E premte, 17.01.2020, 04:18 PM (GMT)

Pal Neçaj: Tragjedi e jetuar

Ne kujtesën e fëmirisë ruaj të freskët kohën e luftës Nacional Çlirimtare në Shqipëri. Me duket sikur i kam akoma parasyshë diskutimet, debatet dhe kundërshtit që bëheshin. Ato ishin kudo: në familje, në lagje e fshat në mes të kushrinjëve, shokve dhe miqve për qëndrimet pro dhe kundra partizave të cilët luftonin për të...

Fritz Radovani: Kur vdiq Gjergj Kastrioti

17 JANAR 1468, Kur vdiq Gjergj KASTRIOTI Skenderbeu, sulltani tha;“Tashti Europa dhe Azia janë të mijat! Mjer’ Europa, se i humbi shpata dhe mburoja!”Në shtratin e vdekjes Ai korri fitoren e Tij të fundit pa kenë aty. Një ushtri turke, që kishte pushtue krahinen e Shkodres në kohë dimni...

Gjon Keka: Përvjetori i 552 i vdekjes të Gjergj Kastriotit

Gjergj Kastrioti nuk vdiq! - si mund të vdesin burrat e mëdhenj?!Ai erdhi si bubullima që i futi frikën armikut - pushtuesit otoman, dhe sa herë kombi ynë të jetë në prag humnere ai zbret me të njëjtën bubullim për t'i dhënë goditjen të keqes dhe armikut të brendshëm e të jashtëm...

Kryeministri Ramush Haradinaj: Lum shqiptarët që e kishin

Me 17 janar 1468, pushoi së rrahuri zemra e themeltarit të Shqipërisë, kryeprincit të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.Gjenerali që sfidoi superfuqitë e kohës, është gjithmonë frymëzimi për secilin që ndjehet shqiptar.Vepra e tij gjithmonë ndezi shkëndijat e kryengritjeve për liri...

Blerim Latifi: Ernest Koliqi mori vendimin e madh

Si sot, 45 vite më parë, vdiq Ernest Koliqi, shkrimtari i njohur shkodran. Në vitin 1941, Koliqi si ministër arsimi në qeverinë shqiptare të mbështetur nga italianët, mori vendimin e madh për dërgimin e mbi 200 mësuesve në Kosovë për të hapur shkollat shqipe dhe për t’i dhënë fund analfabetizmit total, në të cilin ndodheshin ...

Fahri Dahri: Gjenocidi ortodoks grek dhe pasojat gjeo-etnike

E shkuara e familjes dhe e komunitetit tim, më kërkuan ta shkruaj që të njihet nga e ardhmja, sepse kujtesat historike të njerëzimi janë të ndryshme, ato dallojnë sipas qytetërimeve dhe niveleve të zhvillimeve të popujve. Përvojat historike dhe realitetet e kohës tonë tregojë se ...

Fahri Xharra: A e dini që gjuha shqipe po rrezikohet nga krimi i organizuar?

“Unë nuk jam gojëtar e as shkrimtar, as gjuhëtar e as shkencëtari gjuhës ;por e flas atë sepse kështu më fliste im at dhe ashtu i flas edhe tim bir. ”Bota që kur është zënë, Shqipëria gjallë ka qenë, pellazge u thoshin më parë, më së fundi Shqiptar, gjuha që e flisnin perënditë atë e flisnin dhe pellasgjitë, atë e kanë dhe Shqiptaret...

Lekë Mrijaj: Vinçenc Malaj - Kuvendi i Arbënit

Libri "Kuvendit të Arbënit", i autorit dr. patër Vinçenc Malaj është një libër i kompletuar i cili përmban në vehte aktet finale dhe vendimet pikë për pikë të marra në kuvend të mbajtur me 14 e 15 janarin e vitit 1703 në Kishën e "Shen Gjonit" në katundin Mërqî, që është tri kilometra në veri të Lezhës së Shqipërisë ...

Demir Krasniqi: Gëzim të madh ka Kumanova

Gëzim të madh ka Kumanova –Mysafirë pret nga Kosova !Motra , vëllezër , shokë e miq –Në kufi pret në Stançiq !            Refreni:            Tash , gjithë festat e Kosovës ,            Sa herë ne, do t’i festojmë –            Rrugën e re drejt Kumanovës ,            Ne, përherë do ta kujtojmë !                        Me gëzim do ta kujto...

Florim Zeqa: Pingpongu i ofertave djallëzore!

Pas ndërprerjes së dialogut në mes LVV-së dhe LDK-së, ofertat drejtuar njëra-tjetrës nga largësia, edhe pse pa ndonjë efekt të drejtëpërdrejt, u ngjajnë predhave në ajër, ku secila nga dy subjektet po mundohen të krijojnë avantazh në terrenin politik pa e bërë asnjë lëizje para...

Mevlud Buci: Dritë në altar

Lurë mojTokë e lashtë,Me pyje e troje,Plot mrekulli.Nëpër shekujFlakadanPër shqiptari. Nëpër shekujFlakadanPër shqiptar...

Mehmetali Rexhepi: Prarimi

erdhi prarimime vashën  prej avullimbase ajo kishte harruar t`mi kthente thesaretvaktësinë e atyre pikave avulluesestisje filigranipër qafë të asaj nuse tidridhje tingujsh të blertë të  kitarëspolen i shkundur prej gishtash të Jusuf Gërvallësjepi shend  melodisë së zamaresmë nxirr jashtë kryqëzimeve...

Edison Ypi: Shetitje

Llafazanë, dembelë, shpifarakë, intrigantë, hipokritë, dallkaukë, rroça, poça, pyka, tyça, tyta; mblidhuni dhe ejani të shetisim nëpër Shqipëri. Ngadalë si gjarpri. Shtrembër si drapëri. Shpejt si drita. Drejt si shigjeta. Teposhtë si rrufeja...

Namik Selmani: Ditëlindjet e poetëve

Ditëlindjet e poetëve janë ditëlindjet e festave të kombit. Se kush më shumë se ata ia bëjnë nderin shpirtit të çdo kombi. Sot këtë nder e ka. poeti, atdhetari, njeriu i mirë fjalëëmbli, tribunali, dollingritësi. Neki Lulaj thotë se jeta i ka dhënë një lumë njerëzor që e nis ditën e natën e tij atje në ata jastëk që lahen me ujin e një toke kaq vitale si...

Gëzim Llojdia: Botohet në Francë - ''Në tokën e skiptarëve''

Shtëpia botuese Spinelle ka botuar :” Në tokën e skiptarëve”  (Shqipëria në imagjinatën  evropiane të shekullit të 16-19) në 10 janar 2020 një vëllim prej 310 faqe me autore Dr Olympia Gargano studiuese italiane. Spinelle Edicion  është aktualisht në botimet frëngjisht, shtëpia botuese Spinelle është...

Dedë Preqi: Zinxhiri i shkaqeve dhe hallka e holluar e koalicionit në mes LDK-LVV

Vullneti i popullit të Kosovës,  kësaj radhe po anashkalohet dhe po e merr formën e një kaosi politik, ku shihet se përvojën dhe fitoren mbi vetëvetën dhe vendosmërinë për të vënë në veprim vullnetin e një populli, po i japim vetë kahe të kundërt, duke i ditur edhe pasojat, por për hirë të lakmisë së pushtetit, individët e caktuar, luftojnë vetëm...

Gani Mehmetaj: A është arabishtja gjuha e parë zyrtare në Gjakovë?

Ky mbishkrim vetëm në gjuhën arabe me shkronja arabe, nuk është në Arabinë Saudite, nuk është as në Kuvajt, Siri a Irak, është në Gjakovë, afër qendrës së qytetit. Prapa ballinës arabisht (shqipen e ndalon islami sepse e trajton gjuhë të djallit) është Teqeja e Gjakovës, e shpërfytyruar...

Kadri Tarelli: Butka dhe butkallinjtë, nder i nacionalizmit shqiptar

Godet dhe tërheq titulli i librit “Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka”, të autorit Ylli Polovina, sepse është mjaft ngacmues, aq sa të lind përshtypja e çastit: “Si shumë lart e paska ngritur emrin e një fshati të vogël në rrëzë të malit Gramoz, siç është Butka në krahinën e Kolonjës”. Kjo ndjesi fillestare krijohet te të gjithë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese