Luan Dibrani: Rita Ora mos na u hidhëro
| E Hene, 19.02.2018, 10:00 PM |

Rita Ora mos na u  hidhëro se ne jemi popull injorant ndaj figurave tona!

Shkruan Luan-Asllan Dibrani

Shqiptarja me famë botërore është kthyer në vendin e saj të lindjes për të përforcuar identitetin e saj dhe te Kosovës  para mijëra njerëzve që ishin mbledhur në sheshin “Skënderbeu”  për pavarësinë e Kosovës .Ajo nuk u kursye asnjëherë para  mediumeve botërore veten   që ta mbaj krenare veten  për përkatësinë  kombëtare!

Yllin e famshëm me imazh botëror, Rita Orës në qendër të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë. dha koncertin mbrëmë në Prishtinë, për nderë të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.Ajo mahniti publikun  e shumtë me një përformancë të jashtëzakonshme duke e luajtur edhe  “Vallen e Rugovës” me veshje special e  tëra kuq e zi!

Ylli me famë botërore, Rita Ora në koncertin e mbajtur në Prishtinë, për nderë të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës  vallëzoj pran publikut  “Vallen e Rugovës”.me je veshje speciale, kuq e zi!

Roli i saj u pa gjithmonë se është e “lidhur me atdheun  e vet Kosovën”. Lind pyetja  a u zhgënjyer me ndërprerjen e programit?- sigurisht se po...!

Ne rast se  kjo nuk është ndier e ofenduar dhe e anashkaluar, apo edhe  e abuzuar nga zyrtaret  shtetëror qe  e udhëheqin RTK-ne! Besoj se të irrituar janë  e gjithë Kosova dhe shqiptarët kudo qe janë?...   Me ndërprerjen  e transmetimit të Koncertit  u mashtruan  dhe  u keqpërdor  ! Pse themi kështu?-Sepse  ata u thirren  vet nga ta?. Një irritim zhgënjim dhe revoltë   treguan edhe qytetarët    e sidomos mërgata shqiptaret, qe ajo ma është një emigrante, që po ep kontributin  e saj  në arenën ndërkombëtare  për shqiptarët. Vetvetiu prapë bëjmë pyetje?Rita Ora pse erdhe të injorohesh  nga “Mediumi zyrtar  shtetëror nga  RTK-ja”!

Është irrituese, kur vet  zyrtarët  e Kosovës e posaçërisht Kryeministri aktual i Kosovës,   Ramush Haradinaj ka ftuar “Qytetarët për mbrëmë të dalin sa më shumë në koncertin e Rita Orës”. Qytetarët ishte një kënaqësi, qe ketij ylli botëror iu përgjigjen me mijëra e mijëra. Sheshi  Skënderbeu,  nuk i nxuri  prandaj këtu vlerësohet se populli është  shumë  ma largpamës dhe ma serioz se njerëzit qe po udhëheqin këtë shtet!

Radio Televizioni i Kosovës  ne kulmin  e  ketij  spektakli   ndërpreu transmetimin direkt të koncertit të Rita Orës, pa kurrfarë sqarimi. Rita ishte e madhe dhe do mbetet gjithnjë, por ku po mbesin  pushtetmbajtësit  pa senesë, kulture    takime të tilla, qe kjo këngëtare përcillet  ne mediumet botërore me miliona njerëz, ndërsa këtu i ndërpritet programi!?....Kjo është një skandalitet në veti dhe duhet  gjykuar që  përfaqësuesit shtetëror  po najë injorojnë dhe cenojnë  figurat e mëdha botërore!

Prezent ishin edhe ambasadorë  të botës e sidomos ai  anglez etj. Sigurisht së  zyrtarët tanë do ta marrin një  shuplakë politike  me sjelljet arrogante të një mediumi qe u uzurpuar nga ta,pa sens te mirëfilltë  si një mediumi shtetëror!?

Ky është  një dështim i RTK-së në koncertin e të madhes Rita Ora, e cila ishte  jashtëzakonshme e përgatitur  me tërë stafin e saje dhe me krenari thotë : „I'm proud to be Albanian“-„ Jam krenar që jam shqiptar. Ajo kishte vendosur të vijë, pa pagesë që të mbajë koncert në qendër të Prishtinës.

-A  ju përgjigjem  ne asaj siç e  ka zakon shqiptari jo!?.

Rita Ora  a  zhgënjeve me  Kosovën ?

-Rita Ora, je e madhe të njeh e gjithë Bota? Prandaj mos u mërzit për injorantet adoleshent në kulturë e në politikë. Ja vlejti qe serbët dhe armiqtë tanë i  revoltove me prezencën tuaj ne Prishtine. Serbia është ne shok, qe nga dje! Ja u ke plas zemrat e tyre!...

-Mediat botërore, shkruan për ty se ku ishe mbrëmë!-Prandaj  përmbaju ndaj mos humb durimin nda  qyqareve politikaj, që të thërrasin në koncert dhe te zhgënjnë!...Mos na u  hidhëro ,se ne jemi popull injorant ndaj figurave tona s’je e  para.

-Kështu sillemi ndaj Skënderbeut qe mbrojti me identitet shqiptarët ,por edhe Evropën.

-Kështu sillemi edhe me Nene Terezën ,Ibrahim Rugovën ,Adem Jasharin etj. Nuk dimë ta përçmojmë tonin mos u çudit Rita.

-Ty të ruajt zoti!”Do jemi krenar me ty  gjithmonë” .Populli dhe historia do te nderoj edhe se injorantet  abuzojnë me figurën tënde madhështore?.

Rita Ora të duam,je e madhe Zoti te bekoftë ty dhe familjen tënde. Urime Pavarësia edhe se  është e përgjysmuar.

_Ti dhe prova edhe në “Pavarësinë e Shqipërisë”.- Të përgëzojmë  në sukseset e   mëtutjeshme.

-Je, njeriu  që vjen nga Holivudi i artit botëror i Amerikës!...

Prandaj edhe ne jemi krenar që je shqiptare,dhe  qe po e ndihmon vendin tuaj te identifikohet edhe përmes artit.(Vota: 1)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: