Monday, 17.12.2018, 05:52 AM (GMT)

Elvi Sidheri: Shqipëria e Vogël në stepën e pamatë të Azovit

Duke vijuar rrjedhën e thellimeve kushtuar shqiptarëve të mërgatave mesjetare Lindore, po vazhdojmë pikërisht me shqiptarët e ngulimeve të bregut të detit Azov, për t’i njohur më mirë këta njerëz ngulmues të të njëjtit gjak me ne, për të cilët dimë kaq pak.“Mirë se vini”, dëgjon rastësisht njeriu ...

Lutfi Alia: Flamuri i dinastisë Kastrioti

Në shekujt e mesjetës, Albania përjetonte qytetërimin perëndimor në tërë rrafshet e zhvillimeve politike, ekonomike dhe shoqërore; respironte kulturë europiane, ishte pjesë integrale e Europës. Aleks Buda vërente: “Gjatë Mesjetës, Albania ishte e zhvilluar në nivele me ...

Milazim Kadriu: Osman Caka - Ecejaket e një mërgimtari

Krijuesi mërgimtar Osman Caka vjen para lexuesve me  librin me tregime të cilin e ka titulluar “ECEJAKET E NJË MËRGIMTARI” dhe në te ka sistemuar 14 tregime që kanë të bëjnë kryesisht me Kosovën. Në këto tregime  autori shpreh dashurinë që ndjen për vendin e tij...

Tahir Bezhani: Mësuesi X

Java e fundit e muajt shtator ishte mot pa te reshura . Një erë e lehtë veriu,megjithatë, të detyronte të futësh duart në xhepa të palltos. Rrugët e qytetit ishin përplot me njerëz që kishin dalë për të shfrytëzuar atë pak kohë të bukur vjeshtore. Qyteti dukej i dendur,i ...

Fritz Radovani: Prof Namik Resuli - gur i daltuem i Beratit

1941 Linguisti dhe kritiku i letersisë shqipe Prof. Namik RESSULI, ka vue gurin e parë të kritikës mbi të cilin u ngrit binaja e naltë e Letersisë Shqipe, mbi themele moderne të asaj kulture Europjane të papersritëshme Perëndimore. 60 vjet perpara lexova prej Tij...

Neki Lulaj: Klubi Letrar 'Martin Camaj' organizoi Orë Letrare

Qyteti i Augsburgut e pikërisht Klubi Letrar "Martin Camaj"nga Münichu në fundjavën qe e lam pas  ishin Organizatoret e një eveilimenti të thukët kulturor i  cili u  mbajtë në Klubin futbollistik  "Albi "të Augsburgut. Manifestimin kulturor e hapi  organizatori poeti ...

Blerim Rrecaj: Rinia rilindi shpresën

Së fundmi kanë nisur protestat e të rinjëve e që po vazhdojnë të nxisin fjalë, reagime, veprime në shumë drejtime. Kanë ngrohur e po ngrohin qeniet tona që ka kohë që i ka pushtuar plogështia e shoqëruar me ngrica dhe acar. Reshat Kripa e ndjen këtë ngrohtësi...

Kalosh Çeliku: Dexhallit pas Çuke i futem në Tavernë

Ike pa thënë: lamtumirë,  si Mikepas një Nate me verë. Agim?! Thellë, pas mesnate në Errësirë.Matanë Vardarit, këmbekrye në bërllok:Shtatë pash e varrose Qytetin e Qyqeve.Varreza politike. Antishqiptare. Partisë. Qyqe moj, mos më thuaj: Natën e mirë!...

Brahim Avdyli: Urat e veprimit në mes të mërgatës e atdheut

Në një çast të shkurtër të ditëve të ngjeshura me të gjitha gjërat momentale të relacionit kombëtar e ndërkombëtar, me të cilat jam i ballafaquar, miku im i veçantë, prej atdheut tim shpirtëror, Ismet Krasniqi-Lala, jo vetëm se më ftoi në mesin tuaj në këtë promovim...

Ramiz Lushaj: Faleminderit Amerikë!

111 vjet ma herët, më 1907, shqiptarët e Bostonit në Amerikë banë nji paradë në udhët e këtij qyteti, pranë Stars and Stripes, duke mbajtur në ballë Flamurin Kombëtar Shqiptar. Siç e përshkruan dhe “Dielli” (28 nëntor 1930) “ për të parën herë në mënyrë legale, në ...

Demir Krasniqi: Lamtumirë Rexhep Maksutaj

Njerëzit e aftë në këtë botë , që e meritojnë –Kurdoherë me fjalë të  arta , ne do t’i kujtojmë !Me këngë t’ ëmbla  melodike , ne do t’ i nderojmë –Kurrë  nga faqet historike nuk  do t’i harrojmë ! I këndojmë në  çiftelia edhe në  lahuta –Lamtumirë t’ thotë gjithë Malësia , o  Rexhep Maksutaj !Lamtumirë të thotë Malësia , se ti shkove në amshim...

Skënder Kapiti: Thank You USA, mburoja dhe garancia për Kosovën!

Këtë falenderim për SHBA-në nuk e bëj vetëm unë por të gjithë shqiptarët , për faktin e rolit të jashtzakonshëm dhe vendimtar që kanë luajtuar dhe luajnë SHBA-të në mbështetje të të drejtave kombëtare, të lirisë,të pavarësisë,të shtetndërtimit të shtetit modern...

Florim Zeqa: Lideri invalid, partia patericë!

Ideja e këtij shkrimi më lindi gjatë bisedës së Sekretarit të Përgjithshëm të LDK-së në një emision në mediumin publik, të datës 12 dhjetor 2018. Në pyetjen e moderatorit të emisionit në fjalë, rreth liderit të partisë, sekretari Ismet Beqiri u përgjigj, po citoj; "Ne e kemi...

Atdhe Geci: Betimi i ushtarit të Ushtrisë së Kosovës

Jam ushtar i Ushtrisë së Kosovës,për lirinë e ëndërruar betohem sot,me zemër përulem para flamuritKosovën ta mbroj për jetë e mot. Jam ushtar i Ushtrisë së Kosovës,në shpirt unë barti të sajën lavdi,betohem në gjakun e të rënëvepër lirinë e Kosovës jetën bëj fli...

Jusuf Zenunaj: Ushtria e Kosovës

Ajo që u lindnë gjak e në dhimbje,sot,me emër të vërtetë u emrua.Bisha karpatian si asnjëherë u zemrua,me fjalët helm si kuçedra kur vjellë zjarr,kërkon që Dardania ta harrojë emrin ushtar...
Newsletter