E diele, 01.08.2021, 02:28 AM (GMT+1)

Enver Bytyçi: Pse marrëdhënie strategjike me Serbinë dhe jo me Kroacinë?!

Sot në samitin e Shkupit Edi Rama deklaroi se minishengeni ose Open Balkan është një çeshtje strategjike e Shqipërisë! Kjo do të thotë se marrëdhëniet e Shqipërisë dhe Serbisë janë interes strategjik i Shqipërisë. Kjo do të thotë se marrëdhënien e Shqipërisë me NATO-n do ta zevendësojë marrëdhënia strategjike e saj me Serbinë...

Kastriot Myftaraj: Paska qenë vizionar Esati që tha të lidhemi me Serbinë!

Të gjitha ato që Edi Rama thotë sot për lidhjet me Serbinë, i ka thënë njëqind e ca vjet më parë Esat Toptani, por duke u shprehur në fjalorin politik të kohës. Se kuptohet që Esati nuk mund të thoshte hapur që Shqipëria të bëhej vasale e Serbisë, siç ishin dakorduar ai dhe partneri i tij serb Pashiçi, dhe siç e dimë nga dokumentet...

Fritz Radovani: Shqipëria e drejtuar nga trashigimtarët e Enver Hoxhës

Fatkeqsi! Madje fatkeqsi e madhe! Shqipnia Europjane, e të Madhit dhe të Pavdekshmit Gjergj Kastriotit Skenderbeut e Nanë Terezes, prap me u drejtue nga komunistët barbarë e tiranë trashigimtarët e Enver Hoxhës, e shka asht ma e keqja tue rikthye nen sundimin e Beogradit, Stambollit dhe injorancës antieuropjane...

Dedë Preqi: Trio grupi ''Viçi-Viçi-Mazi'' dhe ''Open Ballkani''

Një tresh i tillë i lidhur ndoshta jo spontanisht nuk ekziston askund në botë, ndoshta vetëm në Ballkan, me një projekt shumë interesant dhe kur e përkthejmë këtë trio, një shqiptar, një serb dhe një maqedon, del një grup i mrekullueshëm, që paraqet multi kultin me pëmbajtje, sigurisht që Ballkanit...

Albert Vataj: Një reality show policoro-mediatik që degjeneron

Kam qenë dhe mbetem përjashtues i lajmeve të kronikës, me predispozitën qëllimmirë për ti ofruar një kualitet më cilësor, jetës së qytetarëve. Duke e çliruar përditshmërinë e nevojës për informim, nga horrori i lajmeve. Megjithatë masmedia, jo vetëm e jona, por gjithandej ku ushqehet dita e njeriut paqësor me krisma...

Gjokë Dabaj: Kujdes kur bëjmë vretje për shqiptarët e Kosovës

Ndodh shpesh që, këtu në Republikën e Shqipërisë, dëgjojmë vërejtje lidhur me të folurit e shqiptarëvet të Republikës së Kosovës: “Këta e flasin më pastër sërbishten se shqipen!”Puna arrin deri atje sa e ndërrojnë me përçmim kanalin televiziv. Nuk duan të dëgjojnë as për çfarë flitet dhe as si flitet...

Edison Ypi: Tim Xhilaga

Me veshje, gjeste dhe muhabete, djemtë dhe vajzat e Tiranës mundoheshin t'i binin sa më tepër në sy njëritjetrit në Xhiro.Ai që nuk merakosej aspak për të rënë në sy, madje as dilte në Xhiro, e megjithatë shquhej më tepër se të gjithë, ishte Tim Xhilaga.Duke parë me vështirësi televizionet italiane, si dhe ndonjë revistë, të

Fahri Xharra: Kush po na bllokon në mediumet sociale?

Që po na bllokojnë të gjithë jemi dëshmitar. Që nuk guxojmë të shkruajmë asgjë nga historia në lidhje me serbët, grekët dhe turqit  edhe kjo dihet. Të gjithë ata që shkruajnë e dinë, sepse të gjithë bllokohen pa mëshirë.Se na bllokon firma Acromax Media GMBH në Gjermani edhe këte e dimë...

Xhevahir Cirongu: Flutura në krahët e mi

Vështrova jashtë, sigurisht ishte natëmbi xhamet e dritares rrëshqisnin pika shiu,kjo vapë e gushtit na solli  shumë  zakushipor, ja edhe pas kësaj erdhi prapë  edhe një  shi. Nuk desha t’ja prishja qetësinë kësaj nateVetëm kënga e një kukuvajke dëgjohej aty,nën strehën e çatisë të asaj shtëpiem’u duk vetja sikur edhe unë isha atje...

Gani Mehmetaj: Edi Rama si Enver Hoxha

Kur shqiptarët e Kosovës mbyteshin në gjak nga partizanët serbo-malazezë dhe nga ushtria jugosllave, Enver Hoxha shkoi në Beograd të takohej me Josip Boz Titon dhe ta bënte Shqipërinë republikë të shtatë të Jugosllavisë. “Kosovarët” i shpalli armiq, ushtria e tij i luftoi egërsisht...

Kastriot Myftaraj: PS është dhe mbetet Partia Serbe në Shqipëri

Edi Rama paska marrë përsipër që të shpjegojë në prani të Vuçiçit se përse bashkimi i Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk qenka Jugosllavi e vogël. Për këtë Rama ka gjetur atë që në raste të tjera e quan arsye të mosarsyes, fjalë që Servantesi e ve në gojën e Don Kishotit. Rama tha se nëse Bashkimi...

Nuhi Veselaj: Injorimi dhe dëshmimi i gjuhës shqipe (1866/68)

Në vështrimin tonë kritik historiko-gjuhësor me titullin bosht: Injorimi i gjuhës shqipe si kriter i së vërtetës, botuar në portalin zemrashqiptare.net, në nëntë vazhdime, 10.09.2017 – 20.11.2018, kushtuar veprës së  z. Mirčeta Vemić: ”Etnička karta dela Stare Srbije prema putopisa M. Milojevića”...

Fahri Xharra: Nëna Shqipëri do të na fusë në kthetrat e Serbisë

Interesant me ne se si na përsëritet historia aq shpesh sa që as vet nuk e presim.E kishim dikur, jo fort larg në kohë, një  " hero " të cilin e mbanim për të mençur dhe të gjithë " shkriheshim " pas tij.Ai i njihte të gjitha, bile edhe politikën nderkombëtare. Seriozisht e kam. Aso kohe nuhatej nga njohësit e...

Gjokë Dabaj: Ramë, Esat Pashës ia kalove!

Lajm i mirë!.. Myzhde!.. Sihariq!.. U krijua MAKRO-SËRBIA! E firmosi Ed Rama i ynë! E firmosi Zajevi, i tyre dhe i yni! Vuçiqi fërkoi bolet e veta dhe e firmosi edhe ai!Tani s'ka më as Republikë të Kosovës, as Republikë të Maqedonisë Veriore, as Republikë të Shqipërisë!...

Edison Ypi: Tefta

Tefta ecte si kalë, tundej si mushkë.Tefta i shoqëronte hapat e mëdhej me kërrusje të thella para dhe prapa si bëjnë malësorët që e kalojnë jetën duke u hedhur nga një shkrep në tjetrin.Shumica ishin të mendimit se Tefta ishte qelbësirë.Por kishte edhe që thoshin se Tefta ishte pocaqi'.Dhe të tjerë që ngulmonin ...

Kalosh Çeliku: Kufomën time ende nuk e keni në varr

E keni pritur me vite: Ringjalljen TimeNë Korçë. Shkup.  Dhe, “Qafë - Thanë“.Kohën e fundit, “Armikun e padukshëm“:Kaq e kaq të infektuar. Dhjetë viktima.Mes tyre, dhe një Poet rrebel shqiptar:Kalosh Çeliku. Vdiq, nga KoronavirusiMes Dy shtamave me verë  të Mikes Di...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora