Thursday, 17.01.2019, 03:31 AM (GMT)

Fazli Maloku: Gëzim e Lot Bashkë

Me iniciativën e profesorit shokut Kadri Osmani, Drejtoria e shkollës fillore "Rilindja" në Keqekollë, organizoj pritjen e Vitit të Ri 1966, në objektin e shkollës me prezencën e dhjetëra mësuesëve e arsimtarëve të Shkollës Amë në Keqekollë me paralelet e saja në fshatrat: Koliq, Ballaban, Prapashticë, Dabishevc...

Fritz Radovani: Si i mbeti n'fyt koci i Skënderbeut

1908 Shoqnia “BASHKIMI” drejtue nga Imz Prend  DOÇI, me At Gjergj FISHTEN krijon, paraqet në Kongresin e Manastirit e, aprovon ALFABETIN E GJUHËS SHQIPE1911 Ded GJO’ LULI tha: “Po shpellat a mi prêt kush !?”...

Hysen Kobellari: Zenel Bastari, vjershëtori kritik që tronditi Tiranën

Zenel Bastari (1808-1883) është një ndër vjershëtorët më të dalluar, më produktivë dhe më kritikë të shoqërisë shqiptare të shekullit të XIX-të; poet dhe intelektual me dimensione të gjera, ende të pazbuluara dhe të pandriçuara mirë. Megjithëse për personalitetin...

Mikel Gojani: Lekë Mrijaj - Dritë mbi gjurmë të Imzot Mark Sopit

Në trembëdhjetëdhjetëvjetorit e kalimit në amshim të Ipeshkvit të Ipeshkvisë së Kosovës, Imzot Mark Sopit, Ditës së Emrit të Tij – Shën Markut dhe 550-vjetorit të vdekjes së kryeheroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, publicisti tashmë i afirmuar, Lekë Mrijaj...

Dedë Preqi: Negociatat me Serbinë secili i heziton

Qeveria e Kosovës, gjegjësisht përfaqësuesit e saj të negociatave, e kanë obligim moral dhe politik, që të përgaditen mirë për temat që i trajtojnë, duke paraqitë objektivat e qarta, në konceptin e asaj që përmes këtyre negociatave mos të lihët ndonjë zbrazëtirë pa e ...

Sotir Athanasi: Ky laptop, do të heshtë përgjithmonë

Shoku im po mbyllte çantën e TABLETIT, sapo më takoi. Mëfuti krahun dhe ashtu si me urdhër, më tërhoqi drejt kafes sonë. Ishim te Omonia. Ngutja e tij patjetër që duhet të  kishte lidhje me ndonjë shkak origjina e të cilit quhej pa frikë qefmbetje...

Neki Lulaj: Lotë heshtjeje

Ti hesht e loti rrëshqet si orteku me dallgëSa dhimbshëm bie  në faqet e  tua-argjendLoti yt i ngjan tërmetit me shumë ballëE heshtja i ngjan përherë mordit të shkretë Kur buzëqesh, zotërat e qiellit shkrihen në gazFytyra  jote e kuqërremte si grykë vullkani...

Ajete Zogaj: Intervistë me arsimtarin Fatmir Krasniqi

Në  intervistën ekskluzive të dhënë për gazetën “Bota Sot”, arsimtari i dalluar Fatmir Krasniqi, shpalos  rrugëtimin  e tij shumëvjeçar të punës së tij edukativo-arsimore, përvoja jetësore, mbresa dhe emocione, por ka edhe një porosi për mësuesit e rinj: “Para se të shkelni në pragun e shkollës...

Milazim Kadriu: Qazim Berisha - Lot Gjaku

Me këtë përkushtim autori Qazim Berisha e hap librin e tij me vargje kushtuar dëshmorëve  të rënë në periudhën 1981-1991. Autori librin e botoi në një kohë të vështirë kur Kosova ishte në një okupim klasik dhe kur serbosllavët donin që çdo gjë  që frymonte shqip...

Besnik Mustafaj: Një trashëgimtar i shkronjësve të 'Diellit'

Ata shqiptarë që arrinin ta dëgjonin “Zërin e Amerikës” 30 vjet më parë e tutje, e kanë njohur Frank Shkrelin si gazetar radiofonik.  20 vjetët e fundit qysh kur u largua nga “Zëri i Amerikës”, ai ka ardhur drejtpërdrejt në Tiranë me shkrimet e tij tashmë si gazetar i shtypit të ...

Avzi Mustafa: Rreth mbiemrit dhe vdekjes së Josif Bagerit

Perandoria Osmane me reformat e Tanzimatit kishte deklaruar se të gjithë kombësive do tu lejohet lirisht të ushtronin gjuhët e tyre në institucionet arsimore dhe fetare   me përjashtim të shqiptarëve. Banorët e truallit shqiptar thirreshin  turq, arnaut, kaurr, latin, por kurrë me emrin e tyre të vërtetë. Këtu gjithsesi duhet të shtohet se ...

Kristjan Dukaj: Punësimi i të rinjve shqiptarë- sfida për 2019

“E vetmja mënyrë për të pasur një mik, është të  jeni si një. Ne nuk mund të sigurojmë një paqe të qëndrueshme nëse i afrohemi asaj me dyshim, me mosbesim apo frikë.” Kështu fliste presidenti SHBA, F. Ruzvelt në vitin 1945.Kur flasim për situatën politike në vend...

Timo Mërkuri: Petrit Ruka vajton Dilinë

Gjatë leximit të poezisë “Nënë ç’ma bëre Dilinë” të Petrit Rukës me motive nga vajtim-kënga  popullore me të njëjtën titull, të krijohet një ndjenjë  angështimi shpirtëror, ku ngulçet e dënesave të brendëshme,  shkaktuar nga përjetimi i poezisë, vijnë gjer në grykë ...

Nezi Velaj Plaku: Kur ndihesh e pasigurt

Shpirti prej dallgëve të detit shpesh përzihesh,dhe heshtja shpirtin tutje ma përflak,cdo të ndodhë me mua?asnjëherë, thoshja,nuk i dihet,ndoshta dallgët shpirtim tim në breg do të mahedhin?Apo ndoshta dallgët e trazuara,me shpirtin timkërkojnë të përballen?...

Blerim Rrecaj: Livadhi i fëmijërisë

Nga jeta e tashme hidhemi në strehën e kujtimeve të fëmijërisë, për t'iu shmangur paksa të reshurave të përditshmërisë. Dhe merr udhë në drejtim për në atëbotën ku jetonim së bashku në një familje të madhe, shumë antarëshe, në të ashtuquajturin bashkallak siç njihet ...

Frank Shkreli: Masakra që ndryshoi politikën botërore ndaj Kosovës

Pas ditën e 15 Janarit, 1999, Washingtoni ishte paralizuar nga një furtunë e ftohtë me akull, ndërkohë që këshilltarët më të lartë të politikës së jashtme të Presidentit Bill Klinton po mblidheshin një nga një për një takim mbi gjëndjen në Kosovë, në të ashtuquajtën...

Resmi Osmani: Xhyraja

Vjeshtë e pare 1992, kufiri shqiptaro –grek.Udhëtari i vetmitar, që ishte nisur për në Çamëri, rreshti së ngari.Dita ishte në të ngrysur.Në perëndim, dielli po ulej mbi shtratin e ujshëm të detit, për të fjetur i përkundur me ninullën e valëve. Kishte sosur e ndaluar në buzë të kufirit te shtegu ku kalonin klandestinët e që ...

Nue Oroshi: Kosova me bardhësinë e borës dhe me ngricat e politikës

Acari i dimrit ka mbuluar me borë Kosovën.Krahas këtij acari që e ka kohën kemi edhe acarin politikë.Si do i përballon Kosova këtyre dy acarëve mbetët të shihet në të ardhmen.Burazonet e heshtjës e kanë kapluar mendimin e lirë të qytetarit.Kuloarët vlojnë nga mendimet...
Newsletter