E enjte, 27.02.2020, 02:20 AM (GMT)

Pal Neçaj: Agim Geci në zemrat e atyre që e njohën

E diela e 16 Shkurtit ishte një ditë e zymtë për ne emigrantat shqiptarë që jetojmë në Nju Jork, Nju Xhersi e më gjërë. Ajo na dha lajmin e rende dhe te paritur, i cili na rendoi se tepermi zemrat tona:  Ndarjen nga jeta të Agim Gecit. Ky lajm i kobshem, rrufe në qiellin e kthjellët, u përhap me shpejtesi jo vetëm në Amerikë...

Xhelal Zejneli: Tragjedia antike greke

Pas poezisë epike dhe asaj lirike, kushtet e reja shoqërore kërkonin një formë të re të shprehjes artistike dhe kjo ishte poezia dramatike. Ajo e nisi rrugën e zhvillimit të saj në Athinë, para mesit të shekullit V para K. Ajo shënoi një nga majat më të larta të letërsisë klasike greke. Ashtu si poezia epike...

Fritz Radovani: Mr. Javier Perez de Kuelar, rrnofsh edhe 100 vjet tjera!

Javier Pérez de Kuélar u le me 19 Janar 1920 në Lima të Perus. Asht diplomat e politikan.  Ishte Sekretar i Përgjithshem i OKB nga 1 January 1982 – 31 Dhjetor 1991. Asnjëherë nuk asht shkëputë nga jeta politike. Shqipnia dhe Shkodra duhet të jetë mirnjohëse perjetë ndaj Perez de Kuelar, per shpetimin nga...

Eshref Ymeri: Proza tregimtare e shkrimtarit Sotir Athanasi

Duke lexuar çdo vepër artistike, lexuesi i vëmendshën rri e përsiat në heshtjen e vet. Dhe është e pamundur që lexuesi të mos bjerë në përsiatje kur lexon diçka nga krijimtaria artistike e shkrimtarit aq origjinal Sotir Athanasi. Krijimtaria e tij, sidomos në gjininë e tregimit, është fort mbresëlënëse...

Florim Zeqa: Albin, a ta mbajmë apo ta n'shojmë veriun e vendit!?

Në këtë shkrim nuk do të merrem me takimin e kryeministrit Kurti me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiç në Samitin e BERZH-it në Londër, se pse ishte ulur afër dhe çfarë i ka kërkuar asaj, as me rezultatet e punës së qeverisë, për shkak se është tepër herët për të dhënë vlerësime për punën e qeverisë së re...

Kadri Tarelli: Psherëtij

Vala e shtyn valën, kush më parë të puthet me bregun.Malli e ndjell mallin, në pyllin e jetës, ta kërkojë shtegun,Psherëtij në heshtje, s’kam kujt t’i qahem, më kaplon mërzia.Çuditem sa ngjajnë, si brenda dhe jashtë, natyra, njerëzia.Bota, brenda vullkan i ndezur, jashtë dritë dhe plot ngjyra...

Enver Bytyçi: Udhëzues për ta çliruar Serbinë nga egoja kolektive nacionaliste!

Sipas psikologut të shquar e me ndikim në jetën shoqërore bashkëkohore, Eckhart Tolle, egoja kolektive identifikohet me grupe të caktuara shoqërore, siç janë kombi, partitë politike, firmat dhe kompanitë e biznesit, institucionet, sektet fetare ose ideologjike, lidhjet dhe shoqatat, klikat e oligarkitë e deri te tifozeria e klubeve...

Fahri Xharra: Ne e flasim një gjuhë të vjetër 3 000 vjeçare të Anatollit

Pra , titulli i shkrimit historik nga Mathiias Heine të cilin e gjeta në gazeten gjermane “Die Welt”, është shumë i guximshëm , sepse i ven gjermanët në pozitë që të binden me zbulimet e reja gjuhësore, të cilat do e ndërrojnë historinë . Autorit i falet gabimi sepse gjuha anatollike për të ciën e ka fjelën do di lexoni më poashtë...

Muharrem Salihu: A po bëhet Medvegja kurban për Bujanocin dhe Preshevën?

Zgjedhjet parlamentare në Serbi janë në prag dhe rezulti i tyre do të jetë i rëndësishëm për ardhmërinë e shqiptarëve në Serbi, veçanërisht për medvegjasit. Presidenti Vuçiç deri më tash e ka vizituar dy herë Medvegjën dhe 4 ministra të qeverisë serbe po ashtu, me qëllim inkurajimin e popullatës serbe që banon në Medvegjë...

Frank Shkreli: Të jetosh brenda gënjeshtrës apo brenda të vërtetës

Javën që kaloi, në përvjetorin e rrëzimit të shtatores së diktatorit komunist, Enver Hoxhës në Shqipëri, Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit(AIDSSH) në bashkëpunim me Institutin e Historisë pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike, Institutin për Studimin e Krimeve...

Skënder Kapiti: Me Kurtin dhe Qeverinë LVV-LDK filloi ndryshimi i madh

Me Kurtin Kryeministër ka filluar e po marrin ndëshkimin e merituar politikat dhe politika e vjetër e inferioritetit dhe e papërgjegjshmërisë kombëtare e publike të cilat i kanë shkaktuar  pasoja e dëme të mëdha kombëtare Shtetit të Kosovës , si politika e coptimit të Kosovës, ajo e Bashkësisë së Komunave serbe...

Ilmi Kurti: Kristjan Dukaj, shpresë e meritokracisë

Të shkruash për njerëz e përsonalitete në moshë të re dhe që një kohë të gjatë punojnë dhe veprojnë në fushën më të gjerë shoqërore, është sa obligim i njerëzve të pendës, po aq edhe obligim si malësorë që jam sepse i përkasin asaj pjese ku unë jam i fokusuar prej tri dekadash,por është edhe disi e lehtë pasi vetë mosha...

Dedë Preqi: Oj Kosovë, oj bukuroshe

Për të kuptuar më mirë rrolin e pushteteve të dështuara në Kosovë, kemi rastin të shohim ditët në vijim, që erdhen si ndryshim i një realiteti të ri demokratik, me rastin e fitores së dy komponenteve në mes LVV dhe LDK-së, si një kualicion historik i këtij vendi, me çrast populli e vlerëson dhe...

Ilmi Veliu: Kosovarët e mbetur në Kërçovë

Duke u shëtitur, me të dashurën nënëNë Uskanën ilire, tek varret, aty pranëM’përqfoi  nënëlokja,  më puthi në ballëPara një dekade, kur ende ishte e gjallë… Më tha: biri im, tek varret në këtë anëAty dergjen eshtrat e kosovarëve  tanëTek  lisat në Zabel, atje tek ÇinariPara njëqind vjetëve, i ka vrarë bullgari...

Edison Ypi: Mylandi

Mylandi është një vend banorët e të cilit mburren me Historinë që nuk e kanë, lavdinë që nuk e meritojnë, trimërinë që nuk janë.Mylandi është vend i shenjtë ku shtëpitë janë Kisha dhe Teqè pa besimtarë, banorët janë murgj dhe dervishë që meditojnë s'dihet se për çfarë dhe kërkojnë ca gjëra...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese