E diele, 26.05.2019, 01:11 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Grushti i Shtetit

Grushti i shtetit (frëngjisht “Coupd’Etat”) është term që nënkupton ndërrimin e qeverisë të kryer me dhunë nga individë apo nga një grup njerëzish të cilët ndodhen në pozita të larta shtetërore apo ushtarake. Grushti i shtetit dallohet nga revolucioni për arsye se kryhet “nga lartë”. Grushtin e shtetit rëndom...

Alfred Papuçiu: Servili

Ata ishin duke përcjellë zyrtarin e lartë në aeroportin e Zyrihut. Për të thënë të vërtetën, për  Arbanin, ky ishte bërë një ritual i padurueshëm dhe sidomos ai nuk mund të duronte diskutimet pa asnjë kuptim me ata që shpesh e bënin nervoz. Nuk mund të duronte punonjësin urë të nomenklaturës që kishte një talent të veçantë...

Danica Vukelic: Eseja pedagogjike e Dr. Bardhyl Maliqit më futi në lojë

Varianti i Esesë pedagogjike "Detyrat e shtëpisë", pjesë e serisë "Mbaje derën hapur, zoti mësues"  shkruar prej Dr. Bardhyl Maliqit, u botua në vitin 2013. Kjo seri  botimesh vijon me “Etikën rrjedhave të komunikimit” në  vitin 2014 dhe me libra të tjerë. Detyrat e shtëpisë së zotit Maliqi ...

Qazim Shehu: (N)Gusht në Tiranë

Dielli humbet në guackën e vapës,Njerëzit ikin plazheve,Pranë detit të freskët,Hutimit të ëndrrave,Zbrazet qyteti dhe bulevardetU ngjajnë gjuhëve që përqeshinHeshtjen e ngjyer të qytetitNjerëzit i thith deti me dallgë,I cili e mbyt  në verbëri ndonjë njeri,Gabimisht në rrugë kryhet një vrasjeOse nga qafa e ndonjë gruaje zhvatet një flori…

Nexhat Halimi: Në çakorr me Azem Shkrelin

Dolëm maje çakorri të djersitur udhe të gjatëHyjmë të pimë diçka në shtëpinë prej druriBrenda qenë dhjetë dymbëdhjetë karrige thjeshtëBinte erë frutash të egra qe tashmë vjeshtëS`vonoi e ra nata me hënën lart e malet kreshtaMbështeta në karrige shpinën thyer e heshta...

Mbarime Krasniqi: Ëndërra e paprekshme

Erdhe papritur ne qiellin e kalter te enderrave te miaSi nje re e vogel e bardheSa shpejt me ktheve ne mjegullnajeJam perseri e mjegulltMund t‘me qartesojë veç flladi yt i ngrohte . Tani i erdhi fundi endrres time te pa prekshme si rralle hereDo te shkoj serisht te fle...

Sevdail Hyseni: Pensioni

Pjesët e trupitNjë ditë me pasion,E lutën ZotinTë dalin në pension! Të parët u ngritën,Dy sytë e ngratë:-Jemi të lodhur,Nuk shohim qartë!...

Jusuf Zenunaj: Punëtori ngazëllues

Me përzierëse në krah,kush s'e shqetëson,ditën e një majitngazëllues në punë shkon.170 euro, jo më pak në muaj,mendja nuk i shkont'ia mësyejë vendit të huaj...

Përparim Hysi: Një libër 'guidë' për Vlorën

Sapo ma dhuroi librin e tij"Qyteti i monumenteve",DURO MUSTAFAI dhe"drogën"  e dashurisë së tij për VLORËN ku i ka rënë koka, sikur ma"injektoi" mua në vena dhe unë,pasi e "piva" këtë lloj droge, "bëra massë": më zuri dhe mua malli. Epo ka arsye të të zërë malli për VLORËN, se është"kryeqyteti" i PAVARËSISË dhe, kur ta ...

Gazetari Albert Zholi nderohet nga USHC

Certifikatë Mirënjohje I jepet gazetarit Albert Zholi:Për punë të vyer në dobi të Atdheut dhe Kombit Shqiptar.  Është dalluar për ndihmën dhe mbështetjen e pakursyer për veprimtaritë e Unionit Shqiptar të Shoqërisë Civile në trojet Shqiptare dhe në Ballkan, duke dhënë një kontribut të veçantë në afrimin dhe...

Zymer Mehani: As ti s'më ndahesh

Si s' ndahetGurra prej lumitAriu prej gjumitFlaka prej zjarritNëna prej djalitPeshku prej valësBurri prej fjalësDrita prej yllitDreri prej pyllitBariu prej tufës...

Blerim Rrecaj: Nëna nuk na la

Shkoi nëna. Nuk na la. Na pret. Na la gjurmë të pashlyeshme kujtimesh, veprash, mirësish e buzëqeshjesh. Shkoi nëna. Nuk na la. Si gjithë jetën edhe para se të shkonte, shkoi duke thurur xhempera për të mos e ndjerë të ftohtit që na sjellin stinët. Shkoi pasi fshiu, lau e shpërlau shtëpinë e çdo gjë vendosi ...

Fritz Radovani: Maj 1942... Dr. Norbert Jokli

DR. Norbert JoklI ishte Albanolog Austriak me prejardhje Hebre…Ai ka shkrue per At Gjergj Fishten: “… Lahuta e Malsisë e At Gjergj Fishtës, jo vetëm që ka rândësi në pikpamje artistike, por ajo, porsi vêna e mirë që sa mâ shumë vjet kalojnë aq mâ vlerë merr, tue qenë se ajo âsht pasqyra, magazina e kopja besnike e jetës...

Ndue Ukaj: Ibrahim Rugovën kemi nevojë të kujtojmë përditë

Ibrahim Rugovën kemi nevojë të kujtojmë përditë, sepse trashëgimia e pasur politike dhe idetë e kulluara kulturore që na la, janë shkollë e jashtëzakonshme kundër amnezisë dhe injorancës. Ndërkaq, në një rrafsh tjetër, personalitetit të tij madhor, tregon sa të vegjël janë xhuxhët e shumtë të Kosovës së sotme...

Ilmi Musliu: Kush ishte shqiptarja që ishte detyruar të jetonte me emër serb?

Vetëm pak orë pasi ishte kryer ceremonia e varrimit të tre martirëve, trupat e të cilëve ishin gjetur në një varrezë masive në Kishinicë, ku ata ishin strehuar gjatë kohës së luftës, në Gjilan kishte mbërritur një djalosh me emrin Bekim, i cili kishte rrëfyer gjithë historinë e nënës së tij, Miradijes, të cilin ai e njihte me emrin Nurije. Miradija...

Zymer Mehani: Hajrush Redenica - Gurrat e vendit tim

Në vëllimin poetik për fëmijët “Gurrat e vendit tim” poeti i talentuar nga Kika legjendare, z. Hajrush Redenica na ka dhuruar vargje tejet të bukura për jetën shkollore, për natyrën (bukuritë e vendlindjes, malin, fushën, lumin), për shpendët shtegtarë (dallëndyshen, zogjtë etj), për shtazët (ketrin, drenushën...

Albert Zholi: Një rrëfim i rrallë dhe i sinqertë i Ismail Kadaresë

Kjo nuk është histori serioze. Është një nga historitë e fëmijërisë. Të gjithë ju që jeni këtu besoj se e keni menduar se çfarë do të  bëheni shkrimtar, filozof, doktorë etj. Por njerëzit nuk  e tregojnë këtë. Ne shkrimtarët jemi të  detyruar që ta tregojmë në kuptimin moral. Lexuesit kanë të drejtë që...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese