E diele, 17.02.2019, 03:55 AM (GMT)

Entela Binjaku: Ndal bullizmit - pro sjelljeve miqësore!

Në njohjen tonë si sociologë shqiptarë bullizmi është nga dukuritë e reja. Edhe pse ka ekzistuar prej brezash dhe ka njohur forma nga më të ndryshmet, tek ne për shumë kohë njerëzit e shmangnin trajtimin e bullizmit (siç është tallja, vënia në lojë, kërcënimi, turpërimi, ngacmimi ...

Pëllumb Gorica: Muret ciklopike që sfidojnë shekujt

Më pëlqen të endem midis rrënojave të lashtësisë, sepse aty fshihet historia, ngjarjet, luftrat, jeta në shekuj... Çdokush ka këndvështrimin e vet, por unë jam i dashuruar me vendet historike shekullore, të kredhura në mjegull, për t'i vizituar ato më shpesh.E hodha vështrimin në kodrat pak të pjerrëta të veshur me ...

Fritz Radovani: Diktatura dhe shkombtarizimi

“Rilindja” asht fjala ma mashtruese sllavokomuniste ballkanike dhe anadollake!Të gjitha recetat i gjeni tek libri i Kol Bib Mirakaj “VETVRASJA E NJË KOMBI”!Rusia po eksperimenton me injoranta pasanikë komunizmin kapitalist të shek. XXI...Shqipnia gjithmonë laboratori i qeverisjes së të droguemve me “marksizem” aziatik!...

Fahri Xharra: Xharra, Pellazgofobia e Akademisë së Shqiperisë!

Ta njohim Profesorin : Emil Lafe lindi në vitin 1938, është gjuhtar shqiptar. Ka kryer studimet në Universitetin e Tiranës në vitin 1959 dhe prej atëherë ka punuar në këtë universitet dhe në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të Akademisë së Shkencave. Ka qenë ...

Gani Mehmetaj: Ç'kanë shqiptarët që mrekullohen me diktatorë të huaj?

"Putini ua ktheu dinjitetin rusëve", shkruante kohë më parë një shqiptare (durrsake) në rrjetin social, e mrekulluar pse i pari i Rusisë u kundërvihej me egërsi Evropës Perëndimore e ShBA-së. "Serbët janë popull i mrekullueshëm", përgjërohej një tjetër shqiptare pas takimeve Rama- Vuçiç...

Demir Krasniqi: Mandrica fshat shqiptarë në Bullgari

N’ vitin 1718 –Është ndërtuar një kishë e vërtetë !Banorët me prejardhje shqiptare –Mirë i ruajtën veshjet kombëtare ! Veshjet kombëtare , që bartnin suljotët –Të pastra si syve  kur iu  rrjedhin lotët !Kështu  ishte deri n’ shekullin e XIX – të –Veshja suljote kombëtare e vërtetë !...

Mehmetali Rexhepi: Frederik Rreshpja

mos e lyp te vetja urinë e Tijpërderisa vjell nga krupa mos e kërko te etjaderisa në frymën tënde gromësijnëtë gazuarat flluska mos ia gjurmo lartësitë e borëskallinjtë e dhimbjes Tijshkundur  tej fletores...

Nebi Dragoti: Shkurt për poezinë

Sot mungesa e profilit të poezisë është azhurnimi tematik si elementi më kryesor në të cilën kalon jeta e krijuesit. Pastaj vjen mungesa e veshjes artistike që, duke e krahasuar me poezinë e shkruar më parë, qëndron në nivel të ulët: ka varfëri figuracioni, varfëri në shprehje sa më të bukur poetike...

Blerim Rrecaj: Kafe në park

Bora, kjo shfryerje e furishme fjollash na zuri duke ecur në hyrje të sheshit, mua personin X, e ty personin Ypsilon. Bredhjen e shoqëron kjo erë përplasëse e ky i ftohtë rrëqethës. Më pas një lypës ulur para shtatores së Skënderbeut, rri e pret ulur me paketën e shqyer si një lloj tabaku mëshirues...

Neki Lulaj: Flokëgështenja ime

Para teje jam memecS’di të hesht e s’di flas.Kam në duar njëmijë fletëKam një zemër që po plas. Kërkoj shtegun që të vijKërkoj fjalën që ta themTi je zanë në çdo burimTi je lumi që shpërthen...

Dedë Preqi: Hashim bëhu burrë, o sot, o kurrë!

Po e dimë se diçka po të mundon z.president, por bëhu burr dhe tregoj popullit tënd,  se çka po të mundon aq shumë dhe ky popull do ta jepte përkrahjen, sepse përveq se të ka zgjedhur president të vendit, të ka edhe bimë të vetën, të një gjaku dhe të një rrënje kombëtare...

Zyba Hysa: Dashuria dhe shqiptarët

Trysnia shumëvjeçare e diktaturës komuniste na injektoi disa dogma, të cilat duheshin zbatuar si ritet fetare, aqsa shpesh, unë mendoja që komunizmi, s’është filozofi (flas për komunizmin që u aplikua në Shqipëri dhe kam dyshuar në kursin filozofik që kam bërë e kam diskutuar me një profesor e më porositi të hesht, se më pritej koka...

Mehmetali Rexhepi: In memoriam - Idriz Ajeti (1917-2019)

Ja dhe Profesori i mirëfilltë, Akademik Idriz Ajeti u shua...Jetoi me dinjitetin e një studiuesi të përhershëm, për zbërthimin e lashtësisë dhe të vijimësisë së shqipes në këto troje... Profesor Idriz Ajeti shkoi në botën e amshuar, por la modelin e studiuesit të çështjeve të...

Frank Shkreli: Dita Ndërkombëtare e Radios

“Në këtë Ditë Ndërkombëtare të Radios, le të kujtojmë dhe të njohim rolin e këtij mjeti të fuqishëm mediatik për të promovuar dialogun, tolerancën dhe paqën”.   Kështu është shprehur Sekretari i Përgjithëshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në mesazhin e tij për të shënuar ...

Skender Jashari: Kriminelë e analfabetë edhe në Polici, Prokurori, Gjykata, Shkolla të Kosovës, për interes të krimit, të politikës dhe të Serbisë

Tashmë  pasojat  jemi duke i pa. Për  fat të keq edhe një viktimë më shumë, duam të jenë  viktima e fundit, por  gjasat janë  të vogla, sepse  me siguri mund të themi që edhe  qindra a   mijëra viktima të tjera, të  veprave  të ndryshme  kriminale do t’i shohim, e mos të  flasim për mijëra  raste  tjera ...

Astrit Lulushi: Krenari pakokë

Shqipërisë duhet t’i vij turp nga vetja kur sheh njerëz me talente që braktisin vendin dhe e gjejnë veten në shoqëri që krijon mundësi. Ermal Meta, Dua Lipa, Bebe Rexha, Rita Ora e të tjerë janë bërë me famë në botë. Por pse Shqipëria duhet të krenohet? Eshtë turp ...

Milazim Kadriu: Hajdin H. Krasniqi - Mollë e kuqe

Përmbledhja poetike  ” Mollë e kuqe ”, është  libri i dhjetë i autorit Hajdin Krasniqi. Ashtu sikur edhe më parë  edhe në vargjet e kësaj përmbledhje me poezi poeti shpreh botën e tij të pasur krijuese, duke e pasuruar në brendi me tema e imazhe nga aktualiteti, me kujtime nga e kaluara dhe aspirata për të ardhmen, të cilat i ka konceptuar në...

Përparim Hysi: Tri histori me brekë

Këto janë tri histori që, si "lëndë të parë" kanë brekët. Ndodhur në kohë të ndryshme dhe unë po  i përmbledh në një tregim.Ndodhitë janë të vërteta dhe,ndërsa e para ta shpie buzën vesh më vesh, dy të tjerat janë pak  qesh e ngjesh. Të parën ma ka treguar gjyshja ime nga babai...

Sotir Athanasi: Buqeta me mimoza pas dyzetëedy vjetësh

I porsakthyeri në Dritësi, s’ishte thjesht një emigrant i rëndomtë, por një gjeodez që njihej në Austri prej katër dekadash tashmë, si inxhinier rrugësh:YLBER ALBANI. Veç kësaj, duhet të nënvizojmë se Ai, pas shuarjes së të shoqes vieneze, qe kthyer për të ngrysur në qetësi vitet e mbetura të jetës. Fëmijët ...

Aurel Dasareti: Varri që ndërtoj, shpejt mund të bëhet imi

Tejmbushja e dhomave të posaçme në spital e gjetiu, ku ruhen kufomat para varrimit, ofrojnë kohë të mira për “ndërtuesit” e varreve të Shqipërisë, Kosovës dhe trojeve tjera arbërore. Por, ata e dinë se rruga për në varr është e shkurtër dhe se ata vetë mund të bëhen viktimat e ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese