E merkure, 21.08.2019, 08:29 AM (GMT+1)

Lutfi Alia: Kunavia në Regnum Albaniae - Mbretëria e Albanisë (1272 – 1368)

Me Shtetin e Arbërit (1190 – 1216), princat e dinastisë Progoni krijuan një komunitet arbëror të fortë politik, administrativ, fetar dhe kulturor, kësisoj Arkondia e Albanisë, nga njësi e thjeshtë adminsitrative bizantine, u shndërrua në bashkësi e konsoliduar trevash etnike albaneze. Në Shtetin e Arbërit perfshiheshin...

Gani Mehmetaj: Katoliku është shtatë herë më i keq se shkau (serbi)!

Katoliku  (shqiptar) për me u ba mysliman një herë duhet me u ba magjup, mandej shka (serb) dhe ma së fundi mysliman. Katoliku i ka shtatë kryqe e shkau vetëm një, dmth katoliku është shtatë herë më i keq se shkau, predikonin shumica e hoxhallarëve të ne. Kështu të thonë edhe sot budallenjtë myslimanë pa tru, që i përsërisin si ...

Kozeta Zylo: Teatri Kombëtar Shqiptar dhe Opera Kombëtare Hollandeze

Kjo statuje bronzi per violinistin ndodhet ne shtepine e operas dhe baletit kombetar te Amsterdamit ne Hollande në hollin e teatrit muzikor. Statuja e bronzit e quajtur "Fiddler (ose Violinisti)" është një shprehje e bashkësisë ku komuniteti ka qenë i përqendruar në këtë rreth para Luftës së Dytë Botërore. Punëtorët duhej të bënin mjaft ...

Adil Fetahu: Roman plot fantazi letrare dhe histori reale

Kohë më parë doli nga shtypi romani i shkrimtarit të njohur hungarez, Jokai Mor, kushtuar historisë së Ali Pashë Tepelenës, të cilin autori e quan Luanin i Janinës, dhe këtë emër i ka dhënë romanit të tij. Ky roman në gjuhën hungareze është botuar në vitin 1854, dhe pas 155 vjetëve nga botimi i origjinalit, na vjen i përkthyer ...

Dedë Preqi: “Rama ik” edhe fëmijët të dekoplimentojnë

Ik, Rama ik, të njëjtat urata i kanë edhe fëmijët e Shqipërisë, për kryeministrin Edi Rama, të cilin e thumbojnë kur ai do lahet dhe shetitet në begdetin e Vlorës, me çrast edhe këta njomak shprehin indinjatën dhe mllefin e tyre, që ky njeri tani më është bërë “bajat” dhe i pa dëshirueshëm si kryeministër...

Idriz Zeqiraj: Fjala e ndaluar në Kuvendin e 9-të t LDK-së

Të dashur delegatë,Unë, Idriz Zeqiraj, jam delegat i Degës të LDK-së në Gjermani. Ju sjell përshëndetjet e dlira të kryetarit Osman Ferizi dhe të anëtarësisë tonë mërgimtare.Dega jonë mbajti Kuvendin Zgjedhor, të cilin e monitoruan kuadrot e LDK-së Qendër: Haki Rugova dhe Sali Morina. Kuvendi zbatoi tri ...

Sevdail Hyseni: Maskat pa fytyrë!

Acarohen maskat deri n’hasmëri,Ndjehen në alarm për fatin e zi ! Sillen të shfrenuara andej në Luginë,E qesin bishtin rrotë përmbi shpinë...

Poezi nga Zymer Mehani

– Atdhe, trazimin tim a do të ma kuptosh?Ne, a nuk jemi sot shpella të zbrazëta?Po edhe ky shekull mos është njerka jote?Vallë mos dhe kësaj here po i bëjmë “komplot” kësaj bote? – Atdhe, a nuk e paguam me gjak këtë liri?A mos u lindëm herët a ndoshta jemi vonuar?Oh, mos ma dëgjo zërin tim se jam i dëshpëruar!...

Përparim Hysi: Jehona e një "Klithmë shpirti"

Në këtë të nxehtë afrikan, më erdhi si bekim libri i HATEM DERVISHAJT, romani "Klithma  e shpirtit". Thonë që i nxehti del me të nxehtë dhe, si ta kisha një "detyrështëpie", tërë mbasitën e djeshme u mora  me të. Qe një klithmë që të këputë shpirtin dhe ta ndanë mëdysh. Qe një klithmë apo si një teshtimë...

Tahir Bezhani: Valse jete

Tani po thahet çukinaVendpushimi i  lotëve të treturGjollave të  përmallimitSytë  që shikojnë mendimetDepërtojnë thellësive të shpirtitNë zhveshje dëshirash pafundRezonacë  e përsosur  pambarimDignozë e pshërëtimave të valëta...

Frank Shkreli: Tregoni dinjitet përballë totalitarizmit!

23 Gushti shënon Ditën Evropiane të Kujtimit të Viktimave të stalinizmit, komunizmit dhe nazizmit.  Anë e mbanë Evropës, 23 gushti kujtohet si një ditë simbolike kundër ekstremizmit, mos tolerancës dhe shtypjeve -- një ditë ndërkombëtare e përcaktuar si e tillë nga Parlamenti Evropian, më 2008/2009, me qëllim që në atë...

Gani Mehmetaj: Ku nuk ka shkelë këmba e Muhametit, myslimani nuk duhet të jetojë!

- Ku nuk ka shkel këmba e Muhametit, myslimani nuk duhet të jetoj, predikonin hoxhallarët e fëmijërisë sime. - Ikni sa më parë nga ky vend i mallkuar, mos rrini, se tokë shkaut është, - vazhdonin ata në xhami, në rrugë, nëpër ndeja burrash, në të pame, kudo dhe kurdo. U flisnin besimtarëve edhe kur përfundoi shpërngulja biblike e ...

Kastriot Myftaraj: Tyrbja Erdoganiste na zbuloi fytyrën e rrezikut të Islamit politik

“Tyrbe” është fjala më e saktë për atë që media në Shqipëri e quajti memoriali (fjala shqipe është “përmendore”) turk i të vrarëve të 15 korrikut. Tyrbe quhet një ngrehinë islamike për përkujtimin e një ose disa të vdekurve, e cila shpesh, por jo gjithmonë, bart një varr. Kështu, në Fushë-Kosovë ka një tyrbe të Sulltan Muratit...

Blerim Rrecaj: Ballpërballë arinjve në Badoc

Vërvitu lart, vërvitu poshtë. Andej-këtej. Sa atje, sa këtu. Si anija lodërmadhe luhatëse ku lundrojnë qiellit, fëmijët me bërtima të thekshme. Seç kanë një rëndësi të tjetërfartë gjërat që ndodhin për së pari herë, siç ndodh me ca fëmijë që duke hezituar e me dëshirë e pak hamendje zënë vend e ulen duke u bashkuar me të tjerët...

Resmi Osmani: Teuta e Ilirisë në katër romane historikë

Ka vite që i jam përkushtuar romanit historik me subjekte nga lashtësia e Ilirisë. Fryt i kësaj pune janë romanet”Mbretërimi i Pirros së Epirit”,Kristalin KH,2010, eseja historike “Aleksandri i Madh i Maqedonisë”Luma Grafik,Tetovë 2010, “Mbretëresha Olimpia”, kristalina KH,2011. Kjo trilogji me një synim të vetëm...

Reshat Kripa: Vargje për shoqërinë

Njëzetetetë nëntori, ditë e rrallë  e vendit tonë,E ka shkruar historinë, e ka shkruar përgjithmonë.E ka shkruar në flamurin, në flamurin kuq e zi,E përjetëshme do mbetet, do jetë nder për Shqipëri! ...

Enver Bytyçi: Diplomacia dyfytyrëshe e liderëve ballkanikë

Autoritetet e Beogradit njoftuan të martën e shkuar se agjencitë e huaja të zbulimit po përgjojnë presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç si dhe familjarët e tij. Ky lajm i përhapur me aq zell në Serbi dhe proklamuar si skup nga disa media shqiptare kishte si objektiv të rritë autoritetin dhe prestigjin e kreut të shtetit serb në elektoratin ...

Xhelal Zejneli: Dasmat glamuroze dhe varfëria shpirtërore

Për ceremonitë gazmore siç janë dasmat, kudo në hapësirat shqiptare shpenzohen shuma të mëdha parash. Dikur, një dasmë apo ceremoni martesore ka zgjatur një javë, në mos dhe më tepër. Në kohën e sotme ceremonitë martesore zgjasin më pak se një javë. Por, ka raste kur edhe sot dasmat zgjasin plot shtatë ditë...

Aurel Dasareti: Politik-bërësit shqipfolës si qentë

Siç e di çdo oficer, nuk ka asnjë arsye të argumentojë se kur do të ndalet një grup ushtarësh që është duke ikur. Për t'i bërë gratë dhe burrat shqiptarë të fillojnë betejën për mirëqenien e popullit të tyre, do të kërkohen shumë më tepër sesa argumente. Në disa raste, ju ndoshta do të duhet të jepni shembuj, veçanërisht për individët...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese