Vladimir Shyti: Dritare e vogёl me tejqyrё mashtruese
| E Marte, 28.11.2017, 12:13 PM |

Dritare e vogёl me tejqyrё mashtruese

Nga Vladimir Shyti

Drejtёsi! Vёrtetёsi!Kёto fjalё nё shoqёrinё tonё vazhdojnё tё shqiptohen me emfazё, megjithse pёr ta janё shkruar e vazhdojnё tё shkruhen vёllime tё tёra nga jurist, shkrimtarё e filozofё, prapё ajo, nё kёtё shoqёri mё klasa antagoniste nuk ёshtё, sikundёr dhe nuk ka qenё nё shekuj, veҁse njё fjalё e zbrazёt, njё mashtrim pёr tё errёsuar disi realitetin ose pёr tё mbrojtur idetё e palёve qё pёrfaqёsojnё pushtetin ose kundёrshtarёt e tyre.Nga ana tjetёr kёtij lumi opionist, qё mundohet tё korrё viktima, i janё kundёrvёnё forca shoqёrore mё kёndvёshtrimet e tyre ndryshe, por, tё cilёt s’kanё mundur tё bёjnё diҁka tё arrirё.

ҁdo stacion televiziv, apo edhe nё mediat e shkruara opionistёt tanё japin mendime e sugjerime.Nё dialogjet e tyre, spikat mprehtёsia pёr tё vёzhguar e pёr tё depёrtuar nё njё labirint aq tё fshehtё e tё mbyllur, siҁ ёshtё korrupsioni e sё fundi vetingu.Por, aty nuk flitet pёr gjёra konkrete denocuese.E bukura ёshtё se befas kёta njerёz tё caktuar pёr tё gjykuar tё tjerёt vihen vetё nё gjёndjen e tё akuzuarit, kёta zhibrues tё mendimit akuzohen pёr shpifje dhe tjetёrsim tё realitetit, ku edhe emёrtohen si kazane mediatike e pamore.Cёshtja pёr kёta akuzues ёshtё tё gjёndet “cjapi i larjes sё mёkatit, tё gjёndet dikush nё kёtё moҁal tё ndyrё, qё tё shuaj gurgulenё e shtypit.Pra, guri tё bjerё nё fund dhe ujёt tё bёhen sёrisht tё qetё.Dhe, pёr tu bindur se sa reale janё tё gjitha kёto, mjafton tё ndiqen kronikat, mjafton tё vёshtrohet nga ajo dritare e vogёl me atё tejqyrё mashtruese qё na japin propogandat e ndryshme qё ndihmojnё gjithmonё ata qё marrin pushtetin.Aty shohim manovra tё paskurpullta tё aparatёve tё ndryshme shtetёrore pёr tё mbuluar korrupsionin nё qarqet ekonomike, politike, nё administratё e gjetkё, pёr tё penguar e zgjatur ose mbyllur fare proceset e lidhjeve me krimin dhe skandaleve tё ndryshme.

Dёshmitarёt zhduken, tjetёsohen, gjithҁka ёshtё e jashtёzakonshme.Tё gjithё mbeten mjaftё…tё habitur: Kёtu ka nevojё pёr qartёsi, pёr dritё, pёr ajёr.Nё ҁdo instuticion ajri ёshtё rёnduar, por, kush e ka ndёrgjegjen e pastёr, nuk ka frikё nga drita e sё vёrtetёs.Njё ortek po zbret furishёm, krijohet ҁerdhja e frikёs e pakёnaqёsive, e pёshpёritjeve.Pastaj gazetat;tёrё djallёzi…partitё, intigat.Unё ndjejё se prapa kёtyre fshihet njё forcё e errёt, ka manevra tё ndryshme.Kam pёrshtypjen se ky myk, ky ajёr i molepsur, janё bёrё shkas pёr lindjen e diҁkaje mё tё madhe: tё njё luleje tё helmёt.Togat e zeza, qё janё themeli shtetit, prrallisin gjithё ato formula;vetёm dyshime ose ndoshta…asgjё e drejtpёrdrejtё.Fshihen tё mёdhenjtё dhe kapen tё vegjёlit, duhet tё gjёndet puҁrra e trёndafiltё e gёrbulёs.Lidhja e krimit me aparatin shtetёror.Kjo ёshtё ҁёshtje e rёndёsishme, njё gumё e vetmuar tё palёkundur me pasuri tё pafundme, darё tё hekurta nё duar njerish tё fuqishёm, shkurt, forca me tё vёrtetё tё egra, goditja e tё cilёve…mjerё ne tё shkretёt!-ёshtё e papёrmbajtshme, ngashёngjyese, mizore…Mbi tё cilёt tashmё pёrplasen dallgё tё pamasa, tё frikshme, male tё vёrteta tё shkumёzuara, njё farё tёrmeti.Nuk na mbetet tjetёr veҁ tё shohim fundin.Por,  mё frikёson fakti se midis kёtyre darёve tё hekurta lёvizin ca lёvozhga mjaftё tё brishta, qё bёhen copё e thёrrime pёr hiҁgjё.Ndonjё zgaq i pёrbuzshёm, qё dёnimi tij nuk do tё haste ndonjё kundёrshtim nё gjyqin e ndёrgjegjes sё njerzёve, pra, pёr ta futur nё rrugё tё gabuar, diҁka e pregatitur, pёr ta ngatёrruar me peshkun e madh, ku mund tё ngecё nё rrjetёn e drejtёsisё.Hipotezat janё tё shumta dhe mund tё shtosh sa tё duash…kёrkohet njё farё mprehtёsie nga komisjoni vetingut, tё cilёt nuk duhet tё nёnvleftёsojnё asnjё prej kёtyre fijeve.Tё cilёt njerzit e televizionit i prekin nga larg, apo presin informacione nga jashtё vendit.

Nuk janё tё pakta dritaret ku duket dritё deri vonё.Nёnpunёs tё zellshёm e ambicioz sakrifikojnё gjumin pёr hir tё shkresave qё duhen parё nё detaje si;ndonjё qёndёr bisnesi mund tё jetё ngatёrruar nё ndonjё ҁёshtje tё rёndёsishme dhe tё piu e zeza.Puna ёshtё se tani duhet bёrё zemra e fortё.Ky veprim ёshtё si gjuetari, i cili duhet t’u jap fund shtazёve tё plagosura, ato vazhdojnё tё pёrpёliten dhe ndien mёshirё pёr to.Do t’ua dinё shumё pёr nder sikur tё ngordhin vetё.Mirpo jo, qёndrojnё, ngulҁojnё, hanё sedёr.Gati, gati tё vjen edhe inat, sepse ato vet ju shtёrngojnё t’ua shtypёsh kokёn.Punё e shёmtuar, apo jo?Por jo, s’ka mёshirё duhet bёrё zemra e fortё.

Tё shkruash dhe tё merresh me televizion ёshtё njёsoj si tё pёrpiqesh tё marrёsh frymё nёn ujё.Nuk mund tё bёsh dot sepse s’ke verёzat, ndaj duhet tё gjesh mёnyrёn, qё tё mos vdesёsh frymёzёnё.Pasi mendon makinёn shtetёrore qё tё shkatёrron karierёn, tё fortёt qё tё marrin edhe jetёn, ndaj do tё gjesh mёnyrёn e lehtёsimit.Brёnda njё kohё tё kufizuar duhet tё hyjё gjithҁka:vullneti pёr tё treguar njё seksion domethёnёs tё ekzistencёs dhe ndershmёria pёr t’a paraqitur si njё kёndvёshtrim, jo si njё tё vёrtetё absolute.Njё tejqyrё e thyer apo njё shpordorues i televizionit.Kjo ёshtё njё aventurё e mbushur me tension, trishtim, pasion tё madh, njё aventurё qё shkakton marramendje qё nuk mund tё shohёsh njё shteg pёrtej natёs.Mendoj se njeriu i programёve televizive tё kёsaj natyre duhet tё tregohet mё kokёngjeshur nga ҁ’ia lejojnё forcat e tij tё pakta, pra, duhet tё gёrmojё edhe tё sheshojё gjёrat me guxim e mendҁuri gjithmonё nё drejtim tё sё vёrtetёs dhe drejtёsisё.(Vota: 0)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: