E merkure, 12.08.2020, 05:22 AM (GMT+1)

Gani Mehmetaj: A u pagëzua presidenti Ibrahim Rugova?

Presidenti historik, Ibrahim-Pjetër Rugova, sikurse shumica e shqiptarëve të Dardanisë nuk ishte mysliman, por u pagëzua katolik, në moshë të pjekur, në Vatikan. Pati edhe transmetim televiziv. Shumë nga dëshmitarët e pagëzimit janë gjallë, disa kanë vdekur si Papa Gjon Pali i Dytë, ipeshkvi Mark Sopi etj. Me ceremonitë e...

Gëzim Llojdia: Cilat ishin uniformat e trupës vullnetare të vitit 1920?

Dr Ariola Prifti: studimi i një uniforme të “trupit vullnetar”  në fondet etnografike të qendrës së studimeve albanologjike.Ky studim lindi si pasojë e identifikimit të kësaj uniforme në Fondet Etnografike të Qendrës së Studimeve Albanologjike. Uniforma ruhet në fonde dhe bën pjesë në objektet që nuk...

Ismail Kadare: Kisha e Shën Sofisë

Vezirët po zgjoheshin njëri pas tjetrit. Meqenëse asnjëherë nuk ishin gdhirë aq pranë (shatorrja e ministrit të Luftës ishte pothuaj ngjitur me atë të ministrit të Punëve të Jashtme, dhe kjo e fundit dy hapa larg nga shatorrja e vezirit të madh, çka e bënte edhe më të rrokshëm shkallëzimin), pritej që, si në çdo shtet të përsosur...

Edison Ypi: Pa Ty

Pa Ty jam zero. Pa Ty jam asgjë. Pa Ty jam dhimbje pa ulërimë. Pa Ty jam Muzg pa trishtim. Muze’ pa kryevepra. Shenjt’ pa mrekullira. Zog’ pa qiej. Liqer pa Lasgush. Manastir pa myshk. Ep’ pa zanë. Ag’ pa aurorë. Perëndim pa lindje. Tamth pa puthje. Krisht pa ringjallje. Kishë pa Altar. Krisht pa kryq...

Skënder Kapiti: Pse degradoi kështu politika në Kosovë

Edhe politika shqiptare në Kosovë dhe e politikanëve shqiptarë në Maqedoni duke pasur si parim të saj po këtë që ka politika në Shqipëri, dhe prandaj edhe atje politika e tyre është thellësisht politikë e dhe për e interesat e tyre personale, familiare e korruptive mbi  ato kombëtare...

Shyqyri Fejzo: Ndodhin në kohë pandemie

Për lexuesin e dashur po sjellim bisedën , pa krunde e hime, pa gjeth e dushk,  të dy grave të fshatit tim, ashtu si e bënë ato midis tyre në kohën kur hanko korona budit ngado per rreth.Xhezmia atë ditë të nxehtë korriku ujitëte fasulet. Kur afroi ora që transmetohej telenovela turke në televizor, nuk po e mbante vendi...

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur i kombit Ylli Baka

Edhe pse situate në botë është e vështirë nga Covid-19 sërish këngëtari i mirënjohur Ylli Baka në asnjë rast nuk neglizhon me profesionin. Në 4 muajt e fundit ai ka realizuar 3 këngë të reja që kanë tërhequr vëmendjen e publikut  dhe hedhja e tyre në Youtube  ka marrë mijëra klikime...

Nue Oroshi: Historia ka filluar kur unë jam aktivizuar

Shpeshherë tek ne shqiptarët  elemente të ndryshme qoftë politike apo ushtarake janë munduar që duke dhënë fakte kontraverze ta shtrembërojnë historinë edhe para syve tanë edhe pse dëshmitarët dhe akterët e kësaj historie janë shumica gjallë e shëndosh e mirë.Është paradoksale të përvetësohet...

Resmi Osmani: Nuse Zana

Abedin agai i Bedelenit, ishte me zë në gjithë kazanë, për mënçurinë, trimërinë dhe pasurinë. Me saraje në kodër, yrte me ullinj e vreshta, ara me dhera pjellore nën ujë, që i punonte me tri pëndë qe, që i ngisnin hysmeqarët, me stanin e dhënve në mal, kishte marrë tri gra nga dyer të fisme, që i kishin lindur tre djelm...

Ibrahim Kabili: Vendimet e rëndësishme kërkojnë guxim dhe merren në kohë

Përmbysja me votbesim e Qeverisë Kurti qe një akt i rëndë për politikën e re në Kosovë. Jo kjo për emrin, por reformat e ndërmarra prej saj. Për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë. U duk se kjo qeveri do sjellte ndryshimin, por nuk zgjati shumë! E kanë të vështirë politikanët burrokratë, ta përkrahin...

Mevlud Buci: Ndrit kaftalli n’at Kashnjet

Mal i Kreshtës-dritë altari,Besë e sofër ka Kaftalli,Në kohëra e mote nëpër epoka,Kullë bujare me za arbnoriNë at Kashnjet-gen mirditoriSi i ka hije burrit të motitGjokë Kaftalli i Kastriotit,Nw atë Gjobardhaj  në lëndinë të PleshitPrehet i qetë ky  trim i sheshit...

Gani Mehmetaj: Kur të gjithë ishim shqiptarë

Kur luftonim për shqiptarësinë dhe pavarësinë e Dardanisë, askujt nuk i shkonte ndër mend të lidhej me lindjen. As shtetet arabe e Turqia s'kishin interes të lidheshin me neve, sepse s'donin ti prishnin marrëdhëniet me Serbinë. Ndërkaq, ne me lindjen kishim përvojë të hidhur e histori tragjike, që askush...

Haxhi Mehmetaj: Kisha e Vrellës nder kishat me të vjetra në Dardani

Sipas gjetjes të qeramikës  dhe monedhës së bronzit të perandorit Justinian, bazilika i takon Antikitetit të Vonë, shek. IV - VI pas Krishtit. Ndërsa gjetja e monedhës së bronzit të perandorit Romanus III Argyrus (1028 – 1034), në afërsi të bazilikës, dëshmon që kjo bazilikë do të ketë qenë në...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Lekë Gojçaj, i ''Shtatoreve të Përjetësisë''

Javën që kaloi, komuniteti shqiptaro-amerikan humbi njërin prej aktivistëve më të njohur të tij, Lekë Gojçaj.  Megjithëse nën rregulla shumë të lufizuara për arsye të pandemisë aktuale që ka goditur mbarë botën, komuniteti shqiptaro-amerikan, me një pjesëmarrje të madhe përcolli për në amshim, me më të...

Fahri Xharra: Labaratorët e DNA-së italiane zbulojnë origjinën e etruskëve

E kam thënë 1000 herë dhe nuk do lodhem aspak duke e ripërseritur, o ne sgjohemi dhe investojmë për të kaluarën tonë dhe ju pergjigjemi të huajve, (jo vetëm me nacionalizëm romantik, por me prova dhe argumente te shëndosha shkencore) ose të mbyllim gojën dhe të pranojmë konkluzionet e të tjerëve...

Xhelal Zejneli: Eqrem Çabej

Eqrem Çabej (Gjirokastër, 1908 – Romë, 1980) është një ndër përfaqësuesit më të shquar të gjuhësisë së re shqiptare. Lindi në Gjirokastër, më 7 gusht 1908, ndërsa vdiq në Romë, më 13 gusht 1980. Në Romë kishte vajtur për t’u mjekuar nga një sëmundje e rëndë. Në periudhën kur jetoi Çabej, populli shqiptar ...

Gani Mehmetaj: Jemi 95 për qind myslimanë, s'ka ç'na bën Amerika!

Pritet reagimi i ashpër i zyrtarëve tanë më të lartë dhe i Bashkësisë Islame të Kosovës ndaj ambasadorit amerikan."Jemi 95 për qind myslimanë, prandaj s'ka ç'na bënë ambasadori amerikan, as Amerika. Bar e këlli do të hamë e rrugës së islamizmit nuk do t'i shmangemi. Xhami do të ndërtojmë sa bunker ndërtoi ...

Vangjush Saro: Partnerë apo padronë?

Zyrtarët e lartë shqiptarë, edhe ata që drejtojnë aktualisht, vetë Kryeministri Edi Rama, gjenden në një situatë komike sa i përket marrëdhënieve me Perëndimin, domethënë me Amerikën dhe BE-në. Nuk e besoj se ka ndonjë vend a shtet tjetër në Ballkan, në Evropëjo se jo, që të jetë kaq i varur nga...

Blerim Rrecaj: Mbresa të bardha nga Shëngjini

Nisemi me autobusin e agjencisë turistike që mban emrin e një ngjyre që i përket detit e qiellit dhe jo vetëm. Drejt Shëngjinit për të parën herë. Çdo gjë ecën mirë. Në pikat e kota e të pakuptimta kufitare mes shqiptarëve, me plot vetura e autobusë as që na kontrollon kush. Dalngadalë e mbërrijmë. Gjejmë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora