E premte, 22.02.2019, 06:20 AM (GMT)

Rexhep Shahu: Kohë e keqe për lirinë, Havzi...

Sot me 20 shkurt i dashur Havzi Nela ti ke ditëlindjen, je bërë 85 vjeç.Asnjë aktivitet shtetëror apo shoqatëror nuk u bë për 85 vjetorin tënd i dashur Havzi.Me 22 shkurt 2019, të premten, ora 11, do të bëjmë aktivitet për ty, do të promovojmë librin tënd, Shtatë Fletore, vepra jote e plotë me 5548 vargje...

Baki Ymeri: Hazir Mehmeti dhe proza narative e diasporës shqiptare

Veprat e suksesshme janë ato që i mundësojnë lexuesit të përjetojë ndjenja personale. Disa shkrimtarë, kur ia japin fomën definitive një vepre, krijojnë përshtypjen se kanë ndërtuar një kala. Hazir Mehmeti është një idealist dhe tradicionalist modern që kultivon me dashamirësi subjekte historike...

Dukagjin Hata: Av. Sergjio Mazreku, një kandidat dinjitoz për SPAK

Përzgjedhja e kandidatëve më të mirë dhe më dinjitozë, që do të lëvizin nga pika e ngrirjes reformën në drejtësi është një proces që duhet të zhvishet nga çdo fragment nepotizimi dhe reminishencë e kahjeve të politikës.Hapja e procesit të ngritjes dhe formatimit të shtrukturës së SPAK-ut...

Zyba Hysa: Tabakaja

Mes përpëlitjeve, për t’u shpëtuar hijeve të zeza, u zgjua me dhimbje të padurueshme, të cilat fillonin në fundin e barkut e me shpejtësi rrufeje kalonin pas kurrizit e ktheheshin përsëri nw fund barkut…- Im Zot... Zgjohu... Jam keq... - mezi foli ajo përmes rënkimave.- Zonja ime, pesëri me ëndrrën?...

Atdhe Geci: Adem Jashari

Asnjë liri në këtë botënuk është e përfunduarpersosmëria saj vazhdonnëpër lufta dhe beteja Kosova ka duar të bukuratë ngrej lart flamurin e sajtë mbroj veten, identitetinkëtë tokë të gjithmonshme...

Sevdail Hyseni: Festa dhe protesta!

Këto ditë vikendi, proteston Shqipëria,Kurse në Kosovë, feston pavarësia… N’vend se shqiptarët të jenë bashkë në festa,Ata të përçarë shpërthejnë  në protesta! Pa mbaruar dimri, qe “Pranverë Shqiptare”,Erdh’ me tensione – duket ashiqare! Fillon me protesta, madje dhe trazira...

Fatmir Çitaku: Na vranë pas shpine

Kaher rrugtimet na ndanin,Nëpër vendet e huaja të boshatisura.Netet na zinin nëpër rrugicat e pa fund,Shoqri na bënte acari e ngrica. Ëndrrat na ndoqen pas me vite,Edhe në ditet në ikje prej shtepisë.si pam asnjihere lulet e pranveres,E vitet na iken nëpër koh të robërisë....

Idriz Zeqiraj: Guximi i tepëruar i Kadrisë

Deklarimi serbez i Kadri Veselit nga tribuna e Parlamentit të Kosovës, se "unë kam luftuar me pushkë në dorë në luftën e Kosovës", e konsiderojmë si guxim të tepëruar, në gënjeshtrën e tij të madhe-bjeshkë, madje publike. Kjo na kujton një bisedë në mes të një serbi dhe të një shqiptari:Serbi: "Përse lufton ti?"...

Brahim Avdyli: A e humb Kosova një të tretën e saj?

Megjithëse ma morën mjekët e Zvicrës tërë kohën nëpër konsultime e nuk ia qëllojnë gojës, sepse “goja e tregon ate çka ka barku” apo “si ke jetuar deri tani”, d.m.th. më keq se sa nga armiku më i tmershëm në vendin e lindjes, por kësaj here po detyrohem që ta shkruajmë ...

Reshat Nexhipi: Marrëveshja e Ohrit dhe zgjedhjet presidenciale në Maqedoni

Po filloj me këto të fundit. Nëse, liderët e partive tona, nuk merren dot vesh me njëri tjetrin për kryetar të përbashkët shqiptar, derman  vetëm shkuarja përsëri te ,,bosi,, për një platformë të dytë, por, me kusht, sicili të marrë me vete maskë dhe para takimit  ta vendosë në ...

Timo Mërkuri: Lëre Hankonë të qajë o Petrit Ruka

Edhe unë kështu do t’i thoshja,  more Petrit Ruka, po ta dëgjoja duke qarë nëpër varret e Kamenicës. Domosdo që kështu do t’i thoshja, madje edhe më tejë, do i jipja një shami të fshinte lotët e do t’i lutesha që të dilte nga varreza, se nuk ishte e diela e të vdekurve ajo ditë dhe kësisoj, nuk bënte...

Fritz Radovani: 20 shkurt 1946 - tek lumi Lana

Tregonte një polic shoqnues i Grupit Rregjentave Shqiptar, per diten e pushkatimit tëAT ANTON HARAPIT O.F.M., brij lumit Lana: “Binte shi. Disa gropa ishin kthye në brraka ujë... Frati hidhte hapat me kujdes, duke ngritur herë – herë kindët e zhgunit, për të mos iu stërpikur nga baltat...

Gani Mehmetaj: Pse u shpërfillën regjisorët e vjetër

Klint Istvudi, Akira Kurosava, e një varg regjisorësh të famshëm, edhe pas moshës 80-vjeçare, ishin aktivë e bënë filma që e mahnitën botën. Në Shqipëri e Dardani regjisorët më të mirë i shuan, i pensionuan, i hodhën në harresë, sepse ashtu e kërkuaka ligji i tregut e fryma revolucionare...

Viron Kona: Vendimi i mbretit

Njëri nga  mbretërit e  vendeve skandinave,ftoi në një drekë të madhe pushtetarët e tij,të gjithë u ndjen të lumtur për vëmendjen,kur të fton mbreti është nder edhe krenari. Për drekë u zgjodhën ushqimet më të mira,antipasta të shijshme në pjatanca porcelani,shoqëruar me lloj-lloj pijesh e verëra t`vjetra...

Fahri Xharra: Pse sllavët e Ballkanit, i kërkojnë gjurmët e pellazgëve?

Në kohën kur nga institutet e larta shkencore shqiptare të historisë, kërkohet nga ne që mos shkojmë “ aq larg në histori” duke hulumtuar për pellazgët, sllavët e bëjnë të vetën, gjejnë burime të sakta ( të cilat egzistojnë) të cilat ne shqiptarët ose nuk i kemi ditur ose nuk kemi ...

Dedë Preqi: Edhe ky përvjetor e gjenë Kosovën në koridor!

Viti 2008, ishte dhe do të mbetët ngjarja më e madhe e shqiptarëve në historinë kombëtare, që nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë me 28 Nëntor 1912. Kjo ngjarje është një kthesë e madhe historike, edhe pse ishte një rrugëtim i gjatë, durimi i kalitur dhe vullneti i populli ...

Sahit Shala: Ku jemi nisë, ku jemi duke shkuar?

S’do mend se çdo shqiptar e di se nuk është e domosdoshme të jesh as historian dhe as analist që të thuash disa fjalë për historinë tonë të lavdishme. Ne dikur ishim komb i mbarë, komb i fjalës dhe i besës, i burrërisë, i pushkës e i penës dhe kaluam vështirësi e vuajtje nga më të vështirat në historinë e kombeve të Ballkanit, e ndoshta edhe më ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese