E shtune, 25.06.2022, 08:54 AM (GMT+1)

Brahim Avdyli: Hijet e natës

Nata kishte bredhur në Prishtinë, në pikë të ditës, ku dëgjohej rrëmujë në të gjitha anët, nga përrallitjet e një gjuhe të huaj, që prapa diellit, pesë herë për njëzetë e katër orë. Kudo që dilje përplaseshe nëpër këto përrallitje. Edhe nëpër fshatra të mëdha e kishin ngritur nga një foltore me minare. Nuk e di çfarë fuqie...

Xhelal Zejneli: Në BE me standarde të plotësuara dhe jo me retorikë sarkastike

Në Bashkimin Evropian vendosin Gjermania dhe Franca. Vendet e tjera anëtare, nuk përfillen gjithaq, për të mos thënë fare.Pikëpamja se Ballkanit Perëndimore i kanoset rreziku nga Rusia, nuk është shumë e vërtetë. Po të ishte e vërtetë, rajoni shpejt do të pranohej në BE. Frika nga rreziku rus ndaj rajonit nuk...

Skender Jashari: Shqiptarët të largohen nga influenca turke

Arsyeja është e thjeshtë, Shqipëtarët( e veçmas Shqipëtarët e Luginës) sa herë  që ranë  nën influencën turke-osmane,  pansllavistët përfituan territorialisht.Ardhja e Perandorisë Osmane në  Gadishullin Ilirik, në Betejën e Maricës, të shtator 1371, në të cilën pësuan disfatë  të krishterët e  ballkanit, që në këtë rast  dy...

Prend Buzhala: Duke i kthyer dhimbjet në frymëzim e plagët në mençuri kohe

Opusi krijues letrar i Sejdi Berishës, i përbërë nga dhjetëra tituj veprash të botuara e të ribotuara, shtrohet në tituj poezie, proze, letërsie dokumentare, kritikash letrare, eseistikë e në lëmin e monografive. I përfshirë në disa antologji, i përkthyer edhe në gjuhë tjera, i laureuar me disa çmime letrare prestigjioze...

Albert Habazaj: Pelivan Barjamaj iku tek yjet e këngës...

Nuk e mendoja dhe nuk doja kurrë ta mbaja këtë fjalë lamtumire për Pelivan Barjamin, sepse kisha shumë besim tek forca e syve të tij, tek zemra, shpirti, trimëria e tij e qetë ndaj çdo sfide, që e përballoi papërfillshëm, përveç kësaj tumorales, që na e mori të pushojë me yjet në qiellin e bukur të këngës dhe poezisë shqipe…

Fritz Radovani: At Karlo Serreqi

Arrestohet me 9 Tetor 1946, kur sherbente në Dukagjin se, nuk tregoi që ka rrëfye një të plagosun t’ arratisun nder male. Me vendimin e gjykatës atje të dates 18 Janar 1947 At Karlo Serreqi, dënohet me vdekje me pushkatim.Mbas disa kohe dënimi me vdekje i kthehet në burgim të përjetshëm...

Fahri Xharra: Serbët po na mashtrojnë, siç na kanë mashtruar

Vasa Çubriloviç shkruante:"Sikundër e dimë, masat myslimane përgjithësisht influencohen lehtë sidomos nga feja, paragjykimet dhe fanatizmi. Prandaj, gjëja e parë që duhet të bëjmë është që të bindim klerikët dhe njerëzit e tyre me influencë me anë të parave ose kërcënimeve që ata të...

Ndue Dedaj: 'O fisnikja përmbi gur'

Ashtu si Kozma Dushin e Liliana Kondakçi në Mirditë, kemi dëgjuar dhe në Tiranë, dhjetëra artistë të tjerë në zë të flasin me nderim dhe vlerësim për Gjok Becin, në veprimtari kushtuar krijimtarisë së tij, ndër të cilët nuk mund të mos përmendim sivëllaun e tij të Jugut, bardin e shquar Leftër Çipa, që i lidhte poetika e këngës së...

Frank Shkreli: Tepër vonë dhe shumë pak, të nderuar ambasadorë!

Disa ambasada Perëndimore në Tiranë, në portalet zyrtare, shprehën pardje mbështetjen e tyre për një media të lirë në Shqipëri dhe në botë. Kjo deklaratë e përbashkët e këtyre ambasadave perëndimore në Tiranë, në mbështetje të lirisë së medias në Shqipëri, mu duk si diçka tepër vonë dhe shumë pak...

Ndue Dedaj: Shkrimtarët në Rrëshen, për Musine Kokalarin

Ka vite që në Rrëshen vijnë shkrimtarë, gazetarë e të tjerë për të kujtuar Musine Kokalarin, që e lidhi fati me këtë qytet për më shumë se dy dhjetëvjeçarë. Dje pritëm rreth dyzet shkrimtarë dhe poetë, që kishin ardhur në gjurmë të Musinesë. Ka diçka të shenjtë në shtegtime të tilla, të...

Sinan Gashi: Shkrimtari që askush s’ia përmend emrin

Xhevat Jashari është i lindur më 20 gusht 1947. Shkollimin fillor e mbaroi në shkollën tetëvjeçare “17 nëntori” në Prizren. Edhe gjimnazin, gjatë viteve 1964 - 1968, e  mbaroi po në Prizren.Me ëndrra të mëdha djaloshare, ai u përcaktua për të studiuar sociologjinë, e cila degë ishte vetëm në...

Arbana Xharra: Leni Erdoganin mrena e kqyrni qysh kane me iu hek vizat!

Leni Erdoganin mrena e kqyrni qysh kane me iu hek vizat. Ska te beje korrupsioni e as kriteret tjera qe eshte thene se do te ndihmojne ne liberalizim te vizave, hic me pak nuk jane te korruptuara vendet tjera te rajonit. 5 vitet e fundit, secili sherbim i sigurimit ne vendet e Evropes ka shpalle Kosoven ne raportet e tyre...

Blerim Latifi: Xhevdet Bajraj ishte zotni në poezi dhe në jetë

Dita kur Britania e Madhe vendosi të dalë nga Bashkimi Europian, është dita kur ka vdekur procesi i zgjerimit të tij me anëtarë të rinj.Prandaj më kot vendet e Ballkanit Perëndimor presin të integrohen në BE. Ata që ende u besojnë premtimeve të Brukselit, duket të kenë probleme bazike me të kuptuarit e realitetit...

Kadri Tarelli: Halil Rama pranohet Anëtar i Akademisë së Shkencave...

Ditën e Martë, datë 21 Qershor 2022, në mjediset pranë Akademisë së shkencave Shqiptare, në Tiranë, u organizua një takim me miq, shokë dhe veprimtarë intelektualë, për të festuar e gëzuar së bashku, pranimin e Z. Halil Rama, si anëtar i Akademisë së Shkencave dhe e Arteve, Shqiptaro-Amerikane, me seli në New York...

Gani Mehmetaj hedh dritë mbi figurën pak të zbuluar të Ibrahim Rugovës

Rugovën, si e kam njohur” është libri më i ri i shkrimtarit dhe gazetarit Gani Mehmetaj, botuar nga UET PRESS. Ajo që e bën të rëndësishëm këtë libër për lexuesin është fakti që Ibrahim Rugova, me të gjithë dimensionet e veta, mbetet një figurë ende e pazbardhur në mjedisin shqiptar, sa i takon kontributeve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora