Vladimir Shyti: Dora e ngrohtẽ
| E Marte, 16.05.2017, 06:53 PM |

TREGIM

VLADIMIR SHYTI

DORA  E  NGROHTE

At dit n orn pes t mbasdites t nj t djele t fillimit t shkurtit,Omeri dhjet vjecar po kthehej nga nj vizit br gjyshes nj dit m par.Babai djalit zoti Bani drejtonte automobilin tip benxh,duke pshtyr her pas here nga dritarja e hapur,zakon i mbetur nga fmijria,q e acaronte shum djalin e vetm t ҁiftit Bani.Kur po i afroheshin urs s Dajlanit t qytetit t Durrsit,nj burr me pantallona t zhubrosura e t ndyr nga zhuli dhe me nj xhaket t vjetr ushtarake po u bnte shenja me duar si i ndrkryer pr t ndaluar makinat.Burri kishte nj kapuҁ leshi n krye pr t’u mbrojtur nga era q frynte nga deti dhe kishte n kmbt e mbuluar me qese plasmasi nj pal kpuc vende-vende t shqyera.

Duke par kohn kur po afronte makinn posht urs n an t rrugs t hyrjes pr n qytet,zoti Bani e klasifikoi burrin e veshur keq si nj”t luajtur nga mendja”.Ai si biznesmen kishte udhtuar shum n Shqipri dhe jasht atdheut,ndaj dhe i njihte mir kta tipa njerzsh.Pas qindrave t alkolizuar dhe t ekzaltuarve q qetsoheshin me t but ose me forc.Zoti Bani t luajtrit nga mendja dinte t’i dallonte sapo i shikonte.Pshtyu me forc nga dritarja dhe ndali mjetin posht urs.

Zbriti nga makina i nevrikosur,shkoj drejt burrit me zhele dhe e nxorri n an t rrugs pothuaje zvarr.Ky u mblodh kruspull duke thn diҁka me z t ult.Ishte i kputur dhe i uritur,sakaq nj dor e njom fminore zgjatet drejt tij dhe i l n duart e plasaritur nj shishe plastike me lng pjeshke,duke mos pyetur pr vshtrimin e inatosur t babait.

Kur u largua djali dhjet vjeҁar drejt makins,zri burrit u b i kuptueshm.Djali ndali hapat dhe mbajti vesh;kam humbur gruan dhe fmijt,-tha burri me zhele pr t disatn her.Omeri e vshtroj me keqardhje,n ato momente cdo gj prreth iu b si nj ҁimento e lakuar me ngjyr gri,qyteti ka jehona dhe tinguj t mbytur,zri babit e solli ndrvete,ai po e thrriste q t hipte ne automjet.

Njerzit zakonisht nuk kan nj gjykim t vetin,ata diҁka i shtyn,q t dgjojn gjithmon nj autoritet t jashtm dhe krenaria bazohet vetm n besueshmrin dhe n mirbesim.Por,ҁ’vler mund t ket e gjith kjo,kur llogjika punon vetm pёr sundim ndaj t tjerve,duke fituar pompozitet pa dhn asgj.Po pr ata q jan msuar t arsyetojn do t’a quajn kt si jehon t fare pak zrave.

Zoti Bani priti derisa djali u ul n sendilen e pasme dhe i dha gaz motorrit me vshtrim para.Omeri me sy t mbrthyer nga burri i thyer n mosh,q n ato ҁaste po pinte nga ena e plastiks lngun e pjeshks,hetoi kmbt e tij t mavijosura nga t ftohtit dhe sakaq i kaluan mornica t akullta n trup.Vshtroj babain sikur e shihte pr her t par,iu duk ndryshe;si ato kukllat me kartona q luftonin midis njera-tjetrs dhe asnjher nuk vriten.Foln pr disa gjra t lehta,duke e mbajtur mendjen sa m larg ngjarjes te ura e Dajlanit.Por djali ishte i pavmndshm,ai e arsyetonte ngjarjen aq sa kapacitet kishte n krye.Zoti Bani e ndali makinn  para shtpis s tyre,e shoqroj djalin deri tek porta dhe e urdhroj t shkonte brenda,pasi ai vet kishte nj takim me nj mik t rndsishm.

Duke prshkuar oborrin e gjr pak nga pak humori i voglushit u prmisua dhe duke hyr n shtpi dukej sikur e kishte fituar gjallrin e zakonshme.N dhomn e ndjenjes gjeti nj pusull,ku shkruhej nga nёna e tij;Kthehem shpejt.U ndje mir ishte vetm n shtpi,vrapoi n dhomn tjetr dhe shkoi te vendi ku fshiheshin parat.Pr pak sekonda nguroi,i’u duk diҁka e keqe veprimi tij.”Kjo sht vjedhje-mendoj.Po,cfar fshihej n t vrtet thell n shpirtin e tij fminor,q mbulohej nga ngurtsia e jashtme;q ushqente ndjenjat njerzore?Nj i jashtm nuk mund t pikaste pshtjellimin e sikletshm q fshihej pas qndrimit t matur tek nj fmij t asaj moshe.Largoj mdyshjen,n fund t fundit ai e kishte nj shfajsim,ndoshta jo legjitime,e cila po i jepta qnies s tij nj tension t jashtzakonshm.Hapi sergjenin ku mbaheshin parat pr shpenzime ushqimore,ndodheshin shum,por ai mori vetm gjysmat e tyre.Rrmbeu nga portomotoja nj xhup mershini t babait,q kishte shum koh pa u prdorur dhe doli nga shtpia.

Hyri n garazhd dhe doli q andej me bixhikletn e tij,ku dallohej nga pas n portobagazh xhupi i mbledhur shuk.Prshkoj rrugn e zhurmueshme q t ҁonte tek tregu dhe ndali para nj dyqani konfeksionesh.

Mosnjohja e ktij realiteti t vrtet,q t dёrgon n optimizm,mund t jet arsye dhe t fatkeqsive.Por ai fmj provoj nj dhimbje,dshira t pa qeta,gnjeshtra me imazhe e nj lumturie q nuk ekziston n t vrtet.Ai po i ndjek kto imazhe dhe kshtu merr mbi shpinn e tij t njom dhimbjen,e cila sht reale dhe e pamohueshme.Brezi i ri q po vjen,akoma pa prvoj n jet,besojn se bota sht br pr knaqsi dhe se gjndet nj lumturi pozitive,t cilt mund t’a arrijn edhe ata q jan t pazot.Kt ide e pohojn disa romane,duke u shoqruar me hipokrizi q vazhdon t ҁoj botn para.Por,ky voglush nuk sht pjes e ndonj romani,ai jeton ktu n kt realitet t pamohushm.

Omeri doli nga tregu me nj qese plasmasi t mbushur plot q i varej n timonin e bixhiklets.Re n formn e buajve po e trhiqnin diellin drejt perndimit.Era e ftoht e bri q t mos prqndrohej mbi asgj,veҁ t kryente zotimin q kishte mar.Eci rrugs nga ura e Dajlanit,ku ndonjher kishte prshtypjen se gjithcka i rrshqiste prsipr pa ln gjurm.

Burrin me zhele e gjeti t mbshtetur n njrn nga kmbt e urs,ku po ngrohej n disa thngjij zjarri.Mbshteti bixhikletn n an t trotuarit,mori sendet e duhura dhe shkoj nga burri,i cili po e vshtronte me habi lvizjet e tij.Voglushi u ul n gjuj para burrit q po kruante mjekrrn n mnyr instiktive dhe i zgjati qesen e plasmasit,pastaj dhe xhupin e babait,t cilin i’a hodhi krahve.Tjetri me lot ndrsy hapi qesen e shikoj brenda saj.Ai vetm qante,Omeri i bri shenj,q t zbrazte at.Burri u tkurr edhe m shum,me duart q i dridheshin,nuk dihej nga t ftohtit ose nga emocioni e zbrazi qesen.Aty ndodheshin nj pal kpuc dhe shum ushqime.E rroku voglushin n qaf,i puthi duart e njoma,tha shum fjal falenderimi dhe bekimi duke fshir lott q i njomn mjekrrn e parruar prej shum kohsh.

Sakaq nj automjet tip vetur ndali n an t rrugs para tyre.Omeri u ngrit n kmb dhe pikasi n timon baban e tij.U drodh i tri e shkoj nga ai kokulur.I ati doli nga makina me nj buzqeshje t leht n fytyr.E rroku t birin n qaf e puthi n faqe dhe e ngriti hopa.M pas i lshoj n dor disa kartmonedha dhe i bri m shenj q t’ja jepte burrit t braktisur.Voglushi shend e ver fluturoj nga ai,tjetri mbeti goj hapur,i’a vendosi parat n prehr,duke mar dhjetra urime e bekime dhe shkoj i ngazllyer nga babai ,q nё ato momente pr t u b heroi tij.(Vota: 0)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti: