Xhevahir Cirongu: Tek stoli në park
| E Diel, 25.02.2018, 10:11 AM |

Xhevahir Cirongu

 

Tek stoli në park

 

Vrapove tek stoli në park

Pas më ndiqte bleta krahleta,

Tek ajo gonxhe e lules së çelur

Sërisht edhe ai u ul te stoli;

Dhe tha: Ti në gonxhe ulur

Kurse unë te stoli ngela.

 

Ora ecte e dëgjohej tik – taket e saj,

Dhe zemra vrullshëm thoshte Dashuri!

E doja bletën që më ndiqte pas

Prandaj e prita me puthjen e parë,

Tek stoli i drunjtë atje në park

Ndjenjat u zbrazën luleve, e u ndezën flakë.

 

Durrës, 17 shkurt 2018.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: