E merkure, 20.03.2019, 02:06 PM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Frank Shkreli: 20 vjetori i sulmit të Nato-s kundër Serbisë

24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç’prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim për të ndaluar krimet e Serbisë...

Mehmetali Rexhepi: Atdhedashësi e mësuesi model - Hetem Arifi (1945-2019)

Në emër të Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës- Dega në Gjilan, mora pëlqimin e kryetarit të Degës, që t`i shpreh pak fjalë për jetën e bujshme e dramatike të atdhetarit, të burgosurit politik, të veprimtarit për  bamirësi në Gjilan e rrethinë, të aktorit të teatrit ...

Blerim Rrecaj: Përsëri për punësimet

Të ngacmon diç që dëgjon. Të vërtitet titulli "Përsëri për punësimet"... Dhe fillon diç mendon. Më pas dhe fjali nis të thurësh. Dhe ja çfarë hedh hidhur në fletë, edhe pa qenë nevoja që të hapet goja edhe pse thuhet se goja flet e flet kur shpirti ka siklet. Njëra nga temat për të cilat pëshpërisim...

Nuredin Lushaj: Miku ynë i dashur, Prof Murat Gecaj

Në Malësinë e Gjakovës (Tropojë), që nga çlirimi e deri më sot, ka arritur mbi 1.000 numri i intelentualëve me me arsim të lartë, të profesioneve të  ndryshme. Nga këta, mbi 100 kanë grada e tituj shkencorë. Ata janë janë krenaria e krahinës sonë, por dhe e Kombit Shqiptar. Për secilin prej tyre, meriton të shkruhet nga një ...

Neki Lulaj: Mbrëmje artistike për nderë të festës së pavarësisë

Në fund javën qe e lam pas Konsullata e Republikës se Kosovës ne Frankfurt am Main në bashkëpunim me : Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike me Shoqatën „Dardania“dhe me shkollën shqipe organizuan :Mbremje artistike për nderë të festës së pavarësisë...

Dedë Preqi: Kush duhet ta marrë timonin e LDK?

Ai, apo ajo, që do e merr timonin e LDK, nuk do të jetë vetëm një timonier i thjeshtë në udhëheqjen e partisë në fjalë, por në rend të parë do duhet të emërohet një njeri që ka siguri të plotë në vetëvete, nga logjika që tregon përkushtim dhe sinqeritet brenda dhe jashta partisë së vet,  dhe në aspektin...

Zymer Mehani: Ju, me gjokse të gurta

Seç ju rrahën furtunatE s’ju thyen dot,Ju shanë e deshën t’ju digjninMe flakë dhe me barot,Nën qiellin e mërrolurTë atij moti zemërak,Kur atdheut tonë të shtrejtëPo i bënin lak ,Po i bënin në qafë,Po e bënin me gjakE popullit të robëruar...

Atdhe Geci: Mërgimi s´prodhon shqiptar, por, shuan dhe asimilon

Çdo njeri në këtë botë ka një mëmë dhe një baba, një motër dhe një vëlla, një xhaxha dhe një tete, një adresë ku është lindur. Ndryshe nga gjithë të tjerët, njeriu i mërguar, ose i shkulur dhe i dëbuar, ( nga ata që vrasjen kishin mësim ) gjithë jetën do të vuajnë këputjen nga...

Sevdail Hyseni: Dasma pa nuse!

Çështja e LuginësÇmallet për çudi,Nëpër kafet tonaMe meze e raki! Shpërthejnë opsionetMe nga një premtim,Të urta të brishtaSiç thotë në vazhdim…

Ilmi Veliu: Na iku historiani i Kërçovës

I thamë lamtumirën e fundit vëllaut tonë, shokut e kolegut; historianit shumë të njohur në të gjitha trevat shqiptare po edhe në diasporë, prof. dr. Riza  Sadiku.Kimi qenë kolegë po edhe shokë shumë të ngushtë , dhe ja që e ndjejë për detyrë ti shkruaj disa fjalë në lidhje me jetën dhe veprimtarinë ...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët në studimet gjermane

Historia dhe gjuha e shqiptarëve, një "terra incognita" për Evropën shkencore të periudhës së Rilindjes evropiane, u bë relativisht vonë objekt i një interesimi të gjallë dhe hetimi shkencor, për arsye se Shqipëria ende nuk ishte një shtet i pavarur ose autonom, e rrjedhimisht...

Fritz Radovani: 70 vjetori i vrasjes së Imz. Vinçenc Prennushit

Argjipeshkvi i Durrsit dhe i Tiranës Imzot Vinçenc PRENNUSHI O.F.M.(1885–1949) në  1946 ka thanë: “Në këte kohë në Shqipni, asht turp i madh me kenë jashta burgut!..”Gjurmët e kudondodhuna të sandaleve të mathuna nder kambët e zbathuna të Fratit të Shqipnisë, shkelën nder male e fusha ku kanë...

Fatmire Duraku: Lot te varri i nënës

Ja, përsëri erdha nënë në këtë majTi me pret aty gjithmonë e pa gojëDy gurë të bardhë qëndrojë të pa fajJa, përsëri erdha nënë në këtë maj Dy lulëgjake të lash mbi varr në vajE rëndë jeta, asgjë nuk është lojëJa, përsëri erdha nënë në këtë majTi me pret aty gjithmonë e pa gojë...

Blerim Rrecaj: Muzg i purpurimtë

Ia nisim një dite. Mesdita na zë duke pritur në stacion. E në anën tjetër të rrugës kalon edhe njëri duke ngasur motorin shpejt dhe ajo që bie në sy është ky fidan i gjatë, trupdrejtë, rrënjëzbuluar e pip në këmbë që bartet me vete. Vazhdon dita me degëzime zhurmash e ...

Kaltërina Meka: Silueta e nënës

Poezia është vetë shpirti, rrjedha e ujit. Pika e ujit të kroit nga guri i pathyeshëm. Ajo nuk shpjegohet në asnjë mënyrë. Asnjë herë dhe kurrë nuk shpjegohet deri në fund.  Ajo të çel plagë. Ajo shëron plagë! Poezia është ilaç.  Melhem. Ajo pa dyshim është e veçantë. E krijuar nga fijet më të kristalta shpirtërore...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese