E hene, 26.08.2019, 01:35 AM (GMT+1)

Reshat Kripa: Genocidi komunist ndaj klerit fetar në Shqipëri

Të flasësh për genocidin komunist të ushtruar nëpër burgje dhe kampe, është njëlloj sikur të përshkruash tmerret e ferrit. Pyetni ata që kanë mundur të shpëtojnë gjallë nga këto tmerre dhe do të mësoni ngjarje të padëgjuara ndonjëherë, të pakonceptuara për një mendje të shëndoshë. Do të mësoni për burgje dhe kampe të krijuara ...

Blerim Rrecaj: Më mirë ose shtigje të vështira

Më mirë të shohin një tufë pëllumbash duke drekuar e që fillojnë vrullshëm një vrapi përpjetë, e gjatë ngjitjes e rrahjes së flatrave të ndjekim një pendë që i shkëputet njërit nga trupi dhe bie poshtë si shigjetë në drejtim të një pike toke se sa të presim e përcjellim se çka do të bëhet me të ashtuquajturën shpërndarje a shkapërderdhje ...

Fahri Xharra: Vullkanet antishqiptare që shpërthejnë të “kurdisura me sahat“

Interesant me ne !  Në tokat tona nuk e kemi asnjë vullkan as të gjallë e as të heshtur, por ne kemi erupcione vullkanike aq shumë sa që nëse shikohen në madhësinë e dëmit që ia sjellin kombit mund të krahasohen me shpërthimin e Vezufit në vitin 79 AD. Të gjithat janë erupcione të përgatitura qoftë nga ne , qoftë nga armiqët tanë...

Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti

Arësyeja e shkrimit që ndërmora, nuk lidhet me “Tomorrin hyjnor”, por me disa saktësime të domosdoshme, të cilat ndofta nga mos njohja e zonave gjeografike, artikullshkruesi ka devijuar nga e vërteta e vendndodhjes së Tempullit “Dodonë”, e cila, siç thotë dhe autori: “Dodona është ndërtuar në një epokë shumë të hershme, në epokën mitologjike”...

Shefqet Dibrani: Fytyra e Brukselit shihet në Merdare

Të nderuar Ambasadorë, “Fytyra e Brukselit shihet në Merdare”, aty në kufirin ku po testohet qytetërimi Evropian. Aty në Merdare shfaqet e tërë paaftësia udhëheqëse e Brukselit dhe përgjithësisht anemia e Bashkimit Evropian. Në Merdare për çdo ditë po aplikohet standardi i dyfishtë i ...

Prend Buzhala: Rreth patriotizmit

Gjermanët nuk ndiejnë nevojë që nga shqiptarët të prodhojnë patriotë gjermanë, apo nga turqit patriotë gjermanë.As Turqia nuk ka nevojë që të prodhojë patriotë turq nga shqiptarët.As shqiptarët nuk kanë nevojë të prodhojnë turq si patriotë shqiptarë.Secili patriotizëm shkëlqen brenda kombit të tij...

Murat Gashi: Rrugëtimi letrar i poetit Zymer Mehani

Poemthi “Jeton Gona n’zemrat tona” dhe përmbledhja poetike “Flas me Sandokanin” janë dy vëllime poetike të shkrimtarit, poetit dhe kritikut Zymer Mehani, të konceptuara, e para në shtatë kapituj, ndërsa libri i dytë me poezi “Flas me Sandokanin” me vargje përkushtuese dhe me një “album poetik”, që lexuesit përmes vargjeve...

Fahri Xharra: Shqiptarët me “prejardhje“ turke dhe arabe – thoshte Dr. Muhamed Mufaku

Doja edhe unë në kafen e Rrugës së Ngushtë,  në Gjakovë, pranë kafes italiane  doja t`i përmblidhja do shkrime të cilat janë brenga më shqetësuese  kombëtare ; Prejardhja e shqiptarëve ?  Ishte viti 2015,  viti i përmbysjes totale morale të shqiptarëve në të gjitha tokat e veta.Po çka na ligjëroi Hoxha dhe i helmoi dhe qindra të rinj e pleq?...

Drita Lokahaxhillari: Për ty vendlindja ime

Benda e rilindur,qëndruar kohës, krenare,e dashur në zemrën time..!! "Më mirë vonë se kurrë"nga populli doli,kjo fjalë e urtë,për ty, o vendlindja ime,sec kam mall e dashuri të zjarrtë. Gojëdhëna e përcjellë ndër breza,qëndruar në histori...

Rrahman Hyseni: Festa e Diasporës në Banjë të Sijarinës frymoi shqip!

Të mbledhur me zemërgjerësinë ndaj vendlindjes, këtë ditë e bënë të jetë e mrekullueshme takimi tradicional “Ditët e Diasporës”, nën përkujdesjen e SHH “Medvegja” në Fully të Zvicrës, me kryetar z. Zejnullah Namani, një veprimtar dhe humanitar i shquar me dekada i çështjes Kombëtare, po ashtu dhe Arkatari,z. Sabit Abazi, i cili...

Dedë Preqi: LDK dhe LVV, shansë e duhur parazgjedhore për fitore

Padyshim Kosova gjindet para një ngjarje shumë të rëndësishme, e cila do ta tregonte aftësinë e vet politike dhe strategjike, që të veprojë dhe të gjejë çelësin e rrjedhës së historisë së vet, me përpjekjen e zbulimit dhe imazhit të njeriut harmonik dhe të veprës së tij fisnike, që ti japë vendit të vet formën e një shteti ashtu sikur e meriton....

Florim Zeqa: Servilizëm i pastër politik!

Intelektuali që shkelë parimet dhe idealin e tij për një post politik, është më i rrezikshëm se vetë kusarët politikë.Promovimi i aderimeve të reja nga ana e subjekteve politike shpërfaq frikën e  humbjes në zgjedhje, ndërsa publiciteti i të aderuarve shpërfaq ambiciet e sëmura për pushtet...

Namik Selmani: Borshi im ballkon i Bregut

Do të marr gjeminë te detiDo ta vë gjoksin mbi dallgëFlatra hapur si zgalemiMë pret Borshi dritëlarë. Se më presin portokallet.Mbase duan ujë te rrënjaNdaj do shkoj sot valë pas vale.T’ia marr këngës si thëllëza. Se më pret ulli i lashtëKu fle gjyshi, derë e fisit.Trëndafili ngjyrëgjaktë...

Luan Kalana: Ligjet e pashkruara te jetes

...Detyrimet ndaj Vetes ,obligimi Qytetar ndaj Shoqerise,...Normale dhe te shenjta per t’u Zbatuar,...pune e Papaguar,qe shperblehet ne rilindjen dhe trashegimin, e Brezit te Ri ,ne gjeneratat e Ardhshme.-Detyrimet ndaj Jetes ,ndaj Punes,ndja Familjes ,si bashkeshort dhe prind,ne ritjen dhe shkollimin e femijeve...

Sevdail Hyseni: Rikthimi i zjarreve

Zjarret prapë rikthehenNë tokat shqiptare,Ato vijnë t’qëllimshme,Duket ashiqare… Bëhen shkrumb e hiMe qindra hektarë,Shkurre, pisha, malePërfundojnë në zjarr ...

Enver Bytyçi: Ballkani, Europa Lindore dhe programi gjeopolitik i filozofit rus

Studiuesi i shkencave politike dhe filozofi rus, Aleksandër Dugin, në librin e tij ‚Çështje të gjeopolitikës – E ardhmja gjeopolitike e Rusisë‘ (Rusisht - Основы геополитики - геополитическое будущее России), botuar në vitin 1997 zhvilloi idetë e reja të elitës ruse mbi gjeopolitikën dhe mënyrën se si Rusia do të mund të shndërrohej...

Xhelal Zejneli: Hapësirat shqiptare dhe kriza

Me nocionin krizë nënkuptohet kryesisht kriza ekonomike dhe sociale. Shumë shqiptarë në Maqedoni vazhdimisht flasin për ekzistimin e krizës. Por, ka edhe të tillë të cilët dyshojnë se ka krizë. Madje ka edhe prej atyre që thonë se krizë nuk ka. Këta pyesin: Si mund të thuhet se ka krizë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese