E shtune, 24.10.2020, 03:27 PM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Qiriri që nuk shuhet - Naim Frashëri

Vëllezërit Frashëri, në fund të shekullit XIX, me veprën e tyre i dhanë frymëzim e forcë lëvizjes së Rilindjes Kombëtare. Ndihmesat e tyre qenë të larmishme nga njëra-tjetra: Abdyl Frashëri (1839-1892) ishte politikan, Naim Frashëri – poet, ndërsa Sami Frashëri (1850-1904) qe ideolog dhe dijetar. Që të tre vëllezërit e fshatit

Edison Ypi: Martiri Sadik Bejko

Sadik Bejko nuk është vetëm ai qytetari i urtë që njohim, ai bashkëbiseduesi i këndshëm, poeti i ndjeshëm, studjuesi rigoroz, pedagogu perfeksionist.Sadik Bejko është ku e ku më tepër.Sadik Bejko është një vuajtës i paepur, një martir i pamposhtur që...

Blerim Latifi: Ideologu i arabizimit mental e social të shqiptarëve në Maqedoni

E pashë reagimin e Kim Mehmetit për ambasadorin e Kosovës në Paris. Kisha ndjesinë se e ka shkruar pas ndonjë bisede me ndonjë ajatollah të Tehranit. Ky njeri që përpiqet të shfaqet si intelektual publik dhe shkrimtar kritik, në fakt paraqet të kundërtën, prej shumë kohësh. Ka vite që nën fasadën e rreme të...

Arbana Xharra: Gjergj Fishta, Homer shqiptar e universal

Fishta nuk është vetëm poet, as vetëm njeri nga ndjekësit më konsekuent të kombit, falë të cilit e kemi këtë alfabet që kemi. Fishta është edhe fryma (kënga) e të cilit na ruante si shqiptarë në kohët më të vështira; Fishta ishte edhe fuqia që e la dinamik njërin nga dialektet tona që ai të mos vdes...

Agron Tufa: Basti

31 dhjetor 1947. Në oborrin e komandës së Kampit shëtisin të zëna përkrahu dy pallto të reja sovjetike me rreth një metër katrorë kapele: janë komandant Tasi Marko dhe komisari i sapoardhur.Është pasidte e vonë dhe sapo kam marrë shërbimin. Qielli plumb premton dëborë, ndërsa altoparlanti jep këngë e marrshe partizane...

Rexhep Shahu: Unë jam Ambasadori Shqiptar i Kosovës në Paris

Nje kafshe kriminele me pamje njeriu ne Paris, ia heq koken nje mesuesi francez pse ky ka fole per karikaturat qe i jane bere dhe publikuar profetit Muhamed.Ky lajm i kobshem i zi eshte botuar ne nje gazete franceze mbi nje shekullore dhe eshte trondite...

Kalosh Çeliku: Pandemia politike

Përditë. Përnatë, në mjetet e informacionit dëgjoj, tek ne dhe nëpër botë: Kaq e kaq të infektuar me Covid -19. Kaq e kaq  të vdekur. Kaq e kaq të shëruar, në spital. Kaq e kaq nuk e mbijetuan Luftën me Koronavirusin. Aspak, informata qeveritare shtetëtore, sesa: Fëmijë janë të lindur në një kohë Pandemie politik...

Ndue Ukaj: Energja anti perëndimore!

Energja anti perëndimore që shpërthen herë pas here mes nesh, turfullimet dhe parullat anti Europë, si dhe heshtja qyqare përballë kësaj energjie, janë dukuri tejet të rrezikshme për stabilitetin tonë shoqëror.Në një plan tjetër, kjo energji anti Europë, çdo ditë e më shumë, po ia mbush hambarin...

Mehmetali Rexhepi: Iku edhe Dani

Iku edhe Dani... Ramadan Musliu (1954-2020). Poeti i poezisë së kulluar dhe kritiku i hollë i letrave shqipe; miku i mirë kush e ka njohur nga afër. Gjithsesi paraqitjet e tij kritike paralajmëronin një optikë krejtësisht tjetër nga ajo tradicionalja, ndesh asaj soc-realiste për letrat shqipe. Fillimin e kapjeve kritike...

Luan Kalana: Gjurmet e Migjenit

-S’ka me bukuri jeta,kur dashuron me pasinon profesionin,si i tillë “mësusesia”,puna me fëmijët, mësimdhënës dhe edukator,nder krenari dhe privilegj. Sa e vështire,me sakrifica,por ia del mbanë.Në keto ditë tetori ,m’u ringjallen kujtimet ,mbresat e tre dekadave mësuses i gjuhës shqipe e i letërsise në Shqipëri...

Edison Ypi: Çmendinë

Trimat, të ndershmit, të urtët, përbuzen.Frikacakët, kriminelat, injorantët, hajdutët, inkurajohen.Sa më tepër punë të dobishme të bësh, aq më tepër të urrejnë.Portalet, gazetat, televizionet, i mban politika, i paguan mafia.Populli telefonon televizionet çdo mëngjez për kodra pas...

Frank Shkreli: Banaliteti i së keqes nuk ka të ndalur në Shqipëri

Të marten në Tiranë gjëndej për vizitë Ministri i jashtëm grek, Z. Nikos Dendias për takime me udhëheqsit më të lartë të shtetit dhe qeverisë shqiptare.  Ndër të tjerë, Kryediplomati grek pati takim me Kryeministrin e Shqipërisë, Z. Edi Rama, të pasuar me një konferencë për mediat nga zyrtarët...

Bardhyl Mahmuti: Kush e kërkon kokën e Qëndrim Gashit?

Vrasja mizore me prerje koke e Samuel Paty, profesor i lëndës histori-gjeografi në kolegjin Le Bois d’Aulne të qytetit Conflans-Sainte-Honorine, në Francë, tronditi opinionin publik ndërkombëtar. Arsye e vetme përse u vra ky profesor lidhet me faktin se gjatë ligjërimit për temën rreth “kufizimeve...

Blerim Latifi: Janë çu peshë vahabt shqipfolës

Janë çu peshë vahabt shqipfolës. Meqë nuk ia dolën t'i marrin institucionet me partitë e tyre të shpifura, tash i janë kthy gjuhës së kërcënimeve për t'ia arritur qëllimit të tyre antishqiptar: imponimin e mentalitetit dhe standardeve të Arabisë Saudite në shtetin evropian të Kosovës. Nuk do t'ia dalin kurrë...

Xhemal Ahmeti: Harraçi i heshtjes ndaj islamikëve

Me islamik – brenda diskursit kompetent – shenjohet individi që vepron në kuadër të aspiratave politike që luftojnë për instalimin e sistemit shtetëror të bazuar në sharia’t. Islamikët që veprojnë brenda kulturosferës shqiptare ndahen në dy kategori kryesore: 1. Në ata që besojnë në teopolitikën e Erdoganit...

Andon Dede: “Mirësevini Zoti Marshall!”

Një “Plan i ri Marshall”, - kështu u vlerësua nga ekspertët amerikanë marrëveshja e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë, nga Serbia dhe Kosova, pasi Shtetet e Bashkuara po investojnë plot 13 miliard dollarë, shumë që nuk ishte parë që pas Luftës së Dytë Botërore.Dy javë pas paktit të ndërmjetësuar nga presidenti Trump...

Fran Gjoka: Mësuesja Leze Mataj sakrifikoi për të dhënë dije e kulturë

Kur kërkon të mësosh dhe hulumtosh historinë e arsimit, befasohesh përpara edhe me figura të njohura, që me përkushtim punuan dhe sakrifikuan dekada të tëra për t’u dhënë dije e kulturë brezave. Kemi sot me mijëra breza arsimtarësh, që në kushte të vështira ekonomike, përsëri u treguan krijues dhe origjinal në...

Ryzhdi Baloku: Kush është "luani" e kush "gomari"?!

Në përpjekje për ta nxitë ndërgjegjësimin e njerëzve në eliminimin e ca dukurive brengosëse, qofshin ato të shkaktuara nga personat e rëndomtë, apo nga personalitetet e caktuara vendimmarrëse, madje edhe nga ata të kastave politike shqiptare të të dy anëve të Drinit, më kanë shtyrë që me tehun...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora