Monday, 19.11.2018, 01:41 PM (GMT)

Lutfi Alia: Kongresi II i Fakultetit të Mjekësisë Dentare - Tiranë

Më 9 – 10 nëntor 2018, në Tiranë zhvilloi punimet Kongresi II i Fakultetit të Mjekësisë Dentare i Univer-sitetit Mjekësor.Ky kongres, me tematikë aktuale: “Qasje të reja ndërdisiplinare në reabilitimin oral dhe të përgjithshëm”, ishte evenimenti i dytë ...

Reshat Kripa: Bashkëbisedim me Mid’hat Bej Frashërin

Më falni, i nderuar Mid’hat Bej Frashëri, më falni sepse nuk munda të vij për të vendosur një tufë me lule mbi varrin tuaj. Nuk munda, jo sepse nuk doja të vija, pasi për atë qëllim kisha ardhur, por nuk më lejuan korbat e zinj që kishin bllokuar rrugën për te varri juaj...

Skënder Kapiti: Në Shqipëri duhet RI-VETTING- VETTING për VETTING-un

Aq thellë është zhytur në krim dhe në korrupsion drejtësia shqiptare sa që do të kishte qenë mirë një vendimmarrje politike konsensuale ,gjithpërfshirëse , ku të miratohej ne parlament një ligj i cili të përjashtonte nga detyra e prokurorit dhe e gjyqtarit të gjithë ...

Fritz Radovani: Don Simoni rrxoi murin ateist

Me 4 Maji 1958 Futbollisti i “Vllaznisë” së Shkodres, Simon JUBANI asht Shugurue  Meshtar nga Imz. Ernesto Çoba. Asht kenë emnue në Mirditë... Atje u arrestue në 1963, dhe ka ba 26 vjetë burg kryesisht, i pranguem dhe i paperulun në burgun e Burrelit...

Murat Gecaj: Valltarja 'brilante' Xhevahire Gashi

Një vit më parë, u nda përgjithnjë nga jeta, në moshën 73-vjeçare, valltarja e njohur dhe bashkëkrahinasja ime, Xhevahire Elez Gashi. Me atë rast, publikova ketë mesazh: ”U dërgojmë ngushëllimet tona dhe marrim pjesë në hidherimin e madh, të pjesëtarëve të familjeve ...

Frank Shkreli: Thjeshtë, njerëzore!

Ish-Zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, Michelle Obama ka botuar ditët e fundit librin me kujtimet e saja në Shtëpinë e Bardhë, ndërkohë që është duke e promovuar anë e mbanë vendit.  Si pjesë e promovimit të librit, Michelle Obama është duke dhënë inter vista në...

Zyba Hysa: Dalan Luzaj - 'Mes dy Kontinentesh'

Kur lexon poetit Dalan Luzaj, mijëra shigjeta dhimbjeje të vijnë shpirtit e s’mund të shpëtosh lotëve… një poezi që vërtet e ka emrin dhimbje!Fëmijëri e çartur, që u ngazëllehet ëndrave duke jetuar bodrumeve të diktaturës, një rini...

Zymer Mehani: Denis Toçilla - Nëpër kohë

Autori Denis Toçilla këtyre ditëve erdhi para lexuesve me vëllimin poetik “Nëpër kohë”. Ky autor ia ka dalur që ta ndërtojë fizionominë dhe profilin e tij mjaft mirë të përcaktuar, sidomos në mënyrën e të shkruarit, tematikës dhe motiveve. E në këtë vëllim lajtmotiv...

Ferit Fixha: Norvegjia një ëndërr e prekshme

Kisha lexuar nëpër libra për Norvegjinë, isha njohur me dramat e dramaturgut të shquar norvegjez, Henrik Ibsen, por erdhi koha ta prekja këtë vend,duke udhëtuar një mëngjes korriku drejt tij, së bashku me nipin tim, Ledio.  Atje banojnë vajza Vjollca, dhëndrri...

Skica nga Xhevahir Cirongu

Me  këpucarin Fatmir Kalemasi kisha mbi 30 vjet që s’isha takuar.  Arratia e migrimit nëpër atdhe na kishte larguar nga vendlindja jonë Tomorrica e Skraparit. Por ja,  pas kaq vitesh ne takohemi përsëri  me njëri-tjetrin. Një shprehje frazalogjike popullore thotë se,  edhe mali ...

Sejdo Harka: Fole kombëtare e mërgatës shqiptare në Suedi

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë”Papa Klementi XI Albani”,e krijuar më 26 Nëntor të vitit 2011, në zemrën e vendit të paqes mbi 200-vjeçare, në Suedi,sot mund të themi se është kthyer në një institucion vullnetar shumëdimesional,që kryen një veprimtari ...

Demir Krasniqi: Në Malësi të Karadakut

Në Malësi të Karadakut ,Një ditë shkova me një mik !M’ rrihte zemra prej marakut –T’ shkoj , ta shoh fshatin Çelik !Refreni:O Çelik, o Çelik ,Ke rritë trima e djem kreshnik ,Që s’i  trembë as gjylja e topit –Janë stërnipa t’ Kastriotit !...

Pierre-Pandeli Simsia: Ai është...

Vite më parë, mes miqve të shumtë bashkëkombas të mbledhur në Kafe Kuvendi, në Michigan, me pronar bashkëshortët shkrimtarë poetë; Elinda Marku dhe Pjetër Jaku, për Aktivitetin më të madh Letrar Kulturor të Vitit, Ditët e Letërsisë Shqipe në Shtetet e...

Puntorie Ziba: Lutje për të sojshmit e kombit

Në shtat kat flokë meduze deri n’vithe derdhur,nën hijeshi fijesh flokukam me ju ruajttue ju tundur n'djep drunitue ju kënduetue i lut lehonat e munduemet’i nxjerrin gjinjtë qumështorta bëjnë prehërinta ngrohin prehërinqë t’mbështetni kryete të rronin’hoje tambla...

Fran Gjoka: Profil i një drejtuesi të përkushtuar

Reformimi i pandërprerë i sistemit arsimor ka sjellë si domosdoshmëri para drejtuesve dhe mësuesve të mendojmë se theksi para së gjithash duhet vendosur në rritjen dhe forcimin e arsimit profesional, për të përgatitur sa më shpejt specialistë dhe punëtorë të ...
Newsletter