Nëngurra: Refugjatët e shteteve arabe dhe shqiptarët
| E Diel, 01.11.2015, 06:15 PM |

REFUGJATËT E SHTETEVE ARABE DHE SHQIPTARËT

(Pse duhet shqiptarët të shajn njeni tjetrin kur flasin per fluksin e arabve neper Europë?!)

Nga Bardh M. Nengurra

Ka vite që refugjatë të shumtë në grupe ikun nga shtetet arabe te lindjes së mesme si Siria, Libia, Iraku etj, në panik nga tmerret e luftës në shtetet e tyne dhe po kerkojnë shpetimin në vende tjera.

Nji pjësë e vogël e tyne levizë mbrenda permbrenda shtetit , nji tjeter poashtu stacionohet në shtetin ma të afert nga zonat e luftës ndersa pjesa ma e madhe e tyne po kalojnë Detin Mesdhe me anije e barka dhe po vërshojnë në brigjet e Italisë, Greqisë dhe nga aty pastaj po ja mësyejn shteteve europrendimore.

Gjatë tan veres turma me mija veta refugjatë sirian kalojnë nëper Maqedoni, Serbi, dhe futen në Hungari e tutje pastaj vershojnë Austrinë, Gjermaninë, dhe qak edhe shtetet ma veriore të Skandinavisë.

Edhe neve shqiptarët si popull jo fort moti per ta shpetue kryet iknim në shtete tjera por kryesishtë vershuem në Shqipni, Maqedoni dhe Mal të Zi. Nuk do isha i drejtë nese se ceku këtu se shtetet tona mike qe na perkrahnin per ta çlirue Dardaninë u angazhuen qe edhe te merrnin numer te caktuem secila sipas mundësive te refugjatve nga kampet e Stankovcit, Bllacës , Kukësit , Tropojës , Ulqinit, Tivarit etj, etj.

Me dhejtra mija veta u paten strehue në Amerikë, pastaj në Gjermani, Austri, Itali, Francë, Suedi, Norvegji, Danimark, Finlandë etj. Mirpo kur pat mbarue lufta në Dardani pjesa ma e madhe e refugjatve shqiptar u këthye vullnetarisht në vendlindje dhe sado në nji vend totalisht të rrenuem e të djegun ata nga zerroja filluen jeten dhe shumica ja arriti per mrekulli.

Këto turma të " REFUGJATVE " te popujve te shteteve arabe sot, nuk ngjajnë në refugjat fare.

Se asht kështu i pari dhe deri tash i vetmi e pau Kryeministri i Hungarisë z. URBAN (nuk ja di emnin) dhe ai provojë ti ndalojë e mos ti lejon te hyjnë në Hungari, dhe qak edhe armaten e angazhojë në parandalim te futjes se refugjatve arab në Hungari. Ai me dekret dhe urdhen ndertoj mur pergjatë kufinit me Serbinë dhe sigurojë shtetin e vet.

Sa ma perkujton Heroin kombëtar të hungarezve ky burr. Edhe në kohen e invadimit të brabarve turko-osman trimi hungarez JANOSH HUNIADI u ba mur i pakalueshem per depertimin e pushtuesit të lindjes dhe fesë islame në Hungari e tutje në Europë. Ai disa here bashk me Kryeheroin e shqiptarve GJERGJ KASTRIOTIN zbrapsen terrin aziatik dhe se lejuen të ngul rranjë në tokat europiane.

Mjerisht z. Urban në vend që të ndihmohet ai u sulmue dhe u kritikue ashper nga kolegët e vet të shteteve europrendimore.

Liderët e shteteve europrendimore në veçanti ata të spektrit të majt politik hapen jo vetem kufinjët e shteteve të tyne , por ata hapen dhe  thesaret e shteteve të tyne per ti ba parat qe do ju nevojiten per ti strehue të gjithë ata arab qe po marshojnë drejt Europës.

Disa të ashtuqujtun humanist europrendimor , disa homoseksual dhe njerëz te deshtuem në rrethet e veta mjedisore , njerëz të pa familje dhe pa asnji motiv per jetën vrapojnë me ndihmue          " refugjatët "arab, hapin edhe shtëpitë e veta dhe dalin me deklarata vajtuese per fatin e turmave të " refugjatve " arab.

Quditem se si askush nuk ve gishtin kresë së vet e me logjikue drejtë e me pa pastaj se sa gabim mendojnë.

Quditem se si ka mundësi qe këta " REFUGJAT "  te marrin rrugen aq te gjatë deri në Norvegjinë e krishten e asnji nuk kalon kufinin te shkoj afer aty; ... në Arabin Saudite, Në Emirate, në Kuvajt, në Iran etj shtete te pasuna arabe muslimane ?!

Jam i vetdishem se ka njerëz qe vertetë janë të ikun dhe ne rrezik dhe meritojnë të ndihmohen. Ama të vajtojnë njerzit per turma të taroqve e hamshorve arab qe me detyrë dhe urdhen marshojnë nga Siria, Iraku, Libia dhe vende tjera dhe kalojnë nëper Turqi, nëper disa shtete kaspike, futen tutje në Ukrainë dhe nëper Rusi e dalin në krye të saj dhe futen në qytetet ma veriore të Europes në Norvegji si në Murmansk, Vardø , Kautokeimo etj  , mendojë se të tillet vetem budallenjet dhe tradhtaret e shteteve, feve dhe kulturave te veta i quejn refugjat. Nuk kam asnji dyshim se këta hamshor nuk jan asgja tjeter pos ushtria e xhihadit islamik, ushtria e arabit Muhamed qe ate qe ai se ka arritë me shpatë dikur sot këta do e arrijnë me marshime nëper kultura e shtete tjera tue i pushtue ato pasi vendin e vet e kan shkatrrue në themel. Unë per këtë nuk e kam asnji dyshim por lusë Zotin të jem gabim.

Andaj pse me u tregue humanist njeriu i Europës me të tillë dhunues e bisha shkatrrimtar?!

Kam ba disa paraqitje me artikuj per këtë temë në gazeta lokale në qytetin ku jetojë. Ato shtetnore asnjena nuk mi botojë ato shkrime. Po quditem se sa shumë norvegjez me thirren në telefon dhe me uruen per mendimin tim të drejtë dhe per guximin intelektual. Per nji intervistë qe bani me mu Redaktori i javorës " BYAVISA "  z. Tom Helgesen në lidhje me këtë temë kam marr mbi 100 telefonata nga publiku qe më kan perurue. Ka pas vetem nji reagim me shkrim në numrin e radhes në javoren nga nji femen me emnin  Mary-Ann Johannessen i cili reagim ma shumë kishte qen sulm dhe denigrim ndaj personalitetit tim dhe ndaj shqiptarve si komb se sa komente apo replikë me mendimet e mia per temen e refugjatve sirian dhe arab në pergjithësi. Dhe a mund ta besoni shqiptar te dashtun , lexues te ZSH-së se reagimi i asaj injoranteje i kishte gëzue pjesen dermuese të shqipfolsve të qytetit komshi qe e kam ketu, qytetit te Fredrikstad-it. Nuk ju kishte pas ardh keq shqipfolsve pse Mary-Ann Johannessen mes tjerash kishte sulmue edhe faktin pse unë kam nderrue emnin e mbiemnin per tu ba kryqali serb dhe se sipas saj sikur tishin kan shqiptarët e krishten nuk do ndodhte lufta fare mes tyne e serbve dhe nuk do kishim pas nevojë neve shqiptarët të dalim refugjatë në ato kohna. Pra kjo injorante norvegjeze konfliktin serbo-shqiptar në Dardani e quen konflikt fetar . Konflikt mes të krishtenve ( serbet ) dhe muslimanve ( shqiptarët ), emnin BARDH e quen emen serb. Lukunia shqipfolëse e Fredrikstad-it nuk merzitet per këto fjalë të paverteta per kombin tonë. Atyne ju mjafton pse më ka sulmue mu norvegjezja dhe mirë ma ka ba ( sipas tyne ) sepse unë nuk i pranojë arabët e turqit dhe asnji popull tjeter aziatik e afrikan te fesë islame per vëllazen. Njifar keshilltari i komunës Fredrikstad i cili ka perfitue në fatkeqësinë e rastit te masakres në Oslo të para disa viteve kur ekstremisti i djathtë Anders Behring Breivik vrau mbi 77 veta mes tyne edhe nji vajzë te re shqiptare dhe u kandidue në AP ( arbeider parti ) qe asht parti socialdemokrate per garë në komunë dhe tash tue qen se ajo e ndjera vajzë ka qen antare e kesaj partie shqiptarët e Fredrikstadit per inati se pushtetin lokal aty e kishte FRP apo Fremskrits parti ( e djathë e qendres por me politikë restriktuese ndaj te hujve ) dalin të gjithë dhe votojnë këtë njeri i cili sado qe ndejti nji mandat 5 vjeqar në asamble asnjihere nuk ka dal ta thotë nji mendim aty sepse nuk din as nuk ka kaqik me then diçka. Mirpo unë ju kam pas gëzue faktit pse ai asht aty në asamble sespe mendojsha se asht shqiptar. Tash bash ai me gezim therret njerez per rreth dhe ju thotë:.... lexone ne " BYAVISA " se sa mirë ja kishte ba Bardhit nji norvegjeze. Se di se a ka mujt ta pinë qajin e rusit " keshilltari " komunal shqipfoles i Fredrikstadit tash kur unë ju pergjigja asaj norvegjezeje dhe me fakte e kam dermue. Se di se po ta dinte ky far shqipfolësi se sa telefonaten e kam marr perseri në perkrahje per shkrimin tim kunder artikullit shpifes e denigrues të Mary -Ann Johannessen a do shpeton pa marr infarkt në zemer  " asambleisti i madherishem " i AP-së në Fredrikstad.

Percjell me vemendje se çka po ngjanë dhe percjell poashtu se çka flasin politikaj, analist, studjues, historian, priftërinjë, e të tjer predikues e mesues te feve në Norvegji ku jetoj , në Suedi , Danimarkë, Gjermani, Austri, Slloveni, Kroaci etj, etj. dhe poashtu percjell se çka flasin edhe shqiptarët gjithandej ku janë ata. Shqiptarët nga politika e shteteve Dardani -Shqipni, si dhe të Maqedonisë e pjesve tjera shqiptare në Serbi e Mal të Zi si dhe shqiptaret nga shtresat akademike, analist, gazetar e edhe masat tjera të thjeshta popullore.

Lexojë komente e postime në gazeta dhe edhe në FACEBOOK  dhe me vjen me vjellë kur shof se si shqiptarët shajn Ameriken, shajnë Gjermaninë, Anglinë, Francën, dhe të gjitha shtetet tona mike per tretmanin qe ju japin ketyne hamshorve arab. Disa shkojnë aq larg se bahen analist dhe fajin per gjithçka ja lan Amerikes. Nese dikush si puna ime provon ta thotë mendimin ndryshe, mendimin kunder i leshohen lukunia shqipfolëse në shpinë dhe se kursejnë nga shamjet, nga denigrimet, ja lekundin eshnat e nanave në varre, ja dhunojnë gra, vajza e motra, reja e mbesa. Nuk mungojnë as kerrcnimet, prehen krenat në emnin e allahut, në emnin e xhihadit dhe Muhamedit. Qak edhe disa femna perdorin kesi fjalori. Perplot e kam posten elektronike me shamje e kerrcnime, perplot e kam poashtu boksin e bisedave në FACEBOOK me permbajtje te tilla. Po sikur unë pësojnë edhe të tjeret si une.

Quditem se si këta trima nuk e shohin se cila asht gjendja e Atdheut tonë, e dy shteteve tona Shqipni e Dardani?! Si nuk din ku asht URA E IBRIT në veri të Mitrovicës?! Quditem se si asnjenit as të tillve qe shkruej drejtshkrim shqip paster nuk ju bjen ndermend se arabet historikisht ishin aleat të Rusisë , Serbise dhe Greqise dhe animq tanë bashk me ta.! Si nuk ju bjen ndermend se si shtetet arabe ndihmonin me armë e helme kimike Sllobodan Millosheviqin per ti vra femijt e nxansat shqiptar! Si nuk ju bjen ndermend se si ne Egjipt jo fort moti Naseri vrau komplet familjen e mbretit Faruk dhe masakroj mija shqiptar në Egjipt dhe u ba njeriu ma besnik dhe ma i afert i TITOS qe na sundonte e na trajtonte neve në Kosovë dhe viset tona atje ma keq as sklav. Mirë unë nuk due tju mbaj ligjeratë tash të tillve, ama quditem se si ata shajnë njeni tjetrin per dikend qe asht anmik i tyne. Po bindem se shumica e jonë nuk jan shqiptar, por jan musliman dhe normal se kan at bindje dhe at fjalor. Kam fillue me i dasht e respektue jo vetem gabelet, por edhe qergaret prej se po shof se çfar sortesh shqipfolsa ka ne mesin tonë. Borgenhaugen:


29.10.2015

(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: