E premte, 22.03.2019, 04:44 PM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Blerim Rrecaj: Falsiteti i përkrahjes së vlerave

Ka nisur të ngrohet atmosfera para lojës futbollistike Kosovë-Danimarkë. Me fjalë, komente, analiza, debate. Biletat thanë se u shitën të gjitha dy orë pasi u hodhën në treg. Suksesi i Kosovës në garën e re të ashtuquajturën Ligën e Kombeve ka ngjallë entuziazëm sikurse sukseset e jashtëzakonshme të Kosovës në xhudo...

Gjekë Gjonaj: Teatri i Kukullave nga Tirana në Ulqin

Fëmijët e vegjël të qytetit të Ulqinit shumë kohë do ta mbajnë mend  mbrëmjen e 11 marsit të këtij viti. Pikërisht atë mbrëmje të bukur  salla e Qendrës Kulturore të Ulqinit  u mbush pothuaj plot e përplot me  fëmijë të vegjël. Ata ishin aq të lumtur , saqë vrap njëri pas tjetrit ...

Vladimir Muça: Vetmia e të papunit

Ai erdhi nën hijen e pishës  me një buzëqeshje gjithë shend e verë, pak si patetike.Papritur filloi të na filozofojë mbi llojet e njerëzve. Ata njerëz që i mbante si vijat e fatit në pëllëmbë të dorës e që përdita i ujonte me parfumin e fjalëve me lloj lloj aromash, me atë simpatinë e vet të...

Klajd Kapinova: Amerikanët frymëzohen nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës

Amerikanët e vlerësojnë shumë gonxhen e shqiptarëve dhe shën Nënë Terezën e botës. Ajo ishte Qytetare Nderi e SHBA, titull i dhënë shumë vite më parë nga Presidenti republikan Roland Regan, i cili e adhuronte shumë për punën e saj fisinike në shërbim të të varfërve amerikanë dhe botës. Ajo vetëm në New York ...

Atdhe Geci: Kosova, dashuria ime

Ne që trupin e mërguam nëpër botë si pasojë të shtypjes së egër dhe  luftës, jo pak jetën e dhënë nga prëndia po e harxhojmë nëpër vende të huaja, dhe për të huajtë. Unë thotë Ali Tahir Aliu, nga fshati Bardhyl ( Bradashi ) i Podujevës, se është çasti që t´i trokasim vetes...

Xhelal Zejneli: Thomas Stearns Eliot - Tradita dhe talenti individual

Kur ne anglezët shkruajmë, rrallë flasim për traditën, ndonëse herë pas herë na vjen keq për mungesën e saj. Nuk mund t'i referohemi nocionit "traditë" në ndonjë kuptim të përgjithshëm apo të veçantë; në rastin më të mirë e përdorim mbiemrin dhe për poezinë "e këtij apo të atij" themi se është "tradicionale" madje edhe "tejet ...

Diadema Stil: Llogoret kanunore të instinkteve maskiliste…

Përditë opinioni shqiptar tronditet nga dhunimet e skajshme të femrës, dhunë fizike e psikike pa limit, deri dhe vrasje pa asnjë alibi, pjesë e një mentalitetit maskilist të skajshëm kanunor. Viktima për fat të keq, nuk kanë qenë vetëm gratë e vajzat e zonave rurale, me arsim të kufizuar, por dhe femrave ...

Adil Fetahu: Karaxhiqit - burg i përjetshëm

Trupi gjykues i Mekanizmit  për Gjykatat Penale Ndërkombëtare, mekanizëm ky që e vazhdon punën e Tribunalit të Hagës, pas shqyrtimit të ankesave të të akuzuarit Radovan Karaxhiq dhe atë të Prokurorit të atij Mekanizmi, sot mori vendim  (aktgjykim të plotëfuqishëm), me të cilin e ndryshoi...

Faruk Tasholli: Me 'zotin e veshur me të bardha'

Në shtypin gjerman të rrethinës ku jetoj, në Aachen të Rajnës Veriore, rastësisht has një emër të një mjeku shqiptar, i cili bën mrekulli duke transplatuar kockat e të vdekurve tek të gjallët. Është ky shefi i klinikës kirurgjike në spitalin Shën Josef në Linnich, Arjan Mullahi...

Fatmir Halimi: Bislim Aliu - Vetmia

Vetmia është titull shumë interesant dhe karakteristik i romanit të fundit të shkrimtarit dhe piktorit Bislim Aliut. Zbërthimi i titullit na shpie në dy venerime: atë artistik, simbolik e figurativ dhe në venerimin faktik e konkret.Venerimi simbolik e figurative ...

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës: Njoftim

Dashamirët e artit letrar bëhen me dije se nesër, në orën 12, në Institutin Albanologjik të Prishtinës, organizohet një takim letrar në shenjë të 21 Marsit - Ditës botërore të poezisë. Me këtë rast do të paraqiten disa punime dhe diskutime, si dhe do të lexojnë krijimet e tyre poetike disa anëtarë të LSHK-së...

Jusuf Zenunaj: Fjalët e politikanit

Nê mes tuaj jam gatuarE jam duke u premtuarqë natën do t’jua bëj ditë,ndaj nga unë mos keni frikë..Si për vete do t’mundohem;para jush t’mos turprohem,me ju do jem gjithë jetën;në parti të re si n’të vjetrën.I ri e i vjetër t’gjithë e dinipër çdo gjë n’krah më keni...

Nexhat Halimi: Koha në tokën e djegur

Të dielat e pikuara nga gjiri i RozafësKanë kënaqësinë e djegies së fluturës në qiriTë hënat e ndezura nga Molla e Kuqe te zotiKanë ëndrrën e Toplicës fshehur m`u në gjiTë martat e shelgut degë lëshuar mbi ÇamëriKanë ritmin e fluturimit të zgalemit në ulliTë mërkurat gjak rrënje në Malësi të Madhe...

Frank Shkreli: 20 vjetori i sulmit të Nato-s kundër Serbisë

24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç’prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim për të ndaluar krimet e Serbisë...

Mehmetali Rexhepi: Atdhedashësi e mësuesi model - Hetem Arifi (1945-2019)

Në emër të Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës- Dega në Gjilan, mora pëlqimin e kryetarit të Degës, që t`i shpreh pak fjalë për jetën e bujshme e dramatike të atdhetarit, të burgosurit politik, të veprimtarit për  bamirësi në Gjilan e rrethinë, të aktorit të teatrit ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese