E merkure, 26.06.2019, 01:34 AM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Dumrea, një perlë e vetë Zotit!

Ca sy të kaltër, rrethuar me gjelbërim, ka kohë që e shikojnë qiellin dhe shkrihen së bashkë me të. Nuk janë sy, njerëzor, por të 84 liqeneve karstike të Dumresë. Emocione të mëdha të mbërthejnë kur je pak çaste mbi to, dhe pa ngurruar i quan perla të dhuruara nga vetë Zoti...

Enver Bytyçi: Retorika hitleriane e milosheviçiane e Edi Ramës!

Në takimin elektoral të zgjedhjeve parti-shtet të 30 qershorit në Përmet, Edi Rama deklaroi - “Nuk ka më që Partia Socialiste të merret zvarrë nga Sali Berisha dhe ne të hapim rrugë. Partia Socialiste nuk është më ajo që kemi parë deri tani që i hap rrugë budallait. Që socialistët të bëjnë...

Reshat Kripa: Deri kur do të na udhëheqin rrugaçët

Para syve më dalin vargjet e mrekullueshme të Vaso Pashë Shkodranit:“O moj Shqypni, e mjera Shqypni,   Kush të ka qitë me krye n'hi?   Ti ke pas kenë nji zojë e randë,   Burrat e dheut të thirrshin nanë.”Dhe më poshtë:“Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?  Po sikur lisi i rrxuem përdhe”...

Thanas Gjika: Përshëndetje zotit Lek Pervizi në 90-vjetorin e lindjes

Të arrish të nëntëdhjetat aktiv si Lek Preng Pervizi, është një bekim nga Zoti, një mbrekulli, një rast i rrallë në jetën njerëzore, jo vetëm të shqiptarëve. Ai ka jetuar në tre shtete të ndryshme: Shqipëri, Itali dhe Belgjikë ku ka përjetuar të mirat dhe të këqiat e katër sistemeve shoqërore...

Gani Mehmetaj: Parlamenti i 4000 dhomave!

Kanberra, ndryshon nga Sideny, Melburni e Adelaida. Është kryeqytet i administratës federale, ku nëpunësit e qeveritarët vijnë të shërbejnë, bëjnë karrierë politike e kthehen nga kanë ardhur. Shteti është punëdhënësi më i madh. Kanberra nuk e ka jetën dinamike që ua ofron Melburni, Sidnei dhe Adelaida...

Saimir Lolja: E ka lexuar njeri Kushtetutën?

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë është e shkruar thjeshtë që domethënë se është lehtësisht e kuptueshme saktë siç është e shkruar. Ajo që shkakton habi është se duket që Kushtetutën ose nuk e kanë lexuar ose nuk kuptojnë çka përpiqen të lexojnë ose me dashakeqësi e keqkuptojnë dhe e keqzbatojnë...

Frank Shkreli: O Zot ky është vendi ynë, na ndihmo!

Të djelën që kaloi ishte për një vizitë në Nju Jork, Shkëlqesia e tij, Imzot Gjergj Meta, Ipeshkëvi i Rrëshenit, në Mirditë. Me këtë rast ai celebroi një meshë solemne në Kishën Katolike Shqiptare, “Zoja e Shkodrës” në Scarsdale të Nju Jorkut më 23 qershor. Megjithëse larg nga Shqipëria, shqiptarët...

Prend Buzhala: Molla e grindjes

Nëpër shkrime e në të folurit e përditshëm e dëgjojmë shpesh shprehjen ose frazemën: "mollë sherri", "molla e grindjes". Erinitë në miret antike, përmenden si perëndesha të hakmarrjes. Sidomos perëndesha e hakmarrjes, Erida, mishërim i së keqes . Ndër mileniume, popujt e përvetësuan këtë shprehje...

Resmi Osmani: Rrëfimi i shtëpisë – gërmadhë në Çamëri

Nata ishte e qetë.Hëna e plotë kalëronte midis yjeve dhe derdhte tatëpjetë dritën e zbehtë.Diku në një lis,jehonte thirrja vajtimtare e Gjonit në kërkim të qyqe-motrës së humbur. Në kodrën e ullinjve, i vetmuar, dergjej në lëngatë  skeleti i gurtë i shtëpisë së djegur, të vidhisur, me rrënojat e gurëve...

Kadri Tarelli: Luftëtar Bylbyl Breçani!

Bir Tropoje, Bylbyl Breçani,Të thërret kombi dhe vatni.Porsi shqipe zbrite nga mali,Këngën tënde, kush e ndali? Një zë ushton, nga Dardania,-Këtu më, s’ka vend Sërbia.Boll na sundoi ky hasm i zi,Këtu i thonë shqip, shqipëri...

Xhelal Zejneli: Almiri i vogël rritet në zemrat e çdo njeriu human

Më 25 qershor të vitit 2016, personi i quajtur BobanIliq, e shkeli me paramendim fëmijën 4-vjeçar, Almir Aliun. Tragjedia ndodhi në Kumanovë.Në përputhje me nenin 123 paragrafi 2 pika 3 të Kodit penal të Republikës s Maqedonisë, vrasjen e Almirit të vogël nga vrasësi BobanIliq, organet e drejtësisë e...

Ndue Ukaj: Balta primitive ballkanike

Që tri dekada formalisht e kemi përqafuar demokracinë e rendin perëndimor dhe jemi shkapë nga barbaritë komuniste.Por ku jemi sot?Sjelljet e politikës shqiptare vazhdojnë të jenë foshnjore, në Shqipëri e Kosovë, kurse gjuha e tyre, duket sikur thotë se demokracia ...

Florim Zeqa: "Lidhja" që po e rrënon në themel LDK-në e Rugovës!

Transformimi paradoksal i LDK-së në "Lidhja", paraqet shkëputjen nga vizioni politik i Ibrahim Rugovës, paraqet shkëputjen nga historia dhe tradita demokratike e tri shkronjave të arta LDK, ku vlerat u zavëndësuan më antivlera, morali më imoralitet, drejtësia më padrejtësi, besa më tradhëti...

Zymer Mehani: Dua ta prek atë kurorë

Qetësia përhapetNë të sajën zbrazëtirëE Ty, Lulëkuqe e LlapitE kësaj Toke të dëlirëTë kujtoj me mallTë kujtoj me dëshirë Si Ylber shumëngjyrëshN’qiellin zbukuruarSeç u shfaqe Ti-Moj vashë e bekuar...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese