Afrim Caka‎: Milazim Krasniqi, vrasës i historisë
| E Diel, 07.01.2018, 07:26 PM |

MILAZIM KRASNIQI ËSHTË VRASËSI I PËRHERSHËM I HISTORISË SHQIPTARE, SHPESH PJELLË E ISLAMIT POLITIK, E BASHKË ME TO EDHE MITET E RREJSHME...

Nga Afrim Caka

Një histori shqiptare me dy vdekje.

Midis shqiptarëve albanofob ka të sëmurë dhe budallenj, por rrugës nuk gjen as hoxhallar e besimtar të mirfilltë që rrjedhin përgjatë errësirës. Historia e shqiptarëve nuk do të arrinte dot kurrë të ndahej prej këtyre miteve të përçudnuara.

Unë e ndëshkoj Milazimin për moskuptimin e konceptit të krijuar nga historianët tanë. Qëllimet e tija janë çoroditëse. Dyshoj në qëllimet e tij, por edhe në intelegjencen e tij, dyshoj në natyren e tij morale, të cilin e konsideroj të sëmurë e tradhëtar. Një qëndrim i tillë rrezikon të shkatërroj vetë rrënjët, nga të cilat është ngritur historia jonë. Prandaj nuk është e rëndësishme nëse Milazimi është i turqëve apo i cilitdo qoftë ai.

Milazimi është vetë mashtrimi dhe lind në një mendje të sëmurë. Ky nuk e ka as përfytyrimin më të vogël për zotat e historisë shqiptare si akademikët Jusuf Buxhovi e Frashër Demaj; albanofobi Milazim Krasniqi e njehë vetëm idetë e mbrapshta të islamit politik dhe të politikës turko-sllave.

Milazimi i ekstremizmit fetar, nuk është i vetmi albanof i shëmtuar; të gjithë Milazimët janë të shëmtuar, secili sipas mënyrës së vet. Por, para së gjithash, ky është një falsifikues e mashtrues, prandaj nuk është e domosdoshme që renegati të lejohet ne media e gazeta. Mashtruesi është mashtrues, falsifikimet historike janë falsifikime, sado që t’i lëmosh mendimet e tij, sado që t’i përsosësh, ato nuk bëhen të vërteta...

Në grumbullin e madh të Milazimëve, Matoshëve, Krasniqëve, Thaçëve, Veselve mbizotëron gjithmon e pavetëdijshmja. Ndërprerja e veprimtarisë së trurit të hemisferës dhe mbizotërimi i funksionit të palcës së tyre kurrizore. Ulja e aftësive mendore dhe ndryshimi i plotë indjenjave.

Një autor i desidentëve musliman të rremë, që në pamje të parë i ngjanë si një kulmim i së keqës: “Profesori” jo vetëm është një themelues i falsikimeve historike, por ky është një vrasës i mirëfilltë i historisë dhe kulturës shqiptare, vrasës me dorë të vet dhe, për më tepër, vrasës pas krahëve, pra, me libra e mediume publike. Disa janë të aftë ta prishin dhe ta nëpërkëmbin historinë dhe kulturën e vet për t’i hakmarrur të paktën mbi atë dëshmitar të vetëm: turpi i Milazimit është i pasur me fantazi. Nuk janë gjërat më të këqija ato që na bëjnë të turpërohemi më shumë nga ai: nuk ka vetëm mashtrim prapa një maske, ka po aq shumë marrëzi e dinakëri tek Milazim Krasniqi.

Është vërtetë një periudhë amullie. Në këtë kohë të përgjumur çdo gjë zvarritej poshtë pusteva. Në këtë Dardani vazhdojnë të kullosin spiunët e tradhtarët. Këta ishin si një mur i heshtur që ngriheshinë aty për aty, sa herë që hafijet përmbysen kishin nevoj për spiunë të rinjë. Dhe gjer më sot nuk mund mbahet mend ndonjë spiun, tradhtar të përmbysur, që fill pas rrëzimit të tyre të mos bëjë gjithçka për të mbuluar marritë e tyre. Ndoshta ashpërsia e tradhtisë dhe dinakëria krijojnë kushte për zhvillimin e një shpirti të lig dhe antikombëtare.

Nuk është lehtë të shkruash për Milazim Krasniqin vallë, shqiptarë jo, këtë? Thashë “Shqiptar!” Jo. Shqiptarin me tru turku ndër personazhet me enigmatike e albanofobin të botës shqiptare pas Hashim Brojës...

Milazim Krasniqi është tradhtar, i një populli të njohur në Dardani pikërisht për shijën e provokimeve: është i vetmi “trung” shqiptar (me sa di unë) që në vend të thotë “jo falsifikimit” dalin Melazimët, Thaçët, Spahitë, Matoshët thonë “po mashtrimit”, domëthënë si vallë? E pra, ky karakter shfaqet edhe në thënien sipas shovenistit serb Dobrica Qosiqit - se serbët rrenën e kanë ngritur në art, ndërsa ne mund t’i shtonim edhe krimin. Jo që jamë modestë, ashtu e ndiej veprimin e spiunëve dhe renegatëve shqiptar.

Ky është Milazimi, mercenari, renegati që shiste atdheun Erdoganit e Serbisë për një grusht para? Apo është pragmatisti që u bë shërbëtori i të huajve? Si arrinte ky njeri pa ndonjë shkollë profesionale në dilema ithtarët edhe si “historianë” i përpunuar në universitetet sllavo-turke?

Pse! Ky pseudointelektual, albanofob ku e mësoi artin e tradhtisë, që i bënte intervistat, librat e tij të tingëllonin më bindëse për serbet e turqit, sesa belbëzimet e shumë prej anti shqiptareve fetar e politikanëve që i njohim. Përsë drejtësia dhe politikanët e Drenicës e të Prapashticës nuk kanë dashur kurrë të merren seriozisht me këtë bir kurve, por edhe pa i rën shkurtë nuk guxojnë që ta shpallin tradhtar.

Unë besoj se çmitizuesi Milazim Krasniqi punonë kunder shqiptarëve e kunder shtetit e kombit të tij, edhe me kenë gjak i gjakut tim janë armiq për vdekje të shqiptarëve dhe duhet të marrin shpërblimin që meritojnë. Ky shqiptar, që nisi si një mercenarë i shqiptarëve dhe që gjithnjë ka qenë ose në shërbim të hapur të interesave joshqiptare, ose ka qenë i sundur prej pakicave turko-sllave dhe i frymëzuar nga një ideologji shqiptar–urrejtëse dhe shqiptarvrasëse, të dy eposet kanë për veçanti përshtatjen e tyre për epoka, misone dhe kumte të ndryshme të kësaj sëmundje shqiptare.

E kemi thënë më parë dhe do ta themi prapë: ka ardhur koha që Milazimët duhet ta marrin dënimin e meritur nga drejtësia shqiptare. Thelbi duhej kërkuar ndoshta pikërisht te fjalët e fundit. Një kombë, një histori shqiptare. Dy nyje që i mbetej në fyt ketij renegati turk musliman...

Siç ndodhte zakonisht me politikanët dhe fetarët të vonuarit e Drenicës, albanofobët shqiptar do të kishin keqkuptime më të mëdha me kombin, flamuri, historinë... ndër to, ngatërrimi kryesor i tyre do të ishte çështja e historisë dhe e lirisë, diçka jo e unjisueshme, por e dyzuar në mes historisë turke e sllave. Të shumtë ishin ata mercenar e renegat shqiptar që nuk e zgjodhën kombin, por s’qenë të paktë edhe politikanët, që e braktisën lirinë dhe kombinë për hirë të Turqisë, Serbisë, Cërnagorve, Bullgarëve dhe vetjakes.

Gjithçka është e thellë e do maskën e saj; gjërat më shumë të thella provojnë madje urrejtjen për “shëmbëlltyrën” dhe historinë e tyre. Mbi të gjitha a nuk duhet të jetë antiteza maskimi i çoroditur në të cilin shfaqet fytyra e një renegati shqiptar?

Duhet sulmuar Etikën Milazimit - në shërbim të së vërtetës duke e goditur jo vetëm në fytyrë e sipërfaqe, në moralin, karakterin shpifës, ashtu si kanë bërë edhe shokët e mi, por duke shkuar në thellësinë e tij prej mashtruesi e tradhtari. Duket se Dardania rreth e rrotull është bërë e zymtë, e trishtuar, pa shpresa, vjen ndonjë fetar si Melazimi, i cili luan rolin e “shpëtimtarit” dhe e ndiej për detyrë si gjakovar të mos e lejojmë këtë renegatë shqiptar duke ia kujtuar shërbimin e madh që i bënë Turqisë. E kamë fjalën për doktrinën e tij të falsifikimit të historisë shqiptare dhe bashkëjetesën më gjenocidin të Perandorisë Osmane ndaj shqiptarëve dhe asimilimin e 22 miljon shqiptarëve në Turqi përmes islamit dhe të hoxhallarëve shkerdhat duke shkatërruar plotësisht identitetin shqiptar...(Vota: 10 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: