E merkure, 23.10.2019, 06:07 AM (GMT+1)

Prend Buzhala: Kujtesa kulturore proverbiale e Zymit - Takimet e Gjeçovit 2019

Këto takime sivjet , që u mbajtën për të 48-ën herë me radhë, ia kushtoi 330-vjetorit të vdekjes së Pjetër Bogdanit dhe At Shtjefën Gjeçovit në 90-vjetorin e rënies. Manifestimit tradicional “Takimet e Gjeçovit”, u mbajt në fshatin Zym të Hasit, nën përkujdesjen e Ministrisë së Kulturës të Kosovës...

Fritz Radovani: Ju lutem, mos i prekni!

23 TETOR 1871 Fshati Fishtë ku u le e kulloti delet i madhi At Gjergj FISHTA.Nder këta livadhe o At, mësove bukurinë e telave t’ Lahutës.., dhe t’ atij fyellit çobanit!..E mendja t’ fluturoi tek sandalet e kambve Tua të zbathuna e, të theruna nder ferra...

Irena Gjoni: Ekzistenca e rrënjëve te poezitë e Dashamir Malos

Mes poetit e vendlindjes janë mijëra fije të dukshme e të padukshme, të ndërgjegjshme e të pandërgjegjshme, në afërsi apo në distanca mijëra kilometrash drite, që i mbajnë të lidhura fort e kurrë të pazgjidhshme, pavarësisht kohës që ikën. Pikërisht, këtë lidhje të pazhbëshme poet...

Xhelal Zejneli: Odiseu i kohës moderne - Xhejms Xhojsi

Xhejms Xhojsi (James Augustine Aloysius Joyce, 2.2.1882-13.1.1941) është shkrimtar irlandez. Lindi në Ratgard afër Dublinit, vdiq në Cyrih. Babai Xhon kishte dymbëdhjetë fëmijë. Dy djem i vdiqën nga tifoja. Pos tyre, Xhojsi kishte gjashtë motra dhe tre vëllezër. Xhojsi ishte më i madhi...

Zymer Mehani: Behar (Nazmi) Begolli - Deitë dielli për atdhe

Behar (Nazmi) Begolli u lind më 06. 03. 1978 në fshatin Tërrnavë të Podujevës. Kishte kryer shkollën e mesme dhe ishte profesionist i karatesë. Karakterizohej me disiplinë dhe ishte tërheqës.Behari gjatë muajve të parë të vitit 1999 ishte informuar se diku në trevën e Llapit po bëheshin ushtrime...

Blerim Rrecaj: Alarmi i orës që blemë dje

Ka nisje, arritje në cak dhe rrugë kthimi. Me një autobus deri në stacion i cili mund të jetë strehëz e xhamtë, trup e çati e rëndë metalike, kësulëverdhë e ndryshkur dhe e lëvorisur nga koha, mund të jetë stacion pa asnjë nga këto shenja, si çati qiellhapur. Derisa dikush nget këtë multikultivator...

Vangjush Saro: Qazim Muska - 'Rol' premtues në 'skenën' e madhe të letrave

Qazim Muska ka tërhequr këto kohë vëmendjen e lexuesve me librat poetikë “Mëkat të flesh dhe kur je zgjuar”, “Era s’fryn si më parë’, “Ende s’kemi ardhur”, si dhe me romanin “I yni përballë”. Sensi i së vërtetës dhe të qenit vetja, janë të dukshme në profilin e këtij autori. I vetëdijshëm ...

Kalosh Çeliku: Kryeqyteti im universitar këmbëkrye sot ''hallall''

(Mirko Gashit) Miku im, bohem! Ike, Dje pa lamtumirëShkaku, se: Kujt t’i thuash ditën e mirë?!Tavernës  “Tre sheshira”, në Prishtinë“Turqve” Gostivarit. Flamurit gjysëmhënëPërveçse, Zoti u ndihmoftë sot në xhami!“Turq ehamdurila”, këmbekrye në legenFaleminderit...

Fahri Xharra: Si u ndrydh historia kombit shqiptar?

Të ndrydhësh do të thotë të ngjeshësh diçka për të zënë vend më pak. Brumi ndrydhet. Ndrydhet edhe ajri. Ndrydhja është kur nuk e  lë diçkafin  apo dikë të shfaqet apo zhvillohet lirisht duke i krijuar pengesa a vështirësi ,duke e ngushtuar, duke e penguar apo shtyp. Por, këtu e kam fjalën për kombin tonë...

Jusuf Zenunaj: Forca e të varfërit

Lulin e Vocërrtë kohës së Migjenitnë çdo rrugë e lagjeme shokë e kemi !"Poemën e mjerimit"ua mëson jeta,në fshat e në qytetqyshkur ishin në djepa.Me karroca dore...

Blerim Latifi: Vija fatale e Ballkanit

Njerëzit e Ballkanit, gjatë gjithë historisë së tyre, kanë vuajtur prej një lloji fataliteti gjeopolitik. Ky fatalitet ka të bëjë me faktin se për shekuj me rradhë Ballkani ka qenë një zonë kufitare mes botëve të Lindjes e Perëndimit, të cilat përplaseshin pamëshirë midis tyre në këtë zonë. Orgjina e kësaj drame historike i ka rrënjët thellë në histori...

Leonora Laçi: Mons. dr. Zef Oroshi mes pendës dhe predikimit

Këto ditë u botua libri me autorësi të Mons.dr Zef Oroshit- “Log Kuvendit – Në trinomin fe- Atdhe- perparim” Botimet Volaj: 2019, kjo u përgatit dhe u sponsorizua nën kujdesin e mikut të ngushtë të Monsinjorit, publicistit z. Tomë Mrijaj, i cili ka qenë krahu i djathtë dhe autobiografi i tij...

Ymer Keta: Lura feston

Lura, duke qenë një nga vendbanimet më të vjetra, është cilësuar si   ” perlë e Evropës”  Është një krahinë shqiptare e  shtrirë në zemër të Gegnisë. Njohur si mal i parë në malet e Gegnisë. Këto male  janë emërtuar  që në shekullin e XII në kohën e shtetit të Arbrit dhe atë të Skenderbeut, ku malet, njiheshin si shtyllat e shtetit...

Fran Gjoka: Njeri i mirë dhe specialist i rrallë

Në jetë na qëllon rasti të takojmë njerëz, të cilët kanë qenë dhe janë gjithnjë të përkushtuar për të përmbushur me nder detyrat e tyre ndaj shoqërisë dhe shtetit, duke vënë mbi gjithcka interesat e larta të popullit dhe të atdheut. Janë njerëz të thjeshtë, vepra e të cilëve nuk ka bujë e zhurmë, por kalon në heshtje...

Dedë Preqi: Zarfet e helmuara apo të trilluara

Do të quhej i çmendur ai që thotë se, mund të harrohen aq shpejt ato përjetime të rënda të popullit shqiptarë të Kosovës, veqanarisht kur fëmija e ka parë prindin, vëllaun, motren, para gjelatëve serb, apo edhe anasjelltas prindërit i kanë parë fëmijët e vet, duke ia vrarë dhe dhunuar para syve të tyre...

Afrim Caka: Ku e ka origjinën fondamentalizmi radikal religjioz?

Zonja dhe zotërinj, pa dyshim, ia detyroj këtë nder faktit që emri im është i lidhur me temën e origjinës dhe radikalizmin religjoz; e, si rrjedhim, për errësirën e fondamentalizmit kam qëllim t’ju flas. Do të përpiqem të shkruaj, sa më përmbledhtas të jetë e mundur, një mendim rreth zhvillimit të kësaj metode të vjetër radikalizmi...

Ibrahim Kabili: Komandantët mbetën në klasë, sa më shpejt në shtëpi

Në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë fitoi bindshëm opozita. Ky rezultat dhe pritej. Ajo qe votë  kundër keq qeverisjes dhe i futjes në qorrsokak i marrveshjes me Serbinë. Për këto probleme dhe të tjera  si to, votuesit votuan kundër komandantëve të luftës. Me këtë rezultat, ato mbetën në klasë, ndaj sa më shpejt duhet ...

Gani Mehmetaj: Shqipërinë e islamizuar të Edi Ramës nuk e duan në Evropë

Shqipërinë e islamizuar të Edi Ramës nuk e pranuan në Evropë, këtë e panë të gjithë shqiptarët. Mund ta shajmë Francën e Makronin me të drejtë sa të duam, mund ta quajmë Evropën me fyerjen e moçme të Fishtës, por fajet i kishin edhe shqiptarët.Me kokën në Anadoll e trupin në Tiranë e Beograd...

Shefet Ademi: Kadareja dhe Nobeli

Epoka e letërsisë shqiptare ka njohur, shumë intelektualë, filozof, shkencëtar, artistë, dramaturg, madje edhe shkrimtar e poetë. Që nga periudha e Gjon Buzukut, e deri në ditët e sotme shqiptarët patën shumë figura të mëdhenj të kombit shqiptar, që ditën dhe punuan për të mirën e kombit shqiptar...

Sejdi Berisha: Poezia si thesar i rebelimit dhe i ndijimit të thellë shpirtëror

Vera Istrefaj, nuk është krijuese vetëm sa për të thënë se vargu është pjesë e jetës së saj. Përkundrazi. Ajo përmes këndimit poetik na sjellë një gamë të pasurisë së mendimit poetik, që ndoshta, thjeshtë është zë edhe i arsyes edhe i së mirës, edhe zë i madhështisë njerëzore, i cili dot nuk mund të rri përbrenda mendjes së njeriut...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese