E merkure, 03.06.2020, 06:51 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Franz Kafka

Franc Kafka (Franz Kafka) lindi në 3 korrik 1883 në Pragë, në monarkinë austro-hungareze të atëhershme. Vjen nga një familje çifute e klasës së mesme. Babanë e tij, Herman Kafkën (Hermann Kafka, 1852-1931) biografi amerikan i Kafkës, profesori i gjermanishtes dhe i letërsisë krahasuese...

Agron Tufa: Kur këndonin gjelat e tretë

Bëj kryqin. Në murin përballë më vështrojnë sytë e trishtuar engjëllorë të Shën Mërisë. Mure të spërkatur me gjak të tharë. Mure të spërkatur me gjak të ri, të patharë mirë. Me gjak të freskët torturash. “O Zot, përse këtu, në shtëpinë Tënde?” Por tani mori fund. Vendimi u dha: me pushkatim!...

Edison Ypi: Antena

Mirmbrëma shoku kurvi, fillojmë transmetimet.Në këtë grusht fjalësh të një spikereje televizive përmblidhej i gjithë ferri propagandistik me filma të pështirë deri në vjellje, punë imagjinare, suksese inekzistente, heroizma halucinante, të gjitha të ideuara nga...

Resmi Osmani: Mbretëresha Olimpia (IV)

Ishte dita e fundit e javës së parë të prillit.Kasandri u dha fund mëdyshjeve. Bëri fli në altarin e Zeusit dhe shortarët shqyrtuan dhe shtjelluan shenjat.Ishin të mbara.Edhe orakulli i Apolonit të Delfit, bënte fjalë për një zjarr që shuhej dhe një dritë që fikej. Shpatullat e flive rrëfenin një kafaz dhe një pellg gjaku...

Agron Tufa: Gjarpri

- Do të ta shkapërdhej nënën mor pizeveng! - ulërin kapter Zalo në argjinaturën e Kënetës.Vazhdoj punën me forcat e fundit. Nuk e ngre kokën. Nuk dua të ndesh atë vështrimin e tij...- Pse nuk flet, o shkërdhatë? Deshe të më vrasësh me atë...

Enver Bytyçi: Akademiku autokrat i LDK-së, Isa Mustafa!

PNUD dhe USAID-i amerikan kanë publikuar rezultatet e një sondazhi për performancën e politikanëve të Kosovës në ditët e sotme. Anketimi ishte adresuar mbi 1300 qytetarëve dhe në përfundim del se mbi 72 për qind prej tyre e pëlqejnë punën e krye-parlamentares, Vjosa Osmani, ndërkohë që 64 për qind shprehen ...

Fritz Radovani: Nuk ka si Shkodra

Shumë ka provue ajo zemer… E, asaj Shkodres plakë, Shkodres së “Rozafës” sonë…Po, gurra e artistave në Shkoder nuk shterrë. Edhe ata janë të derdhun në bronx…Njeriu, thonë, Shkrimet e vjetra, asht kenë krijue prej baltet… Atje, shumë vjet perpara edhe unë njofta...

Ibrahim Kabili: S'bëhet polilikë e re, me kastën e vjetër

Ngjarjet e njëpasnjëshme që po ndodhin kohët e fundit në Kosovë të ngjallin neveri. Dashje pa dashje këto "politikanë" na e kanë bërë jetën të besdishme me idiotësitë e tyre politike. Hiqen si "baballarët" e kombit, "shpëtimtarë" të tij,  si "krenaria" jonë etj. Gjepura! Iluzione! E si mund ta mendosh kështu klasën e vjetër politike ...

Gani Qarri: Bahqe për Dullën dhe terminale për Isën edhe në Serbi

Përndryshe zhvillimet më të reja, e bëjnë të pamundur të kuptohet fakti se si Isa Mustafa katapulton njeriun më të pavotuar në postin e kryeministrit të vendit, ndërsa anashkalon njërin nga anëtarët më të votuar të kryesis së LDK-s, emrin më të suksesshëm shumëvjeçar dhe ministrin më të mirë që shkëlqeu në Qeverinë në detyrë, Lumir...

Demir Krasniqi: Mejdi Korrani

T’ gjithë shqiptarët e  mbarë globitEdhe  të Dardanit –I këndojnë dëshmorit t’  kombit ,Trim  Mejdi Korranit ! Me nderimet më të  larta ,Në çdo përvjetor –Për veprat e tij  të arta ,Kujtojmë këtë dëshmor...

Remzi Limani: Flakadani i shpirtit poetik

Kur flasim për poetët e arrirë, pashmangshëm na troket ndërgjegjja e mendjes së shëndoshë, për ta prezanruar poetin e njohur Arif Bazaxhi, i cili tërë jetën e tij ia kushtoi poezisë - një poezi veçane me pak fjalë e shumë të thëna, duke e mbajtur ndezur Flakadanin Poetik, për të mbijetuar jetën si formë Qëndrueshmërie,..

Jusuf Zenunaj: Lista n’Beligrad

Lista n’Beligradshkoi ta marrë bekiminme votat e sajtë drejtojë Prishtinën.Një shekull e më shumëtë pushtuar ishim,në sofër e në fushë,në shkollë ,fabrikë e n’gjumë...

Prend Buzhala: Pandemia dhe dalja nga izolimi

Apo thyhet rutina e jetës në izolim dhe e situatës në të cilën ende gjendemi?Vërehet: jeta e përparshme, e përditshme, është përmbysur e shembur në masë të madhe. Ishte rrëqethëse të dëgjoje për çdo ditë: se si mijëra veta vdesin nga koronavirusi nëpër Evropë e SHBA...

Kozeta Zylo: Vëllai i George Floyd bëri thirrje për Paqe

Është shumë e dhimbshme dhe tejet emocionuese të shikosh dierket nga ekranii TV-s Në Mineapolis në vendin ku oficeri i policisë mbyti një afrikano amerikan të pa armatosur, vëllain e të ndjerit George Floyd, z.Terrence Floyd duke bëre thirrje për Paqe...

Bardhyl Maliqi: Bir i bekuar i hises së diellit, Bekim

Bekim,bir i bekuar i një kombi të vogël,bir i bekuar i një familje të madhe,bir i bekuar i hises së diellit tim - Bekim! Për ty kishte vlerë çdo gjë që të kujtonterrugicat e fëmijërisë,ku edhe tigani i shtëpisë cingëronte shqip,ku tringëllinte shqip dhe breshëri në dritare,ku edhe kërcejtë e gjelbër të hardhive...

Xhevahir Cirongu: Ninulla e gjyshes

Ai kërkon të më thotë disa fjalëPor ende i vogël është nipi im,Sytë i ndrçojnë e më buzëqeshNga puthjet dielli i kish mbetur në ballë. Rrugës së lagjes çapin  ai hedh ngadalëMe moshatarët luan, shikimin ndalon tek një flutur;Dhe cicërimat e zogjëve të dallandysheve...

Qazim Shehu: Anjeza

Ata për pak nisen.Fatmiri thoshte se ishte e sigurt se vjedhësi i ishte atje dhe se quhej Kasem.Kishte marrë informata se ndodhej në një hotel të Strugës;një tjetër në sediljen e pasme rrinte i heshtur.-Po ky ç`është? Na e prezanto!-Vjen me mua deri në Librazhd,-tha Fatmiri...

Florim Zeqa: Për Kosovën shtet ligjor dhe demokratik!

Duke qenë se isha ndër ata që i kam dhënë mbështetje koalicionit qeverisës LVV-LDK, prishjen e këtij koalicioni e kam përjetuar keq si shtetas i Republikës së Kosovës.Për të mos përseritur vërejtjet dhe kritikat e mia për dy ish partnerët qeverisës (LVV-LDK), se kush ishte më pak dhe kush tjetër më...

Hilmi Saraçi: Mulla Asllani Murati veprimtar për pajtimin e gjaqeve

Në këtë fushë Mulla Asllan Murati me Latif Berishën, Ahmet Malokun, Florie Ibrahimi, Adem Ademin, Fazli Hajrizin dhe shumë të tjerë  jo vetëm në rrethinën e Mitrovicës, por edhe më gjerë ,u angazhuan për faljen e gjaqëve, për pajtimin gjithëpopullor dhe për bashkimin kombëtar. Mulla Asllan...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora