Nue Oroshi: Vajtim për shqipfolsit
| E Diel, 01.07.2018, 02:57 PM |

Paradokse shqiptare apo vajtim me shami në dorë për shqipfolsit që u bënë horë

Nga Nue Oroshi

Kufijtë e Kosovës janë bërë sikurse ajo shosha e cila rrjedhë në çdo anë. Aty hynë e dalin pa u vërejtur asnjëherë kriminelë e tregtarë flamujsh, spiun të paguar të shteteve të ndryshme të cilët po punojnë që ta shkatrrojnë si kancer përmbrenda, vetëm e vetëm që të bëjnë dobsimin e shqiptarizmës në Evropën juglindore.Po ndodhin fenomene të papara që nuk mundet t’i paramendojë logjika e shëndoshë që këto gjëra të ndodhin në një shtet demokratik. Para disa kohe turqit në krye me diktatorin Erdogan e bëjnë një puqë shtetëror në Republikën e Kosovës, ku me një sulm terroristë grabisin njerëzit e tyre për të bërë larjën e borgjeve në mes veti në mes të dy grupeve politike Erdoganiste dhe Gyleniste. Ndërsa një pjesë e pushtetarve të Kosovës deklarojnë se nuk kemi ditur asgjë kurse pjesa tjetër e kishte bërë me vetdije të plotë këtë degjenerim të shtetit të Kosovës që vetë po e udhëheqin. Edhe pas këtij akti u mundu të bëhet diçka por në fakt nuk u bë asgjë. Fajtorët kryesorë për këtë sulmë që ju bë institucioneve të Kosovës nuk u ndëshkuan. Ata që kishin përgatitur këtë akt edhe sot e kësaj dite janë ulur nëpër karriket e pushtetit pa i vrarë ndërgjegjja fare. Pra, me një fjalë diktatori Erdogan e bagloji, poshtëroj dhe e klasifikoj shtetin e Kosovës si pjesë të saj pra si pjesë e neo osmanizmit edhe pse fizikisht kanë thyer qafën tash e 106 vjet, por në logjikën e tyre të sëmuar neotomane ende vajtojnë për Shqipërinë dhe Kosovën e tyre. Mirpo asnjëherë nuk e kam besuar edhe sot nuk dëshiroj të besoj se sa shumë kopila kishte lënë Perendoria Osmane në trojet shqiptare. Ata kopila kishin heshtur apo e kishin bërë punen e dreqit në vazhdimësi duke bashkëpunuar me sllavët gjithnjë në dëm të interesave shqiptare.Madje kopilat e tillë janë bashkuar sikur proletaret në kohën e kaluar për ta varrosur çështjen shqiptare me sulmet që i bëhen heroit më të madh të shqiptareve Gjergj Kastriotit- Skënderbeut. Në mesin e këtyre kopilave pansllavisto islamik është aktivizuar edhe historiani më besnik i kriminelit Enver Hoxha njëfarë Paskali i Milos, i cili nuk e dinë identitetin e vet. Pra, ende nuk dihet se çfarë identiteti kombëtar ka Paskal Milo, i cili si një hut besnikë është duke sulmuar figurën më të pastër që ka dhënë kombi shqiptaro- arbëror gjatë historisë sonë të lavdishme dhe shumë krenare.

Mirpo edhe më të dobët janë ata që organizojnë kinse Akademi Shkencore në diasporë dhe e thërrasin Paskalin e Milos të flasë pallavra komuniste, se në këtë rast duhet ta dijë opinioni i gjerë se ky farë Paskali nuk është historian i mesjetës por historian i marrëdhënjeve jugosllave shqiptare, me nje fjalë është sikurse teneqexhiu të na flet për organizimin e shtetit apo sikurse sakati  që smundet të ec fare të jetë lojtar në njëmbëdhjetëshen e parë në ekipin kombëtar shqiptar në lojerat e futbollit.Edhe më e keqja është se dje nje gup shovinistësh serb, të cilët ende jetojnë më ënderrat që Kosova është djep i tyre festuan Betejën e Kosovës të vitit 1389. Ata edhe vet nuk e dinë të vërteten historike të Betejës së Kosovës por janë mbetur rob në  mendimet e tyre dhe asnjëherë nuk po e pranojnë faktin se Kosova është shtet i njohur ndërkombtarisht nga shumë vende perëndimore dhe kjo njohje është bërë edhe për faktin e dobsimit të dominimit ruso- turk në Evropën Juglindore.Në mesin e këtyre shovinisteve serb kishte edhe popa me qallma, të cilët jetojnë pa punuar fare, jetojnë si parazitë,vetëm duke nxitur krimine sepse gjeni turko-serb nuk mund të jetojë pa luftëra dhe pa kriza, kurse  mendja, gjeni dhe gjaku i tyre, nuk funksionon ndryshe përveç faktit të okupimitë dhe vrasjesë se kombeve të tjera, me një fjalë këta dy popuj pansllavisto- aziatik, nuk munden të ecin përpara nëse nuk e ndërtojnë përspektivën e tyre duke robëruar ,vrarë dhe sakatosur popujt e tjerë.Në të dyja këto raste, shteti i Kosovës dështoj plotësisht. Në rastin e parë është dashur të dëbohet Ambasadorja e Turqisë nga Kosova ndërsa në rastin e dytë është dashur të burgosen organizatorët e mbjelljes se urrejtjes të cilët kërkojnë një luftë të re.Dhe këtë nuk e bëjnë rastësisht sepse është pikërisht veprimi i përbashkët ruso-turk, i cili ka vijëzuar veprimin e njëtrajtshem për të dominuar në Evropën juglindore,konkretisht në shtetet me trojet shqiptare për ta zvogluare frymën dhe përpjekjet perëndimore amerikano - gjermane që Shqiperia dhe Kosova të kthehen përfundimisht nga bota perëndimore,ndërsa në Shqipëri  djali i Kristaqit, Edi Rama po don me i sjellë 60.0000 mijë sirian,afgan,persian dhe popuj tjerë aziatikëe për të ja ndryshuar strukturën e popullsisë  së Shqipërisë,dhe për ta varrosur përfundimisht drejtimin perëndimorë të Shqipërisë dhe të shqiptareve.Politikanët tanë shqiptarë në trojet shqiptare janë mbetur sikurse ai Mark Muharremi në traditën shqiptare:‘‘Kishën nuk po e dojnë, xhamisë nuk po ja dijnë rendin‘‘, sepse e kanë perzi edhe islamin me vehabizëm e salafizëm dhe shumë izma të tjerë.

Por që po i thërrasin neosmanët që t‘ia kthejnë „identitetin e humbur“ edhe Mirditës kreshnike se ju kishte mbetur shumë merak sulltanave të Stambollit për ta shuar Natën e Shën Kollit.Këto paradokse shqiptare që po ndodhin nuk janë rastësi.Këto janë planifikuar shumë mirë në Moskë,Stamboll dhe Beograd.Për t‘i realizuar këto ide të Garashaninit,Millosheviqit e Andriqit duhet gjetur edhe lojtarët në teren. E duhet ta dijë populli  shqiptarë se të gjithë këta kopila të neosmanizmit dhe të neo pansllavizmit të cilët janë duke punuar për humbjen e historisë,traditës, iliro-arberoro-shqiptare, nuk  janë e asgjë tjetër përveç që bagla të propaganës pansllavisto- aziatike, për të realizuar projektet e tyre, për shfarosjen, e shqiptarëve.Këtyre shqipfolësve që u banë horë do t‘iu thosha në fund se përkundër që jeni të shitur, përkundër faktit që po mundoheni me mishë e me shpirtë të përlyeni heroin tonë kombëtarë Gjergj Kastrioti- Skenderbeun, ju them hapur se shpata e Gjergj Kastriotit -Skënderbeut, tash është shëndrruar në raketa dhe ne armët me  moderne amerikano-gjermane dhe nuk do të lejoj kurrsesi një dominim të politikës ruso-turko-serbe në trojet shqiptare.Zoti ju laftë shëndosh ore të gjorë e allahu ju pastë në dorë për veprimet tuaja që u bëtë horë!(Vota: 1)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: