E enjte, 27.06.2019, 03:46 AM (GMT+1)

Dy Botë, romani i dytë nga Elvi Sidheri

DY BOTË është krijimi i dytë në prozë i Elvi Sidherit, pas romanit të parë Emigrantja, që fort shpejt do të vijë në botimin e shtypur, pas përpunimit të fundit, dhe përbën një vazhdimësi letrare në stilin e të shkruarit të autorit të tij, në nuancat, përthyerjet, këndvështrimet, mendësitë, personazhet, pikëtakimet kulturore...

Sami Repishti: Në Shqipëri - mungesa e shoqënisë civile ashtë fatale

Në vendin tonë, ashtë krijue nji gjendje që nuk mund të përfundojë me suksese. Përkundrazi, të gjithë frikësohemi se në ditët e ardhme do të kemi trazime dhe ballafaqime qëmbartin rrezikun e përleshjeve fizike në sheshet e qyteteve dhe rrugët e katundeve tona. Ka arsye me ...

Homazh për Ramadan Asllanin

Ndërroi jetë Ramadan Asllani gazetar, publicist, poet, mësimdhënës. Është autor nga komuna e Ferizajt, i cili ka botuar disa libra me karakter monografik historik e dokumentar, autor i vëllimeve poetike, filmash dokumentarë etj. U mor edhe me shkrime kritiko-letrare. Gjatë dekadave të pasluftës kishim ...

Prend Buzhala: Homazh për Rrok Berishën

Edhe një lajm i pikëllueshëm në Ditën e Sotme: shkoi në amshim gazetari, veprimtari e krijuesi letrar Rrok Berisha (5. 8. 1956 - 26 qershor 2019). Pas luftës, kishim një bashkëpunim domethënës në lëmin e letrave; po ashtu, ishim së bashku në nënshkrimin e Peticionit kundër rishikimit të historisë...

Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave

Kthimi në Tokë i Roger Federerit. Përgatitje e fortë për turin e Wimbledonit. Në moshën 37 vjeçare, ai nuk ka asnjë pretendent. “Nuk e di sa larg dhe sa kohë do të vazhdoj kështu. Cfarë mund të bëj më tepër », shprehet kampioni i të gjithë kohërave të tenisit botëror. Kur ke patur fatin të takosh tenistin me...

Zymer Mehani: Poezia për fëmijë e poetit Fadil H. Curri

Tanimë, emri i shkrimtarit Fadil H. Curri sigurisht se është i njohur për lexuesit tanë me një bagazh të gjerë veprash zhanresh të ndryshme, si poezi, publicistikë, kritikë letrare etj., e tash me vëllimin “Në kraharor të gjyshit” po na rishfaqet edhe si poet i letërsisë për fëmijë...

Hajrush Redenica: Nëna që rriti më shumë se gjashtë parë jetimë

Nëna Hana u lind më 10 / 06 /1933 në fshatin Lisock nga prindërit Bajram e Hafize Zuzaku. U rrit në një familje bujare dhe patriotike dhe qysh e re iu rrek punëve të shtëpisë dhe të bujqësisë e blegtorisë.Nëna Hanë qëndroi në Lisock të Dardanës pë 18 vjet rresht dhe si e re u martua me një djalë shumë ...

Enver Bytyçi: Retorika hitleriane e milosheviçiane e Edi Ramës!

Në takimin elektoral të zgjedhjeve parti-shtet të 30 qershorit në Përmet, Edi Rama deklaroi - “Nuk ka më që Partia Socialiste të merret zvarrë nga Sali Berisha dhe ne të hapim rrugë. Partia Socialiste nuk është më ajo që kemi parë deri tani që i hap rrugë budallait. Që socialistët të bëjnë...

Reshat Kripa: Deri kur do të na udhëheqin rrugaçët

Para syve më dalin vargjet e mrekullueshme të Vaso Pashë Shkodranit:“O moj Shqypni, e mjera Shqypni,   Kush të ka qitë me krye n'hi?   Ti ke pas kenë nji zojë e randë,   Burrat e dheut të thirrshin nanë.”Dhe më poshtë:“Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?  Po sikur lisi i rrxuem përdhe”...

Thanas Gjika: Përshëndetje zotit Lek Pervizi në 90-vjetorin e lindjes

Të arrish të nëntëdhjetat aktiv si Lek Preng Pervizi, është një bekim nga Zoti, një mbrekulli, një rast i rrallë në jetën njerëzore, jo vetëm të shqiptarëve. Ai ka jetuar në tre shtete të ndryshme: Shqipëri, Itali dhe Belgjikë ku ka përjetuar të mirat dhe të këqiat e katër sistemeve shoqërore...

Gani Mehmetaj: Parlamenti i 4000 dhomave!

Kanberra, ndryshon nga Sideny, Melburni e Adelaida. Është kryeqytet i administratës federale, ku nëpunësit e qeveritarët vijnë të shërbejnë, bëjnë karrierë politike e kthehen nga kanë ardhur. Shteti është punëdhënësi më i madh. Kanberra nuk e ka jetën dinamike që ua ofron Melburni, Sidnei dhe Adelaida...

Saimir Lolja: E ka lexuar njeri Kushtetutën?

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë është e shkruar thjeshtë që domethënë se është lehtësisht e kuptueshme saktë siç është e shkruar. Ajo që shkakton habi është se duket që Kushtetutën ose nuk e kanë lexuar ose nuk kuptojnë çka përpiqen të lexojnë ose me dashakeqësi e keqkuptojnë dhe e keqzbatojnë...

Frank Shkreli: O Zot ky është vendi ynë, na ndihmo!

Të djelën që kaloi ishte për një vizitë në Nju Jork, Shkëlqesia e tij, Imzot Gjergj Meta, Ipeshkëvi i Rrëshenit, në Mirditë. Me këtë rast ai celebroi një meshë solemne në Kishën Katolike Shqiptare, “Zoja e Shkodrës” në Scarsdale të Nju Jorkut më 23 qershor. Megjithëse larg nga Shqipëria, shqiptarët...

Prend Buzhala: Molla e grindjes

Nëpër shkrime e në të folurit e përditshëm e dëgjojmë shpesh shprehjen ose frazemën: "mollë sherri", "molla e grindjes". Erinitë në miret antike, përmenden si perëndesha të hakmarrjes. Sidomos perëndesha e hakmarrjes, Erida, mishërim i së keqes . Ndër mileniume, popujt e përvetësuan këtë shprehje...

Resmi Osmani: Rrëfimi i shtëpisë – gërmadhë në Çamëri

Nata ishte e qetë.Hëna e plotë kalëronte midis yjeve dhe derdhte tatëpjetë dritën e zbehtë.Diku në një lis,jehonte thirrja vajtimtare e Gjonit në kërkim të qyqe-motrës së humbur. Në kodrën e ullinjve, i vetmuar, dergjej në lëngatë  skeleti i gurtë i shtëpisë së djegur, të vidhisur, me rrënojat e gurëve...

Kadri Tarelli: Luftëtar Bylbyl Breçani!

Bir Tropoje, Bylbyl Breçani,Të thërret kombi dhe vatni.Porsi shqipe zbrite nga mali,Këngën tënde, kush e ndali? Një zë ushton, nga Dardania,-Këtu më, s’ka vend Sërbia.Boll na sundoi ky hasm i zi,Këtu i thonë shqip, shqipëri...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese