Bardh Nëngurra: Po dalim kundër Europës
| E Hene, 21.12.2015, 09:38 PM |

MJERISHTË PER DITË E MA SHUMË PO DALIM KUNDER EUROPËS

Nga Bardh M. Nengurra

Me fajin e nji skenaristi komunist të kohës së sistemit të Enver Hoxhës në Shqipni i cili skenarist per filmin " NENTORI I DYTË " mes tjerash fut edhe fjalët EUROPA SHTRIGË na u hap goja neve shqipfolsëve dhe panderpre perserisim fjalë e epitete ofenduese dhe denigruese per Kontinentin në të cilin jetojmë prej se asht krijue njeriu ne këtë planët dhe me të gjitha parametrat jemi pjesë e pandashme dhe e pashmangshme e këti Kontinenti. Pse e bajmë këtë ?!

Nuk e besojë se vet Ismail Qemali ta ketë quejt ndonjihere Europën as shtrigë e ash kurvë ama në majen e gjuhës së shqiptarve kan mbetë këto fjalë qe nji shekull e ma shumë.

Dhe nese vërtetë Ismail Qemali e ka quejt ndonjihere te tillë unë po bahem i pari shqiptarë qe nuk e pranojë pjësë të etnisë, të popullit dhe të historisë shqiptare Ismail Qemalin.

Pushtimi 5 shekullor turko-osman dhe tan ajo tirani e ushtrueme ndaj popullit tonë me të vetmin qellim per ta arrit zhdukjen tonë me çrast na mohohet e drejta në shkolla në gjuhen Shqipe, dhuna e pamëshirshme e ushtrueme kunder fesë së origjines tonë, kunder fesë katolike, dhuna tjeter permes haraqeve e tatimeve të randa ka sjellë deri te asimilimi shpirtnor i joni dhe neve krejt çka kemi rujt kemi rujt gjuhën ndersa të gjitha tiparet tjera dhe vlerat i kemi zhdukë i kemi baltos dhe tash edhe i urrejmë. Nuk aspirojë ta quej veten njohës e as studjues i kesaj periudhe 5 shekullore, unë flas vetem nga ajo qe truni im e sheh sotë e tanë ditën dhe qe asht pasojë e asaj tiranije islame ndaj popullit tim që asht ushtrue nga pushtuesi turko-osman.

Po këthehem perseri të fjalët e aktorit qe lun rrolin e Ismail Qemalit në filmin " NENTORI I DYTË ".

Shtriga plakë janë fjalët e Ismail Qemalit në film!

Athue mos shtrigani, ai lideri komunisto - stalinist që mund të jetë nip a stërnip i far imami nga i ka dal edhe mbemni Hoxha qellimisht ka kerkue që ta baj skenaristi atë togë fjalësh në film?! Për mendimin tim kjo asht shumë afër mendje si e sakt. Dhe pse kjo mbet në majen e gjuhës së shqipfolsve nga ajo kohë qe u pa filmi?! Mbet per faktin se neve jemi islamizue kulturalisht dhe vetem gjuha na ka mbetë si thesar i vjetër e besa edhe këtë e kemi sakatue tmerrsishtë, e ma së shumti me urdhnin e sundimtarit komunist Enver Hoxhes kur me 1972 u mbajt i ashtuqujtuni kongresë per gjuhen letrare me çrast sulmohet pjesa ma e madhe e trojeve shqiptare dhe dialekti i sajë , pra sulmohet veriu i Shqipnisë e me këtë sulmohet edhe feja bazë e kulturës europiane,  feja katolike. Meqense na u krijue mendësia islame dhe kulturalizmi i jonë shpirtnor i tjetersuem në nji diçka qe asht antipod i trojeve ku neve jemi pjesë, ku jetojmë dhe frymojmë tash ec e ndale shqipfolësin të mos e shan Europën, të mos e shan Vatikanin, të mos e shan fenë e krishtën e në veçanti fenë katolike!

Per fajin tonë qe pranuem këtë mendësi neve nuk do kemi asnjihere mirqenje e jetë normale.

Pra nese neve e kemi pranue këtë mendësi athue ka tash mundësi që ngadal , por dinjitetshem ta injorojmë, ta harrojmë dhe ta perbuzim. Unë mendojë se ka dhe poashtu jam i bindun se te masat e shumta popullore kjo mendësi nuk asht pranue e as nuk pranohet asnjihere. Mjerimi na vjen sepse neve historikisht na dalin lider dhe udhëheqësa të shtetit njerëz të paftyrë, me shpirt lakmitar e karierist dhe per ti realizue lakmitë e veta ata sundojnë e shkatrrojnë krejt çka ju del përpara. Tradhëtojnë në fund edhe vet shtetin dhe popullin të cilit i perkasin.

Nëper histori njohim raste kur të tillve populli ju ka dhanë denimin me plumb kresë ( Esat Toptanit  në Paris ), por mjerisht deri sot fare pak asht ba që njerzit e tillë si Toptani te mos vin në krye të shtetit. Historia po na perseritet dhe perseri vaji i jonë deshprues derdhë mllefin te dikush qe nuk ka faj. Fajin tonë ja lam ati qe ishte dasht ti themi falemnderit. Kultura islamiste jofalemnderuese po sundon shpirtin tonë. Kjo kulturë po nxjerr edhe fjali qe neve na damtojnë tmerrshem. Po ban veprime kundra vetvetës o populli im.

Në Dardani pushtetaret e sajë të sotshëm të dal nga ideologjia envero-staliniste e SHISH-it të Fatos Klosit e Fatos Nanos në vrapin per tu pasunue per veten e tyne ata bashkpunuen dhe bashkvepruen me dreqin e të birin dhe asnjihere se ndertuen asnji institucion normal shtetnor, akademik e kulturor. Perkundrazi ata i shkatrruen ato qe ishin prezente dhe provuen sado pak me ndonji veprimtari te mirfilltë që nga koha e sistemit të maparshem në kohen e pushtimit tonë jugosllavo-komunist.

Kjo kast enverostaliniste në krye me Hashim Thaçin , Xhavit Halitin, Kadri Veselin, Rexhep Selimin, Ramush Haradinaj, Adem Grabovcin, Fatmir Limaj dhe me radhë qindra tjerë te klanit të LPK-së, të lajthitun dhe të perkëdhelun nga i ashtuqujtuni i burgosuni i ndergjegjes ( per mendjen time njeriu ma i pandergjegjeshem ) Adem Demaqi dhe tjetri shpirt katrani me xhelozi patologjike ndaj kolosve të kombit tonë Rexhep Qosja nuk e paten aspak vështire ta marrin pushtetin dhe ta zhvatin paranë e taksapaguesve dhe ti zhvatin asetet e shtetit të posaçliruem të Dardanisë.

Mirpo harruen keq këta maskarenjë se shteti i Dardanisë nuk asht pronë private e trashegueme nga baballaret e tyne. Harruen se atë shtet kan vendos ta bajn strukturat nderkombëtare prendimore dhe per ta ba ato të gjitha bashkarisht kan investue shumë. Harruen këta rrugaq enverostalinist se per ta ba Dardaninë shtet ato bashkarisht kan rrezikue jeten e djemve të tyne pilot qe per 78 ditë radhazi me aeroplan luftarak sulmuen e bombarduen caqet strategjike e ushtarake të pushtuesit serb dhe e detyruen ate të terhiqet nga Dardania.

Kasta e LPK-istve enverostalinist harruen se bashkësia nderkombëtare europrendimore në krye me Amerikën e të cilve per mrekulli ju bashkangjiten edhe Australia , Kanadaja dhe Japonia ndihmuen edhe në sanimin e shkatrrimeve si pasoja të luftës qoftë ato materiale qoftë ato morale. Në Dardani pas lufte jan derdhë miliarda euro e dollar ndihma pikrisht nga shtetet e permenduna qe Dardania të ndertohet shtet dhe qe nji ditë si shtet i ndertuem me të gjitha infrastrukturat dhe institucionet shtetnore moderne te futet në bashkësinë e shteteve europiane ku e ka vendin.

Mirpo në të njejten kohë në Dardani kan veprue edhe OJQ të shteteve orientale te cilat aktivitetet e veta anmiqësore atinshqiptare i zhvilluen per mrekulli tue lidh aleanca me lideret e naltpermendun të ish PLK-së qe u transformue në parti tjera me emna tjerë si: PDK, AAK, PD, VV dhe deri diku edhe nji pjese e mirë e lidershipit të kryesisë se LDK-së. Per të ra LDK në duert e ketyne matrapazave gradualishte por sigurt pas ikjes në boten e amshueshme të liderit Historik e Shpirtnor të Dardanisë Dr. Ibrahim Rugovës ne vitin 2006.

Këto OJQ permes BIK-ut ( Bashkësia Islame e Kosovës ) dhe myftiut Naim Ternava permes ndihmave të ndryshme gjoja humanitare arriten të manipulojnë shtresat e varfna të shqiptarve në Dardani dhe keshtu tue ju shpernda disa ndihma simbolike ata krijuen nji ushtri islamiste e cila u ba mbështetëse e partive politike në kohe te fushatave zgjedhore në Dardani. Kjo ushtri per votë shperblehej me euro dhe sado qe janë perfolë shumë e jan heshtë ma vonë po e rikujtojë se si në Kline PDK merr votat dy tri here radhazi me premtime se do e ban Lugun e Drinit me ra shahadet dhe me u lidh namaz ( Dihet se në Lug të Drinit në komunen e Klinës banoret e atyne fshatrave jan kryesishtë të besimit katolik ). Dihet edhe aleanca e Ferid Aganit e Hashim Thaçit dhe Fuad Ramiqit per kohë zgjedhjesh. Dihen aleancat e PDK-së me PD ( Partia e drejtësisë , parti kjo me program tipik islamik ) e Ferid Aganit dhe kjo aleancë solli deri te deputetja e parë e mbulueme në Parlamentin e Dardanisë, hanmi Labinota Demi.

Vrapi pas zhvatjës i partive të dala nga LPK-ja qe këta ma shumë e pelqejnë tju thuhet , parti të dala nga krahu i luftës ( ma marrt dreqi luftën qe e kan ba ato se sikur mos tishte NATO do na zhdukte Serbia ), dhe koketimi e aleancat e tyne me rrjetin islamik qe u formue nga OJQ-të e shteteve islamike si Turqia, Arabia Saudike, Kuvajti, Emiratet etj, etj. e larguen Dardaninë nga gjiu i Europës e cila e pat perthekue me të dyja duert dhe pasi e çlirojë bante çmos edhe ta  ndertojë e integrojë.

Fillojë nji luftë e lojës së litarit. Terheqjen e të cilit e fitoj orienti islamik pasi populli gjysem analfabet, i pa arsimuem dhe gjenetikisht labil e servil pa vetdije ndihmojë fitoren e orienti dhe islamit.

Dhe tash kjo fitore ma së shumti ju shkoj per shtati partive të pushtetit të cilat e ndertuen nji piramidë sunduese per vetveten dhe kasten e tyne mafioze. U ndertue nji shtet mafioz, nji shtet ku korrupsioni asht i tmerrshem, ku nuk ka siguri as mirqenje, ku lulzon korrupsioni, ku pozita sundon e zhvat shtetin , ku opozita me mjete dhune don ta marr pushtetin pa afrue alternativë ndryshe per qeverisje. Andaj si ka tash mundësi të bahet Dardania pjesë e Europës. Si ka pas mundësi ta respektojë Europa Dardaninë qe nga vdekja e Ibrahim Rugovës kur Dardaninë e kan prezantue në konferenca e samite nderkombëtare njerëz qe jan në lista të SHBA-ve si terrorist, njerez qe per ta ka nji dokument qe asht ngrit në seancen e parlamentit europian si i akuzuem per krime të tmerrshme te luftës deri te shitja e organeve të robve të luftës. Pra njeriu kryesor i raportit të Dick Marti-t asht Hashim Thaçi dhe ai qe nga vdekja e Ibrahim Rugovës asht njeriu i parë i pushtetit në Dardani. Tash pse qenka Europa : shtrigë, kurvë, rrospi, borqli e poshtër etj etj. epitete qe ja mveshin shqipfolësit?!

Dje sipas lajmeve të shumta ne mjetet mediatike nëper Prishtinë janë shpernda foto të pashaportës së perfaqësuesit të Bashkimit Europian në Dardani z. Samuel Zhbogar ku ate e paraqesin person të padeshrueshem në Dardani sepse sipas shperndarsve të asaj afisheje z. Zhbogar paska fajin pse nuk ju jipet qytetarve të Dardanisë liberalizimi i vizave per Europë?!

Unë jam i trishtuem me heshtjen e intelegjences shqiptare sado e vogël te jet ajo! Hashim Thaçi doli haptas dhe kërrcnojë me protesta popullore para selisë së OSB-së  nese nuk ju hiqen vizat qytetarve të Dardanisë. Quditem se si intelegjencia shqiptare nuk thërret popullin qe te proteston ashper kunder Hashim Thaçit qe leshoj nji kërrcnim të tillë, ti kerkoj ati llogari sepse AI asht fajtori numër nji per të gjitha të ligat dhe fatkeqësitë qe i ka pësue Dardania dhe populli i sajë.

Haptas po shihet se shqifolsit e Gadishullit Ilirik me mendësi islamiste shpirtnishtë jan anti EUROPË dhe anti AMERIKË andaj pse janë të tillë ata shfryejn inatin e tyne aq sa kan mundesi me akuza kunder prendimit e civilizimit dhe fajin e hjekun nga vetvetja per tja hudhë Europës. Per ta dhe shpirtin e tyne injorant Europa asht gjithçka e keqe. Asht dicka qe e deshrojnë vetem per tja thithë vlerat e mirqenjen pa e dhanë vet asnji deshmi se i takojnë asaj dhe se kan hise në ato vlera.

Jo popull i keq e budall shqipfoles kështu nuk të don askush.

Mos akuzo z. Samuel Zhbogar, por banjani juve Hashim Thaçit  si rumunët qe ja paten ba liderit te tyne komunist Qausheskut.

Askush nuk ka faj per mjerimin e juve , i vetmi fajtor asht Hashim Thaçi kuptohet bashk me Naim Ternaven, dhe me lideret e tjerë të LPK-së enveriste qe jan kryetar partishë mafioze në Dardani. Dhe fajtori ma i madh je ti vet o popull qe lejon aq lehtë të manipulohesh dhe e quen me fjalë ofenduese shtëpinë tande.

EUROPA  dhe vetem Europa asht shtëpia e jonë. Vetem kultura e saj e ndertueme në bazen e vlerave krishtena asht kultura e jonë.

Gjithçka tjeter qe juve e pranoni asht zezdita e juve andaj mbyllne at gojë e mos hani m** ta shani Europen sikurse po e shani.


Borgerhaugen: 21.12.2015

(Vota: 24 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: