E shtune, 31.10.2020, 10:13 PM (GMT)

Elvi Sidheri: Dy Pjetër Bogdanët e mesjetës së arbërorëve dhe bullgarëve

Figura e Pjetër Bogdanit tashmë është e shtjelluar, vlerësuar, studiuar dhe hulumtuar gjerësisht në letërsinë dhe historiografinë shqiptare, duke i dhënë këtij kolosi gjenial të paepur të mendimit, shkrimit, fesë dhe kryeneçësisë shqiptare, vendin e merituar në panteonin e viganëve të kombit dhe gjuhës tonë...

Xhemal Ahmeti: «Mileti», elitat dhe haxhiqamilët

Po me ç’mileti kishte punë Fishta kur acarrohej me vargje si «le ta dijë gjithë bota mbarë (…)». E eruditi Konica kur ndante turmat në kombëtarë e zuzarë e kishte me francezët e katakombeve të Parisit? E Çajupi i nervozuar deri në qiell që nga Gjeneva qortonte Zotin pse nuk ndali dorën pasi bëri derrin dhe arinë...

Frank Shkreli: Po për Holokaustin Komunist Shqiptar kur do të flitet?

Javën që kaloi në Shqipëri u mbajt “Forumi Ballkanik kundër antisemitizmit”.  Ishte kjo një nismë shumë me vend e Kuvendit të Shqipërisë, në bashkpunim me Aleancën Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit, forum, në të cilin morën pjesë zyrtarë të lartë ballkanikë, përfaqësues të...

Fritz Radovani: Katër letra pa përgjegje

Kujtoj…Sot, mbas 13 vjetësh:Pse kjo heshtje ?!Kater letra pa përgjegje...Mbas 10 vjetësh... Tetor 2020:Letër e hapun Nr.1, 2, 3, 4...TË GJITHË ATDHETARËVE SHQIPTARËMBRENDA E JASHTA ATDHEUT!...

Mark Simoni: Intervistë me autorin Leon Lekaj

M. Simoni: Shqipëria po mbyll dekadën e tretë në një rend demokratik. Bir i një artisti, të cilit iu mohua egërsisht talenti, si ndjeheni sot?L. Lekaj: Ç’ mëkát që zhgënjími ka mjéte kaq të pàkta, me të cílat dúhet me u luftúe.M. Simoni: Nuk ju duket se kështu po mohoni shpresën?L. Lekaj: Sot shprésa âsht..

Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann

Me rastin e hapjes së Javëve të Kulturës Shqiptare në Austri 2020, Klubi i Shahut “Arbëria” nga Vjena, organizoi një turne simultan në shah, me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann.Klubi i Shahut “Arbëria” tashmë e disa vite qysh nga dalja në skenë në vitin 2012, si një grupim i vullnetarëve...

Dedë Preqi: Edhe zemra po rrah shqip

Ajo farkohet shpesh herëFrika zgjohet me lëndimSyri i saj një turbullim,Shpirti lëkundet mbi valëËndërrat ikin për një çast,Dhëmbjet në kulëmHipin e zbresin në prushShterret zëri në gushëKujtimet i merr era pa anëFlet në heshtje si në gjumë. ..

Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni

1.Deklarimi i heroit tonë dhe babait të tij, herë për katolikë, herë për myslimanë, nvarësisht nga interesat kombëtare, siç preferonin edhe  Ali pashë Tepelenës, për t’u  bërë ortodoks, Faik Konicës, katolik etj.2.Laramania fetare e pjesëmarrësve në Kuvendin e Lezhës, të v.1444, të Lidhjes së Prizrenit, 1878...

Gëzim Llojdia: Të huaj në vitin 2020. Pse jo!

Maria Danielle Smith  bën këtë pyetje , që shqetëson sot rreth 95% të banorëve të tokës.Të huaj në punë,në shtëpi,në biznes,në lojë, dhe së pandemia e ardhur nga diku nga Azia ,na bëri të huaj në planetin tonë. A mund të ndihet viti 2020 më kataklizmik? Ka një pandemi vdekjeprurëse dhe një krizë ekonomike...

Ndue Dedaj: Shteti nuk ka hyrë në galeritë e minierave

Nëse ka një copë territor ku shteti është inekzistent, është nëntoka shqiptare, minierat që nuk i nënshtrohen asnjë lloji kontrolli shtetëror. Të vetmet raste kur shteti rend turravrap për te galeritë e kromit, bakrit etj. është dërgimi i ekipeve te avari-shpëtimit nga Tirana për të nxjerrë trupat e pajetë të minatorëve...

Ndue Ukaj: Marritë tona janë bërë të gërditshme

Nuk ka gjë të keqe të duash, të respketosh dhe të nderosh një komb tjetër, por të bësh këso shfajqe turpi, në kohë theyerjesh të mëdha kulturore dhe me një popull që rrallëherë në histori ka treguar respekt, nderim dhe dashuri për kombin tonë, kjo do të thotë se diçka nuk është në rregull me ne...

Afrim Caka: Konflikti apo mashtrimi midis fesë radikale ndaj kombit shqiptar

Një analizë e imja për personalitetet dhe ndikimit të tyre në kulturën dhe historinë tonë. Përveç kompleksit të vdekjes nga radikalzmi fetar mesjetar, për të cilën kam shkruar e folur shum herë, shohim në këtë rast gjestin dramatik dhe disi historikë të udhëheqësve politik nga Drenica, Dugagjini e Prapashtica ...

Halil Matoshi: Viva La France!

Terrorizmi i primë nga islami politik si tendencë kundër qytetërimit Perëndimor, ndonëse i merr në qafë aktualisht qytetarët e rëndomtë, në thelb është rebelim i njerëzve primitivë kundër modernizimit e përparimit të shoqērisë njerëzore, sëkëndejmi, ideologjia që e ushqen terrorizmin është...

Xhemal Ahmeti: Terrorizmi e ka bazën tek religjionet

Me eufemizma nuk zgjidhen problemet: pse nuk pret sot askush koka në emër të Kantit, Volterit, madje as Nietzsches e Shopenhauerit, as Platonit e Arsitotelit, as iluminizmit, as nihilizmit e ekzistencializmit - marksizmit po se ishte religjion ouleanik i llojit të vetë? Leni infantilizmat ky paqësor ai hyjnor...

Ndue Ukaj: Armiqtë e lirisë

Skenat e terrorit në Francë, tregojnë qartësisht se armiqtë e lirisë, përmes terrorit, frikës dhe ankthit, duan t' iu vënë kazmën themeleve të qytetërimit tonë bashkëkohor, që paradigmë dhe vlerë sublime ka lirinë e shprehjes.Duke i parë skenat e tmerrit në Francë...

Sadik Bejko: Fishta si karakter i madh i kombit të vet

Për ne pasardhësit Gjergj Fishta është një poet i shquar, një nga emrat më të mëdhenj të kësaj fushe. Veprat e tij botohen dhe ribotohen në këto vite të kthimit të tij në vendin që ia kishin mohuar. Studiuesit dhe universitetet thellojnë kërkimet dhe analizën mbi vepra të tij. Aktorët...

Ramush Haradinaj: I tronditur me sulmet terroriste në Francë

I tronditur me sulmet terroriste në Francë. Në këto momente të vështira, qytetarët dhe populli i Republikës së Kosovës, ndajnë dhembjen me popullin francez. Franca i ka dhënë pafundësisht shumë qytetërimit dhe lirisë, andaj ekstremizmi dhe terrorizmi, nuk mund ta sfidojnë Francën...

Noemi Lushaj: Rozafa = Gruaja në mur

Historinë e mëposhtme më tregoi për herë të parë nga babai im, me sytë e tij plot lot, ndërsa unë shëtisja nëpër rrënojat e kalasë së një qyteti historik të Shqipërisë veri-perëndimore të quajtur Shkodër. Kalaja, e cila ishte ndërtuar strategjikisht në një kodër me pamje nga qyteti në antikitet, u emërua pas...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora