E merkure, 20.02.2019, 11:50 AM (GMT)

Pëllumb Gorica: Pusi që lahet vetë e lanë dhe kujtesën tonë

Ka disa veçantira historike që, të tërheqin vemendjen me shfaqjen e tyre, me kreativitetin, misteret dhe kumtimet e padeshifruara. Është një përbashkësi kulturash e kohërash të lashta që të imponohen. Ndaj, gjithmonë i pres me dëshirë udhëtimet eksploruese drejt tyre, aq më shumë nëpër monumente...

Reshat Nexhipi: Marrëveshja e Ohrit dhe zgjedhjet presidenciale në Maqedoni

Po filloj me këto të fundit. Nëse, liderët e partive tona, nuk merren dot vesh me njëri tjetrin për kryetar të përbashkët shqiptar, derman  vetëm shkuarja përsëri te ,,bosi,, për një platformë të dytë, por, me kusht, sicili të marrë me vete maskë dhe para takimit  ta vendosë në ...

Timo Mërkuri: Lëre Hankonë të qajë o Petrit Ruka

Edhe unë kështu do t’i thoshja,  more Petrit Ruka, po ta dëgjoja duke qarë nëpër varret e Kamenicës. Domosdo që kështu do t’i thoshja, madje edhe më tejë, do i jipja një shami të fshinte lotët e do t’i lutesha që të dilte nga varreza, se nuk ishte e diela e të vdekurve ajo ditë dhe kësisoj, nuk bënte...

Fritz Radovani: 20 shkurt 1946 - tek lumi Lana

Tregonte një polic shoqnues i Grupit Rregjentave Shqiptar, per diten e pushkatimit tëAT ANTON HARAPIT O.F.M., brij lumit Lana: “Binte shi. Disa gropa ishin kthye në brraka ujë... Frati hidhte hapat me kujdes, duke ngritur herë – herë kindët e zhgunit, për të mos iu stërpikur nga baltat...

Gani Mehmetaj: Pse u shpërfillën regjisorët e vjetër

Klint Istvudi, Akira Kurosava, e një varg regjisorësh të famshëm, edhe pas moshës 80-vjeçare, ishin aktivë e bënë filma që e mahnitën botën. Në Shqipëri e Dardani regjisorët më të mirë i shuan, i pensionuan, i hodhën në harresë, sepse ashtu e kërkuaka ligji i tregut e fryma revolucionare...

Viron Kona: Vendimi i mbretit

Njëri nga  mbretërit e  vendeve skandinave,ftoi në një drekë të madhe pushtetarët e tij,të gjithë u ndjen të lumtur për vëmendjen,kur të fton mbreti është nder edhe krenari. Për drekë u zgjodhën ushqimet më të mira,antipasta të shijshme në pjatanca porcelani,shoqëruar me lloj-lloj pijesh e verëra t`vjetra...

Fahri Xharra: Pse sllavët e Ballkanit, i kërkojnë gjurmët e pellazgëve?

Në kohën kur nga institutet e larta shkencore shqiptare të historisë, kërkohet nga ne që mos shkojmë “ aq larg në histori” duke hulumtuar për pellazgët, sllavët e bëjnë të vetën, gjejnë burime të sakta ( të cilat egzistojnë) të cilat ne shqiptarët ose nuk i kemi ditur ose nuk kemi ...

Dedë Preqi: Edhe ky përvjetor e gjenë Kosovën në koridor!

Viti 2008, ishte dhe do të mbetët ngjarja më e madhe e shqiptarëve në historinë kombëtare, që nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë me 28 Nëntor 1912. Kjo ngjarje është një kthesë e madhe historike, edhe pse ishte një rrugëtim i gjatë, durimi i kalitur dhe vullneti i populli ...

Sahit Shala: Ku jemi nisë, ku jemi duke shkuar?

S’do mend se çdo shqiptar e di se nuk është e domosdoshme të jesh as historian dhe as analist që të thuash disa fjalë për historinë tonë të lavdishme. Ne dikur ishim komb i mbarë, komb i fjalës dhe i besës, i burrërisë, i pushkës e i penës dhe kaluam vështirësi e vuajtje nga më të vështirat në historinë e kombeve të Ballkanit, e ndoshta edhe më ...

Hysen Kobellari: Ramadan Sokoli, dijetari dhe atdhetari shembullor

Ishte fillimi i korrikut 2006 kur drejtuesja e Institutit Amerikan të Biografive (ABI) Znj.Miçëll, në emër të institucionit, ndër më të famshmit në botë, i dërgoi profesor Ramadan Sokolit shkresën zyrtare ku e njoftonte se ABI e pati shqyrtuar veprimtarinë e tij të shumanëshme e të gjatë kërkimore...

Anton Marku: ‘‘Opinionistët’’ e diasporës

Është e drejtë e pamohueshme e secilit që të shprehet lirshëm. Por para se ta bëjnë këtë duhet kujdesur që mendimet e tyre, sidomos ato që botohen të ju përshtaten një standardi së paku minimal. Deri këtu nuk ka asgjë të keqe. Ajo nis në çastin kur këto shkrime botohen dhe ...

Resmi Osmani: Vetëgjyqësia

Gjykatësi Astrit Mali, pas mbylljes së seancës, hyri në studio. La çantën mbi skrivani dhe vari togën e zezë në kremastar, por derën nuk e mbylli. Priste të vinte Mara, një paditëse , grua e re me dy fëmijë, që priste të divorcohej me të shoqin.Zonjë Mara, zonjë Mara...

Fran Kamshi: Koha e riformatimit të spektrit politik shqiptar?!...

Opozita shqiptare mori vendimin unanim për të djegur mandatet, duke e çuar në zenith ngërçin politik dhe duke e radikalizuar lëvizjen e saj anti Rama, në pritje të krijimit të një qeverie transitive, që të përgatis kushte për zgjedhjet e ardhshme. Edhe një herë, në prag të ...

Blerim Rrecaj: Pamje pavarësie

Vendosim të dalim për përvjetorin e 11 të 17 shkurtit në kryeqytet. Ditë e bukur me diell. Pas shkëmbimeve të urimeve në telefon, dalim në stacion. Hipim në një autobus të tejmbushur, nja gjysmë ore pas orës 12, jemi në shesh. Në hyrje të sheshit shohim ca makete të objekteve historike e kulturore si Shtëpinë e Lidhjes së Prizrenit...

Bashkim Saliasi: Në buzë të liqenit

Si mjelmë e bardhë te bregu liqenit rri,Të afrohem kam frikë se trembesh e ik.Nga larg të vështrojë, sa vuaj vetëm unë e di,Rri dhe pak, liqeni pa ty trishtim përtyp...

Frank Shkreli: Prof. Dr. Rexhep Krasniqi - bir shpirti i Bajram Currit

Në bisedë e sipër me mikun dhe kolegun tim Idriz Lamaj, ai më kujtoi se ky muaj shënon 20-vjetorin e kalimit në amshim të njërit prej udhëheqsëve më të dalluar, më të nderuar dhe për shumë dekada ndër më të respektuarit e diaporës shqiptaro-amerikane, Prof. Dr...

Fritz Radovani: Tregonte Osman Kazazi

Ka perfundue Gjimnazin e Shkodres mbasi ka studjue nder Freten, në vitin 1940. Mbasi vazhdoi studimet në Itali, erdhi në Tiranë në vitin 1942. U arrestue si nacionalist në 1944, tri ditë para 17 Nandorit dhe u dënue 15 vjetë burg. Në dokumentin e Arkivit Ministrisë shenohet: “Çështja e tij u trajtua ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese