Pëllumb Gorica: Magjia ka zbritur në Volorek

Unë e di se kush vjen në Pogradec nuk mund të mos largohet edhe pa shijuar vizitën  në Volorek (Drilon), se është sikur të mos kesh ardhur fare aty dhe bukuria të është vjedhur prej syve. Kjo sepse është një nga perlat më të bukura turistike të Natyrës shqiptare, që dikur ishte...

Albana Lifschin: Kostumi blu

Eva qëndronte ulur  në stolin e gurtë buzë detit. Dita qe në mbylljen e vet dhe ajo po shijonte momentin me të bukur të saj: kredhjen e Diellit në det.Ai  qe ulur në stolin pranë saj, pasi kishte hapur më parë mbi të një shami të pastër, dhe kishte kohë që fliste. Duket kishte ruajtur zakonin e të folurit...

Kadri Tarelli: Kadare, Agolli

Ismail Kadare dhe Dritero Agolli,Një nga Gjirokastra, tjetri nga Devolli.Agolli lëron tokën, Kadare gdhend gurin.bukën e bën fusha, mali ndërton murin. Në sofra e kuvende, fjala ç’ u ka hije,Këndon gjuha shqipe, gjuhë perëndie.E ardhur nga shekujt, koha nuk e treti,Trashëgim lirie, shpirti mbushur mbeti...

Sotir Athanasi: Një brune greke

Një grua brune, por me flokë të ngjyrosura në të verdhë me përparëses e banakjeres, tek po kthehej nga ngjarja e shatërvanit, pra nga NEFASTI I tipografi Jorgo, I tha kamarjerit  të saj, një çunak mjekërpadirsur, tip gei, me trup goxha të mbushur e rrondokop:- Megjithëse ...

Ibrahim Hajdarmataj: 'Për ty, Plavë - Guci'

Shkrimtari Ramiz Lushaj , autor i 20-të librave ,doli këto ditë me librin e tijë të ri : " Për ty, Plavë - Guci".Ky libër ka redaktore Ardita Lushaj , e cila ka punuar me mjaft përkushtim .Libri ka 118 faqe ku i tëri është me poezi, i ilustruar me fotografi për ...

Qendra e Studimeve Pellazgjike: Ftesë

Të nderuar miq, antarë dhe simpatizantë të Qendrës së Studimeve Pellazgjike!Kryesia e Qendrës së Studimeve Pellazgjike në mbledhjen e saj më 27 tetor 2017 vendosi, që simpoziumi i V i radhës së qendrës sonë të mbahet gjatë muajit tetor 2018 në Vlorë dhe ditët e fundit u caktua ...

Bashkim Shehu: Poeti martir Havzi Nela

Faleminderit gjithe qytetarëve të pranishëm, shkrimtarëve të njohur që e lartësuan ceremoninë tonë, gjithë të ftuarve, faleminderit që jeni këtu.Falemionderit përfekt, deputetë, këshilltarë bashkiakë.Të nderuar pjestarë të familjes e të afërm të poetit Havzi Nela...

Vahit Nasufi: Lamtumirë Legjendë

Kur legjendat jetë ndërrojnë,Këngë e vjersha u kushtojmë,Të gjithë ata që e meritojnë,Edhe pas vdekjes t`i nderojmë. Fjala është për një sportist,Për Fadil Vokrrin fudbollist,Lindi n`Sfeçël të Podujevës,Më 23 korrik të 1960 -tës...

Milazim Kadriu: Behxhet Zeqiri - Jetë e bujshme

Nisur nga vetë titulli i librit “Jetë e bujshme …” shohim se kemi të bëjmë  me një jetë me plotë ngjarje  të përjetuara nga autori dhe jo vetëm nga ai.Ndonëse autori fletë për jetën e tij nëpër të cilën ka kaluar, ai lexuesit i sjell një varg ngjarjesh...

Mehmetali Rexhepi: Mbresa dhe dëshmi

Pa u thelluar më tej në këso shqyrtimesh teorike e metodologjike, më duhet t`i kthehem e ta nënvizoj, me pak fjalë, një portret veprues të arsimtarit, portretin e mësimdhënësit Safet H. Rexhepi, profesor i Gjeografisë në Gjimnazin “Zenel Hajdini” në Gjilan. Gjatë viteve ...

Xheladin Mjeku: Murat Gecaj Gjurmë nëpër udhë

U botua libri i 17-të me radhë, përkatësisht libri i dytë Jetëshkrimor me biseda, portrete, poezi e mesazhe, i Prof. Murat Z. Gecajt, “Gjurmë, nëpër udhë”, për të cilin po i sjell lexuesit këtë recension, në shenjë të informacionit për daljen në dritë të kësaj monografie...

Viron Kona: Rakia, pas pune

Mullisi e priti miqësisht oxhakfshirësin syndritur,dhe pa filluar ende punë, i nxori shishen e rakisë.Punë  e mbaruar! kthehu gotën plot oxhakfshirësi,Mbarë e paç! iu përgjigj me fund dhe zoti i shtëpisë. Kthe me fund gotën njëri dhe kthe me fund tjetri...

Skënder Hoxha: Porosia e gjyshit tim

E kam ruajtur ëndrrën e gjyshit timE kam ruajtur rrëfiminE  moçëm të tijPërcjellë nga brezi në brez:Në Bytyç u linda dhe u rrita – thoshteBytyças u linda, u rrita e u mplakaMe krenarinë e atyre shkrepaveMe ujin e ftohtë e freskunE Bjeshkëve të Sylbicës...

Poezi nga Naser Ahmeti

Aty ku u linda nuk u rritaPër pak bukë larg udhëtovaN’vend të huaj shumë u sitaSkamjen më s’mund e durova! Udha ime ishte e gjatëMë e gjatë se lumi Nil,Duke kërkuar të fshehtin fatI mbushur mall gjeta mallkim...

Poezi nga Ruzhdi Kadrija

Luftërat e tua me barbarinëLanë në gjak historinë. Shumë armiq janë munduarKombin tonë për ta shuar. Iu duke lumë iu dole detiIu dhe barot çdo krajli e mbreti! Këtu do të jetojë me shekuj pa kufiShqiponja me krena e flamuri kuq e zi!...

Rexhep Shahu: Ku është koka e Havzi Nelës

Është fat i jashtëzakonshëm dhe privilegj i rrallë për mua ta çeli këtë ceremoni historike nderimi për Havzi Nelën, heroin e parë të vërtetë vendas, që nderohet me bust të vogël në këtë qytet të vogël që prodhon histori të mëdha guximi, sakrifice e krenarie...

Drita Lushi: Kur n’foltore ngjiten poetët

Teksa shkoja drejt bibliotekës kombëtare “Pjeter Budi” ku do të zhvillohej dita e parë e festivalit ndërkombetar “Drini poetik”,  ndër të tjera i thashë mikut tim Azem Osmani, ( i cili na shoqëroi gjithë atë ditë mua dhe poeten Lumturi Ymeri në Prishtinë) se biblioteka ishte ...

Sejdo Harka: 85 vitet e shkrimtarit Bardhyl Xhama

Shkrimtari, publicisti dhe “Mësuesi i Merituar” Bardhyl Xhama  ka 85 vjet që bën  një jetë , sa të qetë aq dhe të vrullshme, ashtu si koha dhe dallgët  e trazuara të detit,  buzë të cilit ai u lind , u rrit  dhe punoi e jetoi gjatë. Janë këto dallgë , sa të reale aq dhe metaforike...

Milazim Kadriu: Poezi më lashtësinë e dashurinë

Bota poetike e Shaban Pllanës  është e pasur dhe e begatshme si në perceptimin poetik të realitetit, ashtu edhe të motiveve që trajton në poezinë  e tij në përgjithësi  e këtë e dëshmon edhe në vëllimin më të ri të titulluar : “Nën hije lisash rigon këngë zogjsh”Poezitë e këtij vëllimi që  i ka ndarë në...

Gjika: Elita shkodrane në Institutet e Albanologjisë

Qyteti dhe krahina e Shkodrës, gjatë historisë i kanë dhënë botës shqiptare shumë luftëtarë trima edhe burra të mençur. Mjafton të kujtojmë qëndresën e shkodranëve ndaj hordhive osmane për mbrojtjen e qytetit gjatë rrethimeve të viteve 1478-1479, humanistët shqiptarë në Itali gjatë shekujve...

Viron Kona: Ibrahimi

Me Ibrahimin, dikur na lidhte botimi i gazetës “Mësuesi”, ku edhe unë pata fatin të punoja si redaktor, kurse ai ndër bashkëpunëtorët e afërt të saj. Ibrahimi ka një CV të pasur, ku spikatin detyra dhe veprimtari me vlerë në shërbim të arsimit, kulturës dhe gazetarisë...

Sejdi Berisha: Elegji apo poemë kujtimi

A të kujtohet o babëloku imAi burimi ku pinim ujëE ai fliste me ne për historinë A të kujtohen o babëloku imAto majat e bjeshkëvePrej nga panorama e DukagjinitNa madhështonte shikimin...

Nebi Dragoti: Si nuk bëj shok një politikan!?

Më shkon ndërmend, po nuk kam marrë guximin t’ua shpreh kërkesën për shoqëri? Si? Si? Për këtë, fundja, nuk kam as turp e nuk më vjen rënd se politikanët i kanë xhepat plot, xhepat e rënduar sa s’u grisen, sa nuk u lehtësohen duke ngrënë e duke pirë, e duke bërë ...

Demir Krasniqi: Skënderbeu në këngët tona

Frynë murrlani me stuhi –Qielli ç’ bubullinte ;Nën flamurin kuq e zi ,Çetës po i printe !Refreni:Hej, trim, o Skënderbe ,O, krenari shqiptar-e ;Për t’ çliru’  atdhe’n  –Luftë ke nisë ma i parë – e !...

Shefik Shkodra: Kënga e mjeshtrit

Nebih Bunjaku ELEGJIA E QYQES Është një përmbledhje me më tepër se gjashtëdhjetë poezi, të renditura në tri cikle. Nuk i ka mbetur borxh asnjë lexuesi të cilitdo nivel arsimimi e informimi që të jetë, e goditur në mënyrën më të përsosur, nga ky krijues i disa ...

Namik Selmani, Neki Lulaj: Florinë, moj!

Florinë, moj,Hape sërish syrin e bukur Prizrenit të bukur dritësorNxrirna, breNjë shtizë të vetme për të parë një dritare të pahapur.Me këmbkën e vogëlShkeli prapë gurët si flutur deri në ajrin mbrëmësorE sërishHidhe hapin e zgjati duart një lule drejt teje zgjatur...

Mustafë Krasniqi: Doli nga shtypi 'Albumi Poetik'

Këto ditë doli nga shtypi libri  „ALBUMI POETIK“ i përgatitur nga poeti Fran Tanushi, nën përkujdesjen e kryesisë së Klubit Letrar “Martin Camaj”. Libri në vete ngërthen tematika të ndryshme që pasqyrojnë një realitet të përjetimit, qoftë i drejtpërdrejtë apo perms ...

Xhevahir Cirongu: Qafë e Gjarprit e Gur i Prerë

Sa herë që vështroj këtë foto, kujtoj me lot në sy djemtë e vajzat që luftuan me guxim e trimëri kundër nazifashizmit . Vështroj me kujdes pas kaq vitesh çdo gur e plis dheu. Dhe …aty gjen ende gjurmë gjaku të tharë! Në lapidar janë të shkruar emrat e dëshmorëve që ...

Vahit Nasufi: Kalosh Dani

Moj Kërçovë Kala Vigane,Trimëresha jonë Dardane,Djepi yt përkundi shumë trima,Shumë trimëresha gjeraçina!... Brez pas brezi janë trashërguar,Trimëria gjithmonë ka ekzistuar,Si në fshatrat tjerë edhe n`Zajaz,Kundër çdo armiku rafalet janë zbraz...

Gëzim Llojdia: Si e krijoi Zhegu këngën 'Vajza dhe deti'

Këngët kanë lindur nga dashuria apo  nga ndenja . Muzika është arti i shprehjes së ndjenjave dhe mendimeve me anë të tingujve ,thuhet nëpër manuale të ndryshëm.Kështu ka ngjarë me kompozitorin dhe këngëtarin Luan Zhegu,ndryshe si e quanin më humor;”s’luan ...

Florim Zeqa: Shefqet Podvorica, shëmbull humanizmi

Humanizmi është ndjenjë e lartë shpirtërore dhe dashuri e thellë njerëzore. Patriotizmi dhe humanizmi janë të lidhura ngusht me njëra-tjetrën. Përderisa patriotizmi është shprehje e dashurisë ndaj atdheut, humanizmi është shprehje e kujdesit për mirëqënien e ...

Resmi Osmani: Andrea dhe Helena (6)

Plaga në shpatullën e Andreas, po shërohej ngadalë.Mjeku ia ndrronte dhe mjekonte përditë. U desh afro një muaj që të mbyllej e përthahej.Kur Andrea u ngrit, Helena u çlirua nga ankthi,por ishte e dërrmuar dhe drobitur. Për të qenë më të qetë e të patrazuar, vendosën të...

Bajram Canameti: Një vlerë e shtuar

Pas një përvoje të gjatë në fushën e kritikës letrare,të poezisë dhe tregimit,Qazim D. Shehu vjen me këtë monografi për klerikun e shquar, Elez Hoxha.Në boshtin e librit mbështillet fryzmëzimi i sinqertë i autorit të librit në trajtimin e e protagonistit të veprës...

Xhafer Leci: Fjetja mbi gjakun e vëllezërve!

Bashkëbisedim me 91-vjeçarin Aliriza Hashani, i lindur në Prishtinë, më 1 dhjetor 1927:Xh. Leci: Baci Aliriza, ju keni qenë, si mijëra të rinj, dhunshëm të mobilizur nga forcat ushtarake komuniste të Jugosllavisë, në vitin 1945. A mund të na flisni, kur ka ndodhur, si dhe pse?...

Kristaq Turtulli: Zhgënjimi

S’ma merr mendja të keni dëgjuar për mua sakatin. Jam plagosur në luftë vite të shkuara. Këmba mu gangrenizua, ma prenë me sharrë druri dhe, prej dhembjeve të tmerrshme këndova nuk qava. Ariani, komandanti i batalionit, u afrua pranë shtrati ku dergjesha dhe...

Luan Kalana: Epitaf letrar

-I dashur lexues, Sapo që ta shohësh, prekësh dhe lexosh librin, kujto miq,shokë, motra e vëllezer shqiptarë të besës, artdashës e dashamirës të letërsisë, që nxisin krijuesit dhe mbështesin shkronjësit.-Kujtesë e Librit-Subjektet letrare janë marrë nga jeta...

Promovohet romani "Psycho”

Në Panairin e Librit, që është duke u mbajtur në Prishtinë, sot është promovuar romani problematik “Psycho” i shkrimtarit Ilir Muharremi. Ky roman tërhoqi vëmendje të madhe nga lexuesit. Për librin foli studiuesi nga Shqipëria Elvi Sidheri i cili tha: “Kur nis të lexosh romanin Psycho të shkrimarit...

Trojet e Arbrit: Dom Anton Kçira - Ambasador

Shoqata Trojet e Arbrit si çdo vit, edhe kët herë ne kuadër të tri aktiviteteve shkencore që ka planifikuarë të mbajë në Javën e Trojeve te Arbrit, do të mbajë një sesion të veçantë shkencor kushtuar aktivitetit të një prej personaliteteve më të rëndësishme të diasporës shqiptare...

Naser Fetahu: Jeta ime, familijes dhe atdheut

U linda më 22 Prill të vitit 1968 në fshatin Hodonoc të Dardanës, në një familje me tradita atdhetare. Të vetmin axhë që kisha, ishte oficer i Xhafer Devës dhe është vrarë në mbrojte të kufirit verilindor, në Sitili afër Vrajës, në luftë me çetnikët në vjeshtën e vitit 1994. Jam ...

Reshat Kripa: Një poezi në kampin e Vlashuku

Maj 1953. Kampi i Vlashukut. Një të dielë, ndërsa po rrinim duke   biseduar, afrohet Gjon Shllaku, përkthyes dhe dramaturg i disa veprave klasike, njeri nga mësuesit e mi që formuan karakterin tim dhe na thotë:- Djelmosha, sot do organizojmë...