Mhill Marku: Na bashkoi lufta, na ndanë partitë
| E Merkure, 29.11.2017, 08:22 PM |

NA BASHKOJ LUFTA

NA NDANË PARTITË!

 

Nga Mhill Marku

 

Sot takova një ish partizan

Në gjoks i ndrinin dekoratat

Shpesh lëshonte një ofshamë

I kujtohej lufta në monopatet.

 

Tek shikonte emrat në mermer

E fotot u ledhatonte me dorë

I rrodhen lotet faqeve si aherë

Kurë shoket i ranë dëshmorë.

 

Të çmallet u ul bri një varr

Te shoku që perkrah luftoi

Kot shpëtova plumbi pa më marr

Ndaj erdha sot të të takoj.

 

Të të takoj e të puth në ballë

O shoku im jeten e bëre fli

Per ty shpirt e zemer kanë mallë

Një tufë lule i solla sot për ty.

 

Atë ditë që në luftë mbete ti

Ishte dita e fundit e luftes

E mban mend atë që kishim përbri?

Sot s'erdhi te ti, po shetiste rruges.

 

Ka vite që bashkë nuk të vijmë

Si ahere kur të qanim te koka

Sot larg njeri tjetrit rrimë

Na bashkoj lufta na ndau koha.

 

Dhe u ndamë kot për një datë

Dje apo sot lufta kurë mbaroi?

Nga i erdhi gjithë ky mllef-inat

Dhe daten që re ti e ngatrroi.?

 

Eh vëlla si na erdhi kjo kohë

Të ngatrrojmë Diten e Clirimit

Sot çlirimin e vendosin partitë

Jo partizanet në zjarrin e luftimit.

 

Fli i qetë o shoku im partizan

Shpesh ju kujtoj e kamë mallë

Sot për daten merakun e kan

Jo për plumbin që të mori në ballë.

 

Një pyetje për partitë e kam

Pse si ne në luftë s'bashkoheni

Sot në paqe ju bëni ham-ham

Ne e çliruam e ndertojeni.

 

Shengjin, 29 Nentor 2017.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti: