Sunday, 20.01.2019, 05:55 PM (GMT)

Sejdi Berisha: Shikim i thekshëm apo paradoksi i luftëtarit ...!

Që në vegjëli, kur isha kalama e i veshur me rroba plotë arna por të pastra, (por, që në fillim ta dini, ai nuk jam unë), diçka më xigëlonte nëpër trup, ndoshta edhe nëpër damarët e gjakut. Ku ta dija se pse ndodhte kështu. Edhe mua më rrokte etja për ta shijuar madhështinë dhe dashurinë e tokës dhe të natyrës...

Beqir Cikaqi; Intervistë me Miradie Avdullahi, poete

Miradie Avdullahi, është e njohur në Itali si poete, moderatore, organizatore,  etj. Është e afërt me të gjithë, si në këshilla e sugjerime, e po ashtu e përpiktë edhe në obligimet që i besohen.  Me cilësitë e saja ajo është personalitete në vete.  Bashkëpunëtore e mirë dhe e hapur në organizime dhe veprimtari të ndryshme. Pjesëmarrëse...

Zeqir Lushaj: Njeriu emblematik, Kukel Ndou i Curraj Epër

Po po, e mbaj mend mirë Kukel Ndoun e Curraje t’Epër. Vinte në shtëpinë tonë në Gri sa here e qitke rruga për Kolgecaj. Ishte dashamirë i babait tim Sadik Selmani. Mua si fëmijë at’herë 10-12 vjeçarë më bënte shumë përshtypje gjatësia e atij burri si lis bjeshke...

Fatmire Duraku: Mbretëria e rastit

Borë bie apo pikon  shiE ti rri mbi kotësinë e rastitGjysmë në vetmiGjysmë në hi E tiktaku i heshtjesBëhet robëria joteFat i çuditshëm i fjetur E ti pa vete rri  dhe koteshGjysmë fjeturGjysmë në kotësi...

Idriz Zeqiraj: Kriminelët ngulmojnë në inkriminimin UÇK-së

Kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së, Sokol Dobruna, ishte i vetëdijshëm se ai u thirr si i akuzuar dhe jo si dëshmitar, nga Gjykata Speciale. Me porosi të shefave të tij, sabotatorë të luftës, përndoqi e dënoi individë të "dyshimtë", kryesisht, mbështetës të LDK-së. Por, ne, nuk kemi dëgjuar e mësuar që juristi Dobruna të këtë reaguar...

Fritz Radovani: Shkodra e demokracia

TRADHTARËT E ATDHEUT NEN MASKEN E “HARRESËS” PO SHESIN TROJET SHQIPTARE DHE PO SHFAROSIN POPULLIN SHQIPTAR.SHKODRA ISHTE QË NË 1911 DJEPI I LIRISË DHE I DEMOKRACISË !TRADHTARËT PO “HARROJNË” DEMOKRATIN E MADH ...

Reshat Kripa: Nata e majit

Ish një natë, natë maji,Yjet shndrisnin lart në qiell,Buzë detit, shtrirë  zallit,Plot kujtime në mend sjell. Kujtoj kohën e kaluar,Kohën time të rinisë,Atë kohë të trazuar,Nën sundim të tiranisë...

Elvi Sidheri: Presidenti i ri (pjesërisht) arbëresh i Brazilit

Fundviti 2018 u kurorëzua, mbas një orteku sovranist që përfshiu tërë hapësirën euroatlantike (SHBA + disa vende të BE), me triumfin në Brazil, të presidentit Jair Bolsonaro, ish ushtarakut që ndonëse i plagosur rëndë dhe i tërhequr nga fushata aktive elektorale, pa akses ...

Orhan Rexhepi: Mbretëria e Dardanisë 3500 vjet të plota

Është mëse e lavdishme që të përshkruhet me pak fjalë një Histori tepër e madhe e paraardhsëve të Shqiptarëve të sotëm, ajo që ka ndodhur në një vit shumë, shumë të largët, në vitin 1481 para Krishtit, domethënë rrafsh 3500 vjet më parë, Histori kjo të cilën duhet ta dimë së pari vetë...

Ilir Çumani: Piskama ulëritëse e një nëne...

Në përgjumjen e orëve të para të agut të djeshëm, teleshikuesit e televizionit “News 24”, përjetuan tmerrin e një piskame ulëritëse të një nëne në mjerim. Ajo, duke bërë publike shqetësimin që kishte, ndjehej e tëra në panik, e lodhur, e pafuqishme, e pashpresë, e ...

Nuredin S. Lushaj: Zef Marash Gecaj, atdhetar e luftëtar

E kam njohur që në rini, këtë burrë atdhetar e luftëtar të Malësisë së Gjakovës (Tropojë), jo vetëm se kemi banuar familjarisht afër njëri-tjetrit, por edhe sepse babai im, Sadik Selman Lushaj e ka pasur atë njeri të dashur ose “jaran”, si shprehemi nga anët tona. Po kështu ...

Dedë Preqi: Çfarë dhurate do i jepte Hashimi Putinit?

Nuk është e nevojshme që ne shqiptarët të merrëmi me marrëdhëniet ruso-serbe, apo qëndrimet e tyre politike dhe bilaterale, por kur ata, as kafen e mëngjesit nuk e pinë rehat pa e marrë në gojë çështjen e Kosovës, atëherë, edhe qenja jonë njerëzore nuk do të ishte e ...

Zymer Mehani: Për ty, poet

U trazuan retë në qiellDhe ylberi humbi ngjyratZogjtë e malit pushuan këngënTë përlotura janë fytyrat Një penë shqipes iu shuaU këput një varg në mesShkoi poeti, u larguaShpirt i tij pastë ndjesë...

Demir Krasniqi: William Walker – hero i Reçakut

Për çdo vjet kur vjen 15 Janari –Dimri ne na zen , bora dhe acari !...E kujtojmë masakrën në fshatin Reçak –Kur lugina e Shtimes na u mbush me gjak ! 15 Janar 1999 –Këtë masakër forcat serbe na e banë !45 civilë t’ pa fajshëm  na i kanë vrarë –Qytetarë t’ Kosovës , që të gjithë shqiptarë !...
Newsletter