Nëngurra: Xhamiat shkatërrojnë vlerat kombëtare
| E Premte, 24.04.2015, 09:08 PM |

XHAMIJAT SHKATRROJNË VLERAT TONA AUTOKTONE KOMBËTARE

Nga Bardh M. Nengurra

Para se me fillue shkrimin do perdori dy anekdota qe ta kuptojë ma mirë mesazhin e shkrimit tim jo vetem lexuesi dhe rrjeti im miqësor, por në veçanti politikajt idiot qe popullit shqiptar i kan ra hise dhe po e mbysin per ditë e ngapak.

1. ... kishte pas pa bretkoca Atin se si mbathet me patkojë te nallbani dhe shkon edhe ajo e i thot nallbanit: .. më mbathë edhe mu si Atin. Nalbani fillon punën, por posa ja ngulë thumbin e parë i dhemb bretkocës dhe pisket krrauuuuu..

2. Shaban Meta i Rugovës ka qen nji burr i pashem shtat kreshnik dhe gjithmonë ka vesh veshjen kombëtare shqiptare te bukur sikur e kan vesh gjithmonë kreshniket rugovas. Nji rrafshjanë e lakmon se sa bukur i rrishin tirqit Shaban Metës dhe shkon te terzia ( mjeshtri qe maron tirqi ) me i pre edhe ai nji parë tirqi te bardhë si bora me shtatë fije gajtana. Terzia ja merr masen e trupit dhe ja kerkon kaparen ( kaucion , parapagësën ) dhe ky ja jep leket, por i thot, mos mem ra si Shaban Metës ti këthej dhe duhet me ma pague damshperblimin. Terzia e kap per krahu dhe e këthen me ftyrë kah nji pasqyre e madhe qe kishte në dugojë... a e shef veten ti nojhere në pasqyre o katunar, nuk i ki ti bythet e Shaban Metës per met ra tirqit si ati, merri zhgunat e ik e delem nga dugoja mos ti shof sytë...

Politikajt tonë te te dyja shteteve në garen per me fitue perkrahjen e dreqit e të birit te secilit shtet mik e anmik i joni ata i bajnë qefin dhe gjithmonë kur dikush reagon per veprimet e tyne ata arsytohen se edhe në filan shtetin e Europës apo edhe në SHBA veprohet poashtu si veprojnë këta.

Politikanet këta njerëz te padije, te pa ftyrë, te pa ndjenja per vlerat e veta , te popullit te vetë shofin se si edhe në disa shtete te Europës po lejohet ndertimi i xhamijave kan dhanë leje per ndertimin e tyne dhe e kan mbush me to pothuej tanë Dardaninë dhe besa poashtu me xhamija ( por pak ma pak ) asht mbush edhe Shqipnia. Padyshim se neve si popull, dhe edhe shtetet tona nuk kan pas asnji nevojë per asnji xhami e as nji kishë tjeter  sepse te tilla ka pas mjaftë, dhe deshmi se ka pas mjaftë asht fakti se xhamijat asnjihere nuk kan pas frekuentus apo si i thonë në gjuhen islamqe nuk kan pas gjemat, pos disa pleq dhe disa pensioner ish pijaneca dhe njerez te poshter qe tash në pleqni mendojnë se me u lut në xhamija jau falë Zoti mekatet qe i kan ba gjatë jetës.

Mjerishtë ndertimi i tyne nuk po ndalet dhe shteteve tona po ju ndryshon pamja, po ju ndryshon karakteri , po ju ndryshon historia dhe ato janë shendrrue në vende te zhurmave akustike qe vjen 24 orë rresht nga minaret te larta me disa dhjetra metra.

Politikajt tonë shqipfolsa arsytohen se ato xhamija nuk po i ndertojnë nga paratë e buxhetit te shteteve tona, pra nga parat e taksapaguesve tanë, ata thonë se xhamijat i ndertojnë miqet tanë musliman, turq e arab dhe perqudi me këte e shfajsojnë vetvten.

Populli mjeran i pa dinjitet mjaftohet me shfajsimin e politikajve te tillë dhe i shtjen veshet në lesh e nuk qel gojen.

Tash per fatkeqësinë tonë kombëtare në Tiranë filloj ndertimi i xhamisë  ma te madhe në Gadishullin Ilirik  ( Ballkan ) dhe lejen per këte e japin pushtetaret lokal dhe qendror te Shqipnisë!

A ka ma mjerim? A ka diçka ma shumë se kjo qe kan ba ata dhe qe mos tju thojmë qe tani TRADHETAR TE KOMBIT atyne qe lejojnë ndertimin e nji xhamije te tillë.

Si nuk po mendonë populli dhe me reague ?!  Si nuk kupton populli se ai qe investon në diçka në nji vend tjeter ai e ka te drejtën edhe per ta administrue atë diçka si në rastet e xhamijave nese ato financohen nga turq e arab ata automatikisht e kanë te drejtën edhe me menaxhue ato xhamija dhe kjo  do thotë se menaxhimi i tyne sjell trushperlamjen e shqiptarve, largimin e tyne nga kombëtarja dhe këthimin e futjen me tru e me ndjenja shpirtnore në terrin islam, terr ky shumë kerrcnues per tanë boten e jo ma per neve nji popull i vogël i varfën dhe i paarsimuem !!!

Si nuk po del nji politikan  që do ju thotë sheikve arab dhe langojve turq ( kur ata afrojnë ndertim te xhamisë ) me ju thanë ... jo ju falemnderit , por nese vertetë juve jeni miqet tan dhe doni te na ndihmoni na ndihmoni ta ndertojmë nji fabrikë apo diçka tjeter ku do punsohen njerzit, sa per xhamija kemi sa i han dreqi dhe asgja nuk po na duhen se asgja nuk po na afrojnë pos trushperlamjen dhe urrejtjen kunder vetvetës në radhë te parë e edhe kunder te gjithë popujve jomusliman qe shumica jan miqet tan . Kjo neve nuk na duhet sepse neve jo vetem se jemi popull europian, por jemi themeli i vlerave , fesë se krishtenë dhe kultures europrendimore.

Jo , nuk e thotë këte askush sepse per ta dhan nji troll per ndertim te xhamisë politikani shqipfolës idiot merr mito te majme nga anmiqet tanë turq e arab, per ta dhanë lejen e ndertimit poashtu vjen mito tjeter dhe kështu ata qe neve ju japim votat per me na qeverisë ata shesin tokat, shesin vlerat dhe gjithçka tonën vetem te pasunohen vet dhe ta ken lekun per jeten luksoze dhe jeten e shfrenueme amorale per te cilen ata japin gjithçka qak edhe femijet e vet e familjet.

Xhamija e ashtuqujtun e MADHE ne Tiranë nuk duhet te ndertohet dhe asesi nuk duhet populli me hesht apo me protestue per gjana tjera e mos me protestue e mos me pa terrin qe po ju mbjellin në metropolen tonë anmiqet tan turq e arab dhe ate terr e mbjellin me lejen e politikajve tan.

Duhet me e kundershtue atë ndertim. Duhet sepse neve jemi popull qe kemi vlerat tona te lashta sa asht edhe vet jeta e njeriut në planetin tokë dhe asesi nuk na duhet tash në shek. 21. tja ndryshojmë pamjen jo vetem Tiranës si Kryeqender shqiptare, por tja ndryshojmë pamjen komplet shtetit dhe kombit tonë. Nuk guxojmë ta lejojmë te bahet TIRANA shqiptare si Islamabadi, Meka, Stambolli, Karaqi etjerë qendra islame, te ndodhë kjo në qendren e Gadishullit Ilirik.

A ma mirë me lejue ndertimin e asaj xhamije apo me ba çmos e me ndertue se paku edhe dy aeroporta nji ne mes te Shqipnisë e nji diku në jug te sajë dhe ta mundësojmë pastaj në radhë te parë punsimin e disa mija puntorve dhe kjo do sillte deri te frekuentimi i turistve botnor në Shqipni dhe prap kjo do sillte deri te pasunimi i shtetit dhe buxhetit te shtetit.

Në aeroporte munden me u punsue me mija puntor, në xhamija do punsohet vetem nji imam torollak qe do shperlan trunin njerzve dhe do prodhojë terrorist , xhihadist, vahabist etj shtrigan qe po tmerrojnë njerzimin sot gjithandej globit.

Mos e ndertoni at xhami o politikaj mjerana e Zoti juve ju vraftë.

Mos u matni si bretkoca me kambet e atit e as mos mendoni se do keni mundësi ta pengoni islamizimin total apo edhe mbrojtjen nga vershimi islamik me ligje te SHEIRATIT antihuman e antinjerzor e mizor si e ka atë mundësi secili shtet europrendimor qe juve po e merrni si shembull.

Secili shtet europrendimor po ju tek per dy orë do i rrenon ato xhamija dhe do i perzan jasht te gjithë muslimanet.

Juve nuk kemi atë mundësi andaj mos e shtjeni gabelin në odë se dalë ngadal ai ju ulet në ball te oxhakut dhe juve në shtëpinë tuej do mbeteni pas dere.


Borgenhaugen: 24.04.2015

(Vota: 19 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: