E premte, 03.07.2020, 09:38 PM (GMT+1)

Qazim Namani: Si u detyruan shqiptarët për të ndërruar fenë

Me pushtimin e trevave shqiptare nga P. Osmane, fillon edhe procesi i islamizimit të popullatës shqiptare. Në shkulte XV e XVI, disa qytetar për ta ruajtur pasurinë e tyre dhe për të fituar poste në P. Osmane, e pranuan fenë islame. Deri kah mbarimi i shekullit XVI, islamizimi ishte i përkufizuar te një...

Kalosh Çeliku: Vjen dimri kah dera

Trokitja e papritur në derë më zgjoi nga gjumi. E di, se: Nuk është Ajo, E përcolla Natën. Mund të jetë Xhadia me dy shami lidhur për brezi. Ose, Hojdodolja. Zgjohem. Përgjumshëm, e hap derën: Është, Shërbyesja e hotelit.- Zotëri, keni nevojë edhe për diçka?...

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjëve shtegtarë

Zoti, gjithkujt ja ban çaren,Ashtu si miliardave, edhe ne,Zogjtë shtegtarë të Globit,Sot, Amerikën kanë At’dhe’.…!Përplasjet e emigrantëve,Krijuan, male e kanjonë,Jo termetet as vullkanet,Siç, gjeografët e thonë...

Edison Ypi: I pari ishte Burhan Kalaja

Diktaturat jo fort të egra karakterizohen nga mbështetje e pakët popullore dhe numër relativisht i madh individësh të cilët diktaturës i bëjnë rezistencë mediokre.Diktaturat e përbindshme dhe të ndyra, si ajo e jona, karakterizohen nga mbështetje e gjerë popullore dhe numër i vogël individësh që...

Klajd Kapinova: Lenini në Seattle i dhunshëm me pushkë abstrakte dhe flakë

SHBA, është shteti i botës së çudirave. Këtu sheh diversitetin politik dhe kulturorë nga më ekstremet dhe më absurde, mbasi respektohet gjithmonë liria e shprehjes.Në vitet ’30 të shek. XX, gjatë kohës së Recensionit, Kolapsit apo Rënies së Madhe Ekonomike, SHBA ideologjikisht gati sa nuk mori...

Fritz Radovani: Dy poezi nga poeti Zeqir Lushaj

Kthe kokën mbrapa,Shih gjurmët Tua- pas,Po përbuze rrugën Tande,Bota…, shkrihet në gas!…!Po t’ia heqim,Gjergjit të Parë,*Gjakun e krenave ,Nga Shpata, Po t’ia heqim ,Gjergjit të Dytë, *Zjarrin antishovenist,Nga Penda...

Doli nga shtypi libri "Vitet e krenarisë kombëtare" i autorit Florim Zeqa

Këto ditë nga shtëpia botuese Lena Graphik doli nga shtypi libri im i radhës "Vitet e krenarisë kombëtare". Libri është përmbledhje e kujtimeve dhe përjetimeve  personale nga aktiviteti politik dhe atdhetar i viteve të '90-ta.Libri është me lidhje të fortë dhe i ka 158 faqe, ka nëntë kapituj me ...

Remzi Limani: Një pikëvështrim mbi poezinë nga Kaltrinë E. Uka

Poetja e re, Kaltrina Uka, na shfaqet befas dhe bie si një qershi mbi tortën e përgatitur me fjalë ëmbëlake, të cilat zënë vend të merituar në sofrën poetike, mbi të cilën, lexuesi ka çka të konsumojë nga fjala saj e shkruar dhe e gatuar mirëfilli. Kaltrina, na servir poezinë e çiltër të veshur me dialektin e gegnishtes...

Saimir Lolja: Antonio Bellushi, ngjithja në majë e një arbëreshi

Arbërit e jugut dhe mesit të Gadishullit Ilirik filluan zhvendosjen në Gadishullin Apenin dhe Siçili më së shumti në shekujt XV-XVI me qëllim që të shmangnin shfarosjen prej hordhive osmane-tartare (mongole)-arabe. Dallohen largimet e mëdha pas rënies së Krujës në vitin 1478 dhe Koronës...

Aurel Dasareti: Shqipëria është gjaku im që nuk falet

Shqiptari, si produkt i natyrës, është diçka e pallogaritshme, e padepërtueshme, kokëfortë, është rrëke që vërshon nga një mal i panjohur, një pyll i virgjër, i pakalueshëm dhe i ngatërruar. Dhe ashtu si pyll i virgjër që duhet rralluar, pastruar dhe sistemuar me forcë, edhe kolonizatorët në bashkëpunim me...

Mehmetali Rexhepi: Homazh për Osman Zhitinë

Osman Zhitia jetoi e shkoi në amshim, prore me mendjen e mbushur me brenga, me zemrën që gjithnjë rrihte për popullin, në kuptimin më të mirë të fjalës popull, si koncept me ngërthesa çiltërsie, atdhedashurie, dhimbje e vuajtje, flijimi e ngazëllimi... Baca Osman e mbrujti familjen, bijtë, shokët ...

Edison Ypi: Zotniu

Zotniu që nuk ka parë në jetën e vet fshat internimi, nuk është Zotni, është plehër.Zotniu mund të jetë edhe pronar kafeneje. Por një Zotni që sjell kafenë, nuk është Zotni i lartë, është Zotni hyzmeqar, Zotni kallp.Zotniu është individ i sofistikuar ...

Timo Mërkuri: Mirko Gashi ose Mali me Lisa

Më tepër pata dëgjuar për Mirko Gashin se sa pata lexuar prej tij.. Por mjaftoi leximi i ciklit poetik “NATA E QIRINJVE” me poezi  nga libri i tij botuar pas  vdekjes“REINKARNIMI IM” Media plus art, Prishtinë, 2010  publikuar te “AGMIA”  në 01.07.2020 për tu ndalur i mahnitur se po ndjen që para teje ke...

Bardhyl Maliqi: Jeta është teatër apo teatri jetë?

Jeta është teatër apo teatri jetë?Ne luajmë role,aktorënë skenë, aktorë edhe në jetë,por këtu, lojën me role e lozim vërtet. Muret e teatrit kanë gjithmonë kujtesë,muret e teatrit kanë sy, zemër, veshë,ndërgjegje të vrarë,prej ankthit, tragjedisë...

Vangjush Saro: Që Shtypi të mos ‘shtypë’…

Në këto dekada të fundit, pavarësisht pakënaqësive që ne formulojmë heraherës, ka një zhvillim të shoqërisë shqiptare, ka arritje në disa fusha, si cilësia e jetës dhe Turizmi, ndërtimi, lëvizja e lirë, shërbimet në disa zyra të shtetit, por edhe qasjet në letërsi e kulturë. Shtypi ...

Resmi Osmani: Nata e fantazmave

Toger Alqiviadh Popoviti, që ato dit pas martese me mësuesen e bukur Irini, ishte kthyer nga muaji i mjaltit në ishullin Santorini, doli i pakënaqur nga zyra e kolonel Andreas Papavasilis , qark komandant i korofillaqisë së Epirit me qëndër në qytetin e Janinës. I kishte njoftuar emërimin e detyrës së...

Bashkim Saliasi: Visaret e Çermenikës

Publicist Në libri “Krahina e Labinotit” autori Agim Qoku risjell para lexuesit një studim me vlera shkencore dhe historike, ku përshkruan me data dhe fakte historia e zonës së Çermenikës.Studimi i autorit është përqëndruar në lashtësinë e rrënojës së historisë në zonën e Çermenikës dhe kryesishtë e përqëndron...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora