Vjollca Pasku: Tek ty gjeta dashurinë
| E Premte, 11.05.2018, 08:00 PM |

Vjollca Tiku Pasku

 

TEK TY GJETA DASHURINË

 

Unë lulëzoj në degën e krahut tënd si një lule qershie,

të pres, si presin lulet ngrohtësinë për të vegjetuar,

me urinë e zogjve, të çukis në buzët e tua nektar ëmbëlsie,

pres shtratin me dafina qiellore, të më shtrosh përqafuar.

 

Kur unë isha si një perlë brenda guaskës, së ftohtë në det,

rashë në grepin tënd prej peshkatari, që më kapi në agim

dhe më lëshoi të pluskoj në ujërat ku lahej dashuria e vet,

në orët e valëzimeve të ngrohta, të liqenit të shpirtin tim.

 

Ndjeva në zemër dridhmën e ndjenjës, si petalja e lulëkuqes,

ëmbëlsinë e trupave të vdekshëm që lindin për në pavdekësi,

në çastin kur lindin njëmijë ngjyra për sytë e mbyllur të puthjes,

tek ti gjeta dashurinë e ëndrrave, për të formuar një planet të ri.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti: