E premte, 15.01.2021, 02:10 PM (GMT)

Lutfi Alia: Poeti arbëror Mikel Marullo Tarkaniota

Paolo Xhiovio (Giovio – Jovius), Ipeshkëv katolik, historian, mjek, biograf dhe muzeologu i famshëm italian, në veprën e botuar në vitin 1546: “Lëvdata për njerëzit e shquar, me portretet e vërteta … Elogia veris clarorum virorum imaginibus apposita. Quae in musaeo ioviano Comi spectantur. Addita in calce operis Adriani Pont...

Gjergj-Bajram Kabashi: Shqiptarë! Mos u bani "kryekunguj"!

Bazat e islamizimit Anti-Shqiptar ia kanë vënë PDK e HTH, që gjendet për pushime dimërore, pranverore, verore e vjeshtore në Hagë, si dhe LDK "rugoviste", ndërsa të verbërit e VV-së pasi ua lanë "kambët e arushës në dorë", vetëm po i shtyjnë përpara "proceset" neoosmane, të filluara prej tyre!...

Jusuf Buxhovi: Kur nderohej Hivzi Sulejmani

Shkrimtari Hivzi Sulejmani, i takon plejadës së krijuesve të brezit të Esad Mekulit, Martin Camajt, Sitki Imamit, Rexhep Hoxhës, Mark Krasniqit, Sinan Hasanit, Kapllan Resuli, A. Demaçit dhe të tjerëve, me të cilët, në rrethana të vështira shoqërore dhe politike çfarë ishin ata që solli sistemi ideologjik, fillon rrugëtimi i mundimshëm i ...

Enver Bytyçi: Vjosa Osmani në përballje me Miroslav Lajçak!

Miroslav Lajçak është deklaruar se ai në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë ndan të njëjtin qëndrim si dhe pesë vendet anëtare të BE-së, të cilat nuk e kanë njohur shtetësinë e Kosovës. Deklarata e tij se "Gjithçka që është e pranueshme për Serbinë do të jetë e pranueshme për vendet e tjera që nuk e kanë njohur Kosovën"...

Dorian Koçi: Skënderbeu në Plejadën franceze

Pierre De Ronsard (1524-1585)  ishte më i madhi poet lirik i kohës së tij. U godit nga shurdhëria që në të ri dhe vendosi t’i kushtohej krejtësisht  letërsisë. Filloi të shkruajë nën ndikimin e Horacit e më pas të Pindarit e të Petrarkës. U bë kryetar i Plejadës, një nga shkollat më të rëndësishme poetike franceze, e cila solli një fluturim të vërtetë...

Kalosh Çeliku: Parashikimi i Arben Xhaferit për veten dhe Ali Ahmetin

Realiteti, se: Partitë Politike Shqiptare, gjatë ndryshimeve politike i kanë pasur vetëm dy koka si politikanë, këtë  nuk e luan as topi: Mitat Eminin (Partia Për Prosperitet Demokratik), dhe Arben Xhaferin (Partia Demokratike Shqiptare). Partitë tjera politike, Bashkimi Demokratik Për Integrim me ato më të vogla, u gatuan...

Ndue Ukaj: Metamorfozë dramatike e çiftit më të ri politik

Pakkush ka mundë ta imagjinojë një metamorfozë kaq dramatike të çiftit më të ri politik: Vjosës e Albinit.Ende pa arritë te pushteti, u shpërfytyruan.Ata që flisnin zhurmshëm për parime e vlera, porsa shpallën martesën politike, nuk treguan bash asnjë parim e anjë cilësi të re ...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur, “Mjeshtre e Madhe”, Paro Ziflaj

Edhe pse situatë Pandemie, Parua e ka kthyer shtëpinë në studio muzikore. Duke qenë njëkohësisht dhe kantautore ajo shkruan, këndon, hedh vija muzikore, duke e mposhtur këtë situatë. Tashmë ka gati disa këngë të cilat po i incizon me formacione të ndryshme muzikore. Në vitin 2016 nga Presidenti Nishani mora titullin ...

Edison Ypi: Rrumpallhane

Shqipëria është vendi më i rëndësishëm i botës që përcakton fatet e planetit, ndërsa shqiptarët janë njerëzit më inteligjentë, më puntorë, më trima dhe më heroikë të rruzullit.Ky pohim është budallallëk. Megjithatë në rrumpallhane lejohet ta thuash sa herë të vjen ndërment dhe ta përsërisësh sa herë të intereson...

Pierre-Pandeli Simsia: Vetmia e babait

Sa shpesh e kujtoj babin tim të ndjerë.Sa shpesh...!!!Kanë kaluar 29 vite që i ndjeri baba nuk jeton, por, unë e kujtoj shpesh...E kujtoj, sepse, në moshën time që unë jam tani, i ndjeri baba kishte një vit që kishte humbur bashkëshorten e tij të dashur, mamanë tonë të paharuar...

Fran Gjoka: Gëzim Tushi - Pandemia - Asgjë nuk do jetë si më parë

Sapo ka dalë nga shtypi dhe tashmë është në qarkullim libri i sociologut, “Mjeshtër i Madh” Gëzim Tushi: “Pandemia-Asgjë nuk do jetë si më parë”. Autori, gjatë gjithë kohës së pandemisë, ka qenë i përfshirë përmes analizave të veta në shtypin e përditshëm, por edhe në median televizive, në të cilat ka shfaqur...

Frashër Demaj: Biznesmenët shqiptarë nga diaspora duhet të investojnë në Kosovë

Biznesmenët shqiptarë nga diaspora dhe jo vetëm duhet të investojnë në Kosovë sepse:Zhvillojnë biznesin dhe rrisin kapitalin e tyre (shteti duhet t’i liroj investitorët nga taksat për kohë të caktuar, varësisht nga numri i vendeve të punës);Krijohen vende pune dhe punësohen të rinjtë në Kosovë;Rritet standardi dhe mirëqenia...

Esad Gjonbalaj: Deklarimet elektorale për diasporën

Po i dëgjoj subjektet politike që janë̈ ne pushtet për mbi 20 vite duke deklaruar se  tani u paska ra ndërmend që po ekzistojka diaspora dhe se janë pro asaj që zëri i diasporës të degjohet në Parlamentin e Kosovës. Vallë, ku ishin këto parti dhe liderët e tyre deri sot,  kur dihet mirë se ato  ishin bartëse te pushtetit. Pse nuk e ndërmorën...

Florim Zeqa: Krijimi i standardit të ri politik!

Jo vetëm PDK e AAK, por edhe LVV dhe shumë subjekte të tjera që mbinën si “këpurdhat pas shiut” pas lufte në Kosovë, e shkëputën nga një pjesë të elektoratit të LDK-së. Megjithatë, sa ishte gjallë lideri historik Ibrahim Rugova, LDK-ja në zgjedhjet nacionale dhe lokale peshonte më rëndë se të gjitha partitë tjera shqiptare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora