Elvi Sidheri: Frymë Lufte

Roland Bartetzko - Frymë Lufte - Nëse do ta kishim menduar ndonjëherë se përshkrimin ndoshta më realist dhe asnjëanës për Luftën e Kosovës do ta bënte një i huaj, padyshim që do të qemë habitur fort.Por kjo e vërtetë është aq e mirëqenë saqë nuk ndryshon dot, dhe për ta dëshmuar...

Valon Jashari: Qeveria luan me kartën e Erdoganit

Imazhi shqiptar në kontinentin evropian çdo ditë e më shumë po rrezikohet, shumë herë nga kundërshtarët e saj politik të shteteve jo mike të shqiptarëve por shpesh edhe nga qeveritë tona shqiptare me vendimet e tyre të pa matura, 2+1 nga ajo e Shqipërisë, Kosovës dhe ajo e Maqedonisë...

Nue Oroshi: Rikthimi madhështor i heroit Ndue Përlleshi

Kohëzgjatja në mes të jetëlindjes e deri tek jetëvdekja për njeriun është një periudhë kohore ku duhet bërë jeta, ku tek të gjithë nuk është e njejtë . Kohëzgjatja nga jetëlindja e deri tek jetëvdekja ku njeriu duhet bërë jetën është një provë se kah do të shkoj njeriu...

Frank Shkreli: 70-vjetori i Deklaratës Universale

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) shënon çdo vit më 10 Dhjetor, Ditën e të Drejtave të Njeriut, ditë kjo e cila kujton datën kur Asamblea e Përgjithshme e OKB-ës ka miratuar në vitin 1948 Deklaratën Universale mbi të Drejtat e Njeriut, duke shpallur se ...

Idriz Zeqiraj: Hashimi president, e keqe e madhe

Për gjendjen e rëndë, deri në katrahurë, të Kosovës, LDK-ja vazhdon të kryqëzohet. Janë dy akuza, sa të rënda, aq edhe të bazuara:1) Zgjedhja e Hashim Thaçit president; dhe2) Demarkimi i kufirit, humbës i territorit, me Malin e Zi.Deputeti i "Nisma", Milaim Zeka, akuzoi LDK-në se e bëri ...

Bardhyl Mahmuti: Kush provokoi në Serbi-Zvicër?

Nëse u hidhet një sy medieve serbe, shihet qartë se humbjen nga ekipi i Zvicrës në këtë Botëror e kanë përjetuar shumë më rëndë, për arsye se dy shënuesit e golave ishin me origjinë shqiptare nga Kosova. Në pamundësi ta gëlltisin këtë humbje, gazetarët serbë e...

Milazim Kadriu: Kika, me histori e ngjarje nëpër kohë

Hajrush Redenica pos si poet ku ka të botuar disa libra me poezi para  lexuesve vjen edhe me librin historik të titulluar  “Kika” , libër ky i botuar në tri vëllime (Vëllimi i I-rë është botuar më 2013 kurse vëllimi II dhe III më 2018). Ky është një libër historik që flet për ...

Xharra: Kadare për serbët dhe shqiptarët e mavijosur

Ne na ndau fillimi i shekullit të 19-të. Ne harrojmë që kemi qenë gjithmonë bashkë, kujtojmë se kemi qenë të ndarë gjithmonë. Serbët kanë bërë një zhurmë kaq të madhe saqë ngjan që  Kosova ka qenë tërë jetën nën Serbi. Jo, Kosova ka qenë tërë jetën me Shqipëri. Ne na kanë ndarë...

Dedë Preqi: Për Serbinë futbolli është politikë

Mendimtarët e kohës së hershme, filozofët, historianët dhe poetët e shqyrtonin dhe trajnonin fjalën “askezë”, që ishte një fjalë, apo shrehje e urrjetjes shpirtërore, që mbron një etikë të një jete sot për nesër, e cila do të shterohej dikur me kënaqësinë e vet. Por, nuk ka ...

Sejdi Berisha: 'Lamtumirë shkrimet e mia...!'

Si të doni pedateni këtë problem, i cili mund t’iu provokojë e intrigojë për shumë gjëra, ndoshta edhe për të shkruar e për të hedhur diçka në letër edhe për shpirtin tuaj! ...Kjo, gjithnjë më ka frikësuar mbase edhe më ka bindur, se, nëse zogu nuk lindet në folenë e vet, atëherë, kjo do të shkaktojë...

Bukurije Bushati: Mall e dhembje

Këto ditë më ranë në duar poezitë e poetit Sabit Abdyli, që po bënte gati për të dalë para lexuesit edhe me një libër të tretë me poezi, ku do të përfshinte edhe poezi nga dy librat e botuar më parë. I lexova me vëmendje, edhe pse i kisha lexuar herë pas here të postuara në ...

Ermira Babamusta: Igli Zarka - Drama e Dy Karaktereve

Igli Zarka është aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Lindur në Fier në vitin 1991, dhe karrierën si aktor e fillon në Tiranë. Ka ndjekur studimet e larta universitare dhe masterin për “Aktrim” në Akademinë e Arteve në Tiranë...

Rexhep Shahu: 'O sot o kurrë për Kosovën'

Kryetarin e Këshillit të Rrethit të Tropojës, Xhevdet Hoxhën e njoha si njeri mjaft i informuar për çfarë po ndodhte dhe të angazhuar për zgjidhjen e problemeve të transportit dhe strehimit të të ardhurve nga Kosova. Ishte kooperues me organizatat e huaja dhe ...

Festivali Letrar për të Rinj 'Tirana 2018'

Në mbrëmjen e 28 majit u zhvillua Ceremonia Finale e Festivalit Letrar për të Rinj "Tirana 2018" (Edicioni IV, Seksioni I) ku u shpallën fituesit...

Vladimir Muça: Edmond Agolli - Pshertëtin një fije bari

Kur lexon librin “Psherëtin një fije bari”, futesh pa e kuptuar në një botë nostalgjije për vendlindjen, të rrëmben rryma e lumit përditor të jetës, shpirti ushqehet me mendime dhe me mesazhe.Vetiu kthehesh në retrospective, e një mori pyetjesh të gëlojnë në ...

Ilir Muharremi: Mos e kritikoni logon e Federatës

Në art nuk mund të ketë saktësi dhe gjithherë rezultati nuk mund të pritet i saktë. Arti është vlerësim subjektiv e më pak objektiv. Që disa ditë po ngrihet pluhur rreth logos së përzgjedhur të Federatës së Futbollit të Kosovës. Është kjo logoja e piktorit Sali Musliu e ...

Brahim Avdyli: Dioptria shqipe në pesë drama

Njerëzit si unë, i quajnë KRIJUES. E krijoj diçka të veçantë, në këtë burg të mesdheshëm, nga diçka e cila nuk duket, duke e zëvendësuar me një gjë tjetër, të cilat shihen, ndëgjohen e kuptohen. Është aftësi e veçantë dhe e ndjeshme, njerëzore dhe moderne, të cilat i quajnë ...

Jusuf Zenunaj: Prit o popull, prit

Moj e ëmbla gjuha shqipe,brumi yt me vlerë si ari,ta ruan lumi , fusha e malime fjalët tua nata e dita,t'kënduan bukur Mjeda , Fishta,si bilbili t'këndoi Naimi,shumë tê deshi Boletindhe bariu me dele në bjeshkë,që cigaren ndizte me eshkë,shqip uronte edhe për festë...

Ilmi Veliu: Shqiptarët dhe vllehët shpallën Krushevën

Shqiptarët të ndihmuar nga vllehët dhe shqiptarët ortodoksë, që janë asimiluar dhe sot vehten e llogarisin si maqedonas, e shpallën Republikën e Krushevës. Krusheva ishte vetëm fillimi. Pastaj duhej të shpallej bashkimi i te gjitha tokave shqiptare me emrin Republika e ...

Skënder Hoxha: Ngjizja e vargut popullor me atë artistik

Përkitazi me përmbledhjen me poezi “Rrathë në mjegull” të autorit tropojan Rexhep Hasani - Ky autor më parë (në vitin 2013), ka botuar dy përmbledhje me poezi e me këngë: “Kthimi i kohës” dhe “Përcjellja e piskamës”, ndërsa tash, para lexuesve del me përmbledhjen e tij të tretë me titull ...

Gëzim Loka: Llesh Doçi, drejtuesi dhe shkrimtari

Atje në atë vis përrallor, që nuk e gjunjëzuan as barbarët e kësaj kohe të pakohë, në Lurën time të mrekullive që nuk kanë të sosur, jetojnë e punojnë njerëz të mrekullueshëm, me talente të mëdha dhe ëndrra ende më të mëdha. Njëri syresh, që ka rreth dy dekada që është ...

Xhemile Aliu në gjuhën gjermane

Frau Xhemile Aliu wurde in Korroticë e Epërme, Gemeinde Drenas (Republik Kosova) geboren. Die Grundschule besuchte sie in Komoran, das Gymnasium in der Hochschule für Pädagogik in Prishtina.  Nach der Errichtung des serbischen repressiven Regimes wurde sie zusammen...

Albert Habazaj: Për Albanon këndon Vlora

Këngëtarit të madh italian Albano Carrisi (20.05.1943-) për festimin e 75 vjetorit të ditëlindjes së tij në Vlore...

Viron Kona: Të lutem, shkresën!

Shkresa-shkresa, gjithandej,si ortekë vërshojnë e zbresin,s`na ndahen këmba-këmbës,që kur lindim gjersa vdesim. Venë e vinë e  rreth e qark,mendjen na e bien vërdallë:Zotëri,pa një shkresë tjetër,nuk e zgjidh dot këtë hall ...

Resmi Osmani: Kronika e tmerrit

Kur vjen fjala për çështjen çame, të gjitha forcat politike greke janë të bashkuara e të njëzëshme:  çështja çame nuk ekziston! I ruhen dhe i largohen asaj si djalli temjanit.Kanë kaluar tashmë 73 vjet nga masakrat e fundit.Janë shumë ata që ...

Fahri Xharra: Ec e mos e lexo Gani Mehmetajn!

Një titull shkrimi me një shprehje lokale,  shprehje e cila nuk të jep mundësinë të largohesh e të mos përfillësh shkrimet e Gani Mehmetajt.Ec e mos e lexo Ganiun, e posaçërisht sot,  kur ky shkrim  nga ana ime i drejtohet Kim Mehmetit dhe Gjyla Çelikut ...

Gani Mehmetaj: Nostalgjikët duan ta bëjnë Serbinë të mirë

Pas afrisë Serbi-Shqipëri (Rama-Vuçiq) ka filluar të nxjerrë krye teza e mbrapshtë sikur gjatë historisë njëmijë vjeçare e kishim mirë me Serbinë deri atëherë kur shqiptarët (sipas tyre kosovarët) vranë e dhunuan serbë për hesap të Perandorisë Otomane! Bartës të kësaj ...

Skënder Kapiti: Zvicër - Serbi apo Shaqiri – Serbi

Pavarësisht se në këtë kampionat nuk marrin pjesë as Shqipëria dhe as Kosova, ajo e cila i ka bërë prezent shqiptarët në këtë kampionat botëror është  ajo se 4 shqiptarë, 4 futbollistë të mëdhenj shqiptarë : Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Blerim Xhemajli ...

Aurel Dasareti: Loja e vdekjes

Ideja që miliona njerëz nga Afrika dhe Azia do të vinin në Evropë nëpërmjet rrugës detare, në kërkim të një jete më të mirë, u mendua në formën e një romani burleske më shumë se 40 vjet më parë. Shumicën nga gjërat që Jean Raspail i kishte imagjinuar kur e shkroi ...

Fritz Radovani: Fra Ndue Vila nuk u dorzue

Oroshi i Mirditës së armëve të vjetra dhe të pakthyeshme të Atyne Maleve të mbushuna me heroi trima, i fali Kuvendit Fretenve një nga Martirët e nderuem dhe besnik deri në diten e vdekjes Fra Ndue VILEN. E njoha në vitin 1951, kur shkova tek Kisha Françeskane e ...

Vjollca Pasku: Lulet e virgjërisë ti fala ty

Ti fala ty gjithë lulet  vajzërore të virgjërisë,se të dua pafund, o i zgjedhuri i shpirtit tim,Nektarin e trupit tim ta shijosh përjetësisht,luleshtrydhet e gjoksit tim mbi çdo ëmbëlsim...

Bardhyl Mahmuti: 'Feja e shqiptarit është shqiptaria'

Shprehja emblemë e Rilindjes sonë Kombëtare, “Feja e shqiptarit është shqiptaria”, ka kuptimin e unitetit kombëtar dhe të respektit ndërreligjiozPa e kuptuar përmbajtjen dhe fushën kuptimore të fjalës “FE”, ka rrezik të madh të interpretohet gabimisht shprehja “Feja e shqiptarit është shqiptaria”...

Xhafer Leci: Asimilimi i shqiptarëve të Sanxhakut

Boshnjakët e rrethinës së Tutinit, me mulla Ahmet Brunçaj-Brunčević, në kalimin e kufirit italiano-gjermanë, i cili ka qenë në fshatin Crkvine.“Në Crkvine janë caktuar-vendosur autoritetët e okuptaorëve. Shkarkohet ish kryetari Xheladin Malisheviq-Dželadin ...

Leka: Ndikimi i televizionit në ushqyerjen e fëmijës

Disa nga ushqimet e reklamuara nuk mund të jenë pjesë e ditës së të ushqyerit të shëndetshëm për trurin dhe trupin e tyre. Shumë prej ushqimeve, siç janë ushqimet e shpejta (fast food), patatinat dhe pijet e gazuara, duke e pasur parasysh se përmbajnë yndyra të larta, kanë ...

Viron Kona: Ç`më thoshte babai...

Babai më thoshte mos u merr me politikë,zgjidh një rrugë tjetër më të thjeshtë në jetë,nuk mendoj se politika është një gjë e keqe,por shpesh zhvillohet si një luftë e vërtetë. Në politikë hyjnë shumë njerëz të mirë,por gjatë rrugës disa s`di pse ndryshojnë...

Namik Selmani: Një thesar i shpirtit poetik

-Janë disa njerëz që në një fushë të caktuar të jetës, aq më shumë në krijimtarinë letrare, të konkurrojnë miqësisht me emrin e tyre. Kështu ndodh me Luan Kalanën që është një lloj “luani” në atë lëvrim të shqipes së kulluar në SHBA. Dikur, në shkollën e mesme, e kasha ...

Meçan Hoxha: Njё pёrkthim qё i bёn nder letёrsisё

Nikolla Spathari me emrin, origjinalitetin, identitetin dhe prodhimtarinё e tij letrare ka zёnё njё vend nderi nё Panteonin e vlerave tё letёrsisё shqiptare. Iliaz Bobaj nuk ka gabuar, qё ka zgjedhur Nikollёn  pёr ta çuar tek lexuesi grek, e pёr mё tepёr, ёshtё...

Dukagjin Hata: 'Në Itakë kthehen vetmitarët'

Rruga për në Lurë kalon përmes peripecish itakiane, nën troshitjen e makinave të larta që gërhasin si azmatike, për shkak të gropave të thella e të zgavruara trishtueshëm, ku vdiret vëmendja e kalimtarëve. Po udhëtoj drejt njërës nga krahinat më të bukura të sijudhesës ballkanike...

'Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë'

Lidhur me organizimin dhe zhvillimin e debatit, me temë "Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë", të datës 12 prill 2018, në sallën e Kuvendit Komunal të Komunës së Preshevës, të organizuar nga Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës...

Muhamet Shatri: Ndihmesa financiare për Kosovën

Bashkëkombësit tanë në Suedi vazhdimisht kanë qenë të lidhur ngushtë me Kosovën. Ata, i janë përgjigjur pozitivisht çdo nisme dhe aksioni që ka pasur të bëjë me mbajtjen gjallë të jëtës së popullatës shqiptare atje dhe me çlirimin e atdheut të tyre të robëruar...