E diele, 24.03.2019, 05:14 AM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Armela Hysi: Fjalë Gruaje për 8 Marsin

Shumë zhurmë ... shekspirjane, a jo, kush jam unë që ta “emërtoj”... u dëgjua këto ditë për Samitin e Dytë të Diasporës, (ndonëse e vërteta është që kryesisht mjaft nga ata që e preferuan mbetën shumë fare të kënaqur, në qe ky dhe qëllimi i Samitit, padyshim). Po në fakt diaspora, e hershme...

Gani Mehmetaj: Betimi i kalorësve

- Betohem se do të mbroj atmen me gjak e me nder. Betohem se do të luftoj armikun deri në vdekje. Nderi i kalorësve është nderi im! Turpi më mbuloftë në shtatë breza po e shkela këtë betim! - dilte nga gurmazi i qindra kalorësve formula magjike e vjetër sa vetë rendi i kalorësve dardanë. Jehona e zërit ushtonte tutje në luginë. Rrinim të...

Reshat Nurboja: Peja dikur me shekuj e okupuar tani me vite e kapur!

Okupimet e Pejës filluan që nga shekulli III-IV, kur u okupua dhe ishte nën sundimin e Perandorisë Romake... Meqenëse, në atë kohë përkatësia e një vendi formalisht konceptohej se cilës kishë i përket: Romës apo Konstatitinopojës, mund të presupozojmë se Peja  në shekullin 12 - 13 ra nën ndikimin ...

Bardhyl Maliqi: Aleksandër Çipa - Deti nuk ka portë

“DETI NUK KA PORTË” është libri i katërt i poetit dhe gazetarit Aleksandër Çipa, tashmë i mbërthyer në magjinë e vjershërimit. Pra është një vëllim poetik që shpërfaq një përvojë krijuese tashë të ngulitur mirë. Nuk dua t’iu them gjëra që ju tashmë i dini, si për ...

Kadri Tarelli: Kuvend me Meçanin dhe për Meçanin

Sot në një ditë të shënuar siç është 22 Marsi 2019, në mjediset e hotel “Mediteran”, Klubi i Shkrimtarëve dhe Artistëve të Durrësit, organizoi një kuvend kushtuar shkrimtarit dhe publicistit Meçan Hoxha, i cili përuroi edhe dy librat e tij: “Gramshi në jetën time” dhe “Kontribute letrare”...

Xhemaledin Salihu: Hapja e Shkollës së Parë Shqipe në Preshevë

Më 7 shkurt 2019 u mbushen 74 vjet të Shkollës së Parë Shqipe, të hapur zyrtarisht dhe solemnisht në Preshevë, te Vila Letafet, ku qytetarëve, mësuesve dhe nxënësve të ardhshëm, të kësaj shkolle u foli Abdullah Krashnica-Presheva, sekretar i Komitetit të Rrethit të Preshevës....

Gani Mehmetaj: Kalorësi i Jerinës

Në ëndërr m’u diftue Jerina. E bukur, e brishtë, flurore, me hire tunduese që të linin pa mend. Ajo më grishte me zë përdëllues e urdhërues njëkohësisht. E ndieja veten në trans. Kapërcenim maja e shkrepa, fluturoja pas saj pa flatra. Sa më shumë i afrohesha, aq më...

Blerim Rrecaj: Hapat e parë të pranverës

Shkoi dimri. Stafetën ia dorëzoi pranverës, zyrtarisht e pa bujë, si në garën e mbretëreshës së sporteve: 4X 100 metra, ndonëse mbretëreshë të stinëve nuk ka, e shirita s'mund të prehen e as të ketë ceremoni medaljesh. Qoftë qysh qoftë dikujt iu mbush shpija me bija dhe vazhdoi gazi e hareja dhe u shumëfishua gjallëria. Dhe vazhduan...

Afrim Caka: Rruga e gabuar dhe pasojat e harbutizmit politik

Rruga e tyre është e njohur. Gjatë dy dekadave të fundit, në të kundërt të modelit perëndimor, kanë ecur drejt krimit të organizuar dhe kapjes së shtetit. Vrasësit e shtetit janë kopeja e ujqërve politikë që udhëheqin zhvatjetë në Dardani. Përdorimi i ligjit si armë politike e shtrembëron idenë e barazisë para ligjit.  Siç ka thënë me të drejtë ...

Florim Zeqa: Aviano, vendi ku lindi dielli për shqiptarët!

Friuli-Venezia Giulia është një rajon italian me status të veçantë në Italinë veri-lindore, i cili kryeqytet e ka Triesten. Friuli-Venezia Giulia përbëhet nga dy rajone historiko-gjeografike me karakteristika të ndryshme kulturore: Friuli, që përfshin zonat provinciale Pordenone e Udine dhe Venezia Giulia...

Sotir Athanasi: Java e Frankofonisë (2)

- Ky det është fantastik, mama. Konstantja e tij dallohet lehtë edhe nga studenti më shpërfillës.Uji i ngrohtë: mëngjes-mbrëmje në një anë, si dhe kthjelltësia deri në tejdukshmëri e kristal, në anën tjetër, plotësojnë kurbën e një ekuacioni relaksues deri në pambarim.Poeti mbeti i hutuar dhe shqeu sytë sepse ...

Fahri Xharra: Pse Adem Demaçi ishte kundër “Rambujesë“?

Që njëzet vjet nuk kam mundur ta kuptoj se pse Adem Demaçi ishte kundër nënshkrimit të dokumenteve të Konferencës së Rambujes. Kam lundruar tituj të ndrysheme në të gjitha  shkrimet e mundshme që të flitej  për  refuzimin kategorik të Z. Demaçi , që t`i lejohej pales ...

Sevdail Hyseni: Festa e dyfishta

Për Ditën e Mësuesit, Spica me satirë,Gjendja në arsim, s’është aspak e mirë! Në qoftë se arsimi, nuk është n’terezi,Mos prit nga pushteti, të bëjë mrekulli! Dufi dhe injoranca, të lidhin nga gryka,Nëse nëpër shkolla, nuk vdes politika...

Përparim Hysi: "Detyra e shtëpisë"

Kjo qe një ndodhi fare e papritur. U njohën virtualisht dhe, kur nuk e mendonin, u lidhën aq shumë,sa tanimë nuk bënin  dot pa njëri-tjetrin. Deri këtu, nuk ka ndonjë surprizë të pakëndshme. Dhe nuk është se ndodhi veç me këta të dy. E veçanta e kësaj lidhjeje kaq të papritur, është fakti ...

Teorema e Skënder Kapitit

Vertetimin e kësaj teoreme e bën realiteti aktual kriminal politiko-gjyqësor  në Shqipëri.Kur korrupsioni, krimi dhe paligjshmëria e pushtetit dhe e drejtësisë kapin shtetin, atëhere ai shtet kriminalizohet dhe funksionon si shtet antiligj, antisocial  dhe si  antishtet...

Sejdo Harka: Nobelisti Montale dhe bashkëkohësit e tij shqiptarë të viteve 30

Eugenio Montale është një nga poetët dhe kritikët  letrarë e muzikorë italianë, që i dha  poezisë dhe kulturës moderrne botërore të shk.  XX, fizionominë dhe bukurinë e shpirtit të tij poetik. Duke ecur në rrugën e shkollës së klasicizmit modern  ekspresionist të poetëveme famë botërore Eliot dhe Bodler...

Idriz Zeqiraj: Profani apo tradhti kërkesat skandaloze të Hashimit dhe Ramushit

Deklarata e Pavarësisë e 2 korrikut 1990, edhe pse nuk u lëndëzua zyrtarisht, me njohje ndërkombëtare, ajo ishte shumë domëthënëse. Akti i deklarimit të pavarësisë, nga Kuvendi i Republikës të Kosovës, tashmë, nën përkujdesjen e drejtëpërdrejtë të Dr. Ibrahim Rugovës, me pushtet absolut moral e shpirtëror...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese