E premte, 22.03.2019, 10:53 PM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Teorema e Skënder Kapitit

Vertetimin e kësaj teoreme e bën realiteti aktual kriminal politiko-gjyqësor  në Shqipëri.Kur korrupsioni, krimi dhe paligjshmëria e pushtetit dhe e drejtësisë kapin shtetin, atëhere ai shtet kriminalizohet dhe funksionon si shtet antiligj, antisocial  dhe si  antishtet...

Sejdo Harka: Nobelisti Montale dhe bashkëkohësit e tij shqiptarë të viteve 30

Eugenio Montale është një nga poetët dhe kritikët  letrarë e muzikorë italianë, që i dha  poezisë dhe kulturës moderrne botërore të shk.  XX, fizionominë dhe bukurinë e shpirtit të tij poetik. Duke ecur në rrugën e shkollës së klasicizmit modern  ekspresionist të poetëveme famë botërore Eliot dhe Bodler...

Idriz Zeqiraj: Profani apo tradhti kërkesat skandaloze të Hashimit dhe Ramushit

Deklarata e Pavarësisë e 2 korrikut 1990, edhe pse nuk u lëndëzua zyrtarisht, me njohje ndërkombëtare, ajo ishte shumë domëthënëse. Akti i deklarimit të pavarësisë, nga Kuvendi i Republikës të Kosovës, tashmë, nën përkujdesjen e drejtëpërdrejtë të Dr. Ibrahim Rugovës, me pushtet absolut moral e shpirtëror...

Resmi Osmani: Kënvështrime për Eposin e Kreshnikëve

Me eposin e kreshnikëve, ku i kendohet bëmave trimërore të tyre, jam njohur qe në rininë e hershme. Gjatë viteve, leximi i tyre, duke iu kthyer herë pas here, mu kthye në kënaqësi dhe burim ku gjeja shumçka trimerore, burrerore dhe te dhene me nje art te pashoq...

Blerim Rrecaj: Falsiteti i përkrahjes së vlerave

Ka nisur të ngrohet atmosfera para lojës futbollistike Kosovë-Danimarkë. Me fjalë, komente, analiza, debate. Biletat thanë se u shitën të gjitha dy orë pasi u hodhën në treg. Suksesi i Kosovës në garën e re të ashtuquajturën Ligën e Kombeve ka ngjallë entuziazëm sikurse sukseset e jashtëzakonshme të Kosovës në xhudo...

Gjekë Gjonaj: Teatri i Kukullave nga Tirana në Ulqin

Fëmijët e vegjël të qytetit të Ulqinit shumë kohë do ta mbajnë mend  mbrëmjen e 11 marsit të këtij viti. Pikërisht atë mbrëmje të bukur  salla e Qendrës Kulturore të Ulqinit  u mbush pothuaj plot e përplot me  fëmijë të vegjël. Ata ishin aq të lumtur , saqë vrap njëri pas tjetrit ...

Vladimir Muça: Vetmia e të papunit

Ai erdhi nën hijen e pishës  me një buzëqeshje gjithë shend e verë, pak si patetike.Papritur filloi të na filozofojë mbi llojet e njerëzve. Ata njerëz që i mbante si vijat e fatit në pëllëmbë të dorës e që përdita i ujonte me parfumin e fjalëve me lloj lloj aromash, me atë simpatinë e vet të...

Klajd Kapinova: Amerikanët frymëzohen nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës

Amerikanët e vlerësojnë shumë gonxhen e shqiptarëve dhe shën Nënë Terezën e botës. Ajo ishte Qytetare Nderi e SHBA, titull i dhënë shumë vite më parë nga Presidenti republikan Roland Regan, i cili e adhuronte shumë për punën e saj fisinike në shërbim të të varfërve amerikanë dhe botës. Ajo vetëm në New York ...

Atdhe Geci: Kosova, dashuria ime

Ne që trupin e mërguam nëpër botë si pasojë të shtypjes së egër dhe  luftës, jo pak jetën e dhënë nga prëndia po e harxhojmë nëpër vende të huaja, dhe për të huajtë. Unë thotë Ali Tahir Aliu, nga fshati Bardhyl ( Bradashi ) i Podujevës, se është çasti që t´i trokasim vetes...

Xhelal Zejneli: Thomas Stearns Eliot - Tradita dhe talenti individual

Kur ne anglezët shkruajmë, rrallë flasim për traditën, ndonëse herë pas herë na vjen keq për mungesën e saj. Nuk mund t'i referohemi nocionit "traditë" në ndonjë kuptim të përgjithshëm apo të veçantë; në rastin më të mirë e përdorim mbiemrin dhe për poezinë "e këtij apo të atij" themi se është "tradicionale" madje edhe "tejet ...

Diadema Stil: Llogoret kanunore të instinkteve maskiliste…

Përditë opinioni shqiptar tronditet nga dhunimet e skajshme të femrës, dhunë fizike e psikike pa limit, deri dhe vrasje pa asnjë alibi, pjesë e një mentalitetit maskilist të skajshëm kanunor. Viktima për fat të keq, nuk kanë qenë vetëm gratë e vajzat e zonave rurale, me arsim të kufizuar, por dhe femrave ...

Adil Fetahu: Karaxhiqit - burg i përjetshëm

Trupi gjykues i Mekanizmit  për Gjykatat Penale Ndërkombëtare, mekanizëm ky që e vazhdon punën e Tribunalit të Hagës, pas shqyrtimit të ankesave të të akuzuarit Radovan Karaxhiq dhe atë të Prokurorit të atij Mekanizmi, sot mori vendim  (aktgjykim të plotëfuqishëm), me të cilin e ndryshoi...

Faruk Tasholli: Me 'zotin e veshur me të bardha'

Në shtypin gjerman të rrethinës ku jetoj, në Aachen të Rajnës Veriore, rastësisht has një emër të një mjeku shqiptar, i cili bën mrekulli duke transplatuar kockat e të vdekurve tek të gjallët. Është ky shefi i klinikës kirurgjike në spitalin Shën Josef në Linnich, Arjan Mullahi...

Fatmir Halimi: Bislim Aliu - Vetmia

Vetmia është titull shumë interesant dhe karakteristik i romanit të fundit të shkrimtarit dhe piktorit Bislim Aliut. Zbërthimi i titullit na shpie në dy venerime: atë artistik, simbolik e figurativ dhe në venerimin faktik e konkret.Venerimi simbolik e figurative ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese