E merkure, 08.02.2023, 09:30 AM (GMT)

Lutfi Alia: Mirënjohje për dy miqtë e mi, Dr. Karmina Bitri Haxhiu dhe Artan Haxhiu

Shkrimet historike të kohëve të vjetra, domosdoshmërisht duhet te shoqërohen me dokumenta, që dëshmojnë vërtetësinë e ngjarjeve e të personazheve dhe kur është e mundur, të shoqërohen me fotografi të objekteve të lidhura me jetën dhe aktivitetin e tyre, si dhe me portretet të tyre, të realizuara nga piktorë dhe grafistët e kohës...

Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?!

1. Seksioni i Mbrendshëm ose Dega e Punëve te Mbrendshme.Këtu ishte dhe SEKSIONI KATOLIK I SIGURIMIT SHTETIT – I VETMI NË BOTË!2. Hetuesia (Shtëpia e Pjetër Çiurçisë).3. Burgu i Prefekturës (Kati përdhé).4. Konvikti “Malet tona”.5. Burgu i Madh pranë Prefekturës.6. Burgu i Kishës së Fretënve...

Bajram Çeliku: Ismail Imeri (1882- 1944)

Lindi në fshatin Kastriot (Sërbicë), të Kërçovës në vitin 1882, dhe rrjedh nga një familje bujare e trime. Familje e cila idealin kombëtarë e vuri para çdo qëllimi tjetër. Ismail Imeri (Molja i Gjatë), si që e pagëzoi populli, na ishte një burrë i nderuar dhe respektuar ndër fshatarë. U rritë dhe u bë burrë i vërtetë...

Albert Zholi: Flasin për Kadri Roshin, Luftar Paja dhe Mevlan Shanaj

Kadri Roshi; kjo specie e rrallë u largua fizikisht, por jo nga kujtesa e shpirti ynë.Iku në një kohë që ne kishim shumë nevojë për të. Kadriu do të mbetet i pazëvendësueshëm jo vetëm për vlerat e rralla artistike, por edhe nga ana e tij njerëzore.E kam njohur shumë herët. Ishte viti 1963 kur u caktova si artist amator...

Florim Zeqa: “Superpuna”, superfshesa e pastrimit të Kosovës!

Projekti i ‘Qeverisë’ i emërtuar “SUPERPUNA”, nuk ka të bëjë fare me hapjen e 10 mijë vendeve të reja të punës, por me mbetjen e dhjetramijëra vendeve vakante të punës në sektorin publik dhe privat, përfshirë këtu Shëndetësinë, Arsimin, Policinë e Kosovës, FSK-në, Zjarrëfikësit...

Bardhyl Maliqi: Brengë e shpallur e poetëve

Është e çuditshme! Sa më shumë njeriu shtyhet në moshë aq më nostalgjik bëhet. Dëshiron të kthehet pas, të pijë ujë e të freskohet në krojet e femijërisë së hershme, në vitet e arta të rinisë. A thua  se ai është në kërkim të rrënjëve të veta të origjinës dhe indetitetit, në kërkim të asaj ç’ka nuk e realizoi dot...

Bajram Canameti: Poezi nga vëllimi ”Kambana e dhimbjes”

Dhuratë e shenjtë je ti, o jetë,Adhurim i pasosur,dashuri e vlertë,Fjala e së madhes Nanë Terezë,Kuptim më të plotë të jep, o jetë…. Detyrë për t`u realizuar,Dramë për t`u përballuar,Vuajtje për t`u kapërcyer,Një marshim i bekuarNë mjaltë dëshirash kafshatën ngjyer…

Sevdail Hyseni: Kriza parlamentare

Në Kuvendin serb,Valët e tërmetit,Për pak s’e kapënKryetarin e shtetit. Nuk i shkoi mendjaAleksandër Vuçiqit,Se mund të thumbohetMe gjemba të iriqit. Kjo seancë plenare...

Blerim Latifi: Në dy rrethana zbutet nacionalizmi agresiv i një kombi

Në dy rrethana zbutet ose shfuqizohet nacionalizmi agresiv i një kombi: ose përmes transformimit të brendshëm kulturor e ideologjik ose përmes ekuilibrit të jashtëm të forcave.Sot nacionalizmi serb vazhdon të jetë tejet agresiv pikërisht për faktin se mungojnë  këto dy rrethana. Në planin e...

Sejdi Berisha: Vlerat që e madhështojnë njeriun dhe tokën shqiptare...!

Kishte kohë që kishim biseduar unë, Tahir Bezhani dhe Ismet Krasniqi-Lala për ta vizituar qytetin e Bajram Currit. Ishin shumë arsye për këtë vizitë, duke filluar nga historia e Krahinës së Tropojës, nga vlerat shpirtërore, kulturore dhe historiografike që e madhështojnë këtë pjesë të tokës shqiptare, e që kanë çfarë të...

Enver Bytyçi: Asosacioni si intrigë dhe hipokrizi e Miroslav Lajçak!

Në janar të vitit 2002, tetëdhjetë vite pas shpërbërjes së Perandorisë Austro-Hungareze, hyri në fuqi ligji i parlamentit hungarez për qytetarët e këtij vendi, të cilët jetojnë jashtë territorit të Hungarisë. Ishte fjala për qytetarët hungarezë, të cilët deri në përfundim të Luftës së...

Lekë Mrijaj: Martiri i Kombit Nue Jakaj

Sot, më 6 shkurt 2023, apo shtatëdhjetë e pesë vjet me parë, martiri i kombit, Nue Jakaj, i cili është një nder pinjollet e Jak Alisë. Ai, për shkak të veprimtarisë së tij patriotike, ishte arrestuar nga pushteti komunist dhe është rrahur e keqtrajtuar barbarisht nga ZKZ- ja apo UDB-ja kriminale e asaj jugosllavie...

Gjon Keka: Një portret i rrallë i kryembretit arbëror Gjergj Kastriotit

Shumë autorë, historian, kronist, shkrimtar dhe poet e kanë përshkruar në frymën e tyre më të lartë karakterin e personalitetin mbikohor të kryezotit e mbretit arbëror Gjergj Kastriotit, poashtu edhe si një burrështetas, strateg, diplomat, komandant, gjeneral, vizionar e njeri i urtë e ...

Ajete Zogaj: Lirika e Fishtës në dritën e dy studimeve të veçanta

Ndriçimi i vlerave të veprave kulmore të letërsisë sonë shqipe (siç veproi dhe me disa kryevepra të letërsisë botërore) nga profesor Anton Nikë Berisha, është një kontribut i çmuar për studimet tona letrare. Kjo dëshmon punën e studiuesit të përkushtuar, i cili të thuash çdo ditë të jetës ia ‘falë’ artit – letërsisë...

Hasan Hasanramaj: Një vepër e veçantë për arkitekturën shqiptare

Studiuesi i përkushtuar Sinan Gashi, i cili deri tashti ka botuar ma shumë  se tridhjetë e gjashtë  vepra letrare e shkencore, pas monografisë për aktorin me famë botërore Bekim Fehmiun  dhe aktorin e talentuar Muharrem Qenen, monografinë e tretë, veprën kushtua aktorin Aleksandër Moisiu dhe tani për lexuesit...

Kalosh Çeliku: Parashikimi politik i Arbën Xhaferit

Në një emision publik debativ, gjatë një emisioni televiziv ballë për ballë para kamerave televizive, kryetari i PDSH -ës Arben Xhaferi, dha edhe një parashikim për Veten, dhe kryetarin e BDI -së, Ali Ahmetin. Ai mes të tjerave edhe, tha: Unë, në politikë do të përfundoj si Mitat Emini. Ndërsa, Ali Ahmeti si Nevzat Halili...

Visar Zhiti: Misioni i Vatrave Shqiptare në SHBA

“U themelua dega më e re e Vatrës në Çhicago, në 4 shkurt…” - boton lajmin e entuziazmuar “Gazeta Dielli – Faqja Zyrtare” dhe urojmë sinqerisht që ky entuziazëm të kalojë nga ai grusht i parë “aktivistësh të saj”, tek anëtarët e parë dhe të mbërrijë në sa më shumë shqiptarë në metropolin botëror të Çikagos...

Nikoleta Kovaçi: Tue fol me vedi

Sod u arrestuen dy mjeke! S’ndjeva asigja per ta! Per ta as per vedi! Rralle me ndodh te mos perceptoj nje ngjarje per mire a per keq, per bardh a per zi! Por ndodhka edhe kshtu! Ata ishin kap per ryshfet, si me thane per smundjen tone te pasherueshne! Fiks si semundja monster qe asht shtue...




Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora