet edhe seanca e kësaj mbledhje për një kohë...

Adil Fetahu: Zhurma për ”Non-paper-in”

Ka disa ditë që në mediat serbe, kroate, boshnjake, por edhe në ato sllovene, është ngritur zhurmë e madhe lidhur me një të ashtuquajtur ”Non-paper” diplomatike (letër diplomatike që s’ekziston), për gjoja ndryshimin e kufijve mbi baza etnike të disa shteteve të dala nga ish-Jugosllavia. Për çka është fjala në të vërtetë?...

Fritz Radovani: Si mbeti malesh Gjoni i Markagjonit?

Mirdita e Markagjonve asht një kapitull i nderuem i historisë së Shqipnisë. Janë sot gurt’ e Kullave të Tyne që flasin per heroizmin dhe martirizimin e Asaj Dere, aq të zhytun në gjak dhe në vuejtje nga ma e vogla vajzë e deri tek ma plaku Burrë...

Edison Ypi: Dora te koburja

Nuk vuaj më. Tani e kam të qartë. Si zgjidhen problemet. Si të mos më ndali zemra. Si të mos më bjerë damllaja. Tash e tutje ka ku më vete mendja, ka ku më shkon dora. Te koburja.Koburen e mbaj gjithmonë pranë. Kudo ku jam, kudo ku vete, koburen kurrë...

Ndue Ukaj: Qeverisja para se gjithash është kulturë

Qeverisja para se gjithash është kulturë, është mendësi dhe kjo "mendësi e re" politike, goxha bashibozuke, po tregon e dëshmon mungesë të thellë të sensit kulturor në qeverisje. Dhe kjo mungesë për mua është për keqardhje dhe njëkohësisht është provë e një agonie të frikshme politike nëpër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora