Wednesday, 14.11.2018, 11:48 AM (GMT)

Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë

Veprimtari politik, prozatori, publicisti, përkthyesi Mithat Frashëri (1880-1849) lindi në Janinë. Kjo figurë e shquar njihet edhe me pseudonimet Lumo Skëndo dhe Mali Kokojka. Në letrat shqipe, emri i tij haset edhe si Mid’hat Frashëri. Shquhet sidomos në...

Blerim Rrecaj: Ditët e derikëtushme

Drita e parë, agu është si fillim jete, e mëngjesi si një vazhdim i saj, vijim i ditës së re. Ka e mund të ketë lloj lloj zgjimesh, mëngjesesh e agimesh, si të këndellura, të pëgjumura, të përhumbura, të kthjellta, të turbullta, të bardha, të përhirta, të purpurta kristalore, me diell, me...

Florim Zeqa: Taksa për produktet serbe, marketing politik i Qeverisë!

Ideja e këtij shkrimi më lindi nga një storie suksesi e Qendrës Tregtare  “Plus Center” në Ferizaj, e transmetuar në televizionet tona, cila më ngacmoi për një pyetje në kontest që e postova në rrjetin social Facebook; Kush është pronar i ETC-së (Ekonomski Trgovinski Centar) për Kosovë!?...

Ilmi Musliu: Kthimi që nuk ndodhi

Marrëveshja e Konçulit (2001), e arritur ndërmjet përfaqësuesve politikë-ushtarakë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe zyrtarëve të Beogradit, e ndërmjetësuar dhe  garantuar nga faktori ndërkombëtar, nuk u zbatua në pjesën më të madhe të saj nga Serbia...

Baki Ymeri: Lumenjtë e dashurisë mërgimtare

Poeti është misionar i fisnikërimit të shpirtit dhe zbukurimit të gjuhës. Kjo vlen edhe për poetin dhe publicistin e frymëzuar që jeton dhe krijon në brigjet e mërgatës shqiptare, Zt. Dedë Preqi. Vargjet e tij kanë perfeksionim, risi, ndjesi, pavarësi, muzikalitet, tinguj dhe ...

Atdhe Geci: Shtëpitë-shkollë

Në jetën e popujve të shquar e me histori të begatë, kujtesë të madhe të qytetërimit quajmë të tashmen 15 mijë vjeçare të gjuhës dhe të kulturës sonë.Nuk ka më shqip se gjuha shqipeNuk ka më shqip se shkrimi sajNuk ka më shqip se iliro-pellazgNuk ka më shqip se sa Shqipëri...

Zymer Mehani: Sokol Hoda - krijues që premton

Poeti Sokol Hoda tanimë veç se është duke lënë gjurmë në fushën e poezisë. Poezitë e tij na e tërheqin vëmendjen në dy drejtime: së pari, ngase ajo është poezi me fushë të gjerë tematike dhe së dyti, poezia e tij vjen krejt unikate për nga ndërtimi dhe motivet...

Bashkim Saliasi: Asija

-Vitet’60-‘70 ishin vite të vështira, - e nis bisedën motra ime, Asija,.-Nuk kishim or bir, aq lekë merrnim dhe me ato të ardhura që siguronim, me shumë mundime, mundoheshim të prisnim miqtë e shokët, sesa shpenzonim për familjen tonë...

Përparim Hysi: Gjatë jetës

Çomanget e fatit ma trokshitën kokënPor kurrë, kurrë nuk më përkulënMa çani zemrën dhe shihni sa e kam dashur botënSado që mbi shpirt shumë shtiza m'u ngulën. Ja, të tillë e pata fatin gjatë kohësLufta e klasave si shpatë  mbi kokëDhe sot lëshoj  regëtima prej "ohës"Se më luftonin fare kot...

Xhylije Ibrahimi: Tërheqja e njohjeve, dështim i diplomacisë kosovare

Është e pajustifikueshme që njohjet të tërhiqen pikërisht në mandatin e ministrit Behxhet Pacolli, kur dihet se ai është lavdëruar shumë për punën që po bënte nëpër botë gjatë kohës sa ishte jashtë qeverisë. Madje, atyre që marrin vesh sado pak nga diplomacia, qoftë edhe nga periferia, u kujtohet shumë ...

Gani Mehmetaj: Nëntori i 'çlirimit'!

Bashkimi Sovjetik, Jugosllavia e Greqia pas Luftë së Dytë Botërore, bënë krimet më të mëdha në historinë e njerëzimit. E shfrytëzuan paqartësinë, hutinë dhe çrregullimin në Evropë për të shfarosur kombet që nuk ishin rusë, nuk ishin serbë dhe nuk ishin grekë...

Hazir Mehmeti: 100 vjet nga Republika e Parë e Austrisë

Historia e popujve, me gjithë rezonimet e saj, tregon mbi ecjen shekujve të njerëzimit dhe progresin e tij. Njëra nga më të shquarat në kontinent, ishte historia e popullit austriak në veçanti dhe atij gjermano folës në përgjithësi. Nga kjo botë e thellë ngjarjesh e ...

Blerim Rrecaj: Cikërrima me bisht

Pupël e bardhë shpendi në hundën e një qeni të zi, e ky qen duket i lodhur e i uritur, i frikësuar e në ankth si do ta kalojë rrugën matanë në këtë supertollovi t'ka(hm)osit urban. Tufë balonash të lidhura në midis rruge dhe ca të tjera jashtë këtij grumbulli të cilat era më me ...

Mhill Marku: Gjithë jetën dallgët e detit shalova

Sa herë shetisja rrugëve të ShqipërisëNë qytete, fshatra në fusha e në malDikur ishin si gur kilometrik të trimërisëSot s'më zë syri as pllakë, as lapidar. Dhe sot i kerkoj, per ata kam mallSa herë i shikoja me shpirt i nderojaMë ngjanin si partizanë a ushtarë të gjallë...
Newsletter