E hene, 18.03.2019, 11:57 PM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Ilmi Veliu: Na iku historiani i Kërçovës

I thamë lamtumirën e fundit vëllaut tonë, shokut e kolegut; historianit shumë të njohur në të gjitha trevat shqiptare po edhe në diasporë, prof. dr. Riza  Sadiku.Kimi qenë kolegë po edhe shokë shumë të ngushtë , dhe ja që e ndjejë për detyrë ti shkruaj disa fjalë në lidhje me jetën dhe veprimtarinë ...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët në studimet gjermane

Historia dhe gjuha e shqiptarëve, një "terra incognita" për Evropën shkencore të periudhës së Rilindjes evropiane, u bë relativisht vonë objekt i një interesimi të gjallë dhe hetimi shkencor, për arsye se Shqipëria ende nuk ishte një shtet i pavarur ose autonom, e rrjedhimisht...

Fritz Radovani: 70 vjetori i vrasjes së Imz. Vinçenc Prennushit

Argjipeshkvi i Durrsit dhe i Tiranës Imzot Vinçenc PRENNUSHI O.F.M.(1885–1949) në  1946 ka thanë: “Në këte kohë në Shqipni, asht turp i madh me kenë jashta burgut!..”Gjurmët e kudondodhuna të sandaleve të mathuna nder kambët e zbathuna të Fratit të Shqipnisë, shkelën nder male e fusha ku kanë...

Fatmire Duraku: Lot te varri i nënës

Ja, përsëri erdha nënë në këtë majTi me pret aty gjithmonë e pa gojëDy gurë të bardhë qëndrojë të pa fajJa, përsëri erdha nënë në këtë maj Dy lulëgjake të lash mbi varr në vajE rëndë jeta, asgjë nuk është lojëJa, përsëri erdha nënë në këtë majTi me pret aty gjithmonë e pa gojë...

Blerim Rrecaj: Muzg i purpurimtë

Ia nisim një dite. Mesdita na zë duke pritur në stacion. E në anën tjetër të rrugës kalon edhe njëri duke ngasur motorin shpejt dhe ajo që bie në sy është ky fidan i gjatë, trupdrejtë, rrënjëzbuluar e pip në këmbë që bartet me vete. Vazhdon dita me degëzime zhurmash e ...

Kaltërina Meka: Silueta e nënës

Poezia është vetë shpirti, rrjedha e ujit. Pika e ujit të kroit nga guri i pathyeshëm. Ajo nuk shpjegohet në asnjë mënyrë. Asnjë herë dhe kurrë nuk shpjegohet deri në fund.  Ajo të çel plagë. Ajo shëron plagë! Poezia është ilaç.  Melhem. Ajo pa dyshim është e veçantë. E krijuar nga fijet më të kristalta shpirtërore...

Mhill Marku: Poema e shokëve të klasës

Mbi një gjysem shekulli,ç'është e vertetaQë jemi njohur e jemi bërë shokëNë ballë të kemi pas  Sabri ÇelmetaNë shkollë, jetë,det, punë, në Flotë! Me zemer,shpirt e pa dorashkeTë vertetat ti themi sy nder sy...

Kristjan Dukaj: 'Malësia na bashkon' – gati dyfishoi votat

Rezultatet e zgjedhjet  vendore në Komunën e Tuzit, të mbajtura më 3 mars, tashmë janë publikuar edhe zyrtarisht nga  Komisioni zgjedhor komunal dhe dihet përfundimisht përbërja e Kuvendit të ardhshëm, për herë të parë, të komunës së plotë të Tuzit. Edhe pse fillimisht u kërkua rinumërimi...

Bexhet Jagodini & Vehbi Haziri: Xhevit Sadiku - Bilbili i i këngës burimore kërçovare

Kënga rrënjore kërçovare paraqet element konstitutiv i kulturës mbarkombëtare shqiptare, si edhe paraqet një nga shtyllat e këtij trungu. Këtë e karakterizojnë shumë komponenta të saj, të cilët i krijuan këngëtarët e mishëruar me baltën dhe shkëmbinjtë e këtyre trojeve shqiptare. Ishin të shumtë ata kolosë që ndërtuan dhe lane ...

Brahim Avdyli: Lojërat për sovranitetin e tokave shqiptare

Lojërat me sovranitetin e Republikës së Kosovës dhe me sovranitetin e tokave të tjera shqiptare, kanë filluar që moti, sa tërë kohën me shkrime na e marrin, dikush “kundra” e dikush “pro”. Kush e di se ku merr fund kjo çështje. Neve nuk na mbetet tjetër gjë, pos mendimit e lapsit. Jemi shkrimtarë e publicistë të...

Shpallja e Pavarësisë së Çamërisë

Në Kuvendin gjithëpërfshirës çam dhe arvanit, për Shpalljen e Pavarësisë së Çamërisë, shtet më vete dhe sovran, më 30.10.2016, në hotelin “Asmbasador”, në Hagë të Hollandës, kryetar i Këshillit Nismëtar  gjithëpërfshirës çam dhe arvanit, Rrustem Geci, lexoi tekstin nismëtar të shpalljes...

Afrim Caka: President, 'sëmundja e Dardanisë është e rëndë'

“...se joshja e presidentit për politikën kishte shkuar aq larg dhe pa asnjë kujdes moral e diplomatik, sa e shtynte atë vetë, për një kandidim për kryetar Serbie... ”Kur u zbulua identiteti dhe veprimtaria e tij, për çudi, u konstatua se të gjithë votuesit e tij drenicakë ...

Vangjush Saro: Vangjush Ziko - Përsiatje

Libri më i ri i shkrimtarit Vangjush Ziko, i titulluar “Përsiatje”, është një përmbledhje me studime, ese dhe analiza letrare; poeti dhe përkthyesi i njohur qaset këtë herë në fushë të letrave me ‘armët’ e estetit dhe kritikut letrar. Padyshim, shënimet janë shkruar në vite të ...

Engjëll Koliqi: Letër e hapur për Federica Mogherini-n

Ty që i thua vetes kryediplomate e Europës, ju të tjerëve liderë shtetesh e institucionesh, në Europë e në Amerikë dhe ju o deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, me shumë keqardhje dhe me shumë indinjatë ju drejtohem me këtë letër të hapur, duke ju quajtur njerëz pa ndjenja, mbështetës...

Fahri Xharra: Vendime e Jaltës dhe shqiptarët

Jam i sigurt që i njihni që tri figurat historike të Luftës së Dytë Botërore, në të dy fotografitë e mësipërme. I publikova me një shkas, për temën që do e trajtoj sot. Jo për luftën e shteteve të tyre kundëe nacizmit dhe fashizmit , por për një vendim të tyre të Konferencës së ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese