E diele, 02.10.2022, 11:35 AM (GMT+1)

Petrit Basha: Pëllumb Gorica, Studiuesi, Poeti dhe Gazetari

Pëllumbi i bie kryq e tërthorë rrugëve të Shqipërisë. Udhëtimet, janë kënaqësia më e tij ndaj trokitjeve drithëruese të ditëve monotone. Udhëtime të pafundme afër dhe larg, në vise të njohura dhe panjohura, duke sjellë përshkrime të mrekullueshme dhe freski poetike, që teksa i lexoj më krijohet përshtypja se...

Timo Mërkuri: Amerikani që solli Odise Kote

Nëpërmjet shtëpisë Botuese “TOENA” Odise Kote solli romanin “Amerikani”, një roman  që të trondit si asnjë tjetër për nga përmbajtja, aq sa edhe të mahnit për artin me të cilin është shkruar. Është një roman tepër i veçantë, që vjen për herë të parë në letërsinë shqipe, me një subjekt të si një dhimbje shpirt, shkruar me një stil poetik me...

Kadri Tarelli: Edhe kështu është bukur!

Pak kohë më parë, Shpendi Topollaj, shkrimtar, kritik, dramaturg e publicist, më dha librin me poezi “Mitet Mashtrojë”, të autores Lindita Doda. Ballina nuk më thotë asgjë, veç një karikaturë e Perëndisë Poseidon, me hundë të zgjatur, huazuar nga figura e Pinokut gënjeshtar. Më duhej...

Dorian Koçi: Dera fisnike e Aranitëve

Arianitët qenë një familje fisnike zotërimet e së cilës shtriheshin përgjatë luginës së Shkumbinit. Në lidhje me zotërimet e Gjergj Arianitit ka versione të ndryshme.Në një burim të Muzakajve thuhej se Gjergj Arianit Komnen Topia ka qenë zot i Çermenikës, i Mokrës e i Shpatit. Një burim tjetër citon...

Kastriot Dervishi: Semani, kampi i degjenerimit njerëzor

Xhaferr Mehmeti ishte një shqiptar i Kosovës që bëri gabimin e jetës dhe erdhi në Shqipëri në kohën e regjimit komunist, internacionalist dhe antikombëtar të E.Hoxhës. përfundoi kampeve dhe burgjeve. Kur vuante dënimin në Repartin nr.319 Vlorë, i pezmatuar nga ajo që kishte hequr...

Lazër Stani: Një fakt tronditës nga jeta e Darvinit

Për një njeri si unë, që librat me poezi gjithmonë i ka mbajtur në tryezë, në çantën e shkollës, në valixhen e udhëtimit, në xhepin e rëndë të palltos, siç mban një klerik librat e shenjtë, leximi i Autobiografisë së Darëinit, e shkruar në fundin e jetës së tij, ishte diçka tronditëse...

Edison Ypi: Po a lajthi

Mu çfaq befas gjatë një muzgu vjeshtak si Magjistricat Makbethit diku mes Moglicës dhe Lozhanit.Seç po bënte mbi ca degë varur anës udhës.-Çfarë po bën në këtë yrt të shkretë vëlla faqendritur i mistereve të Gorës ?-Po a lajthi.Mornica nga koka te këmbët...

Albert Zholi: Shqipëria po plaket me shpejtësi!

Me qëllim të sensibilizimit të opinionit ndërkombëtar për rritjen e pjesëmarrjes së grupmoshave të vjetra (moshuara) në popullsinë e përgjithshme dhe pasojave nga një zhvillim i tillë ,me qëllim të zhvillimit të një shoqërie për të gjitha moshat, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së më 14 dhjetor 1990 vendosi...

Enver Bytyçi: Kush urren, kë dhe pse?!

Ka plas nje sherr, sipas të cilit presidentja Osmani e "urren" kryeministrin e Shqipërisë! Madje njerëzit e Edi Ramës po shkruajnë se shefi i tyre urrehet "kur e mbron Kosovën në OKB"! Me një gur ata duan të vrasin shumë zogj.- Ta prezantojnë presidenten e Kosovës si politikane që urren e ndan!...

Florim Zeqa: Shqiptarë zgjohuni nga gjumi!

Përderisa ne po mirremi me grevën dhe më njërit-tjetrin, gjegjsisht se cili ta mundim ma lehtë me ndërskamca politike njëri-tjetrin dhe të ndjehemi “hero” të kohës, Serbia dhe Rusia po nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi dhe po bëjnë projekte për ri-aneksimin e territoreve shqiptare!...

Ndue Ukaj: Sot është Dita Botërore e Përkthimit

Gjuha e Europës është përkthimi - ka shkruar shkrimtari Umberto Eco - dhe më tej duke e zhvilluar argumentin e vet ka thënë se këmbimet kulturore kanë kontribuar më shumë se çdo gjë në ndërtimin e asaj çfarë është sot Europa.Sot është Dita Botërore e Përkthimit dhe në këtë ditë me rëndësi për njerëzimin është...

Albert Vataj: Gjon Shllaku, shkodrani fisnik i përkthimit

Sot në Ditën e Përkthimit, marr leje çdonjërin nga ju, të sjell në kujtesë dhe t’i përulemi me nderim dhe mirënjohje, një prej të mëdhenjve të shqipërimit, fisnikut shkodran, Gjon Shllaku, ai i cili bëri të mundur të këndojë shqip një nga monumentet botërore të letërsisë klasike, Iliadën...

Prend Buzhala: Një figurë që i dha shumë Klinës e më gjerë

Ishte figurë e dalluar e jetës arsimore sportive dhe jetës shoqërore e kombëtare.Profesor mr. Tush Dedaj: ka kryer studimet në Universitetin e Zagrebit në degën e kulturës fizike... kineziologji, ka marrë titullin MAGJISTËR I KINEZIOLOGJISË, ka pasur rezultate të pamohueshme në sport...

Kalosh Ҫeliku: Popull i lumtur për gra e burra

“Përputhja”, një emision televiziv për çdo javë përpiqet të luaj rolin e shkuesit (mësitnit) tradiconal shqiptar. E dalldisë popullin shqiptar me shkuesni martese para kamerave televizive. Kapërcej Nënat tona shqiptare, dhe baballarët brez pas brezi. Familjarëve: miqëve, hallave e tezeve, Larg, me shekuj. Sot, për ta gjeur një Grua...

Hasan Hasanramaj: Bota fëmijërore në vargje e fjalë

Poetja Drita Kosumi-Syla është emër i njohur edhe për adhuruesit e letërsisë për fëmijë, meqë ajo, përveç disa librave me poezi për të rritur, tashmë vjen me librin e dytë me poezi për fëmijë, me titullin “Në sy pranvere”. Lexuesit e vegjël do ta kenë takuar herë pas herë nëpër faqet e revistave për fëmijë,..

Aurel Dasareti: Vetëvrasja e shqiptarëve, lehtësim nga çlirimi i vetvetes

Ajo që kam mësuar është se si një top bore mund të rrokulliset dhe se gjërat mund të dalin plotësisht jashtë kontrollit, ku nuk është e mundur ta kontrollosh atë, pavarësisht se çfarë thua. Ka arsye për trishtim, por shqiptarët nuk veprojnë për përmirësim, por “e ndjekin nga afër” situatën...

Sabile Basha: Ninullat e mistershme të nënës

-Kush je, më trego kush je ti, dhe nga të njohë unë... – këto fjalë i përsëriste nëna për të satën herë të cilat iu ishin ngulitur thellë në memorien e saj. Këto fjalë i përsëriste vazhdimisht, si refren të lodhur të ndonjë lipsi, duke më shikuar paturpësisht, ngultas në sy. Nganjëherë më merrte dorën e më përkëdhelte...

Ndue Ukaj: Qeveria po i bën dëm të pariparueshëm Kosovës

Qeveria e Kosovës duke i shpërfillë e duke i poshtruar kaq keq nxënësit, mësuesit dhe prindërit, po i bën dëm të pariparueshëm Kosovës.Ky poshtrim kaq i hapur ia ka dalë t' i thyej moralisht mijëra nxënës e prindër që të tmerruar lëshohjnë klithma dëshpërimi për atdhuen e tyre të qeverisur nga injoranca dhe arroganca...

Florim Zeqa: Nga politika inatçore tek ajo armiqësore!

Në historinë më të re të Kosovës viti shkollor 2022/2023 do të mbahet mend si viti më i mbrapsht i segregacionit apo ndarjes së shkollave dhe nxënësve, mësimdhënësve dhe prindërve sipas përkatësisë partiake, gjegjësisht të ndarjes së popullatës në dysh, pro&kontra grevës!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora