Monday, 10.12.2018, 11:03 PM (GMT)

Ardita Lushaj: Asgjë personale…

Shqiptarët, ata që sa të takojnë pyetja e parë që të bëjnë, pa të pyetur akoma se si je, është: A je në punë? A thua se vërtetë ju intereson kjo gjë, por pyesin thjesht nga kurioziteti.Nëse ke mbaruar shkollën të pyesin: Çfarë shkolle ke mbaruar ti? Po shkollën vetë e more?...

Resmi Osmani: Mëngjesi i vetmitarit

Plaku u zgjua. Ishte gdhirë. Pamja ishte si një mjegullim i pështjelluar, midis vetëdijes e pavetëdijes, as në gjumë as zgjuar,  një jerm i një bote ireale, trupi  peshëhumbur plevaste në boshësi. Edhe pse perdet ishin të lëshuara, mendja e mpire, ende e përgjumur ajgëtonte mozaikun e dritës  së zbehtë që larushonte  mugullimin e...

Aurel Dasareti: Shqiptarët janë thurur si forca të blinduara

E vërteta është deti i thellë! Dhe, edhe më i thellë kur është fjala për Kosovën dhe shqiptarët. Shqiptarët nuk do të ndalen derisa nazifashistët serbo-çetnik dhe zagarët shqipfolës që e rrezikojnë mbijetesën e tyre, të shkatërrohen plotësisht. Besa Shqiptare është ...

Kadri Tarelli: Komiteti 'Mbrojtja Kombëtare e Kosovës dhe Isuf Veseli

Një ftesë e ardhur nga Kosova, se në Pejë, në ditën e parë të dhjetorit 2018, në sallën e Teatrit “Isuf Gërvalla”, sot “Ismet Begolli”, do të përkujtohet 100-vjetori i Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”, i ngritur në qytetin e Shkodrës, në ditët e para të përfundimit të Luftës ...

Shyqyri Fejzo: Përrallat në Parlament

Kur Athinës ju lëkund pushtetiDemosteni  del tek podjumiParlamenti nuk e mbështetiZhurmë, rrëmujë andej nga fundi Kur asnjë nuk po dëgjonteFjalën e tij fort të rrallëNdryshoi temë, po tregontePër gomerët një përrallë...

Emine S. Hoti: Çast

Nëse s`i hedh në letër në çast,Mendimet ikin si zogjtë, fluturojnë,S`mundemi jo, t`i rikrijojmë përsëri,Se t`tjera gjëra shpirtin na trazojnë...

Reshat Kripa: Mesazhi i një proteste

Uragani ka filluar. Nje uragan i tillë,  që kishte vite që nuk ishte parë, qysh nga viti i pa përsëritshëm 1990. Në krye të këtij uragani janë përsëri rinia shqiptare, janë përsëri  studentët, njësoj si atëherë, nuk janë partitë politike organizatorët e kësaj revolte.. Studentët e kanë ...

Fritz Radovani: Biblioteka e Lahutës

“Lahuta mbet varë n’ tra,Mixha kalbët n’ dhé,E, nipat s’ dinë me i ra!”   Një Poet’ i Dardanisë.Kur lexova disa thanje të ditve të fundit per “Lahuten e Maleve tona”, mu kujtue i madhi Prof Zef Mirdita, që shkruente në librin e vet “Krishtenizmi ndër Shqiptarë” fq. 46...

Blerim Rrecaj: Për cungjet e dy pishave

Duke ecur trotuarit të një rruge të qytezës sonë multi-shqiptare fisesh e visesh nga më të ndryshmet dhe të komuniteteve tjera, pranë një shumëkatëshje, në katin e parë të së cilës gjendet kafiteria (shumica e ndërtesave, për të mos thënë të gjitha, katin e parë janë lokale me ...

Atdhe Geci: Elena Kocaqi - 'Lufta e Trojës- Luftë Pellazgo Ilire'

Libri i Prof. as. dr. Elena Kocaqit „Lufta e Trojës – Luftë Pellazgo-Ilire“, që u botua para sa ditëve në Tiranë shënon kthesë në historinë tonë kombëtare dhe ndërkombëtare. Libri i studiuses dhe historianes së shquar shqiptare, Prof. as. dr. Elena Kocaqit, njohëses së thellë të ...

Gjekë Gjonaj: Njeriu i fjalës i cili vulosi Besëlidhjen e Malësisë

Një ndër personalitet e tilla, i cili  gjithherë ka   vepruar në shërbim të familjes dhe të kombit, deri në frymën e fundit, është  edhe burri i nderuar i Hotit (  Malësisë së Mbishkodrës), Nua Vuksan Junçaj, i njohur në popull si Nua Vuksani.  Atë e kam njohur qysh herët, sepse ...

Xhafer Leci: Ibrahim Kelmendi, argat i Serbisë, dizinformon shqiptarët

Me shumë pritesë shkruaj për argatin e Serbisë, Ibrahim Kelmendin, sepse ai vjellë fjalë e rrenë. Në shkrimet e tij ai ka përgojuar e shpifë për shumë figura publike. Gënjeshtrat e tij janë aq trashanike, sa nuk besohen dhe vetëdemantohen. Si i tillë njerëzit nuk humbin kohë për ...

Milazim Kadriu: Fatmir Çitaku - Në kërkim të lirisë

Nisur nga vetë titulli i librit “ Në kërkim të lirisë ”, shohim se autori Fatmir Çitaku na sjell poezi të shkruara kryesisht në kohën e okupimit  klasik që kishte Kosova nga ana e okupatorit shekullor serbosllav.Andaj edhe autori Çitaku si...

Përparim Hysi: Katër histori me qenë

Sado që jetonim në fshat, ne,si familje, rronim në një pallat dy-katësh. Ne rronim në katin e dytë, kurse në të parin rronte një familje që,sado në pallat, kishte dhe një qen. Qeni rrinte aty, në fund të shkallëve, dhe kurrë nuk trazonte njeri...

Islam Lauka: Njё libёr, jo vetёm pёr dhimbjen nga vdekja pa rend

Para njё viti, Çun Lajҁi, pёrjetoi atё qё as hasmit mos i raftё me e provue. Pa i mbushur ende 34 vjeҁ, e bija e tij, Bubulina, shkoi nё amshim. Ҫdo vdekje ёshtё e dhimbshme, por ajo pa rend, kur prindi e shtin nё dhé femijёn e vet, dhimbja ёshtё e fundbotshme. Duhet ...

Fituesit e Festivalit Letrar për të Rinj “Tirana 2018”

Elona Zeraliu - Çmimi i Parë në Ese për krijimin “Harta e zhubrosur”.Çmimi iu dorëzua nga gazetarja Arta Marku Qëndro (anëtare e Jurisë së Festivalit).Behar Jacaj - Çmimi i Parë në Prozë për krijimin “Gjama e Gjamës!”.Çmimi iu dorëzua nga shkrimtari Ylljet Aliçka ...
Newsletter