Bardh Nëngurra: Laburistët ofendohen më shumë se islamistët
| E Premte, 08.05.2015, 09:08 PM |

MA SHUMË HATROHET AP ( Arbeiderparti ) , PARTIA LABURISTE NORVEGJEZE ME KUNDËRSHTUE KUSH ISLAMIN SE SA HATROHEN VETË ISLAMISTET

Nga Bardh M. Nengurra

Qe Europa po rrezikon te islamizohet dhe të shkatrroj vlerat dhe mirqenjen e saj kam pa qe nga ditët e para kur shkela në shtetet skandinave së pari në vitin 1989 në Suedi e pastaj nji vit ma vonë në Norvegji. Vetë forma se si pranoheshin azilkerkuesit dhe refugjatët e shumtë  te ardhun nga shtetet Afro-Aziatike, popuj te besimit islam më bante me qen skeptik se e gjithë kjo mirpritje, kjo perkrahje , kjo ndihëm asesi nuk i ka rranjet vetem te shpirti human e bamirës i suedezve dhe norvegjezve ( çka këta dy popuj pa dyshim edhe janë ), por e tanë kjo duhet të jetë nji diçka e planifikueme apo diçka si produkt i nji marrveshtje mes dikujt!!! Por mes kujt dhe pse? Per të cilat perfitime dhe a do sjell kjo diçka te rrezikshme apo do jetë diçka ma e mirë.

Sado qe zyrtarët e Norvegjisë tue fillue nga ata të zyreve te pushtetit lokal e deri te ata qendror si ministra, deputet, dhe edhe vet kryeministrat dallojshin ashiqare në trajtim ardhacaket islamik te shteteve Afro-Aziatike dhe ata te shteteve europiane te ish bllokut komunist aso kohe askush nuk reagonte. Dallimi ishte i madh dhe gjithmonë në favor te popujve islamik e në dam te atyne europian. Pra shkilej vet ligji dhe drejtësia humane norvegjeze kur ishte në pyetje nji emigrant europian ndersa lëshohej pe dhe shikohej mes gishtave secili individ i shteteve islame.

Kam percjellë me vemendje këte dukuni dhe deri diku rreth vitit 2008 nuk kam qen i sigurt të kam të drejtë në dyshimet e mia dhe skepticizmin tim se diçka këtu asht e planifikueme, asht marrveshtje qe duhet patjeter te zbatohet.

Nga mesi i vitit 2008 e deri sot kam shkrue dhe botue me dhjetra shkrime per rrezikun qe po i kanoset Europës, Norvegjisë ku po jetojë dhe edhe Atdheut tim Shqipnisë e Dardanisë.

Me 24 janar pata rastin te lexoj në revisten" VÅRT LAND "  ( ATDHEU I JONË , në perkthimin shqip ) në rubriken  VERDIDEBATT.NO ( DEBAT ME VLERË,   në perkthimin shqip ) artikullin e merkullueshem te publicistit, analistit dhe studjuesit norvegjez z.Hallvard Sandvik me titullin " ISLAM OVERTAR NORGE ". E them sinqerishtë se kur e lexova disi u ndiva krenar per veten time sepse pash se nuk paskam pas gabue në dyshimet e mia per ato qe i thash ma naltë në artikull.

Z. Hallvard Sandvik në artikullin e vetë thotë sa vijon;.... lufta 6 ditore e vitit 1967 si dhe kriza e naftës në vitin 1973 i nxiti shtetet antare te OPEC-ut  ( pra shtetet prodhuese te naftës ) qe ta kushtëzojnë Europën per hapjen e çesmeve me naftë me kusht qe ato shtete te ken qasje në tregun europian. Pra ishte fjala per shtetet e Mesdheut apo si njifen ndryshe shtetet e Magrebhit qe jan shtetet në prendim te lumit Nil në veri te Afrikes si Tunisi, Libia, Maroko dhe Algjeri. Per këtë shtetet europiane te gjenduna ngusht per arin e zi ( naftën ) u detyruen me  e mbajt te ashtuqujtunen Konferenca e Barcelonës në vitin 1995. Mirpo në atë Konferencë nuk moren pjesë vetem shtetet e Magrebhit , por moren pjese edhe perfaaqesuesit e 22 shteteve te Ligës Arabe te gjitha këto shtete islame.

Sipas analizave qe jan ba, per këtë marrveshtje dhe intrigat e sajë pothuejse nuk ka pas njoftim asnji qytetar europian dhe ky edhe ka qen qellimi i politikajve europrendimor. Per këte sot qytetaret europrendimor as nuk janë në dijeni te konsekvencave qe i ka sjell kjo marrveshtje per te ardhmen e Europës........"

Unë në nji shkrim te mahershem diku kam shkrue se shtetet e Europës në pushtet kan kopilet e lindun të femnat te perdalla qe kan mbet shtatzana në kohen e pushimeve te tyne në plazhet e shumta te shteteve islamike e edhe Turqisë. Kam marr shumë kritika nga miqet e mi dhe shumica më kan pa me sy te keq per këte qe kam shkrue. Megjithate edhe sot i qendrojë mendimit tim per këte pa dallim se çka mendon dikush tjeter. I qendrojë këti mendimi per faktin se unë besojë thanjen profetike se asnji djalë nuk mundet me que dorë, pra me vra babën e vet pos kopilit.

Me këte due te them se sikur t`ishin gjenetikisht te paster disa lider te shumë shteteve europrendimore kurren e kurres nuk do bajshin veprimet qe po i bajnë tue shkatrrue vlerat e kulturës, historisë, fesë, doket, zakonet, traditat dhe ritet dhe të gjitha këto vandalizma i bajnë per t`ju plotësue deshiren ardhacakve musliman.

Pasi lexova shkrimin e z. Hallvard Sandvik dhe pasi mësova per Konferencën e Barcelonës katerciprishtë u binda se socialdemokratet europrendimor apo laburistët sikur quhen në disa shtete per të ba per veti pasuni dhe jetën lukse e perzinë Europën me ardhacak musliman dhe këte e ban në emen te gjoja humanizmit a realiteti asht marrveshtja e kobshme e Konferences së Barcelonës e vitit 1995 dhe krejtë këtë e arsytojne sot gjoja per nji rend te ri botnor kur do ketë vetem multikulturalizem dhe se shtetet nacionale ma nuk ka nevojë te egzistojnë pasi do bahen unione te shteteve bashk dhe do jetojnë popujt në harmoni mes veti.

Këtyne prapshtive nuk ka pas se si tu shpeton as Norvegjia. Në këte shtet ARBEIDERPARTI qe në perkthim bukfal shqip do thotë PARTIA E PUNËS ka pushtetin pothuej panderpre qe nga koha e shkëputjes së Norvegjisë nga Unioni i sajë me Suedinë në vitin 1905. Kjo asht nji parti socialdemokrate apo laburiste qe në program te vetin ka shumçka te perbashkët me komunizmin e besa edhe me stalinizmin.

Dhe edhe pushtetaret e kësaj partie pa pas asnji konsideratë per vlerat e popullit te vet, per fenë, per historinë, per kulturën dhe edhe per vet popullin ngadal dal por me perfiditet kan mbush Norvegjinë me popuj islamist dhe asnjihere nuk kan denjue ti shtrohen e perkulen secilës kerkesë te këtyne popujve dhe per fund tash Norvegjia vertët asht islamizue. Pra del fjala e z. Hallvard Sandvik e sakt, islami e mori Norvegjinë.

Ka disa vite qe nji mullah kurd i Irakut me emnin Mullah Krekar lun si macja me miun me komplet sistemin gjyqësor norvegjez. Ai asht i akuzuem per terrorizem, asht i akuzuem si perkrahes i Al-Khaidës, e arrestojnë dhe e burgosin dhe ai panderpre shan e kërrcnon shtetin Norvegji, policinë e sajë dhe edhe qytetaret. Ai qak haptas sulmon fizikisht edhe reporteret e gazetarët qe i afrohen per ta ba nji intervistë me te. Gjyqesia norvegjeze thotë se ate do e denojnë me vdekje në Irak dhe nuk ban me e largue nga Norvegjia. Ligjvenësitë budallë dhe injorant norvegjez mëshirojnë nji kriminel i cili para kamerave kerrcnon me heqje koke policinë e gazetarët norvegjez.

Kryeministresha e tashme e Norvegjisë Erna Solberg njiherit edhe lidere e HØYRE PARTI ( Partia e djathtë ) në nji debat në Parlament arsytoj kerkesen e dikujt per te qen hapun shitoret në Norvegji edhe të dieleve me faktin se ato duhet me punue pasi Norvegjia asht shtet multikulturor apo multietnik dhe se muslimanet dhe jahuditë nuk e kan të dielen ditë pushimi.

Pra 4. milion norvegjez etnik duhet me ju shtrue kerkesave te diku 200.000 muslimanve ardhacak qe i ka Norvegjia.

Lideri i opozites Jonas Gahr Store në Kongresin e partisë se vet ( ARBEIDERPARTI ) para disa ditve tha se po erdhi në pushtet kjo parti do i pranon 10.000 refugjatë nga Siria.

Prefekti i komunës Sarpsborg në Norvegji ( ku unë jetojë )  Sindre Martinsen-Evje ( ARBEIDERPARTI ) dje në mbledhjen e Asamblesë komunale zhvillojë debat të ashper me asambleistët opozitar  per vend-vendosjen e OLAVSSØYLEN , pra te nji pikture portret në nji gur te themeluesit te Sarpsborgut OLAV Den HELDIGE ( Olavi i Shejt ) te cilen pikturë e kan gjetë në Betelhem në Israel dhe e cila asht e vetmja gjurmë e këti njeriu te madh të Historisë Norvegjeze. Israeli ju ka lejue ta kopjojnë atë pikturë dhe vitin e ardhshem asht 1000 vjetori i Sarpsborgut si vendbanim ajo kopje do vie në Sarpsborg. Prefekti me partinë e vet ARBEIDERPARTI kan ba plan ta vendosin ate në muzeun e qytetit BORGARSYSSEL Moseum ku vizitori do ket mundësi ta shef vetem per 7 orë e gjysem aq sa asht orari i punës në atë muze. Asambleistet opozitar reaguen ashper dhe kerkuen qe ai gur me at pikturë te vendoset në qender në shesh te qytetit ku vizitoret dhe turistet te ken qasje ta shofin dhe ta fotografojnë 24 orë rresht. Prefekti Sindre Martinsen - Evje u arsytue se nuk ban te vendose në ambient te hapun se damtohet nga moti dhe te reshunat atmosferike. Opozita e djathtë perseri ngulli kambë se edhe kjo ka zgjidhje , te vendoset në nji shtëpi te qelqit  qe do e mbron nga rreshjet. Prefekti reagojë se kjo kushton dhe se komuna nuk ka para. Kjo më nxiti mu dhe dola në foltore. Prefektit majtistë te partisë laburiste Sindre Martinsen- Evje i propozova mundësinë ku me i gjetë parat dhe i thash kështu: .... jam i vetdishem se ka krizë komunja, dhe më vjen keq per këte, por në këte qytet te 57.000 banorve ku 98% janë norvegjez etnik neve i kemi 7. xhamija dhe me 14 dhjetor 2014 neve aprovuem projekt buxhetin e komunës ku ndam 67 milion korona per xhamija,dhe te cilin buxhet juve dinakrishtë e keni kamuflue sepse e keni emnue se ato 67.000 korona do shkojnë per KLUBE dhe SHOQATA qe në realitet pasi këtu nuk ka klube as shoqata po dihet se ato korona do shkojnë per xhamija sepse xhamijat në këte komunë jan te regjistrueme si shoqata e klube. Andaj a mos do ishte ma e mirë dhe ma e udhes me ju marr pak korona xhamijave aq sa duhen per shtëpinë e qelqit per pikturën e OLAV den HELDIGE?...... Mirpo prefekti ma nderpreu fjalën dhe nuk më lejojë te diskutojë. Unë nuk due te ndegjojë asnji fjalë kunder islamit  ( Jeg vil ikke høre snakk mot islam ) tha ky mjeran qe udhëheq nji komune me 57.000 banor e i cili per veprimtarinë e 7. xhamijave te këti qyteti merr ma shumë se nji koronë per kokë banori tue keqperdorë vullnetin dhe tue perbuzë e perulë vlerat e diku 98% te norvegjezve etnik per ti kënaqe kerkesat e ardhacakve islamik të ardhun nga Afrika e Azia dhe mjerisht edhe shqipfolsa nga Kosova, Maqedonia e Shqipnia si dhe boshnjak te Bosnjes e Hercegovinës.

Pati reagime nga koleget e mi te partisë por fjala nuk mu dha . Per te tregue se sado qe jam shqiptar di me kontrollue vetveten unë vetem qesha , por më bani pershtypje deklarata e nji kolege qe tha: .... qudi se si ma shumë reagon e ofendohet secili antar i Arbeiderpartisë po e preku kush islamin se sa reagojnë vet islamistet.

Kjo pra asht deshmi e plotë per ato shkrimet e mia te para 7-8 viteve si dhe shkrimi fenomenal analitik i z. Hallvard Sandvik se islami po e merr Norvegjinë.

Kjo nuk asht e mirë dhe kjo duhet ndalue sa nuk asht ba vonë.


Borgenhaugen: 08.05.2015

(Vota: 16 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: