E merkure, 19.06.2019, 02:11 PM (GMT+1)

Elvi Sidheri: Përpjekja e mbretit ilir Klitit për të mposhtur Aleksandrin e Madh

Në vitin 335 Para Krishtit, Aleksandri i Madh ishte përfshirë në luftime të ashpra kundër fiseve armike përgjatë lumit Danub, duke synuar të përforconte sundimin e tij në Europë, para se të mësynte Persinë tutje në Azi.Por, mbas arritijes së paqes me fiset e Danubit, Aleksandrit do t’i vinin lajme të këqija, sepse...

Alfred Papuçiu: Shqipëria dhe Europa, perspektiva e integrimit

Po e ndjek me interes si çdo shqiptar debatin  e shfrenuar lidhur me mundësinë apo jo që Shqipëria të bëjë pjesë në familjen europiane të Brukselit. Gjakrat janë ndezur dhe shkohet deri atje, sa “për inat të sime vjehrre”, disa janë gati “të flenë me mullixhinë”. Gazetat shqiptare shprehin mendim...

Skender Jashari: Xhihadi i Serbisë dhe agjentëve të saj

Edhe më përpara, ishin të shumta rastet e kërcënimeve përmes telefonit, internetit, kërcënimet verbale nëpër rrugët e Prishtinës, të ardhura nga bashkëpunëtorët e Serbisë, të cilët  kryesisht  ishin  shqipfolës nga Lugina e Preshevës, të njejtat  ndodhnin edhe ndaj  anëtarëve të tjerë të familjes në Rahovicë dhe në Preshevë...

Eshref Ymeri: Haradinaj në prehrin e enverizmit

Është me të vërtetë i çuditshëm qëndrimi i klasës politike kosovare ndaj Serbisë. Që prej vitit 2013, ajo klasë politike, përgjegjësinë e bisedimeve me Beogradin, ia pati ngarkuar Hashim Thaçit gjatë kohës që ishte kryeministër dhe më pas kur mori postin e presidentit. Ajo klasë politike dhe sidomos Kuvendi i Kosovës...

Prend Buzhala: Sfidat e jetës - shenjë e mirë se jemi gjallë

Edhe në gjuhën shqipe përdoret shpesh fjala "sfidë, sfida" (fjalë me prejardhje nga italishtja, me përdorim edhe në disa gjuhë të tjera). Është e përafërt me fjalët tjera, si provokim, ballafaqim, apo, sikundër e jep Fjalori i shqipes: "Thirrje që i drejtohet dikujt për të hyrë në ndeshje a në një garë me të...

Lefter Duraj: Poeti dhe dashuria

Afer teje ulur, lotet kur mi pe,Pse qan, -  pyete, - i vogel nuk je.Se pa Ty nene, jam femije mbi dhe’,Perseri te pyeta, po Ti ashtu me the’. Kur me lule ne dore, te erdhem ne,Ne ate shtepi mermeri, perseri me pe.Mbushur syte me lot, Ti prape me the:Mbaje veten djale, se me i vogel s’je...

Astrit Lulushi: Miqësia

Aristoteli ka lënë një analizë për miqësinë. Ai bën dallim midis miqësisë së vërtetë dhe dy formave të tjera, të cilat kanë të bëjnë me dobinë dhe kënaqësinë reciproke. Aristoteli thotë se miqtë janë ata njerëz që duan më të mirën për njëri-tjetrin për hir të miqësisë, kur secili e do tjetrin për atë se kush është. Sipas tij, miqësia e përsosur ...

Kalosh Çeliku: Mes qytetit Shkupit jetoj si në xhungël

Mes Qytetit Shkupit jetoj, si: Në XhungëlQë, nga koha e Serbisë Krajlit. Dhe, Turqisë.Kur, e çliroi Krahu djathtë i Dërvish Carës:Kaçaku maleve, Emin (Xhambazi) - Çeliku.Fushëbetejën e Katllanovës, në Shkup. Dhe:E vazhdoi Luftën në Kaçanik. Dibër. Kosovë...

Zymer Mehani: Zëri yt, Kosovë

Zëri yt, Kosovë  Mbi male ushton Këngët heroike Dasmorëve u këndon Ti, me trimërinë tënde N' dritë t'vërtetë ke dalë Moj Nënëloke, ke dëshirë Me dëshmorë me u falë...

Gani Mehmetaj: A je mysliman?

A je mysliman? Është pyetja që ta bëjnë nga Vjena në Paris, nga Berlini në Sidnei. Kur të pyesin me kërshëri paragjykuese, sikur të thonë, a e ke zhugën. por kur ua lexon frikën në sy, atëherë e kupton se duan të të pyesin: A e ke kolerën a murtajën?Ata shqiptarë që kanë mbiemra turko-arab...

Xhelal Zejneli: Serbia – politika e vjetër e saj

Më 12 qershor të viti 1999, në saje të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ndërhyrjes së NATO-s kundër forcave pushtuese serbe, Kosova u çlirua. Me çlirimin e saj iu dha fund padrejtësisë më të madhe në Evropë. Ndërhyrja e Aleancës Veri-Atlantike parandaloi pastrimin etnik të Kosovës të planifikuar nga Beogradi ...

Kastriot Myftaraj: Gazeta Panorama boton manifestin e shtetit islamik shqiptar

Në 16 qershor 2019, në gazetën “Panorama” u botua një artikull i muslimanit praktikues Rudian Zekthi, me titull “Ezani”. Në këtë artikull, autori ka marrë përsipër të bëjë apologjinë, madje dhe më tepër se kaq të aktit të tifozëve të Klubit të futbollit “Tirana” të cilët pak kohë më parë kryen një ritual fetar islamik në stadiumin e Laçit...

Kadri Tarelli: Aventurë në Theth!

Ora 22.00 e natës. Një zile telefoni në këtë orë të vonë. Një zë si komandë ushtarake: - Nesër në ora 07.00, të mëngjesit, të jesh tek Stacioni i Trenit, pasi do nisemi për në Theth. Kemi sajuar makinë dhe bëhemi shtatë vet, me gjithë shoferin.Pa pritur përgjigjen time telefoni u mbyll...

Prend Buzhala: Problemi dhe vizioni për ndryshime

E mbushur me paradokse, koha jonë shfaq edhe një çudi tjetër kundërthënëse, por të vërtetë: zhvillimi i përgjithshëm teknologjik, industrial, po sidomos ai i komunikimeve, medieve elektronike etj, në vend që të na i zgjidhin problemet, ato vazhdimisht shtohen! Njeriu i gjallë ka probleme. Biznesmeni dhe filantropisti, W. Clemet Stone...

Fritz Radovani: ‘Bashkjetesa paqsore’ e tradhtarit me heronj

Ah MARY, MAry, nga Vorri do t’ ikshe ba me dijtë shka ngjet sot në Shqipni...Sesi e shikon syni i një Mikeshës së huej Popullin Shqiptar dhe Shqipninë e Kastriotit, e tregon libri i së Nderuemes Mary Edith Durham me titull “Brenga e Ballkanit”. Ajo na tregon që në ditët e para që shkeli në Token Shqiptare se i perket Maleve e Bjeshkëve...

Kristo Çipa: Balada e të gjallit

Në një truall krejt orgjinal, me identitet plotësisht të saktësuar, Kostandini i baladës, nëpërmjet fantazisë krejt të qelqëruar të Petrit Rukes, u rikthye pas disa shekujsh, besëmbajtuse në të dy krahët. Aq shumë dashuri dhe endje sa ka Petrit Ruka për Pilurin, peisazhin, ritet, njerëzit, shpendët, qielli...

Prend Buzhala: Njerëzit toksikë të hapësirës sonë

Në jetën e përditshme i takojmë edhe një soj të njerëzve që përkufizohen si njerëz toksikë; nuk ka fort rëndësi nëse me ta merret psikologjia apo në janë tipa që i takojnë fushës së karakterologjisë. Ka një larmi karakteresh te njerëzit e tillë...

Moza Boletini: Bombardieri i Karameleve

Me rastin e 30 Vjetorit të Rënies së Murit të Berlinit në Gjermani, dhe Prezantimit të Medaljes së Lirisë "Truman - Reagan" që ju akordua veteranit Gail S. Halvorsen (Bombardierit të Karameleve) Fondacioni që Nderon Viktimat e Komunizmit në SHBA mbajti një Ceremoni Përkujtimore për respekt të viktimave të komunizmit ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese