Familja Kalana: Ambasadoret e paqes
| E Diel, 13.11.2016, 10:03 AM |

AMBASADORET E PAQES -

simbol i miqesise te popujve -krenari Kombëtare

Amasadori i SHBA ,Tirane Mr.Donald LU me zonjen Merita McCormack-Bajrakari "ambasdoren" e Diaspores shqiptare ne Wshington DC .SHBA..

Foto sa simbolike aq kuptimplote per ne Shqiptaret,dhe per intelektualen patriote devolleshë,veptimtaren e shquar te "Vatres" ne Amerike.

Aktivisten e palodhur e te drejtave te njer...iut ne emigracion,vullnetare humanisten e Paqes boterore ,moter e shtrenjte e kudondodhur ne ndihme te shqiptareve .

Propogandiste e palodhor e ardhshmerise te Shqiperise e vlerave dhe traditave me te mira te shqipetareve. Ajo eshte nje misionare e denje e kishes katolike dhe mike e Papes te Romes

Pishtare e lidhjes miqesore midis dy popujve vellezer SHBA-Albania. Vleresime dhe arritje nga me te degjuarat ,si dhe çmime nderi te akorduar per zonjen Merita McCormack.e per te gjitha keto me te drejte mund ta therrasim Ambasdore e Diaspores ..dhe e letrave shqipe ne SHBA.

Ajo eshte nje shkrimtare e kompletuar dhe nje poete e afirmuar ,per kete flasin studime ,veprat,botimet e shumta te saj.Nje kordinatore e librit shqiptar ne amerike dhe bashkepunetore e Biblotekes Kombetare te Kongresit Amerikan ne Washington,DC..

Nje edukatore e denje ,me nje familje model shqiptaro-amerikane qe gezon respktin e te gjtheve ne kryeqytetin amerikan.

Ja si do shkruaje shkrimtari Kosta Nake ,per portretin unikal te poetes te talentuar,zonjes Merita McCormackk, ne botimin ''Antologjia poetike e Devollit" i cili doli keto kohe ne qarkullim:

-"Nje ndarje me vendlindjen.kur zgjat ne vite,fillon te derdhe ne fjale ate mall zhurites qe vlon prebrenda,ku rinderthuren me brume poetik,mundesia per te shtrenguar doren e nje njeriut te dashur,per te degjuar nje zë te njohur qe i flet ship,per te thermuar nje copez dheu nga vendlindja." te shoqerura me poezi te zgjedhura nga botimet poetike.fq-244-250.

Me te drejte krenohemi ne devollinjte dhe gjithe shqiptaret ketu ne Amerike,me zonjen Merita McCormack,-Bajarktari nga Cangonji i Devollit,me "poeteshen e Diellit".

Mirenjohje dhe respekt maksimal familisht, nga Familja Kalana, SHBA.(Vota: 0)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: