E shtune, 25.01.2020, 11:53 AM (GMT)

Kalosh Çeliku: Pararojet e vdekjes

Gjatë Luftërave Krynegritëse Historike Shqiptare nëpër shekuj dhe fushëbetejave fushore e malore për Liri: Çlirimin e parë të Shkupit 1844. Kryengritjes  Dervish Carës me krahun e djathtë  të pushkës, Luftës për Liri dhe Shqipëri, Emin Xhambazi (Çeliku) për t’i çliruar qytetet: Velesin, Prilepin dhe Manastirin...

Fritz Radovani: Dr. Ibrahim Rugova asht ma i madh se thoni ju

1998… Në sejcilin minut që lëviznin hagrepët e sahatit… Pritej një lajm per Kosoven!Sot ju duket e pabesueshme, po ata që e kujtojnë atë kohë, besoj mendojnë si unë… Pra, edhe sot unë nuk mund të mendoj si “disa”!.. Lexoj e lexoj, e shpesh kaloj rreshta e faqe.Kujtoj mirë edhe dhomen ku punonte Dr. R...

Aurel Dasareti: Brezi im do të shpëtoj Shqipërinë nga shpërbërja, patjetër!

Shqipëri-të tona si kurrë më parë janë kapur nga kriminelët të cilët assesi nuk ikin nga karrigia nëse popullata nuk ngrihet bashkarish dhe t`i hedhë në koshin e plehrave, sepse gjithsesi ata veç janë të kalbur. Zuzarët e dinë se nuk rrezikohen, prandaj do të vazhdojnë deri sa të vdesin vallen e filluar para 30 vitesh...

Hilmi Saraçi: Mulla Asllan Murati dhe Gjenerali Kermabo

(Në shënjë respekti dhe përkujtimi për Mulla Asllan Muratin i cili kohë më parë ndërroi jetë po shkëpus një fragment nga libri (im) monografik “Mulla Asllan Murati persomalitet i shquar kombëtar dhe fetar”- për të treguar kështu se ai (Mulla Asllani) ka qenë dhe mbetet njëri ndër figurat të mëdha kombëtare dhe fetare...

Labinot Berisha: ''Letërsia vetvetiu u bë jeta ime''

Doli nga shtypi libri “Letërsia vetvetiu u bë jeta ime” të botuar nga shtëpia botuese “Beqir Musliu” e Gjilanit që përmban 32 biseda me Anton Nikë Berishën të bëra në vitet 1981 – 2019, zgjodhi dhe përgatiti Prof. ass. Dr. Labinot Berisha...

Luan Kalana: Liria nuk dhurohet

-Amanatet, testamentet jane kujtesa dokumetrare te thena apo te shkruara, per Vazhdimesi, Trashegemi Jete per gjeneratat e reja.Vlerat e tyra jane te cmura te pakrahasura , jo vetem per t’u vleresuar e kujtuar, por per t’u finalizuar zbatuar ne jete...

Idriz Zeqiraj: Përgjakja e heronjëve në mërgatë

Në 38 vjtorin e rënies, në krye të detyrës, për realizimin e aspiratave shekullore të lirisë dhe të pavarësisë së Kosovës, trinomi i heronjëve: Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, sot përkujtojmë, me respekt e nderim të skajshëm, veprën madhore atdhetare të tyre. Ata ishin dhe mbeten lajmëtarë të lirisë...

Sejdi Berisha: Fjalë të ngujuara në zemër

Sa herë që kam dëshirë të shkruaj apo të them diçka në shkrimin tim, në të njëjtën kohë ndjej një dridhje por edhe kënaqësi, e kur të bashkohen këto, sikur më bëjnë më të lumtur për guximin që kanë njerëzit. Ndoshta, një gjë e tillë edhe të detyron të futesh në brendinë e njeriut dhe të nxjerrësh gjëra që i ngjajnë ...

Jahja Drançolli: Në kujtim të mikut nga ditët shkollore

Në kujtim të mikut nga ditët shkollore: Presidenti historik i Republikës së Kosovës Ibrahim Rugova lindi në Labanon-in e lashtë (Cercë, në afërsi të Istogut), një ndër vendbanimet më emblematike të Dardanisë, emri i të cilit në aspektin onomastik provon kontinuitetin gjuhës iliro-arbërore edhe në këtë pjesë të Dardanisë së lashtë!...

Fahri Dahri: Gjenocidi ortodoks grek dhe pasojat gjeo-etnike (3)

Vendbanimi Risian, një gjetje arkeologjike me prejardhje pellazgjike. Risiani nga zbulimet e kryera arkeologjike të institucioneve përktëse franceze në vitin 2004, është konkluduar dhe deklaruar një vendbanim paleolitik; 9.000-2.800 vjet para Krishtit, bashkë me 7 qendra...

Dedë Preqi: Të ruajmë porosinë e William Walker-it

Kush nuk e njeh Viliam Valker, kryetarin e OSB-së, në Kosovë, në vitin 1998-99, i cili udhëheqte Misionin e Verikimit të Kombeve të Bashkueme në vedin tonë, që dha zërin më të fuqishëm dhe më kombues në gjithë botën se, ç’farë po bënte ushtria FASHISTE e Serbisë, ndaj popullatës ...

Neki Lulaj: Në atë kallnor

Unë, cumraku i vogëlCucërroj pas dere si culanShumë gajasa në atë KallnorE diLoti im shkriu akullin në shpirtin e bardhë. Ti emër i përveçëm çarës i robërisëE Dardania e fitoi ShtetinE trasove rrugën e drejtë...

Fahri Xharra: Sa e duam historinë tonë?

Përderisa akademitë tona shqiptare janë kundër dhe e mohojnë historinë pellazge, serbët krijojnë literaturë po nga ajo histori, të cilën e përvetësojnë dhe ia paraqesin botës si të tyre.Kemi nga ata që thonë, se dihet e vërteta...

Edison Ypi: Budallai i bukur

Të veshur, të mbathur, të larë, të krehur, me muhabete të thjeshta dhe të rrafshëta deri në neveri, pa asnjë vullnet për të bërë diçka të dobishme, budallenjt tanë të bukur çfaqen kudo si tulla të njëllojta që sapo kanë dalë nga fabrika.Budallenj të bukur kemi pasur...

Dhimitri Pojanaku: Kur të vish

Kur të vish këtë herë pranverë,Të pret ajo gonxhja e kopshtit timQë vjet,Nuk çeli dot.Ndoshta nga gëzimi i tepërt,Nga ndonjë dhimbje e vjetër...

Fatmir Halimi: Murat Gashi - Lulet e Latit

Poeti e shkrimtari i talentuar Murat Gashi, pas shtatë librave në gjini dhe zhanre të ndryshme të letërsisë, me këtë fillim vit para lexuesve tanë po paraqitet me veprën tjetër, poemën “Lulet e Latit”.Poema”Lulet e Latit”, si vepër poetike në vete ngërthen motive e ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese